't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen# Nieuws- S en Adverlenliebode No. 203. Woensdag 27 Januari 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. een HELPSTER, zindelijke Dienstbode, Een jong mensch, fatsoenlijk Dagmeisje, Een JUFFROUW, bekwamen Knecht Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Brindisi 28 Jan. 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Jan. 1875. De nieuw gebouwde gemeente school, die. wij onlangs bezichtigden, heeft aan onze verwachting ten volle beantwoord. Binnentredende, komt men in een corridor, die langs de zes lokalen, waarin de school verdeeld is, loopt. In dien corridor kunnen de leerlingen hunne kleederen hangen, waardoor bg nat weder, de uitwasemingen geen nadeeligen invloed uitoefenen. De zes benedenlokalen kunnen circa 500 leer lingen bevatten. In twee dier lokalen is gelegenheid om avondschool te honden, daar zij met gas kunnen verljcht worden. Het invallend licht is, waar de gelegenheid 't toelaat, op de doelmatigste wijze aangebracht en ook de inrichting der privaten en urinoirs is zoo goed mogelijk. Door een in den muur aangebracht glasruit, kunnen de onderwijzers der aangren zende lokalen daarop toezicht houden. Bij de schooltafels heeft men 't Ameri- kaansche stelsel, eenigszins gewijzigd, gevolgd. Langs een gemakkelijken trap komt men naar de bovenlokalen, 5 in getal, en waarschijnlijk bestemd voor de industrieschool, teekenschool, enz.door ruimte, licht en lucht maken zij een goeden indruk. Yoor ventilatie is overal behoorlijk gezorgd, terwijl in elk lokaal een kachel geplaatst is of gelegenheid bestaat er een .te zetten. Het schoolgebouw munt niet alleen uit door netheid en sierlijken bouw, maar voldoet, voor zoo ver wg konden oordeelen, aan de eischen van den tegenwoordigen tjjd en strekt zoowel den ontwerper, den heer Gr. Scholten, als de aannemers, de heeren Gebrs. Klein alhier, tot eer. Het dagelgksch toezicht over den bouw dezer school, is opgedragen geweest aan den heer H. C. Verheij. 't Stoomschip Prins Hendrik," kapt. Braat, is 20 Januari te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De kapt. t/z A. R. Blommendal, als chef der hydrographie werkzaam bij het departement van marine, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, op 57jarigen leeftijd, te 's Hage over leden, aan de gevolgen eener beroerte. Men schrijft ons uit Zgpe Bij besluit, in een vergadering, den 23 dezer maand alhier gehouden, werd tot gemeente-ontvanger, in de plaats van zijnen vader, den heer Jm. Blaauboer Gz., onlangs overleden, benoemd de heer Jacob Blaauboer, landbouwer te Zijpe. De werkstaking te Almelo strekt zich over 1500 arbeiders in vijf fabrie ken uit. De oorzaak er van is, be halve de betaling in Pruisisch geld, het opheffen van het premie-stelsel, 't geen voor goede wevers een we- kelgksch verschil van f 1 tot f 1,50 ten gevolge heeft. De orde is tot dus ver niet gestoord. Men schrijft ons uit Amsterdam. »Ik verneem uit betrouwbare" bron, dat de valsche munters, dezer dagen door de politie in hechtenis genomen, waarschijnlijk wegens gebrek aan bewijs, in vrijheid zullen gesteld moeten worden. Het voorbarige cou rantenbericht heeft ten gevolge gehad, dat de nasporingen in de provinciën tot geen resultaat hebben geleid. De gewaarschuwden hebben zich natuur lijk gehaast alles te verduisteren, wat tot hunne ontdekking kon leiden." »Utr. Dagbl." In Zuid-Beveland moeten, naar gemeld wordt, op de meeste dorpen vereenigingen bestaan, welke het te genovergestelde van de afschaffings- vereenigingen beoogen. Op gezette tijden, men meent om de drie maan den, komen de jongelieden, leden der zoogenaamde gezelschappen van »jonge