't VLIEGEND BLAADJE. Algemeeiie Nieuws- en AdverlentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag' 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 183. Woensdag 18 November 1874. Tweede Jaargang. JTEL )TÏ 1 Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. ot at EU Advertentiën. 35 Jarige EcMveraipg S5 x CHRISTELIJKE SCHOOL. ie voor werkpl 424. liter stal inkei, tj Verschijnt aanvad DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. 'iL I Vertrekdagen der. Mails. j Naar Oost-Indië: Via Briiidisi 19 Nov. 's avonds 6.55. v. 18! ;EJ\: NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Nor. 1874. De zangvereeniging »Cecilia" zal Zondag a. s. in 't lokaal Musis Sacrum een buitengewone vergadering houden. Met genoegen woonden wij Zondagavond jl. de buitengewone vergadering van de Onderofficiers- vereeniging Vaderland en Oranje" bij. Niet alleen werden de hoofd rollen flink uitgevoerd, maar ook die van ondergeschikten aard getuigden van een goede opvatting en ijverige studie. Kortom, 't was een goed geheel en de leden verdienen een woord van hulde, voor dien genot vollen avond, welke bij de aanwezigen nog lang in aangename herinnering zal blijven. Dat de rol van Valentin" minder goed werd uitgevoerd,, is te begrijpen, daar de speler onmogelijk in één dag met de studie daarvan kon klaar komen. De vertrekdag van Zr. Ms. Sckroefstoomschip Leeuwarden" is bePaald °P den 22n dezer maand. mm Het stoomschip Prins Hendrik" kapt. M. K. Braat, heeft den 13 Nov. op de Clyde een proeftocht ge daan, waarbij het een dertien mijls- ÏENT vaart heeft gehouden. Dit stoomschip uilieilt vertrekt binnen weinige dagen van naar Nieuwediep, om in de geregelde lijn van de stoomvaart- Ij maatschappij Nederland" naar Pa- dang en Java te worden gezonden. Men meldt uit Terschelling van 14 Nov. aan het Algem. Handelsbl. Op de kust is 11 dezer gestrand, het Nederlandsch brikschip Hollan der," kapt. Dijker, komende van Riga, net een lading balken. Een acht, AD. .TE Ltorm uit het N.N. W. verijdelde iedere hoging om van strand af te houden, pok door het aan flarden scheuren Mvaii het meerendeel der zeilen. Daar men van den wal het onvermijdelijke der stranding had opgemerkt, werd t\tp met allen spoed de reddingboot der "-MtN.- en Z.-Hollandscbe Reddingmaat schappij naar de kust vervoerd en onverwijld in zee gebracht, uit- jElljhoofde inmiddels het schip werkelijk igerifl:was gestrand en ieder oogenblik door 7SKTfiet zware stooten wrak dreigde te: '^orden. Bestuurd door schipper T. Bakker, bemand met 8 roeiers, aren bedaarde moed en meer dan jewoon beleid noodig, om de in nood verkeerenden met de reddingboot te tereiken, vanwege de branding en ïemelhooge zeeën. Toch mocht het waagstuk, na tal van doorgestane ge- aren, gelukken. De kapitein met ENS Üne Qit 7 personen bestaande equipage 'er(^en behouden aau wal gebracht. 'Sn het was meer dan tijd, daar een aar m-gjj }ater Het schip verbrijzelde u een oogenblik daarna het strand >ezaaid lag met wrakhout, balken, L*eicle e^r-°^en zeemanskisten, enz. Een nders gewissen dood zijn de opva- enden, dank zij dezer bijna voor- ijl 'eeldelooze redding, ontgaan. De kleine schoener Maroni 'aeket," slechts twaalf lasten groot a bemand met vier personen, heeft o een reis van 66 dagen van hier uriname bereikt. De kapitein was ergezeld van zijne vrouw en twee inderen. Van Atchin luiden de berichten iet zoo gunstig, als gehoopt mocht orden. De politieke toestand blijft 5lige dezelfde; even treurig. Van toena dering geen sprake. De Atchineezen vechten nog altijd even verwoed, kwartier wordt door hen niet gevraagd, wel geweigerd. Yan de zijde van Longbattah en Leniboe wordt de Kraton nog altijd trouw beschoten, en helaas, al doende gaan dë Atchineezen in de kunst van schieten vooruit. Reeds