't VLIEGEND BLAADJE. Algemeeiie Mms- J| en AdveitailicMe No. 171. Woensdag 7 October 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. sr Stoomvaart-Maatsclapp cflerlaaf ea „Java." oiq< )L )E, T. Advertentiën. Kindermeisje. DIENSTBODE, KINDERMEID, DIENSTBODE. zindelijke Dienstbode. EEN DIENSTMEID, LOOPJONGEN, NT, rS g- Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT <fc Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. S, rs, an ertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Brindisi 8 Oct. 's avonds 6.55. MAILDIENST e sluiting der mail naar Padang Jatuvia, te verzenden per stoom- pen Conrad en Sumatrageschiedt 9 en 19 October, na aankomst trein II, ten 7.30 u. des avonds. De Directeur van het Poetkantoor HERWEIJER. :te ir dit&< wre ei van vooi iel ÏEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Oct. 1874. In den avond van 26 September bet zuiderstrand bij Ballurn op eiland Ameland, aangespoeld bet van een onbekend manspersoon, rschijnlijk tusschen de 30 en 40 i oud, van alle kleedingstukken laan. Het aangezicht was ver- erd, op verscheidene plaatsen ver- de het lichaam in een vergevor- 'sn staat van ontbinding. Ook en 20 was daar reeds een geheel ct lijk van een manspersoon aan- oeld. Men vermoedt, dat beide n afkomstig zijn van het in den ït van 13 September tusschen sland en Terschelling verongelukte aansche schip Florence," waar de bemanning getracht heeft nmende Terschelling te bereiken, echter slechts aan één is gelukt, aldaar dan ook, zonder eenig klee- ptuk aan het lichaam, is aange- veg' 9 ude g<4 ;ht. I ya Een ernstig ongeval heeft Za ag aan het station te Leiden plaats ^d. Een wisselwachter, wiens aan- it was afgeleid door de komst den koninklijken trein, bemerkte dat een goederentrein rugwaarts oeuvreerde. Hij geraakte onder trein en werd zoo vreeselijk ge ld, dat hij een uur later den it gaf. - Te Groningen is bij het openen een put, die 7 jaar gesloten is :est, het daaruit opstijgende gas >rand geraakt, doordien het in ■aking kwam met de vlam van lantaarn, die vastgehouden werd een op twee meters afstand ge- tsten man. Baard en hoofdhaar dezen werden geschroeid. Hij tp de lantaarn weg en ging op vlucht. Toen de vlammen den bereikten, ontstond 'er een geluid van hevige donderslagen. De sloeg eensklaps tot boven den uit. Gelukkig bleef het huis van aking met de vlammen verschoond. De vrouw van v.O., te Wijn en, wilde een koe verjagen; het t viel haar met zooveel woede dat ze letterlijk opengescheurd d, zoodat de ingewanden zicht- werden. In het gehucht Ballo, onder de leente Boldo, zijn in de vorige twee behuizingen afgebrand, oude vrouw is in de vlammen ïkomen. De vrouw kon alleen de hulp van een paar stokken len en al de huisgenooten waren r den akker. De oorzaak van den nd is onbekend. Te's Gravenhage is Vrijdagavond zware brand uitgebarsten in een nauwste en dichtst bevolktste wij- en wel in een petroleumverkoop- plaats aan den hoek der korte Hoog straat en Juffrouw-Idastraat. De vlam men verspreidden zich met groote kracht en de belendende woningen liepen gevaar. Brandweer en politie waren ijverig in de weer. De laatste wist met goed gevolg vele vaten met petroleum weg te voeren. De brand is ontstaan door het omvallen vau een petroleumlamp. Het huis is geheel uitgebrand. Een verschrikkelijk onheil, niet ongelijk aan Leiden's ramp" be halve dat hier gelukkig weinig men- schen 't leven verloren