't VLIEGEND BLAADJE. teiumie iVicnwS' en Advertailiéode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag' 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 201. Woensdag 20 .Januari 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. 286ste Staats-Loterij. 80sten Verjaardag 70sten Geboortedag DIENSTBODE. EEN DIENSTBODE, LOOPMEISJE, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 21 Jan. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Jan. 1875. De netto opbrengst der liefda digheidsvoorstelling door bet gezel schap »Gaudium Inter Nos," den 10 Januari, ten behoeve eener weduwe met vier kinderen gegeven, heeft opgebracht de som van f 195.89. Bij de vermeestering en bezet ten van Longbattah op 31 Dec. jl. is ook gesneuveld de luit. van adminis tratie J. Müller. Men vermoedt, dat in Wijk aan Zee een ongehuwde vrouw Donderdag in de duinen is bevallen en haar jonggeboren kind heeft gedood. De justitie uit Haarlem heeft zich naar Wijk aan Zee begeren, om een on derzoek in te stellen. Het Handelsblad" meldt dat de overeenkomet tot afstand der voor malige marine-werf te Vlissingen tus- schen de Regeering en den scheeps bouwmeester Smit tot stand gekomen is 'Te Harlingen zijn 1200 Eng. fantaisie-hoeden wegens te lage aan gifte benaderden daar nu voor f2.50 en f3 te koop. Harlingen kan dus nu goed eu goedkoop ge- hoofddekseld worden. Als waarschuwing voor velen deelt de»Pr. Gron. Ct." het volgende feit medeEene jeugdige dienstmeid bij geachte burgerlieden te Groningen moest in de vorige week als naar gewoonte de wasch beredderen en maakte hierbij o. a. gebruik van blauwsel, waarvan een weinig in een kleine open wonde aan een harer handen kwam. Dienzelfden dag nog begon de hand en ook de arm dik op te loopen en reeds een paar da gen later moest het meisje zich ter verpleging naar hare familie begeven. Er ontstond koorts. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. Vrijdagavond reeds bezweek zij aan de gevolgen. Onder de Indische berichten leest men: Soerabaya 30 Nov. In den ver- loopen nacht, omstreeks 3 uur, heeft de inlander Alitnan, in het kampe ment, zijne vrouw, met name Botli, vermoord, omdat hij vermoedde dat zij in ongeoorloofde verstandhouding leefde met zekeren Timiu. De moor denaar en zijne vrouw waren bedien den bij een officier. Terwijl zij sliep sneed de booswicht haar den hals af en wierp haar toen in de slokkan voor het huis. Hij moet geheel in confessie zijn. Uit Salatiga schrijft men: In den nacht van den 2n op den 3n December heeft in de dessa Djemo een ketjoe-partij plaats gehad. Een bende van ongeveer 15 schurken rukte op de aldaar geplaatste opiumkit aan en brak ze open, waarna vijf hun ner naar binnen drongen met het doel om te rooven en te moorden. Gewapend met lansen, klewangs, pen- tongs (korte, dikke stokken) zelfs één met een geweer en van flam bouwen 'voorzien, vielen zij op de reeds in rust zijnde Chineezen aan. De mees ten dezer sloeg de schrik om het hart; zij redden zich door de vlucht of verborgen zich onder hun bedden, hun wapenen in angst medenemende. Een echter, een singké, Be Kong Pieng genaamd, een uiterst tenger kereltje, doch een held in den waren zin des woords, hield stand, hoewel hij geen andere wapens tot verdedi ging had dan twee hoofdkussens. Een geweer, op hem aangelegd, weigerde gelukkig; een hevigen slag, die hem met een pentong zou worden toege bracht en hem licht de hersenen zou hebben verbrijzeld, weerde hij door een vlugge beweging af, en wel met het gevolg, dat bij het wapen meester werd, waarmede hij nu zoo duchtig omging, dat allen op devlnchtsloegen, hun wapenen gedeeltelijk in den steek latende. Een Javaansche koelie, die voor de deur had