't VLIEGEND BLAADJE. AilveiMicMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 167. Woensdag 23 September 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. t, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. [ertrekdagen der Mails. Naar Oost-Incliê IBrindisi 24 Sept. 's avonds 6.55. [IEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Sept. 1874. - De heer A. F. Mackenstein, likant te Haastrecht heeft voor het >ep naar hier bedankt. - De sergeant C. Schraver, van 4e batt. 7e reg. inf., alhier in ïizoen, is benoemd tot 2e luit. itsel. adj. te Deventer. - Het stoomschip Celebes1! van maatschappij »Java" is hierZon- morgen van Batavia gearriveerd. - Wij maken onze lezers opmerk en op de tentoonstelling, welke aderdag a. s. in het Burgerkoffie- s van den heer D. Steeman, in de orstraat, geopend wordt, van de lie voorwerpen, die in de vol- ;de week door de Vereening van H. Vincentius van Paulo," ten joeve van hare arme geloofsgenoo- I zullen worden verloot. De voor- pen zijn een bezoek wel waardig, heer daar de toegang geheel kos- os is. - Z. M. de Koning heeft gis- m op de gebruikelijke wijze de In gen der beide Kamers van de len Generaal geopend. - Men schrijft uit Amsterdam van SeptemberGodard is dezen nrid- j precies vijf uren opgestegen en duidelijke richting weggedreven, j werd door twee passagiers verge- Er waren duizenden menschen le been, om getuigen van het engewone schouwspel te zijn. it Meppel meldt men dat Zater- j ten 8 u.ur over de Zuiderzee lm aandrijven en gelukkig is neer- >men te Blankenham, de lucht- >n Météore, van den heer Godard, te Amsterdam ten 5 uur was op- igen. De drie reizigers, die in schuitje zich bevonden, zijn rustig ;stapt en per rijtuig te Meppel ;ebracht. onderdag a. s. zal de heer Godard msterdam op nieuw opstijgen. Onlangs ontstond in d§n Haag twist, tusschen een man en zijn zoon; de laatste verwondde zijn rader met messteken. De toestand den verwonde, die in het gast- is opgenomen, is hoogst beden- li. - In den nacbt van 12 op 18 ember heeft men in de weide van heer G.Born, te Middelharnis, van paarden de staarten tot aan de rtbeenen afgesneden. De politie onderzoek. - In.de »Prov. N.-Brab. en 's togenb. Ct." wordt door een Bos- jonge dame aan de Nederland jufferschap" in dichtmaat het stel gedaan om zich eenvoudiger [leeden. ZÜ durft het voorstel en Dat wij hoofd en voet verlagen: Weg van 't hoofd het harendak, Weg van schoen de spitse hak, Weg van hoed de pauweveeren, Veg die paf van alle kleeren, Veg die lint- en strikkenpracht, Veg met alle vreemde dracht!" wenschte dat de zedige, deftige weer als oudtijds in eere konje. stemt met haar in? - Bij -den Burgemeester van Mep- zijn Vrijdagavond een paar glas ruiten ingeslagen door een voorma- lig-kolonist uit het Rijksgesticht te Veenhuizen, die een veroordeelend vonnis wilde uitlokken, daar hij ten einde raad was om aan den kost te komen. Te Rhenen moet een boeren dochter voor behekst verklaard, en na onderscheiden duivelskunsten on dergaan te hebben, van. een flinken jongen bevallen zijn. Heden Dinsdag zal het stoom schip »Castalia", dat zijn passagiers tegen zeeziekte zal vrijwaren, zijn eerste reis doen van Dover naar Calais. Drie verdienstelijke loodsen van Havre en Quilleboeuf hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag dei- vorige week op een noodlottige wijze het leven verloren. Hun kotter, la Providence," is op 14 of 15 mijlen van Fécampe, terwijl zij naar de Engelsche stoomboot Aberdeenshire stevende, om deze van een loods te voorzien, ten gevolge eener onverhoedsche wending van dit stoomvaartuig door midden gevaren, waardoor drie van de vier aan boord van de kotter zijnde loodsen Lecoq, 68, Fardelle, de vader, 61, en Jean Viel, 50 jaren, hun dood in de golven gevonden hebben. De 23jarige zoon van Fardelle alleen is gered. Hij heeft een stuk drijfhout kunnen grijpen en is door de dadelijk uitge zette boot der