heeft Vrij dag 11. te Londen plaats gehad. Een schip, waarop zich o.'a. eenige vaten petroleum en vijf tonnen bus kruit bevonden, is, bij het afvaren van »ftegent's Canal," juist toen het onder de North-Catebrug was geko men, met een geweldigen' slag in de lucht gevlogen. Ver in den omtrek voelde men een schok als van een aardbeving. De geheele steenen en ijzeren brug werd vernield en de hui zen iu den omtrek leden aanzien lijke schade. Sommige gebouwen zegt een berichtgever zien er uit alsof ze na een hardnekkig gevecht en een zwaar bombardement met storm zijn genomen. Vier schepen, die achter het bewuste vaartuig het kanaal opkwamen, zonken na de ont ploffing. De opvarenden werden ge lukkig gered. Tot nu toe heeft men slechts drie lijken gevonden. Doch verscheidene personen zijn ernstig gekwetst en an deren weer verkeeren in levensgevaar, vanwege de doorgestane schrik. Ge weldig was de uitwerking der ont ploffing op de diereu van den zich in de onmiddelijke nabijheid bevin denden zoölogischen tuin, waar voor een 300 pond sterling aan venster glas is vernield. Ook werden ver- scHeidene-boomen ontworteld. De oorzaak der ontploffing is nog onbe kend. Te Koningsbergen brak in de vorige week des nachts een hevige brand uit in een huis op de Jahrmarkt- platze; de bewoners konden zich slechts met moeite redden. Onder deze waren de paardrijder Felix zijn vrouw, geëngageerd in den circus Salomonsky, op genoemd plein staande. Felix liet zijn vrouw onge kleed aan samengeknoopte beddela- kens het raam der tweede verdieping uit en hij zelf sprong, ook ongekleed, op straat. De eigenares van het huis en haar zoon, die op een dienstbo denkamer overnachtten, kwamen in de vlammen om. Men vermoedt dat de eigenares zelf de stichtster van den brand is. Een zonderling voorval had on- op een van Lyon komen den spoortrein. Bij het voorbijrijden van een anderen trein vernamen de passagiers eensklaps een hevigen gil en zagen op hetzelfde oogenblik mejuffr. J. die bij een der geopende raampjes was gezeten, bewusteloos met het hoofd op den schouder van haar buurman zinken. Uiteen wond boven de rechterwenkbrauw vloeide een bloedstraal. Bij onderzoek bleek dat een ovale steen, ter grootte van een kippenei, in den wagon geworpen, de verwonding had teweeggebracht. Waarschijnlijk was dat voorwerp tus schen de rails en de wielen van een der rijtuigen van den voorbijkomenden trein opgeworpen. Drie werklieden in de steen groeven van Milly, bij Mf^on, zijn door een instorting in de diepte bedolven geraakt. Ofschoon zij nog niet te voorschijn wa^en gebracht, hoopt men nog hen te zullen redden. Te Marseille heeft een hevige woordenwisseling tusschen twee echte lieden een echtscheiding tengevolge gehad. De oorzaak van;het ongenoe gen was, dat papa de baleinen van ma's »cül de Paris" gebruikt had, om er een vlieger voor zijn zoontje van te maken. .De »Daily-News" schrijft over de verschrikkelijke verwoestingen, welke door een storm ia Hong-kong zijn aangericht: »Het schijnt, dat dit vreeselijk natuur-verschijnsel zich den 22 Sept.te middernacht, ove.r het gansche eiland heeft geopenbaard en dat het -tot den morgen van den volgenden dag heeft voortgewoed. Een aantal huizen zijn ingestort, ter wijl twee stoom- en acht andere schepen op de kust geworpen ziju. Een aantal anderen zijn verdwenen. Men schat het aantal dooden op on geveer een duizendtal. Wat de stof felijke verliezen