liggen slapen, in- stede van te waken, werd door de roovers op drie plaatsen aan het hoofd vrij ernstig gewond, terwijl hem bo vendien een klewanghouw over de hand werd gegeven, waardoor hem de vingers werden afgekapt. De po litie, altijd en overal even vlug, kwam eerst na het gebeurde op de plaats des onheils aan. Verschillende telegrammen van 14 Januari melden de volgende bij zonderheden van de komst van Al- phonsus XII te Madrid. Ten 1 ure werd de koning aan het station ont vangen door de leden van het gou vernement en de burgerlijke en mili taire autoriteiten. De koning begaf zich te paard door een dichte volks menigte eerst naar de kerk en daarna naar het paleis. Toen hij aan den triumfboog was gekomen, legde het volk groote geestdrift aan den dag. De dames wierpen hem bloemen en kransen toe. Voor het paleis defileerde het garnizoen voor den koning, 's Avonds was de stad schitterend ge ïllumineerd. De koning reed in een open rijtuig uit en werd overal met ingenomenheid begroet. De koning heeft verklaard, dat hij den vasten wil heeft in Spanje de godsdienstvrijheid te handhaven, zoo als die in andere beschaafde landen bestaat. Een Parijzenaar, Telliez gehee- ten, moet een middel hebben uitge vonden om het geheele jaar door aardappelen te teelen, ten spijt van vorst en koude, zonder bakken en zonder mest. Als de uitvinding we zenlijk geslaagd is, zal men spoedig er wel meer van hooren. Een vroedvrouw te Coventry, Elizabetb Ingram, zal eerstdaags we gens manslag terecht staan, beschul digd van 't desbewust overdragen van kraamvrouwenkoorts op verschei den van hare patiënten. Zij was den 18n December jl. door den coroner aangemaand baren praktijk te staken, wijl 't gebleken was dat zij toen reeds een paar malen de smetstof overge dragen bad. Desniettemin had zij verkozen voort te gaau met 't uitoe fenen van baar bedrijf en had nog een viertal moeders als offers van bare moorddadige onverschilligheid doen vallen. De geneeskundige politie heeft toen gemeend, dat het genoeg was. Met 't veroordeelen en straffen dezer vrouw zal een precedent gesteld zijn, dat, naar men vertrouwen mag, overal navolging vinden zal. Een delver op de Kaapsche goudvelden heeft in drie van de vier hoenders, dié hij slachtte voor zijn middagmaal, diamanten gevonden. Een dezer dieren had een steen in de maag van tweeduizend gulden waarde Een dagblad in New-York ver haalt de volgende belangrijke geschie denis omtrent de afstamming van den Koning der Sandwich-óilanden, Da- vid Kalakua, die zich thans te New- York bevindt: In het jaar 1821 vejrliet de wal- vischvaarder »lTndépendance" de ha ven van New-Bedford, koers zettende naar de Stille Zuidzee,! om daar de walvischvangst te beproeven. Hij leed echter schipbreuk, wasjrdoor de ge heele manschap, met uitsondering van vier matrozen, die zich met een boot konden redden, den. dood in de gol ven vond. De geredden, waaronder ook de vader van den tegenwoordi- gen Koning der Sandwichs-eilanden zich bevond, landden op de genoem de eilanden destijds door een gedeel telijk in wilden staat verkeerend volk bewoond. Hier leerde de kroonprinses dier eilanden een der schipbreuke lingen kennen en deze werd zoo ver liefd op hem, dat zij baren vader (Koning Kameameba) verklaarde, al leen met hem gelukkig te kunnen zijn. De koning liet nu den Ameri- kaanschen matroos, in Conneeticut geboren, voor zich brengen en ver klaarde hem, dat hij de kroonprin ses moest huwen, deed hij het niet, dan was onthoofding zijn lot. De practische Yankee maakte niet veel bezwaar om het eerste boven het laatste te verkiezen en was spoedig de schoonzoon van den Koning, die hem met eerbewijzen overlaadde. Toen nam hij ook den bijnaam »Ka- lakua" aan, waarvan de beteekenis in de Kaniakentaal isGod heeft ge holpen. Gedurende bijna vijf en twintig jaren leefde de schoonzoon des Konings gelukkig met zijne ge malin, toen hem van lieverlede het heimwee overviel en hij er naar ver langde om eenmaal zijn ouden vader en moeder te omhelzen. Hij verliet op een wal visch vaarder de Sandwich eilanden, om naar zijn geboorteplaats terug te keeren. Doch het schip, waarop zich de koninklijke schoon zoon bevond, maakte onderweg nog eens jacht op walvisschen. Bij die jachtpartij kwam Kalakua's vader om. De prinses weduwe was over het ver lies van haren gemaal zeer treurig. Haar oudste zoon zond zij naar San Francisco, om hem daar te doen op voeden. Koning David Kalakua heeft nu, uit eerbied voor zijn verongeluk ten vader, een reis naar de Veree- nigde Staten ondernomen, om daar zijne geboorteplaats te bezoeken. 't Moet in Bretagne de gewoonte zijn, dat de jonge meisjes op zekere feestdagen ten dans verschijnen in roode rokjes, die met witte of gele strepen zijn versierd. Deze strepen duiden aan, hoeveel het meisje mede ten huwelijk brengt. Iedere witte streep stelt zilver voor en beteekent 100 francs rente; iedere gele streep stelt goud voor en duidt 1000 francs rente aan. Als dus een trouwlustig persoon bij die gelegenheid een meisje ontmoet dat hem bevalt, weet hij meteen hoe het met de bruidschat gesteld is. Een tweede Methnsalem. Het »Utr. Dagbl." van Maandag 18 Januari 1875, het overlijden van den bankier Emile Pereire bekend makende, meldt dat genoemde heer van 1363 tot 1869 lid was van het wetgevend lichaam. Bankiers op de vlucht. Yeel opzien baart de tijding der vlucht van Gebr. Olivier, bankiers, rue Saint Georges no. 1. Hun tekort moet onderscheiden milioenen bedragen. In kas vond men fr. 3,50. Voor hun vertrek vonden de heeren nog gelegenheid een in hun perceel woon achtig herbergier voor 2000 francs af te zetten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Maandag 10 Januari 11., Meld de rederijkers kamer „Leeriug en Genoegen," te den Burg op Texel, dit jaar have eerste gewone vergadering. Hoewel er zeer weinig aanschouwende leden te genwoordig wnren, ontbrak het dien avond niet aan voordrachten. Verschillende sprekers traden op, die door hunne bijdragen dezen avond zooveel mogelijk aangenaam en leerrijk zochten te maken. Het gezelschap heeft getracht, ook- door hare buitengewone vergadering, gehouden in December 1874, zoowel door de goede uitvoering van het stuk als door de prachtige costnraes, het vertrouwen cn do belangstelling harer loden waardig te maken. Laat dan het pogen van dit gezelschap niet vruchteloos zijn. Ondersteun het niet alleen door uwe geldelijke bijdragen, maar vereer de verga deringen met uwe tegenwoordigheid. Mocht het u soms kinderachtig schijnen, 't is het toch zeker niet, daar er overal elders dergelijke gezelschappen bestaan, die met goed succes het doel, dat zij voor oogeü hebben, bereiken. Verwijder alle ver oordeelen verban alle kleingeestigheid. Tracht door uwe getrouwe opkomsten Leering en Genoegen te bevorderen en go zult in uwe verwachting niet beschaamd worden. De werkende leden, die zich reeds veel moeite getroosten, zullen zich hoe langer hoe moer bekwamen en beijveren, om het nuttige aan het aangename te Yerbinden. Aanschouwende ledcnl drukt hen niet ter neder, opdat zij niet halver wege op den ingeslagen loopbaan mogen blijven staan, maar laat hen hun doel bereiken, dat is: „Onderlinge Leering en Genoegen." den Bueg Texel, Een Contribucerend aan- 14 Januari 1875. schouwend Lid. 5e Klasse. 