Aberdeenshire opge nomen. Waarschijnlijk zijn Lecoq en de oude Fardelle, die goede zwem mers waren, bij de aanvaring ver pletterd of zwaar gekwetst geworden, Jean Viel alleen is zemmende gezien, maar hij zonk weg, voor dat men hem bereiken kon. Lecoq was sedert 1852 ridder van het Legioen van Eer. Den zelfden dag, waarop D urn of in zijn ballon te Calais is opgestegen, ondernam de aëronaut Sivel te Ko penhagen om de Sond over te steken. Reeds voor de zesde maal in dit jaar is hij op deze wijze behouden in Zweden aangekomen. Deze ziet er hoegenaamd niet tegen op om over zee te gaan; daar hij een klein toestel heeft uit gevonden, hetwelk hij naar welge vallen in zee kan doen zakken of ophalen en op deze wijze in staat is om te blijven wachten, tot een schip hem kau opnemen of hij naar het strand kan drijveu. Meer dan twintig ma len heeft hij zijn uitvinding beproefd en met het gewenschte gevolg be kroond gezien. Er wordt zeer geklaagd over den weinigen lust, dien de Engelsche jon gelingschap tegenwoordig voor 't zee mansleven toont, 't Aantal knapen, die varen gaan,wordt steeds geringer; en behalve dat de koopvaardijdaar onder lijdt, dreigt 't ook der marine, die zich voornamelijk uit koopvaardij matrozen reoruteert, aan manschappen te zullen gaan ontbreken. Waaraan dit verschijnsel toe te schrijven in een zoo zeelievend volk als de Engelschen? Volgens den »Liverpool Post" aan niets anders dan aan lage gages en vooral aan slechten scheepskost. Een schrijver in genoemd blad verzekert, dat eet waren, die aan wal onverkoopbaar zijn, geregeld voor den armen matroos worden ingeslagen. Hij zegt, ver scheidene jongelieden gekend te heb ben, die na een eerste zeereis gemaakt te hebben, tot geen tweede waren over te halen, omdat de kost aan boord zoo ellendig was. William Robinson, een land bouwer, wonende te Mullaferly bij Castebar (Ierland), is Dinsdagnacht op een gruwelijke wijze vermoord ge worden. Zijn vrouw en schoonmoeder worden voor de daders gehouden en zijn in hechtenis genomen. Te Stanley is een meisje van 8 jaar, Elisabeth Robinson gekeetc door een ezel aangevallen, die haar zoodanig in den arm heeft gebeten, dat de lappen vleesch er bij hingen. Het kind verkeert in zorgelijke om standigheden. Op de drukkerij van den heer George Aspden in Kingstreet, Blaclc- burn, sprong Woensdag de ketel van de machine. De drukkerij geleek een ruïne, het dak was weggeslage een man werd gedood en vier gewond. De gemeenteraad van Glasgow heeft met bijna algemeene stemmen besloten de Regeering te verzoeken aan Schotland de bevoegdheid te ver- leenen om straatroof met geweldple ging en mishandeling van vrouwen door hun echtgenooten, met zweep slagen te mogen straffen. Een zonderling standje had ver leden Zaterdag in liet Théatre Royal te Cambridge plaats. Er werd een melodrama opgevoerd, getiteld: Maria Martin, of de moord in de Roode Schuur. Dit stuk, gekeël naar den smaak van hedendaagsche tooneel- bezoekers geschrevenmaakte zulk een indruk, dat 't publiek niet tevre den was aan het slot den moordenaar met een strop om den hals te pronk gesteld te zien, maar met geweldig gestamp en gesis eisehte, dat de ak- teur in werkelijkheid zou opgehangen worden. Toen de directeur bekend kwam maken, dat hij aan dien eisch niet voldoen kon, verdubbelde 't ru moer. 't Duurde een geruimen tijd, vóór de menigte, nog morrend en fluitend, den schouwburg ontruimd had. Daar gaat 't heen, wanneer sen satie-stukken nog lang mode blijven! In North Woolwich Gardens te Londen wordt een tentoonstelling van buffet-juffrouwen gehouden. Zes- en-twintig mededingsters zijn in buf fetten van spiegelglas uitgestald. Zoo wel dames als heeren worden tot de tentoonstelling toegelatenelke be zoeker of bezoekster koopt een toe- gangkaart, die tevens als stembillet geldt. Behoudens goedkeuring van een jury, ontvangt de juffrouw, wier nummer 't meest in de stembus ge vonden wordt, den prijs. De