't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Menws- Hf en AdverlenlieWe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag- 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 205. Woensdag 3 Februari 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. XjOZFZjAiNra- op de Lijkverbranding. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Febr. 1675. Naar wij vernemen, heeft de liefdadigheidsvoorstelling van 24 Jan. 11. door het werkend personeel der Jongelings-Vereeniging Nut en Ge noegen," opgebracht na aftrek der onvermijdelijke uitgaven, de somma van f 171.84. Verleden Zaterdag zijn niet minder dan 85 werklieden op 's Rijks marine-werf alhier ontslagen. Hoezeer die menschen slechts tijdelijk in dienst waren gesteld, heeft deze maatregel een groote verslagenheid in een aan tal behoeftige huisgezinnen te weeg gebracht, te meer daar er te midden van den winter en bij slappe zee vaart, zeer weinig voor hen te ver dienen valt. Te Amsterdam is een vereeni- ging opgericht, die zich ten doel stelt door alle geoorloofde wettige middelen opheffing te verkrijgen van het raadsbesluit, waarbij de kermis in het jaar 1875 de laatste zal zijn, die te Amsterdam zal worden ge houden. Men meldt uit Falmouth, 28 Januari. Het barkschip Aurora," kapt. Hove, is den 12 Januari in zee plat op zijde gevallen," waardoor de gezagvoerder en twee man overboord zijn geslagen. De overige equipage, bestaande uit 13 man, nam de toe vlucht op de hut en was gedurende 3 dagen zonder voedsej of water. Toen werden zij ontdekt door het barkschip »Nanta", waarvan men een boot uitzette, welke echter onmidde- lijk aan stukken sloeg. Dit schip lag gedurende den nacht bij het wrak; er werden 8 man gered door in zee te springen en reddingboeien, van de Nanta uitgeworpen, te grijpen. Twee man verdronken daarbijde drie ove rigen waren bevreesd het wrak te verlaten, dat spoedig aan stukken sloeg, en verdronken. Aan een particulier schrijven van kapt. O. D. Duintjer, uit Gro ningerland, wegens het vergaan van de Eng. stoomboot Northern City," ontleent men het volgendeOp den 22n dezer van Huil vertrokken, stootten wij den volgenden dag, 's nachts te 11 uur, ongeveer 5 mijlen van Aberdeen, op de klippen. Er kwamen 5 booten ter redding opdagen en de kustwacht ver zocht den passagiers aan land te gaan, doch de kapiteinhopende op wassend water, weigerde. Het vlot worden der boot had plaats, doch het duurde niet lang, of wij hadden met onklare pompen, 3 voet water. Eindelijk gingen de vuren uit en lag de boot in onmacht. Wij, passagiers, 12 in getal, gingen in de eene, de kapt. en 11 man in de andere boot. 't Gelukte ons na veel inspanning naar Aberdeen te roeien, natuurlijk met verlies van alle goederen. De kapt. en de bemanning bleven bij de boot en werden door een andere stoom boot niet dan na veel moeite opge zocht en gered, daar het weder in- tusschen slecht en de zee hooger was geworden." Men schrijft uit Iquique, dd. 22 December. Het stoomschip »Sussex," van New- castle alhier gearriveerd, heeft hier aan land gebracht den stuurman hofmeester, kok en acht matrozen van het schip »New Lampedon," welk schip door hen brandende ver laten werd, ongeveer 75 Engelsche mijlen ten Oosten van Kaap Hoorn. Het andere gedeelte der equipage is aan boord opgenomen door het schip *Star of the West," dat nog niet is gearriveerd. Uit Almelo meldt men van 29 Jan. Alles blijft hier rustig en kalm; men ziet bijua geen fabriekarbeider op straat, en toch is er van een toenadering tusschen hen en de fa brikanten nog niets te bespeuren, daar men van beide zijden niet wil toegeven. Lang kan echter die schijn bare rust niet blijven bestaan, daar de arbeider zonder verdiensten niet kan leven, zoodat