VLIEGEND Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. iSJarip EcMweeiim Ds. G. A. HOOG, H. J. HEIJNES. HL J. HELMES. V erschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Wegens 't invallende "KERSTFEEST, zal 't volgend nummer dezer Courant DONDERDAG verschijnen. Advertentiën gelieve men dien dag tot uiterlijk 11 uur in te zenden. De Uitgevers. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 24 Dec. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Dec. 1874. Gisterennacht is een schildwacht bij de »Vulkaan" vermoedelijk door de gladheid in het water geraakt en verdronken. Het Tooneelgezelschap onder Directie van de Heeren Boas, Judels, en Louis Bouwmeester zal (zie ach terstaande advertentie) op morgen alhier weder een voorstelling geven. De talrijke opkomst van het publiek bij de laatste voorstelling, heeft de Directie doen zien dat zij steeds haar gunstigen naam bij het Heldersche publiek blijft behouden. Z. M. heeft aan mr. J. Lou- don op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur generaal van Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dienstenen als zoodanig benoemd HD. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in België, Mr. W. J. van Lansberghe. Het stoomschip Cura9ao, kapt. t/z. J. A. Vandevelde, is den 19n dezer te Rio Janeiro binnen gekomen. Alles wel aan boord. Het Ned. schip Gerard Pieter Servatius," van New-Castle met steen kolen naar Soerabaija, strandde in den nacht van den lln op den 12n November bij BaDjoewangieschip zinkende. Een aanzeiling heeft plaats gehad tusschen de schepen Maria Elise," kapt. Van Deursen, van Am sterdam naar Batavia, en den logger »Jhr. Heemskerk van Beest." Het eerste schip is met belangrijke schade te Portsmouth binnengeloopende logger is waarschijnlijk gezonken, doch de bemanning gered. Volgens te Winschoten loo- pende geruchten is het schoenerschip »Huis Garreweer," kapt. Mulder, dat gedurende dezen zomer wegens den lagen waterstand te Winschoterzijl moest blijven liggen, op deEngelsche kust met man en muis vergaan. Een matroos van de Eugelsche brik »Aron," kaptein Crimp, verliet Vrijdag jl. met een der scheepsboo- ten de reede van Vlissingen, zonder weten van den gezagvoerder. Ver moedelijk wenschte hij zich naar Ant werpen te begeven, daar hij de Schelde wilde opvaren, doch door den storm werd de boot naar zee gedreven. Dienzelfden morgen omstreeks 10 uur werd hij nog buiten Westkapelle ge zien, doch sedert dien tijd is niets meer van hem vernomenzoodat hij hoogst waarschijnlijk op die hoogte is verdronken. Door Z. M. den keizer van Duitschland is aan C. Hoefnagel en E. Baeker, zeelieden te Urk, die de redding van twaalf schipbreukelingen bestuurd en met levensgevaar het wrak der Hamburgsche stoomboot »Urania," van het eiland Norderney op 17 December 1873 gered hebben, ieder een medaille met het lint, en aan de matrozen R. Korf, 'J. Backer. E. en G. Hoefnagel, die tot deze menschlievende daad meewerkten ieder vijftig thaler (f87.50) toegekend. Uit Vlissingen meldt men aan het Vaderland" dat het aan de po litie aldaar zou zijn gelakt, voorwer pen op te sporen, afkomstig van wij len de weduwe van der Kouwen. Wijlen de heer P. S. Jansen, onlangs te Amsterdam overleden, heeft zijn geheele nalatenschap, groot p. m. f 20.000, vermaakt aan de diaconie der Hersteld Evang.