16e Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. Nos. 7723 en 13276 elk f 1000. Nos. 2486 3534 5029 en 13047 elk f400. Nos. 4292 5362 8986 en 14946 elk f200. Nos. 1123 2339 3188 3870 5625 .8025 8704 13332 17051 17366 17448 en 20212 elk f 100. 17e Lijst. No. 13217 f 1000 en premie van f30.000. No. 9303 f70 en premie van f3000. No. 6961 f200. HELDERSCHE MOPPEN. EEN SCHOOLBEZOEK. Een onderwijzer, die op een kleine plaats stond en maar weinig leerlingen had, kreeg eens bezoek vau den schoolopziener. Deze vond noch onder wijzer, noch leerlingen in de school, maar zag hen allen in don tuin wieden. Hij ging er dns ook heen en gaf zijne verwon dering te kennen, hen daar aan te treffen. „O, mijnheer!" zei do meester, „ik geef-les in de natuurlijke historie." Woensdag 20 Januari 1875 vieren wij, door Gods zegen, den van onzen beminden Yader JAN VEEN, te Oudeschild op Texel. Namens zijne dankbare Kinderen S. VEEN. B. VEEN, geb. Boon. J. NONNEKES. J. NONNEKES, gcb. Veen. EEN VROOII TIMMERMAN. Een timmerman, die wat Jui van aard was, werkte in de pastorie en begon, terwijl hij zaagde, zeer langzaam te zingen: „:t Hijgend hert der jacht ont „Dat hijgend hert zal geld kosten," zegt dominé tot zijn gade. Hij begeeft zich naar den timmerman on vraagt: „Zoo vroolijk, baas?" „Ja, dominé, ik mag graag een geestelijk lied zingen onder 't werk." „Kom, vau zingen houd ik ook voel," zegt dominé, „laat mij eens even zagen. Zie, zoo moet ge doen." Dominé begint snel to zagen cn op de maat te zingen: „Ilupsa Jannetje, enz." Heden vieren wij door Gods zegen den van onze beminde Moeder Wed. OTTO, geb. Schoonbergen. Helder19 Januari 1875. Namens Kinderen J. OTTO. Getrouwd J. P. BERKHOUT en C. A. BEETS. Alkmaar, 17 Januari 1875. Eenige kennisgeving. Burgerlijke Stand." Helder. Van 1519 Januari 1875. ONDERTROUWD: W. Ales, zeeman en A. Krul. F. dc Suter, ijzergieter, weduwnaar van C. Stallik, en G. Herrasen, weduwe G. de Vreijer. GEHUWD: Geeue. BEVALLENE. Smit geb. Schendclaar D. C. C. de la Bie gcb. Marchaud Z. G. Kamer geb. Thomasz Z. C. J. Kikkert geb. Grooff Z. D. Oldenburg gcb. vau der Plas Z. M. W. Kammerer geb. Thie D. T. Roeffel geb. Gre- ven Z. J. van der Rcijdcn geb. Buisse Z. J. Blokhoff geb. Paauw Z. J. B. vau der Sluiji geb. Kalf D. A. Deutekom geb. Daalder D. T. E. Mahieu geb. Harbers D. A. M. C. Licdmcijcr geb. Wagcuaar D. A. E. Furst geb. Nung D. A. van Straaten geb. van Twuijver Z. OVERLEDENA. Visser gcb. Huisman 73 j, J. Sinjewel 33 j. J. B. Schipper 64 j. Levenloos aangegeven 1. Heden overleed onze innig geliefde Yader en Behuwd vader JURRIAAN BAREND SCHIPPER, in den ou derdom van 64 jaar. Allen die den overledene van nabij gekend hebben, zullen kunnen be seffen wat wij aan hem verliezen. Nieuwediej), 16 Januari 1875. A. SCHIPPER. Wed. J. SCHIPPER, geb. Tieman. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het op een nood lottige wijze^overlijden van mijn ge liefden echtgenoot J. SINJEWEL, in den jeugdigen leeftijd van 33 jaar, mij nalatende 2 kinderen, te jong om dit smartelijk verlies te beseffen. Helder15 Januari 1875. Wed. J. SINJEWEL, geb. Bethlehem. Mede uit naam der Familie. Tevens betuig ik mijnen dank aan de leden van den Burgerkring Har monievoor hunne belangstellende hulp, bij de ter aarde bestelling mijner echtgenoot; zoomede aan allen, die de laatste eer aan den overledene bewezen hebben. Bevallen van een welgeschapen ZoonT. GREYEN, geliefde Echt- genoote van W. G. F. ROEFFEL. Helder, 16 Januari 1875. Men verlangt: Een knappe Bij IJ. GOEMAN, bij de Nieuwebrug. Er wordt gevraagd: loen f80.per jaar. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd: om dadelijk in dienst te treden, een niet beneden de 14 jaren oud. Zich te adresseeren in persoon Hoofdgracht, K. No. 30.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1