't VLIEGEND BLAADJE. Atemeene Nieuws- 1U eu AdvcrteiiticMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 191. Woensdag 16 December 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Hartelijke Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-en der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 17 Dec. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 15 Dec. 1874. De WelEerwaarde Zeer Gel. Heer H. Vrendenberg, Predikant te Varsseveld, heeft het beroep naar de Herv. gemeente alhier aangenomen. Door een ongelukkig toeval, is een oppassend 17jarig jongeling Vrijdag jl. in de Binnenhaven gevallen en jammerlijk verdronken. Men verzoekt ons te rectificeeren, dat de tooneelvoorstelling, te geven door de vereeniging Gandium Inter Nos," niet zal plaats hebben ten voordeele van 2, maar van 1 weduwe met 4 hulpbehoevende kinderen, wier echtgenoot en vader na een langdu rige ziekte is overleden. Wij maken onze Texelschelezers opmerkzaam, dat, bij genoegzame deelneming, het werkend personeel van den Burgerkring Harmonie" den tweeden Kerstdag een tooneelvoor stelling in costuum zal geven in het lokaal de Vergulde Kikkert aan den Burg op Texel. Het stoomschip Voorwaarts" arriveerde U. Zaterdag des morgens te 6V2 ure te Aden en vertrok van daar te 5 ure des namiddags. Men meldt uit Purmerende van 11 Dec. Over het algemeen is men in ons district volstrekt tegen den geprojecteerden spoorweg Enkhuizeu, Hoorn (zijtak Alkmaar)Purme- rendZaandamAmsterdam. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is dan ook het initiatief genomen op nieuw, in' een adres aan den Mi nister, aan te dringen op een d i- r e c t e verbinding met de hoofdstad (niet langs den omweg Zaandam), 't geen dan ook zeker voor deze pro vincie het verkieslijkst is. Bij de laatste stormen hebben do beide havenhoofden van het Noord zeekanaal zeer weinig geleden. Van het noordelijk havenhoofd zijn een 30tal blokken afgeschoven. Bij een kou. besluit van 7 de zer wordt te Harlingen een commissie van toezicht op d$n doortocht en het vervoer van landverhuizers ge vestigd. In den achterhoek van Gelder land is een allertreurigst ongeluk een predikantsgezin overkomen. De der tienjarige zoon heeft in een aanval van radeloosheid door ophanging zich zeiven van het leven beroofd. Het lijk was reeds stijf, toen het werd ontdekt. Den 9n zijn door den laatsten trein der N.-Brabantsch - Duitsche Spoorwegmaatschappij, komende van Goch, drie paarden overreden, toe- behoorende aan den heer Hermans, te BoXmeer. De trein heeft zonder ongelukken zijn weg voortgezet. Te Gaanderheiden is een huisje afgebrand, waarbij de dochter des huizes, van 30 jaar ongeveer en lij dende aan toevallen, is omgekomen. Te Nienwvliet is een boeren schuur met granen en vee verbrand, terwijl het gezin van den eigenaar ter bruiloft was van diens kleinzoon. De brandweer van Nieuwvliet, Groede, Katzand en Zuidzande werkten ver- eenigd, om de beide aangrenzende hofsteden te behouden. Alleen het graan was verzekerd. Vermoedelijk is er moedwil bij in het spel. Woensdag a. s. zal voor het ProyMciaal-Gerechtshof in Noord- Holland terechtstaan H. P. K. Meyer, :o.ud 44 jaren, sjouwer, wonende te Amsterdam, ter zake van moedwil- ligen doodslag. Ten laste v«.u den besch. blijkt, dat hij op 30 Augustus des namiddags tusschen 4 en 5 ure, in de Laurier straat te Amsterdam, zijn 14jarigen zoon Heinrich moedwillig aangegre pen en met zoovéél ggWeld" met zijn hoofd tegen de fetraat geworpen heeft dat die knaap ernstig aan het voor hoofd verwond is geraakt en hevig gebloed heeft, en na door zijne zus ter naar een heelmeester gebracht en aldaar verbonden te zijn, op 1 September in het