jongens" bijeen om zich te bedrinken. Die woeste drinkgelagen gaan gepaard van schromelijke rust verstoringen, zoodat men de vraag doet 'of de gemeentebesturen niet wel zouden doen het oprichten van der gelijke vereenigingen te beletten. Te Almelo zgn aller gemoede ren vervuld met een treurige gebeur tenis, die een achtenswaardige familie aldaar getroffen heeft. De oudste zoon des huizes, een jongmensch van zeventien jaren, is als verdacht van onderscheidene in den laatsten tijd bij nacht met inbraak gepleegde dief stallen, gearresteerd. Zgn verteerin gen, zgn omgang met een jongen uit veel minderen stand en zijn nach telijk zwerven op straat hadden het vermoeden op hem gevestigd, dat maar al te zeer bewaarheid is gewor den. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had hij in een vijftal woningen ingebroken, steeds een ladder met zich voerende en toch aan de aandacht der nachtwaohts ontsnappende. Evenals hg is zijn medeplichtigein wiens ouderlijke woning veel van het gestolene be waard werd, in het huis van arrest opgenomen. Donderdagmorgen werd in de veerpont te Boxmeer het lijk gevon den van den heer V. d. V., ontvanger van de registratie aldaar. Een pi stoolschot door het hoofd heeft een einde aan zgn leven gemaakt. Hoe wel het wapen, waarmede de daad gepleegd werd, niet gevonden is en er de geruchten in omloop zgn van een moordaanslag, moet volgens lijk schouwing en onderzoek in loco die gewelddadige dood toch aan zelfmoord worden toegeschreven. Sedert eenigen tijd bemerkte de heer X, koopman te Antwerpen, dat er suiker bij hem ontvreemd werd. Zaterdagavond hoorde zijn knecht ge- druisch en ontdekte, dat er een knaap van ruim 12 jaar oud tusscheh de koopwaren verborgen zat. Hij had zijn broekzakken, klompen, mouwen, enz. met suiker gevuld, zelfs onder zijn hemd tegen de bloote borst vond men suiker. Aan het politiebureau vertelde de knaap, dat een balletjes maker hem tot het stelen aanspoorde, en wanneer de knaap veel suiker aan bracht, kreeg hij eenige centen. Onlangs zouden de boeren in Gross-Sturlack een drijfjacht houden, doch om de kosten niet te hoog te doen worden, verzocht men den on derwijzer zgne schoolkinderen den dienst van drijvers te laten verrich ten. Zoo geschiedde het ook, en de kinderen, die zich vrijwillig aanbodenwerden er ondanks de strenge koude op uit gezonden. On derweg schonken de boeren den kin deren zoo grjjkeljjk brandewijn, dat zg nauwelijks meer op de beenen kondeu staan. Een der kleinen moest kermend naar huis worden gedrageneen ander werd ineen slede opgenomen. Het arme kind lag op den weg met bevroren handen. Nadat het in het ouderlijke, huis wps gebracht, stierf het dienzelfden nacht. Men verwacht dat de vlegels voor beeldig gestraft zullen worden. In de Académie des Sciences," heeft de heer de ïLesseps eenige na dere bijzonderheden over den tunnel onder het kanaal? medegedeeld. De grootste diepte thsschen Dover en Calais is 54 metet en de bodem be staat uit een vaste laag grauwe kalk, waarschijnlijk ter dikte van 250 meter. Dat er een tunnel in die kalk ge graven kan worden, is in de mijnen van Cornwallis bewezendaar zijn galerijen onder de oppervlakte der zee gegraven, die volkomen vrij van water blijven, ofschoon ze slechts door een laag van 5 meter werden gedekt. Aan beide uiteinden zal een schacht worden gemaakt, 100 meter diep en 8 meter in middellijnvan daar uit zal in Engeland en in Frankrijk het boren beginnen, opdat men elkander in het midden van het kanaal zal ontmoeten. De onderzeesche tunnel zal 30 kilometer lang wezenvoor de ventilatie zal, evenals bij den Mont Cénis, slechts aan de uiteinden wor den gezorgd. De boog van den tun nel zal 100 