t VLIEGEND BLAADJE. Alpiitene \iruws- en Advertentiebode fl»*! VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. W Stoomv.-Maatscli. „Nellerlanfl." No. 164. Zaterdag 12 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. KOFFIJHUIS, (BURGERMEISJE, BAKKERSKNECHT, BAKKERSKNECHT. Loon f 2.per week, Meid-Huishoudster, EEN DIENSTBODE, Verschijnt JINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. SEPTEMBER, erdag 12, Zondag 13, Maandag 14, isdag 15, Woensdag 16, Donderdag Vrijdag 18. pgang der Zon, Zaterdag 12 Sept. 5 uur 31 miDuten. Ondergang 6 uur 24 minuten, erste Kwartier Vrijdag 18 Sept. fertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: i Brindisi 17 Sept. 's avonds 6.55. JIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Sept. 1874. In den afgeloopen nacht is i hevigen brand uitgebarsten in de üeente Callantsoogveroorzaakt )r het onweder. Nadere bijzon heden zijn ons nog niet bekend. Per volkstrein komende van i.terdam, Schiedam, Delft, den Haag Leiden, zijn alhier jl. Woensdag 1000 reizigers gearriveerd, ver- komd door een flinke regenbui, geheelen dag bij afwisseling stort en, en uitgeleid door een hevige iderbui, vertrokken zij 's avonds i 7V3 uur weder van hier. - Huisduinen was nog niet in bezit van een vuurpijl-toestel ten 3e bij een stranding, pogingen te wenden om de schipbreuke- jen te redden. De Hoofdkommissie N.- en Z.-H. Reddingmaatschappij ft daarin dezer dagen voorzien en k een toestel met al de benoodigd- en toegezonden. Dinsdag is daar- i een proef genomen. Een loods- rtuig was op 500 ellen afstands in ten anker gelegd. De eerste pijl imen afstak, bracht de daarin be- jigae lijn over het vaartuig, de sde pijl viel er zeer nabij in zee; fijnen waren in de beide gevallen gebroken. - Zoo als wij in ons vorig nom- berichtten, heeft men te Arnster- weder een belangrijken brand te «uren. e nieuwe brandweer wordt al lijk op een zware proef gesteld. Amsterdamsche stoom-raffina- Java, van de firma Kooy, in de te Bikkerstraat, is geheel in de gelegd, met de daarbij behoo- e gebouwen, loodsen enz., maar aangrenzend pakhuis van het boeden veem, waarin een aanzien - waarde aan katoen geborgen en eenige loodsen, met voor de erraffinaderij benoodigde stoffen, ien behouden, evenals de woningen de overzijde, ofschoon de brand- groote moeite had om dit doel ereiken. Onverklaarbaar is de fel- waarmede de brand zich eens- is verspreidde. Ten een ure ontdek ten den brand, al zeer spoedig de brandweer in groote sterkte iet terrein, en toch was het toen lelijk zichtbaar, dat er aan geen sching van het aangetaste perceel enken viel. Op den bastaardzol- waar drie mannen met kaars- werkzaam waren, was de brand (ekomen, althans het eerst door nachtportier ontdekt, en van had onmiddelijk het vuur zich alle zijden en naar onder en sn verspreid. De 80 personen, zich in de fabriek bevonden, len nauwelijks tijd om naar bui- te komen; aan redden viel even- te denken, als aan stuiting der imen. Zelfs niet alle boeken en leren zijn gered. De vlam was groot, dat men op eenigen afstand niet kon gelooven, dat de brand zoo ver af was. Gelukkig woei de niet zeer sterke wind naar de zijde van het water, waardoor de fabriek van achteren begrensd wordt. Wonderen van dapperheid worden verhaald van de brandweer, van den kommandant en onderkommand., die met beleid den arbeid bestuurden. Door doelmatig afzetten van het terrein was de toeloop van nieuws gierigen niet