Binnengasthuis te Amsterdam ter verpleging is opge nomen, alwaar hij op 13 September daaraanvolgende is overleden. In de reu de 1' Industrie te Rouaan had in den nacht van Dins dag op Woensdag een vreeselyke ont ploffing plaats, juist op het oogenblik dat de storm het hevigst woedde. Weldra ontdekte men dat het huis, bewoond door de echtgenooten Massu en hun 18-jarige nicht, mejuffrouw Lefebvre, was ingestort. De vrouw des huizes, die te bed lag, was als door een wonder ongedeerd gebleven, daar het nedergezakt plafond een soort van afdak vormde, waardoor zij werd beschut. Ook de nicht bracht het er af, echter met verbrijzelde beenen, terwijl een houtsplinter in haar hoofd was gedrongen. Van den heer Massu zelf vond men slechts het lijk, dat als het ware was toegevouwen, zoodat het hoofd op de voeten lagde dood was ongetwijfeld onmiddelijk gevolgd. Men schrijft het onheil toe aan de ontploffing van ongeveer 6 kilo bus kruit, die in een kast naast eenige papieren lagen, welke mejuffrouw Le febvre zonder de -noodige voorzich tigheid bij kaarslicht doorbladerde. Aangaande de Vereeniging voor lijkenverbranding te Zurich wordt ge meld, dat zij besloten heeft, zich in betrekking te stellen met de verschil lende gemeenten van het kanton, tot het invoeren van een gemeenschap pelijk program. De Vereeniging neemt hierbij op zich, de lijken te doen verbranden. Haar middelen zijn door de jaarlijksche bijdragen der leden, gevoegd bij de overige inkomsten, verzekerd, en zij verklaart zich bereid om in alle gemeenten inrichtingen voor de opnemiug en verbranding van lijken te vestigen. De belang stellenden kunnen naar verkiezing hét ceremonieel bepalen, en verzoe ken, dat dit met godsdienstige plech tigheden gepaard ga of niet. De ascb zal door de nagelaten betrek kingen der overledenen kunnen opge- eischt of tegen vergoeding in een daartoe bestemd gebouw der Veree niging bewaard worden. Anders wordt zij door de Vereeniging op gepaste wijze vernietigd. De kosten zullen zoo laag mogelijk worden gesteld, opdat voor iedereen het gebruik ma- ken'-yan de verbranding open sta. Te Cherbourg heeft een gehuwde actrice haar minnaar doodgestoken, in een twist. Zij had met, hem, diens broeder en haar echtgenoot ge dineerd en eenige onzedelijke liedjes gezongen. Haar minnaar had haar daarover onderhouden, ook toen zij alleen gebleven waren. Mad. Quérigny greep toen in drift een mes en door stak den man, die haar tot maitresse had, maar niet gedoogen kon, dat zij onzedelijke liederen zong. Onlangs zou in een stad der Vereenigde Staten een misdadiger ge- vonnisd worden. Reeds had de arme zondaar zijne laatste woorden gespro ken en zou de beul zijn werk beginnen, toen een persoon met kracht door de menigte om het schavot drong, en na een hoffelijke buiging voor den delinquent en den rechter, dezen laatsten verzocht om 't schavot te bestijgen en de menigte eenige woor den toe te spreken. De man was een agent in huizen'-', hetgeen de rechter, die zelf eigenaar vau bouw terreinen was, bewoog het verzoek toe te staan. Hierop begon de agent een lange rede, waarin hij de groote voordeelen ontvouwde van de door hem te verkoopen bouwterreinen. De menigte luisterde met aandacht en werd vooral getroffen, toen de agent zijn leedwezen te kennen gaf dat hun binnen weinige minuten op te hangen medeburgerdoor omstandigheden, welke hij niet zou wagen te beoor- deelen, verhinderd zou zijn nog bij zijn leven voordeel te.doen met de ongehoorde stijging der grondprijzen. Na het einde van de rede volbracht de beul zijn taak. Onlangs werd te Manchester Francis de Barr, onderwijzer in de Italiaansche taal, wegens eenige diefstallen tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Volgens zijn verdediger had de veroordeelde een merkwaardige loopbaan achter den rug. In 1848—49 streed hij onder Garibaldi en andere generaals tegen Oostenrijk; in 1857 was hij met de Franschen in Algeriëbij Kars streed hij in Turkschen dienst tegen de Russen. In 't jaar 1871 bevond hij zich te Nieuw-Orleans aan de zijde der geconfedereerd en, en na afloop van den burgeroorlog vertrok hij naar Paraguay, om die republiek met het zwaard te dienen. Van Lopez ging hij tot Cerpedes op Cuba over, werd op de Virginius" gevangen genomen, doch ontkwam aan het lot der ove rige gevangenen. Hij begaf zich naar New-York, vervolgens naar Italië en komt thans te Manchester eenigeu tijd tot rust. In 't jaar 1865 verloor zekere Mielchen, in Georgenberg, op on verklaarbare wijze zijn dochtertje. De troostelooze ouders stelden alles in het werk wat mogelijk was, om het verdwenen kind terug te be komen, doch eindelijk beschouwden zij hun kind als verloren. Verleden jaar werd door de treurige geschiedenis van Anna Böckler de aandacht van geheel Oostelijk Europa op de Zigeunerbenden gevestigd, en dientengevolge maakte de autori teiten in Riga zich meester van een lljarig meisje, dat met een bende rondzwierf," maar blijkbaar geroofd was. Landrath Baron von Wolff nam de kleine, die geheel verwilderd was, tot zich en liet haar in het wees huis te Riga opvoeden. Het gebeurde was in dc couranten bekend gemaakt en ook aan de ou ders van het Verloren meisje ter oore gekomen. Zij deden onderzoek, ont vingen van Baron Wolff het portret van het meisje en herkenden daarin 1 aan een moedervlekje hun eigen kind. De gelukkige ontdekking had tenge volge, dat de ouders weldra weder in het bezit waren van hun kind, dat zij negen jaren lang gemist hadden. 't Volgende verhaal overschrijdt zoover de grenzen van het gewone, dat men alleen op het gezag van het »Hoyaer Wochenblatt" de zaak mag mededeelen. Het blad zegt dat eenigen tijd geleden de lijninspec- teur te Barnstorff, in Hanover, een brief van een onbekende kreeg, waarin hij dringend gewaarschuwd werd ze keren baanwachter te ontslaanzoo niet, dan zou een groot ongeluk ge beuren. De zaak verwekte destijds veel opzien, maar de politie slaagde er niet in de schrijvers op te sporen. De schrijvers hielden echter woord. Op een avond, toen het sterk vroor, werd de baauwachter door twee per sonen aangevallen; nadat men hem gekneveld had, werd liera de mond gestopt en legde men hem dwars over de rails, waaraan h jj vastgebonden werd. Dat het schelmstuk niet ge lukte, was aan een buitengewoon toeval te danken. Toen de vrouw van den ongelukkige de ruiten bevroren zag, dacht zij aan haren man, die het misschien geducht koud kon hebben. Door een haar onverklaarbare bezorgdheid aangetast, maakt zij spoedig voor hem een goede kop koffie klaar. Haastig loopt zij er mee den weg op, doch vindt hem niet; in de verte ziet zij echter reeds den trein aankomen. Zij loopt een honderd pas rechts voorbij het wacht huisje, daarna links, maar vindt niets. Een onuitsprekelijke angst overvalt haar en zij roept langs den weg luide den naam van haren man. Toen zij de gloeiende oogen van de locomotief steeds nader zag komen, bedacht zij moet de arm van de telegraaf niet verzet worden? Teneinde haren man voor straf te behoeden, trekt zij aan het signaal, maar trekt door een wonderbare beschikking aan den ver keerden arm. De trein stond weldra stil. Beambten naderen snel om de oorzaak van het gevaar te vernemen, en hooren nu dat de baanwachter niet te vinden is. Men gaat hem met een lantaarn zoeken en vindt hem in den reeds gemelden treurigen toestand. Hij was gered. Naar men zegt moet hij zijne