't VLIEGEND BLAADJE. Algenmnc Vieiiws- en Advertentlefcode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 211. Woensdag 24 Februari 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oo»t-Indië: „Eiken Donderdag, 's avond» 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Febr. 1875. De Burgerkring Harmonie" heeft weder mogen ondervinden, dat zijne plaatsgenooten niet achterblijven, wanneer zij door de opbrengst eener tooneelvoor8telliug het lot van wedu wen en weezen trachten te verzachten. Immers, Zondagavond was bij de voorstelling, ten vöordeele van de Wed. Sinjewel, de ruime zaal van Tivoli zoo dicht bezet, dat menigeen, voorzien van een kaartje, wijselijk besloot maar weder huiswaarts te keeren. De beide opgevoerde stukken, werden zeer ten genoegen der talrijk aanwezige toeschouwers afgespeeld. De opbrengst deelen wij in een volgend nummer mede. Z. M. heeft den kol. der infan terie van het Ned. Ind. leger J. L. J. H. Pel bevorderd tot generaal- majoor. Men schrijft ons uit Amsterdam. Aan een der openbare armenscho len alhier is een even lage als gemeene diefstal gepleegd. Een man meldt zich aan om den hoofdonderwijzer te spreken. De jongen, die de deur geopend had, gaat heen om den hoofd onderwijzer te roepen, doch toen deze kwam, was de man verdwenen. Bij het uitgaan der school bleek het dat de onverlaat drie manteltjes had medegenomen, en dat wel van kinderen die ze waarschijnlijk zelf gekregen hadden. Het is te hopen, dat de dief spoedig in handen der politie zal zijn. Men schrijft uit Zwolle, dd. 21 Februari. In de vorige week is door den kantonrechter alhier een oude kaartlegster, wegens het waarzeggen en het leggen der kaart, veroordeeld tot een geldboete van f 5 of 2 dagen gevangenisstraf. Ter terechtzitting verklaarde zjj, dat zij met een helm was geboren en alzoo meer kon zien dan een ander. Men schrijft uit Eibergen, dd. 18 Februari. Het bericht, in onder scheiden nieuwsbladen voorkomende, dat in deze gemeente een kind door een varken verslonden is, terwijl de moeder afwezig was, is wellicht een verzinsel, althans bg het bestuurder gemeente is van deze zaak, tot op den dag van beden, geen bericht ontvangen. Vrijdagmorgen leverde 't kerk hof te Gouda een zeldzaam voorko mend tafereel op, waarvan de her haling niet wenschelijk is. Er kwam nl. een deftige stoet personen aan, om een lid hunner familie te begraven, terwijl het lijk door verscheidene leden eener vereeniging gevolgd werd, waar van de overledene lid was geweest, toen tot verbazing der begrafenisdie naars bleek, dat geen graf was ge graven. Wat te doen? Goede raad was duur. Ten slotte is men er toe overgegaan spoedig de handen aan het werk te slaan en in der haast een soort graf te delven, waarna de ver stoorde plechtigheid voortgang had. »Hbl." Betreffende den Duitschen vee handel (ook voor Nederland van zoo groot belang) verneemt men 't vol gende: De handel in fokvee is stil, met weinig uitzicht op meerdere le vendigheid. Het overal karige voeder verbiedt nieuwe runderen te stallen. Daarbij komt, dat het mestvee een betrekkelijk zeer lagen prijs heeft, zoodat de bezitter niet dan met verlies afzetten kan. Men meene evenwel niet, dat het genoemde ook van toe passing is op die landen, waar wij ons fokvee bij voorkeur zoeken, want werkelijk goede soorten, uit gerenom meerde streken, hebben, over 't geheel genomen, weinig van hare waarde verloren, 't Is ook een oude ervaring, dat werkelijk goed fokvee nooit zoo aan prijsverandering onderhevig was, als trek- en mestvee. Onder de melk koeien wordt aan het Nederlandsehe en Holsteinsche ras nog steeds de voorkeur gegeven. Vóór 32 jaren was er in geheel Duitschland geen fabriek van spoor wegrijtuigen of locomotieven. Nu