meter hoog zijn en door een stevige laag kalk ter dikte vau 5 meter beschermd worden. Wijlen de keurvorst van Hes sen, de pas gestorven Wilhelm, was, zoo'n kleine potentaat als hij was, toch een rechte dwingeland. Zijn eenige gedachte liep hierover, hoe hij het kon aanleggen om het zijne onderdanen zoo onaangenaam moge lijk te maken. Dat was natuurlijk geen geheim gebleven, en daardoor gelukte het' wel eens den keurvorst zaliger in zijn eigen netten te vangen. Zoo was eens zijn hooge toorn gaande gemaakt door de omstandig heid, dat een hoofdofficier zijn huis zoo doelmatig mogelijk ingericht en zelfs aan de verfraaiing van zijn tuin gewerkt had, Zoo te huizen alsof geen hooger wil boven den zijnen stond, alsof hij niet elk oogenblik uit dat huis gezet kon worden, was een vermetelheid, die voorbeeldig gestraft moest worden. De officier werd bij den vorst ontboden om uit diens eigen mond te vernemen, dat hg als stedelijk kommandant naar Fulda verplaatst werd. De officier overzag dadelijk zijnen toestand en was onuitputtelijk in dankbetuigin gen voor de hooge gunst, welke hem juist naar Fulda verplaatste, waar hg vele bloedverwanten had en waar zijn hart reeds lang trok. Wordt niet overgeplaatst; moet hier blijven!" was het antwoord van den Keurvorst. Een gehuwd Chinees te Nang- king werd, tijdens den opstand der Taepings, opgeroepen voor den dienst. Hij keerde na den oorlog niet terug en zgne vrouw hertrouwde na eenige jaren. Haar tweede echt was gelukkig, maar haar geluk werd weldra verstoord, doordien onverwacht haar eerste man terugkwam en in zijn rechten her steld wilde worden. De tweede man wilde daar niets van hooren. De zaak kwam voor den rechter. Deze verzocht, dat men hem de vrouw voor een tiental dagen zou afstaan, wat beide partijen goed vonden. On gelukkig stierf de vrouw voor de tien dagen verstreken waren. De rechter eischte, dat kij, die de overledene als zgn wettige vrouw beschouwde, zor gen zou voor de begrafenis. De eerste man bedankte voor die eer; de tweede wilde, ofschoon hij arm was, geen onkosten ontzien, om der geliefde vrouw een fatsoenlijke uitvaart te bezorgen. De rechter bleek een tweede Salomo: de vrouw was niet dood en hij besliste, dat hij die haar als doode niet verstooten wilde, haar als levende mocht behouden. Dezer dagen werd te Höxter iemand met groote plechtigheid ter aarde besteld, die daarbij voor de tweede maal en nu voor goed werd begraven. De overledene, majoor Götuh, had den leeftijd van 86 jaren bereikt, was in zijn jeugd in mili tairen dienst en had o. a. den»veld- toeht naar Rusland medegemaakt. Na een veldslag zwaar gewond onder dooden en gekwetsten gevonden, had men hem onder de eerstgenoemden gerangschikt en in een grooten kuil geworpen. Toevalligerwijze lag hij boven op en ontkwam ten gevolge van bijkomende omstandigheden, als door een wonder aan het lot, het welk hem was toegedacht. Negentien jaren geleden ver bood een grondeigenaar uit den Staat Tenessee aan zijn dochter, zich naar een avondfeest te begeven. Zij ging er niettemin heen en bleef weg. De zer dagen hield voor het vaderlijke huis een wagen stil en daaruit kwa men achtereenvolgens de verdwenen dochter, haar echtgenoot en elf kin deren. De dochter ontdeed zich van hoed en mantel met dezelfde kalmte, alsof zij slechts voor eenige uren af wezig was geweest. HELDERSCHE MOPPEN. DUBBEL AANZOEK. Een rijk Oost-Indisch planter klaagde dat hij drie schoone dochters had, dat hij ieder van haar tien duizend pond ten huwelijk geven kondc en er zich toch niemand opdeed, die ze nemen wilde. „Met uw verlof," zcide een Ier, „ik verzoek om oen paar er van." ZELDZAAMHEID. De koning van Saxen reisde eens door Tyrol. Bij een dorpsherberg iu het gebergte liet hij stil houden en zich twee gekookte eieren in den wagen brengen. De kastelein vroeg er 50 gulden voor. De koning vond den eisch zeer onbeschaamd en liet den man komen. „Mijn vriend," aldus sprak hij hem aan, „zijn de eieren dan zoo zeldzaam in Tyrol?? „Dat juist niet," antwoordde de herbergier eerbiedig, „maar des te zeldzamer de koningen." RAADSEL. 