ten- toongestelden trachten natuurlijk door aanvallige manieren of geestig praten, zooveel mogelijk de toeschouwers naar de buffetten te lokken. Sommigen probeeren het met een air van inge togenheid, vansmachtenden weemoed, of van schuldelooze naïveteit, ande ren met vrijmoedige spraakzaamheid en handigheid in het omgaan met karaffen en glazen. Men zegt, dat een reuzin, geweldig van lengte en omvang, en die niet minder dan 336 Eng. ponden weegt, bij zonder bevalt. Vooral magere heeren en hoekige meisjes verdringen zich aan 't buffet van deze dikke Hebe. Philig Blum, te Praag, de broe der van den bekenden Robert Blum, het lid van het Frankforter Parle ment, die te Weenen gefusilleerd is, heeft zijn vrouw, zijn zestienjarige dochter, zijn zoon van veertien jaar en een knaap, die bij hem in den kost was, vergiftigd, waarna hij op dezelfde wijze een eind aan zijn eigen leven maakte. Treurige familie-omstandig heden moeten hem tot -deze daad hebben geleid. Voor eeu der Parijsche politiehoven verschenen, dezer dagen vijf personen als klagers en be klaagden tevens. De ecne partij nerd door mijn heer eu mevrouw Lesire gevormd; zij staat tegenover de logementhouders mijnheer en me vrouw Vidal en hun jeugdigen bediende. Een kleinigheid veroorzaakte twist onder hen; eerst wierp men elkander scheldwoorden, daarna stoelen nnar het hoofd en eindigde met wederzijds een klacht in te dienen. De gausche wijk, waarin de beide partijen wonen, is in de rechtzaal bijeen en ziet mct/mgeduldige blikken naar den president, de rechters, dc ge tuigen en de advocaten. Men wacht vol ongcdnld op het vonnis, dat het hoofd van den nog tc ont dekken schuldige zal treffen. Tot het onderzoek van de zaak was een groot geduld noodig, want de president had enorme moeite om den waren stand van zaken te weten te komen. De eerste getuige is een eerwaardige dame, die alleen het gebrek heeft dat haar trommelvlies spot met nl dc pogingen van den president om zich verstaanbaar te maken. Schuchter cn met kleine passen nadert zij dc rechters cu blijft vol verwachting staan. President. Iïoe is uw naam"? Getuige. Dank u wel, mijnheer, ik zal blijven staan. (Zij gaat zitten onder 't gelach vau het publiek). Deurwaarder. Sta op, Madame. Get. Mijn naam is Jeaime Marie, weduwe Durand. Pres. (Op luiden toon)Hoe ond zijt gij Get. No. 45, Rue Quincampoix. (Gelach.) Pres. Ik geloof niet dat liet gemakkelijk gaan zal iets uit deze getuige te krijgen. Enfin, we zullen het nog eens probeeren: (Hij schreeuwt haar toe:) "VVaar woont gij? Get. Vier en veertig jaar. Pres. Waart gij tegenwoordig bij het voorval waarvoor de beklaagden thans terecht staan "Wat weet gij er van; vertel het hof eens wat u daarvan bekend is, Get. O, mijnheer, wees gerustik weet dat men de waarheid moet spreken. (Plechtig de vingers opstekende), ik zweer. Pres. Dat is oin wanhopend te worden. Een advocaat. Als ik mij niet vergis, is de vrouw een weinig hardhoorend. (Algemeen gelach.) Get. Neen, mijnheer, ik ben niet doof, ik heb alle scheldwoorden gehoord, o verschrikkelijke scheldwoorden. (Algemeene verwondering.) Pres. Welke zoo al. Get. O, mijnheer, ik ken noch de cischers, noch de beklaagdenik herhaal n, ik ken niemand. Pres. Wij moeten het opgeven iets vau deze dame te vernemen. Madame Lesire. Ik sta er op dat de ge tuige verder gehoord worde. Pres. Nu, goed dan. (Tot de getuige.) Wie heeft het eerst scheldwoorden gebruikt? Get. Madame Lesire. (Vroolijkheid.) Madame Lesire, Gij liegtge moest zwijgen als ge niets anders weet te vertellen. Pres. (Tot de tweede getuige.) Wat is u van die zaak bekend? Tweede get. Niet veelik weet alleen dat er den 4n Juli een spectakel was, een spectalcel, o, een vrcesclijlc spectakel. Pres. Nu, dat is toch reeds iets. -Tweede get. Ik hoorde schreeuwen, krij- schen en schelden. Madame Lesïrc was zoo róód als een kalkoensche haanik geloof dat ze Ma dame Vidal sloeg. Madame Vidal zag mij nau