-Luthersche ge meente, onder den last van uitkee- ring van eenige legaten. Te Amsterdam is 't lijk van een meisje van 25 jaar opgehaald.. De 15de drenkeling in den tijd van 14 dagen. Op het Zuider-gebergte van Djok- jokarta, meer bekend onder den naam Goenoeg Kidoel, waren drie dessa- mannen aan hetalang alang snijden, toen een koningstijger onverhoeds kwam aanzetten en een hiinner te lijf wilde, dat door de vlugheid van den bedreigde mislukte. Een zijner ka- nieraden, door 't hulpgeschreeuw op merkzaam gemaakt, ijlde ter hulpe en plaatste zich tegenover hem, ten einde den tweeden sprong des tijgers, dien hij bedaard afwachtte, op te vangen. Werkelijk deed het monster weer een sprong naar dien man, maar nu bracht zijn confrater den tijger met zijn arit of grasmes een vervaarlijke wonde op den muil toe. De tijger stoof woe dend achteruit, om direct een derde charge te wagen, doch werd zoo krach tig door het wapen der inlanders ge troffen, dat hij ditmaal diep in denhals werd verwond. Het dier scheen toen geen ambitie meer te hebben, die lui nogmaals aan te vallen, althans het verdween brullend in het hooge struikgewas, van waar het niet meer te voorschijn kwam. Het bekwam den kordaten vent echter al heel slecht, want in de worsteliug had de tijger zijn rechterarm en schouderblad met zijn klauwen open gereten. Wel dra* viel de man door bloedverlies dan ook in zwijm, zoodat hij huis waarts gedragen moest worden. Den lOn November had in den Planten- en Dierentuin te Batavia een droevig ongeval plaats. Een sergeant-vuurwerkmaker, die aange wezen was om naar Atchin te ver trekken, kwam met den kastelein in onderhandeling over den aankoop van een zesloops-revolver. De sergeant beproefde het wapen door achtereen volgens vijf schoten te lossen en meende, dat het thans ontladen was; het zesde schot, waarop hij geen ver moeden had, ging echter af, met het noodlottig gevolg, dat de kogel door zijn borst drong en hem, ondanks de spoedig ingeroepen hulp en den ij ve- rigen bijstand van dr. Kloos, binnen een uur tijd een lijk maakte. Men meldt uit Hongkong van Zaterdag: De poststoomboot Japan," van Yokohama komende, is in de nabij heid van Hongkong den 17n verbrand. Slechts enkelen van de passagiers en de bemanning zijn hier aangekomen. Men vreest, dat velen omgekomen zijn. Om den voorbijgang van Venus langs de zon, die na dezen in het jaar 2004 weder zal plaats hebben, waar te nemen, hebben verschillende regeeringen en vereenigiugen 75 expedifciën uitgerust. Qp kosten van Rusland is de merkwaardige gebeur tenis op 25 plaatsen waargenomen. Op ongeveer vijf millioen gulden worden de uitgaven der 75 waarne mingen geraamd. Het zal wel een jaar duren, eer de resultaten bekend zijn en men den afstand van de zon tot de aarde tot op viermaal den om trek der aarde de mogelijke fout zou op 120 vt. de dikte van een haar bedragen nauwkeurig zal kunnen bèpalen. De diefstal der diamanten van lady Dudley hebben de aandacht op den rijken Brit Dudley gevestigd. Graaf Dudley en Ward is een der meest gefortuneerde lordshij bezit in Staffordshire prachtige steenkolen mijnen, die hem verleden jaar mis schien 12 millioen guldeu hebben opgebracht; zijn gewone inkomsten worden op ruim 3 millioen gulden 's jaars berekend. Hij was eigenaar van het afgebrande operagebouw, dat hij voor f840.00 weder heeft laten opbouwenmaar nu geen huurder vindt, - zoodat hij het vóór postgebouw wil overdoen. Hij is voor de tweede maal gehuwd. -Zijn vrouw is zeer schoon entelt 25 jaar. Toen- de diefstal plaats had ging hij van Dud- ley-House, Parklane te Londen, naar zijn