't Is wonderlijk, dat mijn geheel Toch eigenlijk maar is een deel. Dat komt, o waarde lezers, voort Door d' eerste lettergreep van 't woord. Miju tweede noem 'k met recht een deugd, Die onzen evenmensch verheugt, Terwijl men ook in Nederland Soms nu en dan mijn derde plant. 11c wordt voorzeker wel met vreugd Ontvangeu door de dart'le jeugd; Hoewel men geen fatsoenlijk man Mij als cadeautje geven kan, Toch houd ik tegen ieder vol 't Geheel speelt vaak een groote rol, En wordt, wanneer men het wil biên, Zelfs in de kerk nog graag gezien. Hoe klein ook, mijn geheel verwekt Voor menig achtbaar heer respect, "Wanneer hij, op den rechten tijd Mij niet behoudt maar van mij scheidt. Maakt nu met raden een begin Eu stuurt uw antwoord spoedig in; Licht wordt de prijs, door ons bepaald, Door uw scherpzinnigheid behaald. Als prijs voor de oplossing stellen de Uitgevers beschikbaar een keurig Photographie-Album voor 50 Portretten. Iéder geabonneerde op dit blad heeft het recht mede to dingen; de prijs zal bij loting worden toegekend. Oplossingen worden alleen onder gesloten couvert ingewacht tot ,a. s. Vrijdag 29 Januari. OVERLEDENA. den Hartog geb. Stooker, 60 j. A. Plukker, 21 j. A. van Asselt, 8 j. en 10 m. j. Kluth 61 j. Burgerlijke Stand. Helder. Van 2226 Jannari 1875. ONDERTROUWD: B. van Eng, schipper, en A. Heijdenrijk. GEHUWD: Geene. BEVALLENJ. Hartcring geb. Mets D. T. Dienaar geb. Akkerman Z. C. Kenninek geb. van Hert Z. N. Goudswaardt geb. Gerritsen D. G. Bender geb. Boutes Z. J. Fransen geb. Kossen D. A. Grin geb. Smit D, J. Bos Z. G. .langhorst geb. Vennik D. M. J. van Halen geb. Langhorst D. M. den Das geb. Smit D. Heden nacht voorspoedig bevallen van een welgeschapen DochterM. A. B. de HOOG—Thellier.. Helder26 Januari 1875. Eenige kennisgeving. Voor de zeer vele blijken vau be langstelling én deelneming, bij de bevalling en bet overlijden zijner ge liefde Echtgenoote ontvangen, betuigt de ondergeteekende, mede namens de familie, zijnen liartelijfeen DANK. H. HEERES. De DIACONIE der Hervormde Gemeente te Helderbetuigt bij deze bareu hartelijkeu dank, voor de milde bijdragen bij de laatst ge houden buitengewone j aarlij ksche collecte. Helder26 Januari 1875. G. E. KLOOSTERHUIS, President. J. W. van der WAL Cz., Secretaris. Wordt gevraagd: aan de Chr. Bewaar-Scbolen, tusscben 12 en 16 jaren. Inlichtingen te bekomen Oostsloot- straat, I 447. Men vraagt: een die goed met de wasch kan omgaan, tegen boog loon en alle dagen Koek bij de Koffie. Adres J. A. LEURING, Binnenhaven. Er biedt zich aan: eene getrouwde Vrouw, als NOODHULP of VASTE .WERKSTER. Adres aan bet Bureau van dit blad. grondig bekwaam in bet fabriceeren en repareeren van ZILVERWERK, zag zich gaarne zoo spoedig mogelijk voor die werkzaamheden geplaatst. Adres Koningstraat, No. 513. Gevraagd: een niet beneden de 16 jaar. Adres A. LIEDMEIER, Spoorgracbt. grondig bekend met bet maken van COSTUMES en HOEDEN, zag zich gaarne nog eenige dagen van de week bij een fatsoenlijke Familie voor dat werk geplaatst. Adres Koningstraat, No. 513. Terstond gevraagd: een fatsoenlijk DIENSTMEISJE, boven de 16 jaar. Adres de Uitgevers dezer Courant. J. VERFAILLE, Mr. Broodbakker, Langestraat, vraagt een en een Hinken JONGEN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1