welijks of zij riep„HelpHelp 1" Pres. Wat deedt ge toen Tweede get. Ik liep weg. Pres. Dat was niet mooi van u! men vraagt u om hulp en ge loopt weg. Nadat uit de verklaringen der getuigen ge bleken was dat Monsieur cn Madame Lesire de echtgenooten Vidal gehoond en mishandeld hadden, veroordeelde het hof dc bcleedigers tot een boete van 25 francs cn in de kosten. Na de uitspraak van liet vonnis staat dc ge tuige weduwe Durand op, nadert den president en zegt met eeu diepe buigiug: Mag ik mijne drie hondjes naar de gevangenis medcncmcn? Pres. Maar gij zijt in 't geheel niet ver oordeeld. Get. Veertien dagen is wel wat te veel. (Gelach.) Pres. (Luidkeels.) Ge kunt weggaan. Get. Merci, Monsieur; ik zal precies op mijn tijd zijn. Met moeite wordt der getuige aan 't verstand gebracht, dat zij niet beschuldigd was en ook geen straf bekomen had. Madame Doraud verlaat dc gerechtszaul niet zonder den president bij zich aan tafel genoodigd le hebben, 't geen deze onder algemeene vroolijkheid met dankbetuiging afslaat. HELDERSCHE MOPPEN. Daags voor liet vertrek van de mailbootVoorwaarts." vroeg een der Passagieressen 1 e klasse, terwijl zij op het dek wandelde, aan een licht matroos: »Zeg eens mannetje, hoe veel sloepen zijn hier wel aan boord?" »8 Mevrouw," was het antwoord. »En wanneer er gevaar is, wie worden dan het eerst gered vroeg mevrouw weder. Die er het eerste bij is, dat spreekt van zelf," zeide de jongen. Mevrouw droop af, den jongen een verontwaardigden blik toewerpende. Een rijk man, die verscheidene groote vijvers op zijne landgoederen had, las in een courant, dat iemand het middel had ontdekt om door het inwerpen van een poeder in eiken vijver forellen voort te brengen. Het poeder zelf kostte slechts twee louis d' or, en de uitvinder was bereid om deze som terstond terug te geven, wanneer het middel niet de gewenschte uitkomst had. De rijke» lief hebber, wiens mond reeds naar de forellen begon te wateren, wist niets spoediger te doen, dan een dubbelen louis d' or in te pakken en om mededeeling van de nieuwe ontdekking te verzoeken. Na eenige dagen kwam echter de louis d' or terug, met de volgende woorden: »Het spijt mij UEd. het beloofde middel niet te kunnen leveren. De geheele advertentie was slechts een weddingschap. Ik had namelijk met een vriend gewed, dat men het dolste bericht kon laten drukken, er zouden altijd ezels wezen, die er ge loof aan sloegen. UEd. is reeds de honderd-zeven-en-twintigstewaar mede ik de eet heb te zijn," enz. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 18 22 Sept. 1874. Ondertrouwd en GetrouwdGeenc. BEVALLENJ. Hoogeveen geb. Hoogeveen, Z. C. Briel geb. Vonk, D. E. Muller geb. Blinkhoff, Z. T de Wijn geb. Kruk, D. OVERLEDENJ. P. Strandberg, 50 j. H. van der Wiele geb. West huis, 35 j. A. S. Schild geb. Jansen Runnenburg, 59 j. M. Sëhagen geb. de Lange, 69 j. Getrouwd J. D. F O NS en M. C. VAN UDEN. Amsterdam17 September 1874. Getrouwd H. A. S. E. A. V. Helder, 24 September 1868. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter A. DALMEIJER—Boll. Helder20 September 1874. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene DochterA. M. KOSTER, geliefde Echtgenoote van D. GROOTHUIS. Helder21 September 1874. Heden trof ons weder een gevoe lige slag, door bet afsterven van onze geliefde moeder en bebuwd- moeder MARIJTJE DE LANGE, in den ouderdom van 69 jaar. Allen die haar in haar werkzaam leven gekend hebben, zullen met ons be seffen wat wij allen in haar verliezen. Helder21 September 1874. Namens de Familie P. SCHAGEN. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn hartelijken en wel- gemeenden d a n k aan den Heer RAVESTEINSchipper hij de Kon. Ned.Marine en aan diens Echtgenoote, voor de vele bemoeiingen en blijken van deelneming, aan zijn geliefde Moeder bij haar overlijden en ter aarde bestelling bewezen. J. G. J. RUNNENBURG.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1