't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Nieuws- en AdverlentieMe No. 188. Zaterdag 5 December 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. St. Nicolaas. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. DECEMBER. Zaterdag 5, Zondag 6, Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10, Vrijdag 11. Opgang der Zon, Zaterdag 5 Dee. 7 uur 56 minuten. Ondergang, 's avonds 8 u. 45 m. Nieuwe Maan Woensdag 9 Dec. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 10 Dec. 's avonds 6.50. Het jaarfeest van den goeden Sint, den grooten kindervriend, is weêi\ aanstaande en ieder kind ziet met verlangen den dag naderen van 6 December. De vaders slaan dan wei eens een bezorgden blik op de por- temonnaie, maar eindigen toch ge woonlijk met er (soms vrij diep) in te tasten, teneinde bun gezin met geschenken te verrassen. Ook dit jaar heeft St. Nicolaas weêr vrij wat moois en lekkers meegebracht. Zijne die naren, deKoekbakkers,Manufacturiers, Boekverkoopers, Galanterie- en Speel goed handelaars, enz., allen wel bekend door hunne advertentiën in ons blad, hebben reeds alles gerangschikt, opdat een ieder naar zijnen smaak een keus zou kunnen doen. Moge het koffertje van den zwarten knecht, die met zijn patroon St. Ni colaas, levensgroot bij Gebr. Nas te bezichtigen is, onuitputtelijk worden bevonden en de kinderen met een welgevulde maag en de winkeliers met een welgevulde lade, een dank bare herinnering blijven behouden aan het feest van St. Nicolaas. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Dec. 1874. Eergisteren is in de buitenha ven alhier, tengevolge van bekomen lekkage, gezonken, een met steen kolen geladen lichterschip. Persoon lijke ongelukken zijn hierbij geluk kig niet te betreuren. Men is bezig de lading er uit te werken, om het vaartuig weder vlot te krijgen. De Burgerkring Harmonie" vierde jl. Dinsdag haar vijfjarig be staan. De groote zaal van Tivoli was voor die gelegenheid fraai gedecoreerd. De opgevoerde stukken werden, tot groot genoegen van de talrijk opge komen leden, flink en met juistheid Aan een particulieren brief van Batavia, in de eerste dagen van Oct. 11. geschreven, ontleent »'t Vaderland" het volgende: Dat het te Atchin niet voor uitgaat, weet gij in Holland even goed als wij hier. Om politieke redenen zou er geen derde expeditie zijn; dat zou een erkenning zijn van het niet- slagen der tweede, en dat mag niet. Wil men niet voortdurend met het zware blok aan zijn been blijven zit ten, dan zal men wel verplicht zijn, om tegen December een paar compleete bataillons infanterie en een batterij artillerie naar Atchin te zenden, om kolonel Pel in staat te stellen eens offensief op te treden, b. v. om aan het westelijk uiteinde bij Maraksa, s vijands linie door te breken en er om heen te. trekken. Ik weet niet of men het doen wil, maar als het er toe komt, is er geen reden om het niet aan kolonel Pel op te dragen. In zijn passieve houding gedraagt ko lonel Pel zich kalm en flink tot nog toe. Het zou ook moeielijk zijn een ander aan te wijzen. Generaal de Neve is nog niet uitgerust van de vermoeienissen der 2e expeditie, waar hij rustig bij het hoofdkwartier bleef. Nu houdt hij zich even rustig te Buitenzorg, ofschoon zijn standplaats Batavia is. Te Atchin moet men bezig zijn met het aanleggen van de spoorbaan van Ole-leh naar Kotta-Radja. Men had zich gevleid, hier van de N. I. spoorweg-maatschappij het liggend en rollend materieel te kunnen krijgen, maar niets daarvanHet is nu te Singapore besteld en moet uit Enge land komen. Men wil ook beproeven een artesischen put te maken en langs den spoorweg een telegraaf aan te leggen. Gij weet, dat er bijna geen regen valt te Atchin als zich dat naderhand maar niet wreekt. Aan wind moet er echter geen gebrek zijn. Op de oude landingsplaats is het onmogelijk aan den wal te komen. Te Maraksa heeft men nu een vrij goed zeehoofd, waarop de rails liggen van den trein, waarmede de goederen naar de em- barquementsplaatsin de lagune worden gebracht. Zondag a.s. zal een herhaling der voorstelling plaats hebben, ten voor- deele van 3 behoeftige huisgezinnen. (Zie advertentie hierachter). Het stooms. Prinses Amalia", kapt. E. W. Fabritius, van hier naar Batavia, stoomde Zondagmiddag voor bij Gibraltar. Alles wel. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Krommenie brand ont staan in een der gebouwen van de zeildoekfabriek van den heer K. Sype- steyn Jr. Door spoedige hulp van de brandweer heeft de brand zich beperkt tot genoemd gebouw, dat echter met een voorraad garen geheel afgebrand is. Te Amsterdam zullen twee straten worden gedoopt, met de namen van Govert Flinck en Jan Steen. Een aantal minvermogende ingezetenen van Amsterdam hebben een adres aan den gemeenteraad in gediend, tegen het voorstel tot invoe ring eener hondenbelasting. Het „Vad." merkt hierbij echter op, dat wij, volgens de laatsto telegrammen uit Indië wel vooruitgaan. De kavallerist E. te Soerabaija leefde vermoedelijk sedert geruimen tijd in ongeoorloofden omgang met de huishoudster van den wachtmeester N. Den 16, Oct. begaf de kavallerist zich naar de kamer van den wacht meester N., die op zijn bed lag te slapenen bracht dien onderofficier met een revolver twee doodelijke wonden toe, waaraan deze terstond overleed. Daarna schoot E. op de huishoudster, die reeds de vlucht nam, en trof haar in den rug; zij leeft nog, doch er bestaat weinig hoop haar te behouden, daar zij in hoogst zwangeren toestand verkeert. Onmid- delijk daarop, toen andere kavalleris- ten kwamen toeloopen, schoot E. de revolver eenige malen op zich zei ven af en joeg zich twee kogels door de linkerborst; ook hij was doo- delijk gewond. De vrouw lijdt ver schrikkelijk, kermt aanhoudend, doch is bij haar volle verstand. De kav. E. ligt stil en is buiten kennis. De huishoudster, hierboven bedoeld, is een vrouw van Europeesche afkomst. Een man .te Schalkwijk, die zich uit een watermolen naar buiten wilde begeven, had de onvoorzichtigheid de verkeerde deur uit te gaan; buiten komende, werd hij dooreen der wieken van den molen zoodanig getroffen, dat het hoofd van het lichaam werd ge scheiden. Te IJsbrechtum werd een dron ken man uit het water gered. Een boer weigerde hem te herbergen, waarna de man in 't klokkenhuis werd geborgen tot den volgenden ochtend. Den volgenden morgen vond men een lijk. Zes personen, uit de gemeenten Ammerstol en Bergambacht, werden in de vorige week in denzelfden nacht betrapt, dat zij met een zegen naar zalm vischten op de Lek, in de na bijheid van Gelken es. Te Appelscha is een jonge moervos geschoten, die twee wild strikken om zijn hals had. Te Goor is Dinsdag een jeug dige gehuwde vrouw uit Kampen in hechtenis genomen, ter zake van ver schillende oplichterijen, door haar in laatstgenoemde plaats met behulp van een valsch testament gepleegd. Een werkman te Rosendaal vond een pakje met f250 en bracht het terstond terug aan den eigenaar. De werkman kreeg niets. Men schrijft uit Vlissingen aan de Middelburgsche Courant" dat de kans op het verkrijgen van een vaste brug aan het dok aldaar thans gun stiger staat dan ooit, en dat er reeds bevelen zijn gegeven tot het maken van een ontwerp en begrooting van kosten voor een brug, die geheel aan de eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet. Men schrijft van Urk 1 Dec. In de haven alhier stond in de vorige week nauwelijks 0.60 meter water. De postschuit kon dus de ha ven niet verlaten en haar reis naar Kampen ondernemen. De geheele visschersvloot kwam Zaterdagmiddag om de ingevallen vorst huiswaarts, doch moest voor de haven blijven liggen. Met touwen en takels werd schuit voor schuit binnengesleept, waaraan oud en jong tot des Zon dagsmorgens 4 uur bezig bleef. Bij herhaling is reeds door de schippers- vereeniging Schuttevaêr" op