't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- re Advertretiéode No. 170. Zaterdag 3 October 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaa; 4000 Ex. Prijs I Cent. berkhout co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. maildienst ir StoomarlMaatóaip ,Neder 1 anfl" en „Java." weekkalender. nieuwstijdingen. Advertentiën. sa 40Jarip MtrmeniM ^tëvJarip EitriêlE Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-Indië: ria Brindisi 8 Oct. 's avonds 6.55. De sluiting der mail naar Padang n Batavia, te verzenden per stoom- (sliepen Conrod en Sumatrageschiedt 'en 9 en 19 October, na aankomst an trein II, ten 7.30 u. des avonds. De Directeur van Tiet Postkantoor. HER WEIJER. OCTOBER. aterdag 3, Zondag 4, Maandag l 'insdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8, irijdag 9. Opgang der Zon, Zaterdag 3 Oct. 6 uur 6 minuten. Ondergang 5 uur 32 minuten. helder, 2 Oct. 1874. Het Nederlandsche barkschip larsingerhorn," kapt. v. d. Wonde, i volgens ontvangen telegram, op de ist van Jutland gestrand; iet- volk 'géred. Het nieuwe stoomschip Prins indrik", voor de Maatschappij Ne- rland, is eergisteren te Glasgow it goed gevolg te water gelaten. Yolgens opgaaf van het Bureau ritas zijn in de maand Augustus mgelukt 74 zeilschepen, als: van 'eland 36, Frankrijk 9, Amerika Juitsche Bond 6, Denemarken 4, ikenland4, Noorwegen 3, Chili 2, të 2. Hieronder zijn begrepen 10 ipen, waarvan berichten ontbreken. rerder nog 14 stoomschepen, als: Engeland 8, Duitsche Bond 2, ierika 1, Brazilië 1, Japan 1 en 3land 1. Aan het mail-overzicht van het ^.'.Dagblad voor N. Indië ontleenen het volgende: )e laatste berichten uit Atchin len gunstiger, wat de gezondheids- itand betreft. Weder is er hevig treden. Van de zijde der Atchi- zen heeft zich een candidaat voor 1 troon opgeworpen, en aan den ït onzer bondgenooten is een voor- im hoofd plotseling overleden. oekoeHasien, de pretendent-sultan, een tot hiertoe voor zoover men ji herinnert, nog niet genoemd 80on. Zijn optreden kan het voor- l zijn van nieuw en hardnekkig ïet. Maar het kan ook beteekenen Panglima Polim van verderen te stand afgezien en plaats heeft ge kt voor een hoofd van minderen V algemeene aanval, door Toekoe ien beraamd, wellicht in verband de keten van bentings, behoeft vrees aan te jagen. Tot hiertoe 't kolonel Pel geen enkele neder- geleden en is iedere aanval der ïineezen hun op zware verliezen taan gekomen. HetAmsterd.Hbld." deelt mede, dezer dagen te Amsterdam plot- g een sterfgeval heeft plaats ge- zeer vermoedelijk tengevolge van gebruik van garnalen, welke een te voren waren gekookt. Andere onen, die ingelijks van die spijs uikt hadden, zijn ernstig onge- Te Amsterdam is Maandag aan het station van den Ooster-spoorweg een paket van 2000 gulden waarde vermist. Door den stationschef en de politie is het spoedig ontdekt bij een arbeider, die het tusschen zijn klee deren verborgen had. De man is in verzekerde bewaring genomen. Voor de crimineele Kamer van het prov. gerechtshof in Noordholland, stond Dinsdag terecht Aukje Maria Kleinvogel, huisvrouw van Jan Leen- dert Hersman, oud 38 jaren, geboren te Harlingen, laatst verblijf houdende te Amsterdam. Zij wordt beschuldigd in den nacht van 18 op 19 Mei 11. opzettelijk in brand te hebben gesto ken het haar en haren echtgenoot toebehoorende in de gemeente Velsen gelegen huis, verhuurd aan en bewoond door de echtelieden Zwart en gezin. Volgens de acte