betreft, men kon de grootte daarvan bij de afzending van 't bericht nog niet opgeven. De ver nielende uitwerkselen van den vree- selijkeu storm op de nierschen, zjjn misschien zonder voorbeeld. De geheele oppervlakte van het eiland, het schiereiland Kow-Loon er onder begrepen, bedraagt 29 vierkante mij len. De bevolking bestond in 1872 uit 6987 huisgezinnen, te zamen 120,124 individuen tellende. Een verlies van 1000 dooden op een zoo zwakke bevolking en op een zoo be trekkelijk kleine oppervlakte, doet voldoende de hevigheid van den or kaan kennen. Zeker is het, dat d% gewoonte der Chineezen om veel op chepen te wonen, tot op zekere hoogte een verklaring geeft van het hooge cijfer der doodenhet bericht doet begrijpen, dat een groot aantal schepen verdwenen zijn. De gewone bevol king van Hongkong bedraagt onge veer een vijfde van de geheele be volking des eilands. Het telt 23.709 inwoners, die op schepen wonen waarvan het getal 2605 bedraagt, zoodat elk vaartuig er gemiddeld zes bevat. Het is niet waarschijnlijk, dat die arme lieden voorzorgs-maatregelen hebben kunnen nemen tegen de ramp. Veeleer schijnt het dat de orkaan hen 's nachts in hun slaap zal overvallen hebben. Wat de stoom schepen betreft, deze moeten zich wel eenigermate er op voorbereid hebben. Een nimmer falend voorteeken dier orkanen (typhons) is een snelle en onverwachte daling van den barome terstand. In de -tropische gewesten en zelfs onder onze hemelstreken, gaat dit verschijnsel een orkaan vooraf. Omtrent den moord van den Duitschen consul te Hakodade deelt men het volgende medeDen 3en Aug. kwam een jong Japanner van 22 jaren van Okibo naar Hakodade. Hij werd veel in de theehuizen gezien en naar zijn zeggen zou hij zich naar Jedo begeven, om zijn studiën voort te zetten. Gedurende zijn verblijf te Hakodade droomde hij, dat een der Kamis hem voorspelde, dat den Mikado door een vreemdeling leed zou wedervaren. De jonkman achtte zich geroepen dit te verhinderen en ging naar een tempel om te bidden, dat God hem den gevaarlijken vreemde ling zou aanwijzen. Ongelukkig kwam. juist toen hij den tempel verliet, de Duitsche konsul Haber voorbij. De Japanner trok zijn zwaard en liep hem na. De konsul vluchtte door een huis in een tuin, waar zijn ver volger hem inhaalde, toen hij over een schutting wilde klimmen. De moordenaar hakte hem letterlijk in stukken. Daarna dwong hij eenige Japanners, door de bedreiging hen ook te zullen dooden, water op het lijk te werpen. Hij zelf ging naar een thee-huis, waar hij zich op zijn daad beroemde. Daarna gaf hij zich bij de autoriteiten aan. Het is reeds bekend, dat de oudste zoon van den Duitschen Kroon prins in Kassei het stads-gymnasium zal bezoeken. De prins is door zijn vader en moeder derwaarts gebracht. Zij begaven zich ten huize van den hoofdonderwijzer, om den leerling op de gewone wijze aan te geven, en deze formaliteit had plaats geheel op dezelfde wijze, als voor ieder ander vader, die zijn kind ter school zendt. Op uitdrukkelijk verlangen van de ouders, moet de prins geheel op ge lijken voet als zijne medescholieren behandeld wordenhij moet alleen met u toegesproken en prins Wil helm genoemd worden, opdat van n bevoorrechte positie, maar van het doel van 't schoolbezoek, leeren, sprake zij. Iu niets mag afgeweken worden van de behandeling, die elke scholier ondervindt, zoo met beloo ningen als straffen. Als de vorsten wat meer