aan vallers herkend hebben en zijn cleze reeds achter slot en grendel. In de afgeloopen maanden Au gustus, September en October, hebben de paardenslachterijen te Parijs 284,110 kilo vleesch opgeleverd en wel van 1553 paarden, ezels en muilezels. In 1871 werden slechts 1144, in 1869 626 en in 1867 niet meer dan 535 dieren »ter slachtbank" gevoerd." Voor de paarden betaald men 125 tot 150 francs, dus vrij wat meer dan de vilder er voor geeft. Ook in de provinciën neemt het paardenvleeschverbruik toe. gij schuldig, zoo verdient gij dubbel uw lot; ou- schuldig, moet u do gedachten troosten, dat gij sterft, zonder dien last op uw geweten te hebben; maar in ieder geval zult gij uit een wereld van zorgen worden verlost."1- Burgerlijke Stand. Helder. Van 1215 December 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Gecue. BEVALLENA. Spruit geb. Krijuen, Z. J. M. van Keulen geb. Hansen, Z. J. van Woeuscl geb. Krooustniver, Z. L. de Graaff geb. Bos, D. G. Troost geb. Keijzer, D. A. P. Kcijzer geb. Luijken, D. OVERLEDEN: C. P. Griek geb. Herfst, 51 j. M. II. Deurloo, 4 m. B. 't Hert, 17 j. A. van der Veen, 03 j. A, Goed, 56 j. C. J. T. Crucq, 23 j. A. C. Cbrisjcn geb. Schrijvers, 75 j. C. G. Schutter, 13 d. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DochterLOWINA BOS, geliefde echtgenoote van J. de GRAAFF. Nieutudiep, 14 December 1874. Heden overleed, tot onze diepe drqefheid, op een noodlottige wijze, onze beminde zoon BAREND, in den ouderdom van 17 jaren. Allen die hem gekend hebben, zullen kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. Nieuwediep, 11 December 1874. H. van 't HERT. J. K. van 't HERT, geb. Edelenboscii. Mede uit naam van BroedersZusters en verdere Familie. Heden overleed, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, ons geliefd jongste dochtertje CATHARINA SNITZE- LAARin den jeugdigen leeftijd van 11 jaar en 4 maanden. Allen die haar vau nabij gekend hebben, zullen beseffen hoe smartelijk ons dit verlies treft. Nieuwediep8 December 1874. T. HAMMERSMA. J. HAMMERSMA, geb. Nugter. Mede uit naam der Familie. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwd-Vader C. BUIJTENDIJK, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Nieuwediep14 December 1874. C. PÖSTMA. N. POSTMA, geb. Buijtendijk. HELDERSCHE MOPPEN. DE BEZORGDE MEESTER. Zekere meester zcide eens tot een oppassend leerling: „Je bent een goede jongen cn ik hoop dat ik zóolaug mag leven, dat ik vau jou mijn doodrede zal hooren uitspreken." EEN GEVOELVOL RECHTER. Na het uitspreken van een doodvonnis over zekeren persoon, die van een zware misdaad schoon op zwakke bewijzen overtuigd was, richtte dc president dus het woord tot den man „Gevaugene voor de balie I gij zijt door een jury uwer eigene landslieden schuldig bevonden aan een misdrijf, dat de doodstraf verdient. Gij zegt onschuldig te zijn: de waarheid dier betuiging is slechts aan u zelvcu cn Gode bekend. Het is mijn plicht u ter dood te vcroordeclen. Zijt aan de leden van den Burgerkring Harmonievoor de menschlievende pogingen om het lot te verbeteren van de ondergeteekende. Zij is dankbaar voor de ontvangen som en hoopt dat het die edele menschenvrienden steeds welga. Wed. HEN. Leden van den Burgerkring Harmonie en verder alle ingezetenen, die hebben bijgedragen en zulks nog doen, om mij in mijnen ongelukkigen toestand zooveel mogelijk te helpen en te on dersteunen, zij door deze mijn har- telijken en welgemeenden DA\K toe gebracht. Het smart hem dat zijn lichamelijke toestand hem afhankelijk maakt van zijne medeburgers. Moge God ieder mensch bewaren voor zulk een ongeval. E. KINDERMANS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1