meer dan een kogel trof doel in den Kraton, en menigeen werd dan ook reeds binnen de wallen vrij ernstig gewond. Ondertusschen is het gelukt de Ooster face open te kappen, waardoor waar schijnlijk de veiligheid binnen Kotta Radja zeer zal worden bevorderd, des vijands versterkingen zichtbaar zijn geworden, en hij min of meer gede moraliseerd werd. De voeding der troepen wordt als uitmuntend geroemd, terwijl de ge zondheidstoestand beter wordt. Toch sterven nog dagelijks enkelen der onzen. Aan de reinheid in het kam pement wordt goed de hand gehouden. De dienst wordt als niet zwaar afge schilderd. Het is dus te hopen, dat ook de sterfte eindelijk normaal moge worden. Men meldt omtrent de over eenkomst met de Amsterdamsche' kanaalmaatschappij het volgende: De' staat neemt voor zijn rekening de kosten van een golfbreker a ruim 3 millioen, waarvan de eerste 5 ton op de ingediende suppletoire begrooting zijn uitgetrokken. De verhooging der havenhoofden komt voor rekening van de maatschappij. Daartoe wordt aan de maatschappij uitstel van de eind- aflevering van het werk verleend tot ultimo 1877, indien desniettemin Am sterdam de toezegging der subsidiën gestand doet. Inmiddels zorgt de maatschappij dat in Oct. 1875 het kanaal en de Noordzee-haven open gesteld worden voor de scheepvaart met bodems van bepaalden diepgang en dat in Aug. 1876 een geul in de haven en het kanaal zij op de diepte, volgens goedgekeurde bestekken. Men meldt van Texel van 12 Nov. De werken tot indijking der slijk- en zandgronden het Noorden", zullen den 10 December a. s. worden aanbesteed. Aau vele gezinnen, die thans gebrek aan werk hebben, zal dit brood verschaffen. Het te Westerlee te huis be- höorende schip »A. H. van Bergen," kapt. Klink, is bij Mexico totaal ver ongelukt. Van de equipage was nog niets bekend. Uit Sylt wordt van 8 dezer gemeld: Gisterenavond is in een boot bij Wes- terland aangekomen de equipage van het gezonken Nederlandsche schip »Johanne Catharina;" kapt. Meijer, van Bergen naar Hamburg. Genoemd schip, in het laatst van September vertrokken, was later tengevolge van slecht weder en geleden schade te Stavanger binnengeloopen en heefy na het vertrek van daar op het Horns- rif gestooten, is lek geworden en ge zonken. Te Goes werd dezer dagen aan een ingezetene van die gemeente zijn 27ste kind geboren. De man is ruim 60 jaren oud, had bij zijn eerste vrouw 18 kinderen waarvan nog 6 in leven zijn terwijl zijn tweede vrouw hem 9 kinderen schonk, waaronder tweemalen tweelingendeze negen laatsten zijn echter allen overleden. De huzaar K. te 's Hertogen bosch, sprong voor een paar dagen nabij Helmond uit een in gang zjjnden treindoor den val bekwam hij een hersenschudding, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. De slachters te Amsterdam heb ben deze week bijna allen den prijs van het vleeseh met jO cents vermin derd men beschouwt dit als een goed gevolg van de aldaaif opgerichte ver een iging. Het»Haarlemsciie Nieuwsblad" verneemt dat het bestuur der Veree- niging voor Christelijk Nationaal on derwijs te Haarlem van iemand, die onbekend wenscbt te blijven, de be langrijke som van f 60.000 heeft ont vangen, waarvan de intresten bestemd zij u tot instandhouding eeuer Chris telijke school voor kinderen van den werkenden stand daar. ter stede. Donderdagavond greep te Gro ningen een droevig tooneel plaats, waarbij de ongelukkige sterke drank weder geen gering deel der schuld heeft. De aldaar gestationeerde rijks veldwachter B. kreeg iu opgewonden toestand twist met zijn huisvrouw, een feit, dat reeds herhaaldelijk was voorgevallen. Eensklaps grijpt hij zij n geladen revolver, schiet daarmede naar het hoofd zijner vrouw, geluk kig zonder haar ernstig te kwetsen, en drukt daarna het tweede schot zich zeiven in den mond