van beschuldiging was door dien brand, waarbij de be woners ter nauwernood met hun kind zich het leven redden, gevaar van eenig menschenleven Ie voorzien. Beschuldigde, die door de Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam, tweemaal ter zake van bedriegelijke oplichting tot een cellulaire gevan genisstraf, de eerste vau 2, de laatste van 7 maanden is veroordeeld ge weest, ontkent de haar telastgelegde feiten. Wan de 19 in deze gedag vaarde getuigen waren 17 opgekomen. De uitspraak is bepaald op Woensdag 7 October. Wegens het onstuimige weder in den voormiddag van Donderdag is de luchtreis uit Amsterdam met >1* Union des peuples," door Godard uitgesteld tot Zaterdag e. k. Een echtpaar te Middelburg kreeg ouder den maaltijd woorden, waarop de vróuw zoo driftig werd, dat zij een mes nam en haar man een steek in de borst toebracht. In den nacht van Zondag op Maandag jl. ontwaarde de huisvrouw van J. K., arbeider, woonachtig aan den Ouden Leeweg in de gemeente Vrijenban, bij haar ontwaken, dat haar echtgenoot het bed had verlaten. Onmiddelijk ging zij hem opsporen en vond hem eindelijk in den boom gaard van den. naast haar wonenden bouwman G. K., waar de ongelukkige, door zich aan een boom op te hangen, een einde aan zijn leven had gemaakt. Hij was 63 jaren oud en had reeds veertien dagen geleden een poging tot zelfmoord beproefd. Donderdag morgen is te Rot terdam door de politie een man aan gehouden, die, met een vrouw geschil hebbende over de betaling van geld, haar met een groot mes een steek in den buik heeft toegebracht. De persoon is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Argenteau, op eenige mijlen afstands van Maastricht, was het ker mis en te dier gelegenheid werden, evenals jaarlijks meer geschiedde, mu ziekfeesten op de Maas gegeven. Dan worden eenige schuiten aan eikanker verbonden; een losse vloer wordt daar over heen gelegd en een leuning er omheen gemaakt, Die schuitjes wor den schitterend verlicht en leveren een tooverachtigen aanblik, terwijl zij een geschikte gelegenheid geven voor vele personen om het feest bij te wonen. Dit jaar liep het feest echter zeer ongelukkig af. Toen men huiswaarts wilde keeren, brak een deel der hou ten vloer en van daar dat velen naar één kant drongen, de leuning brak, en 20 personen in de Maas raakten. Tien lijken werden den anderen mor gen opgevischt7 personen mist men nog. Men meldt uit Weenen van 29 September. Er zal een nipuwe Noord- pool-expeditie georganiseerd worden. Een gedeelte dier expeditie, ouder luitenant Payer, zal naar het noorden langs de oostkust van Groenland trach ten door te dringen; een ander, onder graaf Wilcker, zal de weg door Si berië nemen. Het doel der nieuwe expeditie is te onderzoeken, of het onlangs ontdekte Frans-Jozefsland een eiland of vast land is. In een steenkolenmijn nabij Loui- senthal (in den omtrek van Saarbrüc- ken) heeft voor eenige dagen een hevige ontploffing plaats gehad, waar bij naar alle waarschijnlijkheid drie werklieden zijn omgekomen. Ondanks de groote hoeveelheid gas, die uit de schacht opsteeg, drongen de mijnin- specteur Schotte, de directeur Nasse en een opzichter de mijn binnen. De twee eerstgenoemden werden nog ge lukkig bovengebracht, den laatsten echter kwam zijn menschlievende po ging op het verlies van zijn leven te staan. Bij Dundalk, in Ierland, heeft weer een vreeselijk spoor^gongeluk plaats gehad. Op een kruispunt werd de sneltrein, ten 5 