prachtig kasteel Whitley Court bij Worcester. Onlangs had aan het spoorweg station van Zurioh een comiek voorval plaats Er vertoonde zich namelijk een landbouwer uit de omstreken, een zak van grooten omvang en blijkbaar zeer zwaar op de schouders torschende. Daar de trein niet dadelijk vertrok het. boertje moest naar Baden legde hij den zak met eenige omzichtigheid op den grond. Inmid dels was de met het wegen der bagage belaste ambtenaar naderbij gekomen en den zak grijpende, wierp hij hem vrij hardhandig op de bascule. Tot algemeene verbazing der omstanders liet de op die wijze gebrutaliseerde zak een smartkreet hoorennatuurlijk was men nieuwsgierig, het inwendig mechaniek te zien en wat vond men een kleinen jongen van 10 jaren, die onder enveloppe met zijn vader het reisje had moeten medemaken. Dezer dagen werd uit de Seine, bij de écluses de la Monuaie te Parijs, het lijk van een lljarigen knaap op gehaald. Om den hals was een touw bevestigd, dat waarschijnlijk had ge diend of' om het slachtoffer te ver wurgen, of hem door middel van een vastgebonden steen te verdrinken. Die knaap is thans gebleken de zoon te zijn van de echtgenooten Maraune, die bij een inbraak ten huize zijner ouders was verdwenen. De vermoe delijke dader van dat ongehoorde, dubbele misdrijf, een jong mensch, die waarschijnlijk het vertrouwen van het kind heeft trachten te winnen ter aanwijzing van het vermogen zij ner ouders en het vervolgens wurgde, is thans in arrest genomen. Twee broeders, Telle genaamd uit de gemeente Vendegies-sur-Ecail- ton, departement du Nord, die 's avonds na het vertrek der overige werklieden, bij lamplicht bezig waren kalk uit een put op te halen, wer den des anderen daags dood op de' plaats teruggevonden. Zij waren ver pletterd onder het boven hun hoof den ingestorte gebouw. Te Maagdenburg had voor een paar dagen t usschen 4 en 6 uur des namiddags, een ongehoorde misdaad plaats. Zekere vrouw Beekman, ge huwd met een metselaar, had zich naar een ongehuwde buurvrouw, met name Aron, begeven om haar geld ter leen te vragen. Nauwelijks heeft zij een weigerend antwoord ontvangen, of zij neemt een bijl op, brengt vrouw Aron, die te bed lag, daarmede een hevigen slag toe en tracht haar met een strop te wurgen. Toen haar dit mislukte, volgde er een tweede bijlslag en nu trok het onmenschelijke wijf haar slachtoffer naar voren en bracht haar nog zeven slagen toe, waarna zij zich met een mand met waschgoed verwijderde. Spoedig werd zij in hechtenis genomen. HELDERSCHE MOPPEN. Een student, die veel beeren had, maar niet kon betalen, kreeg op zekeren morgen bezoek van den kleermakersknecht. Deze bad in last niet te vertrekken voor do student betaald had. De student deed echter niet open. Doch daar 't geweldig regende, schoof hij ten laatste bet raam op en en riep den knecht toe: „Hé vrindje! ik ben niet te -huis, doch daar is een paraplui, gebruik die zoolang totdat ik te huis kom, anders wordt go kletsnat." Een vrek, die zeer ongesteld was, had zijn knecht uitgezonden om icmaud, dio hem een kleinigheid schuldig was, te manen. Intusscheu bezocht de domino den kranke en deed een ernstig gebed, en bsd; dnar er gcene hoop op herstel scheen, dat de vrek zich los mocht maken van Jt anrdsche. In 't midden van 't gebed ziet de vrek zijnen knecht komen en nu springt hij ijlings overeind en zegt: „Jan! heeft de schurk betaald?" „Voor bevroren ledematen," zeide iemand in een gezelschap, „is niets beter dan ze met sneeuw te wrijven." „Alles goed en wel," merkte een ander met den grootsten ernst op, „maar als het geygl nu des zomers plaats vindt, hoe dan Burgerlijke Stand. Helder. Van 1822 Decemhcr 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geeno. BEVALLEN: W. Zwaan geb. Smit, D. T. Groen geb. Geervliet, D. T. Reints geb. Doezie, Z. A. M. Nobbcs geb. Buisman, D. J. C. Havtsinck geb. Möller, D, OVERLEDENJ. Captein geb Spandauw, 43 j. D. Gomes, 7 w. A. Selxotvangcr, 5 w. W. Mulder, 24 j. L. E. "Wilthuijzen, 23 j. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 3. 286ste Staatsloterij. 5e Klasse. Ie Lijst Prijzen van f 100 en daarboven. Nos. 8139 en 10650 elk f 1000. Nos. 3561 15564 16472 en 17977 elk f400. - Nos. 0151 11858 13351 en 14193 elk f 200. No. 19106 f100. Voorspoedig bevallen van eeu wel geschapen DochterM. FÏORANI, geb. Smit. Helder22 December 1874. van - FERDINAND DOESBURG JUDIT ARISSE. IVieringen, 23 December 1874. Namens Vrienden en Bekenden Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn zeer ge liefde echtgenoofce IMTJE KAPTIJN geb. Spandouw, iu den ouderdom van 43 jaar, mij nalatende 8 kinderen, waarvan 5 nog te jong zijn om dit smartelijk verlies te kunnen beseffen. Allen die de overledene gekend hebben, zullen dit voor mij zoo smar telijk verlies ten volle kunnen heseffen. De hope op een zalig wederzien sterke mij in deze zware beproeving. Helder18 December 1874. M. D. KAPTIJN. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter. JOHANNA CA RO LI NA MöLLER, geliefde Eehtgenooté van LAURENS ANDRIES HARTSINCK. Nieuwediep)18 December 1874. A Igerneene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen ZoonA. BOOD, geliefde Echtgeuoote van A. de RUIJTER. Nieuwediep18 December 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Dordrecht, na een kortstondig lijden in den ouder dom van 80 jaar en 6 maanden onze beminde Vader en Behuwd vader D. THOMASSE. Helder, 19 December 1874. W. THOMASSE. S. M. THOMASSE, geb. Fletjrbaaij, 6n Kinderen. De ondergeteekende betuigen langs dezen weg hunnen liartelijken dank, voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van buiten- als binnen deze gemeente, bij gelegenheid van hun 25jarig Huwelijksfeest ondervonden. Helder22 December 1874. M. KOLDER. D. KOLDER, geb. Visser. LOKAAL voor Evangelisatie. Eerste Kerstdag, 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker, Predikant te Haarlem. Tweede Kerstdag, 's morgens om 10 uur, Spreker, de WelEerw. Heer Zondag den 27 December, 's morgens om 10 uur, Spreker de WelEerw. Heer Op beide feestdagen des namiddags om 4 uur, zal bij.den KERSTBOOM met 400 Kinderen van Helder en Huisduinen, in genoemd lokaal het Kerstfeest gevierd worden. Toegang- kaarten zijn aan 't lokaal verkrijgbaar. HET BESTUUR. Ofschoon niet in deze plaats woonachtig, ge voel ik mij verplicht, mijn openlijken HELDE te brengen aan de vereeniging KUNST EN GENOEG ENT Hoogst aangenaam was het mij, de Tooneelvoorstelling bij te wonen, die jl, Zondag den 20 dezer heeft plaats gehad. Inzonder heid breng ik mijne hulde toe aan die personen, welke de hoofdrollen hebben vervuld. Zij werden magni- fique ten uitvoer gebracht en gaven bewijs van goede kennis en begaafd heid. Mijn hartelijke wensch is, dat deze vereeniging blijve bestaan en in bloei moge toenemen. Nogmaals hulde aan de veree niging van Korporaals der Koninkl. Nederl. Marine KUNST EN GE NOEGEN J. H.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1