belemmerend. Met drie stoomspuiten en al wat van de ver schillende posten van handspuiten kon worden gemist, was men nog niet in staat het noodige tot blus- sching te doen. Er werden daarom vrijwilligers gevraagd, die met oude handspuiten te werk werden gesteld en evenals de mariniers met hun stoomspuit, ijverig en welwillend de officieele brandweer ter zjjde stonden. Telkens en telkens werden de pijp- voerders door de vlammen van hunne gevaarlijke plaatsen teruggedreven maar telkens drongen zij ook weder vooruit en beperkten den brand bin nen de grenzen, die hem van den aan vang af gesteld waren. Twee spuit gasten hebben bij dit moeielijk werk verwondingen bekomen. 't Is niet mogelijk, schrijft o. a. de «Stand." de ontsteltenis te beschrij ven der bewoners van de Bikkerstraat en Bikkersgracht, die het eerste half uur niets anders mochten verwachten dan een uitbreiding van 't vuur, waarbij ook hunne perceelen niet zouden gespaard blijven. Al wat vluchten kon, sommigen half, enkelen bijna niet gekleed, haastte zich uit zijn bedreigde woning, bijna verbijs terd door het helle licht, waarmede de gloed den ganschen omtrek over goot. Wie niet door schrik was over mand, stak de hand ter redding toe aan kinderen en ouden van dagen, die om hulp schreiden. Zoo zagen wij een paar broeders hunne hoogbe jaarde moeder, in een stoel gebonden, uit een bovenverdieping naar de Eilands-kerk dragen, die terstond na- het uitslaan der vlammen tot ont vangst van goederen -en personen welwillend was opengezet. Indrukwekkend was het gezicht der hoog stijgende vlammen, vooral wanneer het instorten van een dak, of het omvallen van een muur de vonken hoog deed opjagen. Vooral door het werken der stoom- brandspuiten, was men tegen 8 uur den brand meester en kon die tegen 1 uur als geheel gebluseht worden beschouwd. Gelukkig zijn door den ingenieur der fabriek, den heer Peters, de 9 stoomkleppen der machines opengezet en daardoor grooter ongelukken voor komen. De verschillende autoriteiten waren op de plaats des onheils aanwezig en duizenden nieuwsgierigen waren in de omliggende buurten verspreid. 320 personen, meest allen hoofden van huisgezinnen, zijn door deze ramp buiten werk. Reeds wordt voor hen een beroep op de liefdadigheid gedaan. Gebouwenmachineriëngereeds schappen, goederen enz., waren bij binnen- en buitenlandsche maatschap pijen verzekerd voor 11/3 millioen. Volgens de staten, die iederen avond aan het hoofdkantoor op de Bloem gracht werden ingeleverd, waren op het oogenblik van den brand ruim 27.000 melis-brooden geheel voor aflevering gereed in voorraad, terwijl in de droogstoven zich nog circa 60.000 bröoden bevonden. Dat de brandweer te Amsterdam dus geen article de luxe is, kan uit het volgende blijken: Sedert 15 Augustus jl., dat is ruim 3 weken, is de hulp der Brandweer, naar men verzekert, voor groote als niet noemenswaardige branden, 80 malen ingeroepen. Van Atchin heeft het »Pad. Hb." per laatste boot gunstiger berichten ontvangen. Het militair beleid van den kolonel Pel wordt geroemd. Men gaat voort de stelling, welke in ons bezit is, uit te breiden, zoodat thans het ver blijf te Kotta Radja, naar ons bericht wordt, veiliger wordt dan het den laat- sten tijd was. Ondertusschen gaat de vijand voort buiten het door ons bezette terrein zich te versterken. Longbattah en Lemboe, twee kam pongs, indertijd door onze troepen genomen, zijn op dit oogenblik for midabele versterkingen geworden zoodat het noodig zijn zal den een of anderen dag die kampongs opnieuw te nemen. Volgens de laatste berichten uit Atchin waren de prijzen van sommige artikelen in de eerste 'ïelft der maand Juli buitensporig hoo^. Eieren, zes voor f 1een kip f 2.50. Groenten waren alleen in blik te bekomen bij den tokohouder en kostten de helft meer dan te Batavia. Aan het »Algm. Dagbl. v. N.