uur van Dublin vertrokken, aangereden door den trein van Greenorewaarvan twee wagons totaal werden verbrijzeld, terwijl de locomotief en de tender van den eer sten trein derailleerden. De stoker en de machinist van den trein van Greenore werden op de plaats gedood tien reizigers en de hoofdconducteur verkeeren in hopeloozen toestafld, terwijl een aanzienlijk aantal passa giers ernstige kneuzingen bekwamen. De oorzaak van die vreeselijke ramp wordt toegeschreven aan een vergis sing in de seinen. Omtrent de lijkenverbranding te Breslau verneemt men nog nader, dat na verloop van een half uur de weeke deelen waren verteerd, met. uit zondering van de lever, die na ruim twee uur geheel tot asch was vergaan. De tijd, voor de verbranding benoo- digd, ware korter geweest, had men niet nu en dan, om het proces gade te slaan, door opening van het re tort toegang aan de buitenlucht ver schaft. Van het lijk, dat 701/4 pond had gewogen, bleef slechts 3 pond asch over. De speelbank van Postillon, op Fransch grondgebied in de nabijheid van Luchon, is door een rooverbende geplunderd. Men was juist aan het spelen, toen er plotseling een bende gewapenden verscheen, die zich voor soldaten der Spaansche republiek uit gaven en in naam van maarschalk Serrano al het geld opeischten, dat zich op de speeltafels bevond, waarna zij aftrokken. Later bleek het dat de gewaande soldaten slechts landloo- pers uit den omtrek waren geweest, die zich op een gemakkelijke wijze wilden verrijken. De pachters der bank deden natuurlijk terstond aan gifte van het voorgevallene, maar er bestaat niet veel kans dat zij hun geld zullen terugkrijgen. Een eigenaar van een groot aantal huizen te Petersburg heeft zijn aanzienlijk vermogen aan zijn neef vermaakt op voorwaarde, dat deze zijn geheelen wijnvoorraad zal vernietigen (opdrinken?) en in het vervolg nim mer een enkele flesch wijn in huis houden. Bovendien moet hij een som van minstens 500 roebels per jaar besteden om aan drie oude, voor den dienst ongeschikte paarden, het gena debrood te geven. De erfgenaam heeft al de voorwaarden van het testament getrouw vervuld en voor de drie oude merriën, die hij onmiddelijk heeft gekocht, een prachtigen stal doen bouwen. Men leest in een Weener dagbl. het volgende huwelijksaanzoek: »Er zijn geen mannen meer," had ik bijna lust uit te roepen. Waarom? Ik ben een meisje van 22 jaren, een wees, goed en huishoudelijk opgevoed en bezit een vermogen van f 8000 en ben toch nog ongehuwd. Ook mijn uiterlijk is niet van dien aard, dat ik een man het leven zou kunnen onaangenaam maken. Juist het tegen deel. Of zou dit ook de schuld er van zijn? Men zegt immers: schoon heid wordt bewonderd, maar verwekt geen liefde. Ik wil echter niet be wonderd maar bemind worden, want ik ben niet van marmer. Nu, wellicht gelukt het mij op dezen, zooals ik dagelijks lees, niet ongewonen weg, datgene te vinden, wat mijn hartelijke wensch is: een getrouwen, liefheb benden man. Men wordt verzocht zijne aanbiedingen, onder het motto Clara Wilhelmina, bij de expeditie van dit blad in te zenden. HELDERSCHE MOPPEN. Een barones komt in een boek winkel, waar zij nooit iets besteedt en koopt een almanak van tien cents. Boekverkooper. Heeft mevrouw de barones niets anders noodig Voor het oogenblik niet; maar zoudt gij zoo goed willen wezen mij hei boekje thuis te sturen, ik kan mij daarmede niet belastende man kan mij op den voet volgen, en zend morgen maar met