levert het Duitsche rijk jaarlijks min stens 1000 locomotieven en 30.000 wagons, ter waarde van 54 millioen gulden. De voornaamste fabrieken zijn te Berlijn, Eszlingen, Elbing, Karlsruhe, Chemnitz, Hannover, Kas sei en Munchen. De gewone wortelen of peentjes (Daucus carota) zijn een onzer ge zondste wortelgewassen^—-Voof zie kelijke kinderen, alsmede zwakke vol wassen personen, is bijzonder aan te bevelen iederen morgen bij het ont bijt een rauwen wortel te eten. Tegen branderigheid in de keel en maagzuur, is het eten van rauwe wortelen zeer heilzaam. Kinderen geeft men des morgens wortelen te eten, om daar door de spoelwormen af te drijven. Het ingedikte sap der wortelen, (Roob dauci), ofschoon een verouderd middel geworden, bewijst toch dikwijls voor treffelijke diensten tegen heeschheid, hardnekkigen hoest, verslijming en trage spijsvertering. Bij kankerzweren verbetert men door het opleggen van geraspte wortelen de ettering en den reuk. De wortelen moeten echter daarbij steeds versch geraspt en da gelijks van 36 maal een vingerdik opgelegd worden. De lucifersfabriek Vulkan" bij Göteborg is gedeeltelijk verbrandde geldelijke schade is gering, maar er zijn 44 menschen bij verbrand en 9 doodelijk gekwetst. Aan het Dresdeuer Centraal station zouden den 15den dezer de olifanten van het circus Meijer op geladen worden om naar Berlijn te verhuizen, toen plotseling een der grootste zijn ketting verbrak en zijn voerman alleen liet staan, door hard weg te loopen. Het reusachtige dier liep snel verscheiden straten door en kon eerst in een tuin in de Löbaner straat door de wachters gevangen worden. De olifant heeft in het minst geen pogingen gedaan om iemand te beleedigen, maar is zelfs voor de kinderen op straat met groote boch ten uitgeweken. In het Russische dorp Kraman- khovka is dezer dagen een boer over leden, Mamoschine geheeten, die den gezegen den leeftijd van 118 jaren had bereikt. Nagenoeg tot aan zijn dood was hij nog in het bezit van een herkulische kracht; hij onder scheidde zich door zijne hooge gestalte. Na afloop van een veemarkt, te Dommitsch gehouden, stonden aan den oever der Elbe buitengewoon veel personen, die wenschten overge zet te worden. De veerschuit was toevallig aan de andere zijde der rivier, maar de drang der passagiers was zoo groot, dat de veerman toe stond dat ze in een praam scheep gingen. Onbegrijpelijk genoeg bij den hevigen wind werd, kort nadat de boot met 35 opvarenden van wal gestoken was, het zeil geheschen. De gevolgen bleven niet uit; middenin de rivier deed een rukwind het ranke bootje omslaan. Van alle zijden kwam spoedig hulp opdagen, maar het mocht niet gelukken meer dan negen personen te redden. Dien zelfden dag nog spoelden de onstui mige golven negen lijken aan. Vele familiën zijn in diepen rouw gestort in een dezer verloren zeven kinderen hun vader en moeder. De heer C. was als referenda ris bij een Duitsch Ministerie werk zaam en leerde een jong, schoon en beminnelijk meisje, de dochter van een rijk industrieel, kennen. Hij be minde haar en ondervond wederliefde, maar'de ouders van het meisje wil den van een verbintenis hunner dochter met den armen referendaris hoegenaamd niets weten. Eenigen tijd na de kennismaking kwam de dag, waarop de ongelukkige minnaar zijn examen al» assessor moest afleg gen, en op den morgen van dien gewichtigen dag ontmoette hij zijne beminde. Heden;" zeide zij, moet gij uw laatste examen afleggen, en als het goed afloopt, kom dan heden avond in onze loge in den schouw burg, en binnen een maand ben ik uwe vrouw. >Maar uwe ouders?" vroeg de referendaris. »Ik sta voor alles in," was het antwoord. Aldus aangemoedigd, legde hij het uitste kend af, en toen de avond gekomen was, begaf