ver betering der Urker haven aangedron gen. Een jongetje op het eiland Urk, van ongeveer 8 jaren, leed aan hevige buikpijnen. Eenige buurvrouwen kwa men op «het denkbeeld dat het kind betooverd zou zijn. Zij deelden dit aan de moeder van het jongetje mede. Een harer, met meerdere kennis op het gebied van hekserij begaafd, gaf den raad een haan levend te koken, dan zou de heks voor den dag moe ten komen. Dit voorstel vond gehoor en spoedig werd een haan levend in den pot gedaan. Nauwkeurig werd er nu ongepast of de heks ook ver scheen. Terwijl de arme haan nog stuiptrekt in den pot, krijgt het jon getje weder een aanval van pijn en begint te braken. Met kenners wijs heid wordt nu het braaksel beschouwd en ziet, een der vrouwen ontdekt de tooverkol, een wit dier met pooten. Het jongetje zou nu bepaald genezen zijn, want het had de kwaal, waar het aan leed, uitgebraakt. Doch jawel, den volgenden dag herhalen zich de pijnen. Eindelijk komt men op den inval geneeskundige hulp in te roepen. De docter ontdekt weldra dat het kind lijdt aan ingewandswormen en nog al vrij wat heksen bij zich had, die hij natuurlijk spoedig wist te ver drijven. Te Antwerpen is uit Polen een gezelschap landverhuizers, sterk 680 personen, aangekomen, die naar Ame rika zullen oversteken. Op de reis van Polen naar Berlijn, zijn twee kinderen geboren en is een vrouw in een spoorwegrijtuig overleden. De storm van Zaterdag en Zon dag was vooral hevig op de noord oostkust van Engeland en heeft vele schipbreuken en verlies van mensehen- levens veroorzaakt. Een schoener is dicht bij South Shields met man en muis vergaan. Een andere, de St. Albans, van Londen, strandde bij Tynemouth en is verloren. De vrouw van den kapitein en de stuurman ver dronken. De Yeteran van South Shields met steenkolen, leed bij Fra- serburgh schipbreuk; tien menschen kwamen daarbij om, elf werden ge red. Op de kust van Cornwalles ging de Huldah van Southampton verloren; de bemanning werd gered. Bij Lost- wilhiel verdronken drie personen. Op de Theems hadden verscheiden bot singen plaats. Een uitvinding van den heer Plugger, om spoorwegongelukken te voorkomen, wordt aan het Belgische Departement van openbare werken onderzocht. De Parijsche schilder de Waldeck is thans in zijn 108e jaar. Volgens berichten van Cuba, heeft een Spaansche kanonneerboot w lsch schip genomen, op 21/3 mijl afstands van Cuba. De stationschef van Clapham ontving dezer dagen een mandje, dat hij spoedig opende en waarin hij een kind vond. Gansch niet in zijn schik met dit geschenk, bood hij dit een armen pakdrager aan, die het aanstonds aanvaardde en met zich naar huis droeg. Men oordeele over de verbazing van den werkman, toen hij onder 't oorkussen van het kind een som van 40.000 fr. vond! De chef, dit vernemende, eischte de te ruggave van het mandje en zijn in houd. De rechtbank zal beslissen wien van beiden het cadeau toekomt. Bij Charleroi heeft zekere Par- qnet, ten gevolge van huiselijke on- eenigheid met zijn vro.uw, die geen goed leven leidde, zich op de rails van den Grand-Central neaergelegd, op het oogenblik dat een trein naderde. Het hoofd van den ongelukkige werd van het lichaam gescheiden. Beste Sinterklaas wil liooren Open voor mijn beo uw ooren, 'k Vraag niet slechts, dat ge ons wat schenkt, Maar ook meênecmt wat ons kreukt 1 Neem dan, dit is veler bede, 't Eindje touw van 't wachtschip mede, Waarmeö Janmaat wordt gedrild, Als hij koppig is of wild; Neem met u de vuige tongen, 't Zij van ouden of van jongen. Die in 't babb'lcn vaardig zijn, Vol van lasterlijk venijn; Neem verdeeldheid uit ons landje, 'k Noem u dan een bijdehandje; Neem de „Wilhelm" van ons strand, Stop haar 't kroost van Engeland In de schoenen, wijl die Britten, Reeds zoolang te wachten zitten Met een echt taai taai geduld Dan is wis hun wensch vervuld. Neem toch van die Atchineezen, Die voor hel nog duivel vreezen, Koppigheid