af, met het gevolg, dat hij onmiddelijk dood ter aarde stortte.' Donderdagavond hadden nabij Zwolle een tweetal spoorweg-ongeluk ken plaats. De trein KampenUtreeht passeerde des avonds ruim 6 uur de brug over de Willemsvaart, toen de opzetstang der brug brak en alzoo los geraakte; gelukkig bleven de waggons, natuurlijk met schokken, op de rails. Onmiddelijk zqn de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen. De goederentrein uit Friesland, ruim 11 uur, overreed nabij het emplace ment een koe, die letterlijk vermor zeld werdeen tweetal wagens geraak ten uit 't spoor en bekwamen belang rijke schade; een bruggetje op den weg werd geheel verbrijzeld. Volgens opgave van het burëel »Veritas" zijn in de maand Septem ber jl. 143 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche, verongelukt, benevens 11 stoombooten, waarvan geen tot Nederland beboorende. Van 1 tot 10 dezer 31 schepen het kanaal van Suez. In Schotland heeft liet in de laatste dagen erg gesneeuwd en hard gevroren. In de Vossische Hof-Conditorei te Berlijn heeft een hevige brand ge woed, waarbijj twee meisjes, een mees terknecht en twee andere personen verbrand, een brandspuitgast en een vronw doodgevallen en vijf personen zwaar gekwetst zijn. In de nabijheid van Lyon beeft zekere Martinet een kind gevonden, dat geheel verstijfd was van koude. Bij nader onderzoek bleek het, dat de kleine geroofd was door een troep kunstenmakers, die hem dag aan dag mishandelden. Uit vrees voor nieuwe kwellingen, daar hij van een hem ter bezorging toevertrouwden brief het adres niet had kunnen vinden, had hij besloten zich liever te laten ver hongeren dan naar zijn wreede mees ters terug te keeren. HELDERSCHE MOPPEN. DE ONLEERZAME ZOON. Het vijfjarig zoontje van aanzienlijke ouders gaf zijne gouvernante een klap met de linkerhand. De Jmoeder zag het en zeide: „Foei, foei! Fritsje; steeds uiet de rechterhand! Je wilt ook volstrekt niets loeren." IIIJ MOET GEHANGEN WORDEN. Een vorst hield zooveel van een zijner paarden, dat hij eens in scherts zeide, dat hij dengene zou laten ophangen, die hein het bericht bracht van deu dood van het paard. Het paard stierf. Niemand wilde den vorst dezeu dood melden. Een onder pikeur belastte zich eindelijk met de zaak. „Ach, genadige heer," zeide hij, toen hij in de kamer' trad, „uw paard dat schoone paard o hemel! dat kostbare paard „Is dood!" riep de vorst haastig, „dat durf ik wedden 1" „Gij moet gehangen worden, genadige heer!" antwoordde de berichtgever. Parodie op een afgezaagd liedeken. O moeder, wat schatten Verspilt men aan 't Noordzeekanaal 1 O moeder, w;at jammer Van zooveel kapitaal! Wat baten die stcenen van ruim duizend pond Zij zinken toch weg in den levenden grond; Wat baten reusachtige hoofden in zee. Want vader Noord-West spot er meê! O moeder, enz. „Bouw voort maar, bouw voort maar," zoo brult do Noordzee, „Ik neem ieder jaar van uw arbeid wat meê; Ik ruk uw betonblokken toch uit ellcafir Al maakt gij zo tienmaal zoo zwaar!" O moeder, enz. „Noordwest'lijke stomen belagen het strand En stuwen uw haven vol banken van zand; De hoofden verzinken en storten ter neêr, Niets rest van uw arbeid dan meer!"- O moeder, enz. De vreemdeling vreest niet voor 't bruisehend geweld, Hij mest zich toch vet met het Hollandsche geld, Eu heeft reeds verzekerd, dat binnen een jaar 't Kanaal met zijn haven is klaar! O moeder, enz. Deez' tijding voer' vrij dus de geestdrift ten top, Hijsclit zeelui, je vlaggen en wimpels vast op; Een feest beidt u weldra aan 't Noordzeekanaal, U wacht daar een se'nitt'rend onthaal! O moeder, enz. Wat weelde zal 't wezen het schouwspel te zien Dat booteu en schepen bij d' opening biên, Als rechtstreeks uit zee de kostbaarste vracht Op 't IJ voor de stad wordt gebracht. O moeder, enz. Maar of