de kwitantie!" »Met het grootste genoegen Jacob, neem den kruiwagen, leg er dit pakje op en rijd achter mevrouw de barones Een beroemd advocaat moest op ze keren dag twee zaken voor het Hof bepleiten. Zijne eerste zaak was een brandstichter. In begeesterde woorden hing hij een akelig tafereel op van het lijden van zijn cliënt: »Ziet gij hem daar rondloopen, zonder eten, zonder huisvestingAch, mijne heeren, stelt u in zijne plaats; bedenkt dat hij honger had, dat hij koud was en niet wist hoe zich te verwarmen Vergeef mij," viel de president hem in de rede, »maar dit was vol strekt geen reden om een geheel dorp in brand te steken," De advocaat bloosde; hij had de beide zaken met elkander verward. Vergeef mij, mijne heeren," zeide hij tot de gezworenen, »ik heb mij in de stukken vergistwees zoo goed te onthouden wat ik u gezegd heb voor een houtdief, dien ik de eer zal hebben straks voor u te verdedigen." Daarop zette hij zijn pleidooi voort. Even voor het afgaan van den spoor trein komt een heer nog aanloopen met een kaartje tweede klasse. De conducteur opent een coupé en vraagt: Alles vol?" »Dank u wel voor uw belangstelling," antwoordt een dikke heer, die zich even te voren in de restauratie tegoed gedaan heeft, terwijl hij welbehaaglijk over zijn buik strijkt, »met den besten wil van de wereld, kan ik niets meer naar binnen krijgen. Hoe het met de overige passagiers is, weet ik niet." Geneesheer: (nadat lip den patiënt nauwkeurig onderzocht heeft) »Uwe ziekte komt voort uit gebrek aan beweging, beste vriend. Welk am bacht oefent gij uit?" Patiënt: »Ik ben sinds drie en twintig jaar brieven besteller!" Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 29 Sept. 2 Oct. 1874. ONDERTROUWD: P. B. Pastoor, hoofdon derwijzer te Haringcarspel en C. Maandag. G. K. Allaard, hoofdonderwijzer te Biggckerke en C. Maandag. H. P. Kuiper, visschcrinan en G. van Beek. M. J. E. Kricn9, konstabelsmaat bij de Marine en D. Plens. J. C. Winnichers, stoker bij de Marine en G. Platvoet, wed. J. de Hon. GEHUWD: A. Trap en T. Schorsij. G. Brouwer en C. Pormer. BEVALLEN: J. A. van Hoos geb. Vennik, Z C. H. Koopman geb. Brouwer, Z. M. C. Mabieu geb. Misdom, Z. II. T. L. de Wekker geb. vau der Kolk, Z. A. Schaap geb. Drost, Z. W. J. Beukenkamp geb. Kerkhof, Z. OVERLEDENJ. de Jong, 63 j. N. Brust geb. vun Vlooten, 50 j. Echtscheidingen 1. van G. GUDE xn N. KUULMAN. Helder2 October 1874. Uit naam hunner dankbare Kin deren en Behuwdkinderen. Algemeene kennisgeving. van P. DE WAARD en J. VAN BON. Helder1 October 1874. Getrouwd GERRIT BROUWER en CORNELIA FORMER. Helder1 October 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoot JACOB DE JONG, in den ouderdom van 63 jaar. Nieuwediep30 September 1874. Wed. J. DE JONG, geb. Loborduskie. Mede uit naam van Kinderen en Behuwdzoon. Tevens betuigen wij door deze onzen hartelijken dank, aan den WelEdelen ZeerGeleerden Heer Dr. BOOMSMA, voor de zorgvolle be handeling, den overledene tijdens zijne ziekte bewezen. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van mijn geliefde echt- genoote, betuig ik, ook namens kin deren en verdere familie, mijnen har telijken dank. F. C. BRUST. Door veie vrienden worden belangstellen den in de Evangelie verkondiging, ónder leiding van den Heer SCHOK, dringend uitgenoodigd tot eene VERGADERING, op heden Vrijdagavond 3 October, ten 7 ure, in de Tuinzaal van TIVO LI.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1