het zeer te wenschen is, dat er spoedig een schikking tot stand kome. Ook in het naburige Vriezen veen blijft het rustig en merkt men niets van een oproerigen geest of van wan ordelijkheden. Men verwachtte dat gisteren ook op de spinnerijen het werk zou ge staakt worden, als een gevolg van den stilstand der weverijen. Vrijdagmiddag had op den IJoll Spoorweg tusschen Schiedam en Delft een droevig ongeluk plaats. De hoofd conducteur Musschert is onder het ophalen der kaartjes op de loopplank getroffen door een openstaand portier van een voorbijsnellenden trein. Zijn hoofd en eene hand werden verbrij zeld het lijk viel op den weg en de trein scheidde de beide beenen van het lichaam. Het lichaam van den ongelukkige,die te Amsterdam woonde, is naar Delft vervoerdhij was eerst sedert vier weken gehuwd. De heer Berger, wonende in de Rue Torricelli te Parijs, was een tiental jaren gehuwd met de oudste van twee zusters, waarvan de jongste te Pau in een kostschool was geble ven. In 1867 werd zijne vrouw, die hij teeder beminde, hem door den dood ontrukt. Zijne droefheid was grenzeloos. Hij wilde zijn- huis niet verlaten en bracht zijn leven door in de kamer, waar zijne vrouw overle den was. In die kamer was niets veranderd en aan den wand prijkte nog altijd het portret der overledene. Verleden Zondag werd aan de deur van den heer Berger gebeld, terwijl de dienstmeid afwezig was. Hij ging zelf openen en liet een vrouw bin nen, die, haren sluier oplichtende, vroeg, of hij haar herkende. Mijne vrouw!" riep hij uit en liep naar haar toe. Doch eensklaps deinsde hij terug en zeide: »Neen, gij zijt het nietMijne vrouw is dood! Weg met het spookDe jonge vrouw werd ongerust. Zij naderde tot hem en wilde hem uitleggen, dat zij de zuster der overledene was, die hij klein had gekend en die nu, groot geworden, naar Parijs was terugge keerd. »Neen, neen! Hulp!" riep de heer Berger met een van schrik bevende stem. Op hetzelfde oogen- blik zonk hij plotseling ineen en was een lijk. Op 25 Jan. overleed te Haar lemmermeer plotseling de dochter van L. Het meisje was 22 jaren oud en leed sedert jaren aan toevallen. De justitie schijnt door sommige om standigheden aanleiding te hebben gevonden tot een gerechtelijke ge neeskundige lijkschouwing, welke den 28 Januari in bijzijn van den Heer rechter-commissaris moet hebben plaats gehad. Omtrent den uitslag dier schouwing kan nog niets met zekerheid worden vermeld. Te Meppel had Zondag een al lertreurigst voorval plaats, daar zich een bakkers-weduwe met 3 kinderen in het Kerkhofsdiep verdronken heeft. Zij was broodeloos en zou met Mei zonder woning zijn. Haar daad is een gevolg van haar wanhoop. Gewetenlooze fabrikanten heb ben in den laatsten tijd bij het ver vaardigen van gedrukte katoenen stoffen, het dure albumine doorgly- cerine-arsenic en azijnzure leem ver vangen. Zoodoende zijn soms de eenvoudigste katoentjes vergiftig ge worden. Het giftig bestanddeel laat zich zoo gemakkelijk afscheiden, dat het aan 't water, waarin men de stof legt, dadelijk een duidelijk merkbare hoeveelheid arseniczuur zout mede deelt. Deze soort van stoffen worden hoofdzakelijk in den Elzas en in JEngeland vervaardigd. Op hel hertogelijk slot te Wur- tenberg bevond, of liever bevindt zich op het oogenblik nog onder meer prachtige schilderstukkenpaarden en honden voorstellende, ook dat van een zwarten wolf, Melac genaamd, die zijn eigenaar overal naliep. Eens volgde hij zijn meester in een veld tocht aan den Rijn, doch daar deze tot laat in den herfst werd voortge zet, vond men op een goeden dag den wolf voor de kamerdeur van den Hertog te Ludwigsburg, zonder dat men ooit heeft kunnen begrijpen op welke wijze hij den tocht over den Rijn