deze ver- indige methode gevolgd hadden, zou menig verjaagd vorst nu nog in 't rustig bezit van zijn troon, en an deren hunne onderdanen ten zegen zijn. Een wijsgeer, misschien een man die niet lijden kan dat de zon in 't water schijnt en die daarom altijd in de oppositie is, betwistte de juistheid der stelling, dat vrouwen trouwer iu de liefde zijn dan de mannen, Men vroeg bewijs. Hoe veel mannen zijn er niet, was zijn antwoord, die innig gehecht zijn aan een ouden jas of een ouden hoed, maar. welke vrouw was ooit gehecht aan een oude japon HELDERSCHE MOPPEN. Ingenieur: »Zeg eens, boer, maak je deur eens open." Boer: »En waarom dat?" Ingenieur: »Wij moeten die opme ten, omdat de spoorweg hier door zal gaan Boer: »Als men er mij goed voor betaalt, dan is het mij goed dat hij er doorgaat, maar dit moet ik u al dadelijk zeggen, dat ik niet altjjd klaar wil staan om de deur open en toe te maken INTREST-BETALING. Kassier G.Zoo, ben je daar met de verschenen intrest? Mijnheer Windbuil: Neen dat niet, maar ik heb u een ver zoek te doen; gij hebt mij al 1500 gulden geleend, maar ik zou er graag nog 500 gulden bij hebben, dat zou samen f 2000 worden. Den verschenen intrest kunt ge nu met een van die f 500 aftrekken, dan is die zaak weer uit de wereld. SLORDIGHEID. Vader Levi (tot zijn zoon). Izaak, Izaiik, wat ben je toch slordig; kijk nu eens die jas, die ik je gegeven heb; 't is een erfstuk van je groot vader, die heeft hem twaalf jaar ge dragen en je vader tien jaar altijd zijn we er even netjes op geweest; jij hebt hem pas 3 jaar aan en hoe ziet hij er nu al uit. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 2 6 Oct. 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLENG. J. Strikker gcb. Mooij, D. F. M. de Graaft geb. Hoogerwerf, Z. D. van der Kuijl geb. van der Hoff, Z. H. Houpt geb. de Laleijne, D. M. Dekker geb. Zwart, Z. E. Roodt geb. Harkes, Z. D. Munnik geb. Wensing, Z. OVERLEDENA. M. Burgers geb. Nagelhout, 60 j. H. J. Wobben, 4 m. D. P. Geratel, 30 j. J. M. de Cock, 10 w. Hedenmorgen overleed onze jongste lieveling MARTJE ELIZABETH, in den ouderdom van 7 maanden. Beider, 6 October 1874. H. A. STADERMANN. C. A. STADERMANN, geb. Vroom. Ter voorkoming van vervolging: s-kosten, worden de Belasting schuldigen in den HOOFDELIJKE!? OMSLAG aangemaand het verschul digde binnen aclit (lagen na heden aan te zuiveren. Helderden 6 October 1874. De Gemeente- Ontvanger DE VEIJE VAN BUUREN. W erklieden-V ereeniging* „door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart." Aan de winkel van bovengenoemde Vereeniging (ook voor NIET-LE DEN opengesteld), worden nu ook bestel lingen aan huis opgenomen en be zorgd. Door concurreerende prijzen en soliede waar zal de Vereeniging steeds trachten het in haar geschon ken vertrouwen waardig te blijven. HET BESTUUR. Mevr. van der WIJCK, Hoofdgracht, verlangt een Men vraagt: tegen de helft dezer maand of eerder, een fatsoenlijke en bekwame benevens een beide van de P. G. en van goede getuigen voorzien. Adres in persoon, bij mevr. de RIDDER, Hoofdgracht, Nieuwediep. Er wordt gevraagd: een Adres BERKHOUT Co. Gevraagd: om dadelijk in dienst te treden, een Adres Bureau dezer Courant. Er wordt gevraagd: te Londen goed kunnende strijken. Loon f120 per jaar. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd: een bij P. BOON, Apotheker, Spoorstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1