en vechtlust meê, Dan volgt dra de lieve vrcê. Neem met u de kwade vrouwen, Die een man als nul beschouwen; Neem do slechte mannen mee, Die steeds kroegwaarts gaan, in steö 't Kost'lijk loon naar huis te sjouwen Voor hun kind'ren en hon vrouwen! Neem maar neen, 'k vraag nu beleefd. Sinterklaas! dat ge ook wat geeft; Breng de meisjes, jong en aardig, Toch een vrijer, vlug en vaardig, Niet van koekdeeg of taai-taai, Zoo ccn vinden zij te saai; Geef ze er een vnu vleesch en heenen, Die het vrijen ernstig meenen. En breng ied'ren jongeling, Plaats van taai of suikerding, Een lief meisje, schoon en vroolijk, Deugdzaam, rein en daarbij olijk, Met een mooie duit op zak, Als m' eens denkt aan eigen dak! Geef vooral mild aan onze armen Deksel, om zich te verwarmen, Geld en voedsel, turf en hout, Of wat steenkool voor de koud'. Geof mij liefst een kwart millioentje, Als suprise in mijn sehoentje: 'k Ben te vreê, gij weet het wel, Sint! met zulk een bagatel! laat uw goedheid nooit vermind'rcn, Blijf een vriend van alle kind'ren, Sinterklaas, ja 't is mijn wensch, Blijf dc vriend van ieder mensch! HELDERSCHE MOPPEN. FIJN OVERLEGDE LIST. Bij een bediende, die juist den rok van zijn heer voor de deur uitklopte, kwam een vreemde ling met een brie£ dien hij ten spoedigste aan zijnen heer moest geven. Dc bediende ging in huis en gaf den brief overde heer brak hem open en las: „Gelukt hot, danjs het goed; „gelukt het niet, dan is het ook goed." „Wat is dat? Jan, roep me den brenger een» hier." Jan ging naar buiten en kwam dadelijk terug. „Het is gelukt," zeide hij, „de schurk heeft zich met nw rok uit de voeten gemaakt." Volgens de »Echo du Parlement' zijn de troepen van bet garnizoen te Brussel tot nader order in de kazerne geconsigneerd. De reden van dien maatregel wordt niet vermeld. Som migen zoeken baar in een voorge nomen bijeenkomst der internationale, anderen in een agitatie, die in een paar provinciesteden ophanden zou zijn. De hertog van Richmond heeft, zegt men, van zijnen vader een bank noot geërfd van 50.000 p. st. (zes millioen gulden). Dit stuk, eenig in zijn soort, is door den ouden Hertog neêrgelegd in een kistje, waarin bet zoodanig is vastgemaakt, dat al wie het tracht op te nemen, onmiddelijk zes pistoolschoten doet losbranden, waardoor hij onvermijdelijk getroffen wordt. Men vertelt dat de tegen woordige Hertog van Richmond ver legen is het kistje aan te raken, daar zijn vader hem, vóór zijn afsterven, heeft vergeten te verklaren, hoe men het zonder gevaar kan opeuen. EEN NIEUW SLAAPMIDDEL. Een reiziger kwam des avonds in een boeren herberg, waar zooveel gcdruisch in de gelagkamer was, dat hij volstrekt niet slapen kon. Hij stond dus weder op, ging naar bon eden en zeide hardop tot den. kastelein: „Wees zoo goed mij morgenochtend zeer vroeg te wekken, want ik heb op den weg naar uw huis mijn geldbeurs verloren en wil die zoeken eer het dag wordt." Hierop ging hij weder naar zijne slaapkamer en en na weinige oogenblikken was de gelagkamer geheel ontruimd daar ook do gasten gingen zoeken en onze reiziger kon gerust slapen. DE PLEIZIERIGE MAALTIJD. In een ordinares te Amsterdam, hield iemand zijn middagmaal en vroeg tot dessert„Een eierkoek." „Met veel pleizier," antwoordde do beleefde meid. „Neen," riep hij haar na, „niet met veel pleizier, maar met veel suiker." EEN BEDENKELIJK GEVAL. „Voortaan heb ik uwe hulp niet meer noodig," zeide een zieke tot zijn geneesheer. „Ik hob een recepten boek gekocht en zal nu mijn eigen docter zijn." „In dat geval kunt gij mijne hulp missen," antwoordde de arts, „doch voorzie u van een goeden corrector, opdat hij u beware van door een druk fout te sterven." Correspondentie. Wij zeggen den inzender der Hel- dersche Moppen dank voor het ge zondene en houden ons voor meer dere aanbevolen, mits ze voor nie mand kwetsend zijn. De Uitgevers.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1