gemaakt had. Ook in het jaar 1711 volgde hij zijn meester naar Frankfort, ter gelegenheid van de kro ning des Keizers, maar aangezien hem daar het kanongebulder niet aanstond, nam hij de vlucht en kwam onge deerd te Ludwigsburg aan. Hij bleef zijn meester getrouw tot in den dood. Vreemden vertrouwden hem niet, het geen zich wel laau begrijpen, daar hij eens een officier, die hem te nabij kwam, een stuk uit de wang beet. Men zal zich herinneren dat J. J. de Jongh, koopman te dezer stede, onlangs, op een door hem gericht schrijven aan generaal van Swieten, een brief van dankbetuiging van ZEx.terug ontving, maar met de op merking evenwel, dat niet de generaal van Swieten de Jongh tot Sergeant had bevorderd, maar ZExs. broeder, de gep. luit.-kolonel van Swieten. De generaal heeft dat schrijven van de Jongh opgezonden aan zijn broeder en van deze ontving de Jongh on derstaand schrijven. Hillegom29 Januari '75. Waarde de Jongh. Het is altijd aangenaam blijken te ontvangen, vooral voor een gewezen chef, van hen die zich wel willen herinneren, wat indertijd aan hen aangenaams en goed is wedervaren. Zoo iets treft men zelden aan en ge tuigt van een goed en edel hart. Ik was dan ook zeer verrast uwen brief te ontvangen, die getuigt van uwe dankbaarheid, van hetgene voor mij plicht was, bewezen aan een goed en braaf militair. Het heeft mij dan ook iudertgd zeer leed gedaan, uit de gelederen te zien gaan, een goed onderofficier, voor wien de rang van officier zoo goed als weggelegd was. Wilt deze weinige regelen doen dienen als bewijs mijner achting en van mijnen dank en u alle goeds voortdurend toewenschende, noem ik mg Uw Dienstw. Dienaar TAN SWIETEN, GepLuit. Kol. Ridder M. Willemsorde 3e klasse. OPLOSSING VAN HET RAADSEL, voorkomende in No. 203, „KWARTGULDEN." Voldoende oplossingen zijn ingezonden door de navolgende geabonncerden M. van Neck. C. Schellinger. T. Bak. W. J. Louws. F. van der Ben. E. M. van der Wedden. J. Lorrio. P. H, Prins. W. J. Berghen. H. J. van Loenen. M. J. van Tijn. Mevr. v. R. S. Schellinger. R. van Amc- rongen. J. Putters. J. F. Groen. N. J. Rinner. P. Kroeb. W. Metz Tz., Texel. C. Lind, de Rijp. M. Grootes Pz., Westzaan. Ch. Grootes Mz., Westzaan. C. de Leeuw, Amster dam. J. H. J. Schmidt, NieHW-Helvoet. De Uitgevers ontvingen onderstaande oplos singen in dichtmaat Van 't denken bijna suf en gek, Zat 'k eenzaam, in mijn woonvertrek Uw raadsel aan te gapen. Ik ging naar bed, maar moest er uit, Want zie! dat raadsel, wel verbruid. Belette mij het slapen! Ik peinsde en vond, nam inkt en pen; En zei: „'k geloof dat ik er benl" „Kwart," zal het eerste wezen; „Gul," is syllabe nommer twee; „Den," 't derde deelniet waar, hiermee Kan men Kwartgulden lezen? M. Uw raadsel is van letters zwart; Maar 't eerste deel is zeker „kwart." Maakt mijn begrip mij niet tot sul, Dau is het tweede deel vast gul;" En 't derde deel, een kale „den," Is zeker dat men planten ken. (kan). Kwartgulden voeg ik dus te zaam, Is voor de jeugd wel aangenaam, Ofschoon men een fatsoenlijk man, Hem als cadeau, slecht geven kan. Heeft men ze veel, 't is goed gewis, 4 Wanneer men maar niet gierig is; En in de kerk in zak of bus, Stort mij misschien een vrome zus; Maar 'k denk, dat daar in koper geld Wel 't meest aan centen wordt geteld. G. Bij Loting is de prijs ten deel gevallen aan M. GROOTES Pz., Westzaan. Heil, o heil, mijn Vaderland, Heil u, vrije Nederlanders, Nu de affaire kwam tot stand Van de heeren lijkverbranders 1 Zingt en juicht, uw vreugd' zij groot, O, uw heil is niet te meten Denkt eens vriendenna uw dood Wordt ge als turf in 't vuur gesmeten. Heeren, burgers, buitenliên! Aarzelt niet om toe te treden; Dru aanschouwt gij dan misschieu 't Koken van