-I." wordt medegedeeld, dat bij het leger op dit oogenblik, onverminderd de groote gemengde schaar van vreem delingen, 1100 Zwitsers dienen. Gedurende de maand Juli zijn, volgens het bureau »Veritas," 100 zeilschepen verloren gegaan, waar onder 4 Nederlandsche, en 16 stoom schepen, waarvan geen onder de Ne derlandsche vlag voer. Zaterdag jl. is te Meiningen een ontzettende brand uitgebarsten in een bakkerij, die zoo hevig voort- woedde, dat 's avonds ten 11 ure ruim 250 woonhuizen een prooi der vlammen waren geworden, met het gevolg dat ruim 3000 personen, voor de helft üit de behoeftige klasse, geen onderkomen hebben. Eerst des nachts ten 2 ure was men den brand meester. Het Raad- en Districthuis, een fraai schoolgebouw en de drukkerij van het »Tageblatt," zijn vernield. Uit het eerstgenoemde gebouw was reeds een groot gedeelte der boeken en papieren geborgen, doch ook de huizen waar men dit alles had overgebracht, waren spoedig door het vuur aange tast, zonder dat men alles kon redden, zoodat er vele registers en documenten zijn verloren gegaan. Een. kerk is aan het dak zwaar beschadigd. Den geheelen volgenden dag zag men op onderscheidene plaatsen de puinhoopen op nieuw ontvlammen, hetwelk 's avonds hier en daar zoo danig toenam, dat een aantal inge zetenen, wier huizen waren gespaard gebleven, het aldaar niet konden uit houden en dus de stad verlieten, om in het open veld een heenkomen te zoeken. Den daarop volgenden nacht is echter alles verder gelukkig afge loopen. De schade aan gebouwen wordt op minstens 3 millioen gulden begroot. De schade wegens verlies van huisraad, enz. is nog niet te berekenenvelen hebben letterlijk alles moeten achterlaten. Wreede moord. Weder zal een der gerechtshoven van Frankrijk, dat van Eure et Loire, zich hebben bezig te houden met de gruwelijke misdaad van moord, door kinderen aan hunne ouders gepleegd. In een gehucht nabij Chateaudun woonde de landbouwer Plais met zijn vrouw. Hunne dochter Marie woonde bij hen inhun oudere zoon Albin was elders aan het werk en woonde afzonderlijk. Gedurende den oorlog hadden de beide echtge- nooten een bijzonderen tak van nij verheid uitgeoefend. Zij begaven zich na ieder gevecht, groot of klein, naar het slagveld en doorzochten de zakken der gesneuvelden, alles medenemende wat zij er in vonden. Op die wijze hadden zij een aardig kapitaaltje ver zameld. De man stierf eenigen tijd geleden en spoedig daarna spraken zoon en dochter af, hunne moeder van kant te maken, om in het bezit der fortuin te komen. Op zekeren avond kwam Albin en wierp een pak met lucifers in een kom met water; hij verborg de kom in den oven en zeide tot zijn zuster, dat zij moeder, die ziek was, de helft van het op die wijze vergiftigde water moest laten drinken. Den volgenden dag kwam hij zien, of het middel gewerkt had en vond haar hevig brakende, ten gevolge waarvan zij het vergif kwijt raakte. Albin zeide haar toen: gij moet ook dit drinken, dat zal u goed doen." De zieke deed wat haar ver zocht was, dronk het afschuwelijke mengsel, dat haar maag echter wei