men dat alles ooit gade zal slaan, Het kan wel zoo zijn, maar ik twijfel er aan; Men mako eerst dan klipgrond van 't levende zand. Dit lastig bezwaar aan ons strand! O moeder, enz. Mijn bestje heeft mij eens een spreekwoord geleerd, Dat zei: „het is beter ten halve gekeerd, Dan ganseh'lijk te dwalenmen dcuko daaraan Voor verder met 't werken te gaan EEN DWARSKIJKER. Burgerlijke Stand. Helder. Opgave van 13 17 Nov. 1874. ONDERTROUWDH. Bernelot Moens, luit. ter zee en E. C. A. Heijuing. GEHUWD: Geeuc. BEVALLEN: P. Maasgcb. v. Wijk, D. M. Schotvuuger geb. Lindeman, Z. M. Duinkerken geb. Streutker, Z. J. van Vugt geb. Terpstra, H. C. W. van der Griend, Z. A. Bruijn geb. Hopman, Z. C. Wcsseling geb. de Kloet, D. C. J. P. Filarski geb. Tismeer. Z. G. R. Drager geb. de Roos, Z. A. Huijsing geb. Roomeijcr, Z. T. Spierenburg geb. de Jong, Z. C. A. van Bruggen geb. Franke, Z. L. E. Gorter geb. Jauson, OVERLEDEN: A. Ilcn, 50 j. J. M. Dam steeg, 1 m. D. Verberne geb. Boom, 81 j. A. P. Jung, 49 j. Ambtshalve ingeschreven 4. £5 van ARIE van SCHEIJEN en DIENA POVER. Nieuwediep, 17 November 1874. Uit naam hunner dankbare Kinde- J^ren, Behuwd-en Kleinkinderen. joü 89ste Geboortedag [van onzen geliefden Vaderen Be- huwdvader den Heer XANMNC P. DEKKER. Nieuweniep17 November 1874. Uit naam zijner dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achter- Klein kinderen QeoscsososeseeesQsGs Bevallen van een welgeschapen ZoonA. BRUIJN, geb. Hopman. Nieuwediep13 November 1874. A Igemeene kennisgeving Bevallen van een welgeschapen Zoon, A. ROOMEIJER, geliefde Echt- genoote van J. HUIJSING. Helder14 November 1874. Algemecne kennisgeving. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder DIRKJE BOOM, weduwe van wylenPÏETER VERBERNE, in den ouderdom van 81 jaar en circa 10 maanden. Helder14 November 1874. S. VERBERNE. Mede uit naam van Broeders-en Zusters. Strekkende deze tot verdere kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheidons oudste dochtertje NEELTJE van den EN DE. in den jeugdigen leeftijd van 11 jaar en 11 maanden. Nieuwediep16 November 1874. C. HAGENAAR. A. M. HAGENAAR—Veen. Heden overleed in den ouderdom van 49 jaren, na een langdurig en smar telijk lijden, mijn geliefde echtgenoot ANTON PHILIPPUS JUNG. Helder16 November 1874. Wed. A. P. JÜNG—Senderman. Hartelijken BANK aan den WelEd. Heer Dr. BITTER, voor zijne menschlievende hulp, ons bewezen gedurende de ziekte en de laatste oogenblikken van ons ge liefd dochtertje. C. HAGENAAR. A. M. HAGENAAR—Veen. BEN Ieder weet dat in deze volkrijke plaats zelfs niet eeiie Christelijke School voor lager onderwijs bestaat. Christen mannen en vrouwen dat kan, dat mag zoo niet langer. Een Christelijke School behoort hier te komen, want de godsdienstlooze en Christus verdringende Staatsscholen, de kweekplaatsen der Modernen, be- rooven onze kinderen en ons volk van hetBijbelsch Christendom. Onze Christelijke belijdenis, onze belofte, afgelegd bjj den doop onzer kinderen, het wezenlijk heil van ons kroost en ons volk vorderen van ons, dat we ons de moeite en kosten getroosten, aan het oprichten van zulk een school verbonden. Is er iemand, of zijn er mannen of vrouwen, die, met de belijdenis der Gereformeerde kerk ten grond slag, -zoo een School alhier willen oprichten Met -woord en daad zullen we hem of hen, zooveel in ons is, steunen. Van lieden af zullen ive 3 weken op bericht wachten. Mocht dan echter niemand van zich hebben doen hooren, zoo zullen wij, D. V. 'het er voor houden, dat ons die nood is opgelegd, hopend op den steun van alle waarlijk Christelijk gezinden. Helder16 Nov. 1874. J. J. de VISSER, Predikant. President der hulpvereeniging voor Gereformeerd Schoolondenoijs. Adres: J. J. de VISSER, Predikant te Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1