de doodc leden. Komt, o komt, och, haast je dan, Menschen, komt, wilt niet vertragen; Gij moet niet het nut er van Eerst angstvallig komen vragen. Vrienden! weet, dat, door die zaak, Mcu besmettiug tracht te kceren; Want de lijklucht, zegt men vaak, Is een pest, die men moet weeren. Maar, naar ik vaak heb ontwaard, Ziet men meer de lucht besmetten Door de levenden op aard: Beter was 't dat te beletten. Maar komaan, treedt moedig toe, 't Kerkhof is niet meer van noode; Volgt daarom dan blij te moê, Ook de lijkverbrandingsmodo. Bakkers! wat eon heil, niet waar? Roept verheugd: „Oranje boven 1" Na uw dood bakt men u gaar Als kadetjes in den oven. Gij, die zwierft door sneeuw en ijs, Men zal zich u wel erbarmen En, o stelt dit goed op prijs, Na uw dood eens lekker warmen. Zeeman, die u levenslang Hebt op 't zilto nat bewogen, Men zal, wees daarvoor niet bang, Na uw dood u goed eens drogen. Stokers, die op boot of spoor 't Water wist tot stoom te koken, Na uw dood, vreest er niet voor. Zal men u met stoom gaan stoken. Treurt, o treurt, gij timmerliên! Gij moogt de verbranding laken, Want de tijd naakt dra misschieu. Dat men u geeif kist laat maken. Kisten, zerken, wat genot^ Heeft men voortuan niet te koopen; Slechts een urn, voor 't overschot. Kan tot eeuige uitgaaf nopen. Heil, o heil, myn Vaderland, Heil u, vrije Nederlanders 1 Weert intusschcn van uw strand 't Barre werk der lijkverbranders. HELDERSCHE MOPPEN. Een Franschmau wilde in een Hollandscho stad een nieuw vest bestellen. Er waren toen vesten met een heele rei knoopen in de mode; dat verkoos hij niet, en maakte, daar hij zeer gebroken Hol- landsch sprak, zijn wil op de volgende wijs kenbaar: „Ik niet wil heb: knoop, knoop, knoop, knoop, knoop, knoop, knoopmaar ik wil hebknoop, wacht 'n beetje; knoop, wacht 'n beetje; knoop, wacht 'n beetje; knoop, wacht 'n beetje." „Wat schort er aan vroeg een vader op een Zondagmorgen aan zijn schreiend zoontje. „Ach pa," was 't antwoord, „ik heb al mijne knikkers verloren." „Dat komt," zeide de vader, „omdat gij hedenmorgen niet mot moeder naar de kerk wondt, dat is nu uwe straf daarvoor." „Maar pa," huilde de ander, „Dirk van hier naast wou ook niet naar de kerk en heeft toch al mijne knikkers gewonnen." In denzelfden geest was 't antwoord van cenen anderen knaap, die bekeven werd om zijn lang slapen. „Zie eens, luiaardriep zijn vader tegen hem, „gij licht nog te bed en uw broeder, dio reeds twee uren op is, heeft déze beurs met geld al gevonden; dat was het loon voor zijn vroeg opstaan." „Eu de heer, die hem van morgen verloren heeft," geeuwde de knaap, „was misschien nog vroeger op." Burgerlijke Stand. Helder, van 29 Jan. 2 Febr. 1875. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: T. Claasen geb. de Wijn Z. A. Veenstra geb. Knip Z. B. Courlander geb. Arons Z. A. P. van Oorschot geb. van der Sande Lacoste Z. T. Jonker geb. van der Wolt D. H. S. Kerstiens geb. Belderok D. M. M. Walles geb. van Lintei D. G. Schorsij geb, Klein D. G. Thie geb. Tkie Z. W. M. Bruinvis geb. Morée D. M, J. Bubrmann geb. van den Hoogen D. OVERLEDENM. Konijn 12 j. J. de Jong 2 j. J. C. Leger 79 j. A. Scliagen 72 j. J. Bak 2 j- Bevallen van een MeisjeW. M. VERHOEVE BRUINVIS—MOREE. Nieuwediep30 Januari 1875. Bevallen van een welgeschapen DochterM. J. BüHRMANN geb. van den Hoogen. Helder30 Januari 1875. Bevallen van een MeisjeHEN- DRIKA SOPHIA BELDRÖK, geliefde echtgenoote van F. J. KERSTIENS, Schipper hij de Kon. Ned. Marine Helder30 Januari 1875. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieveling JOHANNES, in den jeugdigen leeftijd van 2 jaren. Nieuwediep30 Januari 1875. W. de JONG. C. de JONGBoonstim. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1