gerde in ontvangst te nemen en on middelijk onder hevige brakingen teruggaf, 's Avonds kwam Albin weder en toen hij zijne moeder nog levend Jvond, vroeg hij een touw aan zijne zuster, hij bevestigde het aan een spijker, liet zijne moeder op een stoel zitten, sloeg het touw om haar hals en met zijn voet tegen haar schouder trok hij met alle kracht toe. De stoel wankelde; de moeder, wier oogen met bloed waren beloopen, wier haren verward langs het gelaat hingen, wier stem bijna geen geluid meer kon geven, bood een wanhopigen tegenstand. De zoon hield met de linkerhand den stoel en zijne moeder vast, terwijl hij met de rechterhand met alle kracht bleef trekken. Dit beulswerk duurde een kwartier lang. Zijne zuster was er zwijgend en on bewegelijk getuige van. Daarna hing hij het lijk aan een balk op, om het vermoeden aan zelfmoord te doen ontstaan. De dochter heeft reeds bekend. MAILDIENST De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Voor waarts", geschiedt den 18 Sept. a. s. na aankomst van trein IIten 7.30 des avonds. De Directeur van liet Postkantoor HER WEIJER. HELDERSCHE MOPPEN. Bij een huwelijksvoltrekking zeide de predikant, die verscheidene paren trouwen moest: »A1 degenen, die zich door den band des huwelijks wenschen vereenigd te zien, gelieven op te staan." Bij deze woorden rezen alle ongehuwde vrouwen van hare zitplaatsen overeind. Manlief, wat wilt ge van middag hebben vroeg een jonge vrouw aan haren echtgenoot. »Een glimlach van u," gaf de galante man ten antwoord, »deze zal mij steeds voldoende wezen," »Maar mij niet," antwoordde de vrouw op hare beurt. »Nu, daar heb je d a t danhernam hij, terwijl hij haar een kus gaf en aan zijne Des namiddags keerde hij terug. Deze cotelet is delicieus," zeide hij, »wat heb je daarvoor betaald Wat gij mij van morgen gegeven hebt," was het vriendelijke antwoord. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 8 11 Sept. 1874. ONDERTROUWD: Ge ene. GEHUWD: R. Daas en IJ. Huiskeu. P. Bontes en A. Krul. J. Bonselaar en M. Heeres. J. Molenaar en J. C. Overkamp, C. Scliilp en W. Visser, BEVALLEND. G. Groen geb. Heeres, Z. J. C. Marmelstein geb. Kamper, D. A. Harder geb. Gijsbcrts, D. C. de Ridder, geb. Schoo, D. J. Schorsij geb. Goos, Z. M, van Veen geb. van Oers, Z. A. J. van der Mcule geb. van den Brink, D. OVERLEDEN: Gecne. Getrouwd REIJER BAAS Az. EN IJDA HUISKEN. Helder10 September 1874.. Getrouwd J. MOLENAAR EN J. C. OVERKAMP. Helder10 September 1874. Getrouwd JACOB BONSELAAR EN MARIA HEERES. Helder10 September 1874. Algemeens kennisgeving. De Ondergeteekende bericht door deze aan zijne i nooten, dat hij zijn nieuw met welloopend BILLARD, in de Spoorstraat, nabij het Spoor weg-Station, Zaterdagavond a. s. zal OPENEN. Nieuwediep, 11 September, 1874. G. KOCH. Een fatsoenlijk 26 jaar oud en van deP. G. zoekt een betrekking tot adsistentie der huishouding of ter verzorging van kinderen. Adres met franco brieven, lett. M. aan de Uitgevers dezer Courant. Een aankomende P. G.biedt zijne diensten aan. Adres met franco brieven, onder lett. A.bij BERKHOUT Co. G. GUDE, Binnenhaven, vraagt een met veel verval. Wordt gevraagd voor een fatsoenlijke Weduwe of iemand van middelbaren leeftijd, in een klein gezin; zindelijk werken en goede Burgerpot koken wordt verlangd. Adres Bureau dezer Courant. Er wordt gevraagd: van getuigen voorzien. Adres G. S. MOLENAAR, Zuid straat M 16.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1