de nieuwbakken assessor zich naar den schouwburg, waarin zijn beminde met hare ouders in een loge gezeten was. Hij opent plotse ling de deur der loge en treedt binnen. Mejuffrouw B. stond op, viel haren minnaar, ten aanschouwe van hare ouders en van hen die zich in" den schouwburg bevonden, om den hals, en na verloop van een maand had de huwelijksplechtigheid plaats. In het cirkus te Parijs is een elfjarig knaapje, dat met andere knaapjes onder kommando en mede werking van een kunstenmaker, de vliegende mannen voorstelden, buiten het gespannen net gevallen, nadat hij tweemalen in het net was terecht gekomen, in plaats van in de armen van den kunstenmaker. Hoewel de knaap zich niet ernstig had bezeerd, eischten twee duizend stemmen de staking, zoo mogelijk voor goed, van deze onmenschelijke kunstenarijen. Een Parijsche dame heeft haar vermogen (dertig duizend fr. rente) bij testament vermaakt aan haar slager. De goede man had nauwe lijks het genoegen de dame te kennen. In het ziekenhuis te Parijs be vindt zich een lijder met een aller zonderlingst geval. Ongeveer twee weken geleden gevoelde Pierre Deni- sart, die zeven en veertig en een half jaar oud is, eensklaps hevige pijnen in het neusbeen. Drie dagen later werd hij met schrik gewaar dat zijn neus groeide. Sedert dien tijd bleven de pijnen en bleef de neus groeienhij is nu reeds~ drie cen timeter langer en bovendien is hg rood en gezwollen. Enkele malen heeft de zieke eenige verademing van pijn, en dan houdt ook het groeien op, maar spoedig keert het weer terug. Men kan het einde er van niet voor zien. Terwijl de Russen een nieuw systeem uitdenken om kogels door middel van een pneumatische machine voort te drijven, welk systeem, volgens de Russische bladen, uitste kende resultaten geeft, en de En- gelschen de laatste hand leggen aan een kolossaal oorlogschip, dat voor rekening van Duitschland wordt ge bouwd en grooter is dan al de be staande, hebben ook Parijsche dames een nieuw wapen ingevoerd, maar gelukkig een minder gevaarlijk. Op vele bals toch wordt aan de genoodigde dames bij het binnen komen de keus gelaten uit een pakje dolken, slechts aan de dames. De heeren ontvangen een soort van in signe, waarop het wapen van een Fransche stad prijkt en dat zij op hun borst bevestigen. Zoodra nulde muziek begint, trekken de dames den dolk uit de scheede, die dan een aller liefste waaier blijkt te zijneveneens voorzien van het wapen van een stad. De heeren en dames, die toevallig hetzelfde wapen hebben, dansen den eersten dans met elkaar en zitten ook naast elkaar aan het souper. Omtrent het Duitsch gepantserd fregat »Kaiser", dat onlangs op de werven te Chattam voltooid werd en reeds den 23sten der vorige maand een proeftocht deed, die 6 uren duurde en met den besten uitslag bekroond werd, melden de bladen nader het volgende De»Kaiser," bestemd voor pendant van het fregat >Deuischland," over treft, wat pantsering en machine aan gaat, alles wat de overige groote Mo gendheden aan oorlogschepen bezit ten. De Kaiser meet 4586 ton, terwijl de waterverplaatsing 7400 ton be draagt. De machine heeft nominaal 1300 en effectief 8000 paardekracht. De lengte van het vaartuig is 280, de breedte 62 en de diepte 41s/4 Engelsche voet; de diepgang bedraagt 24 tot 26 voet. De wapening be staat uit 8 kanonnen van 26 cm. (400 ponders) in batterij en 1 van 21 cm. (200 ponder) op dek. Op 6 voet onder den waterspiegel heeft de pant sering nog een dikte van 8 en hoo- ger een van 11 en 12 duim. Bg den proeftocht is het fregat gebleken een snelheid te bezitten van 14 knoop in het uur, met 74 schroef- wentelingen per minuut en een druk van 137a kilo op den vierkanten duim. De bemanning zal 600 koppen tellen. Een dame gaf hare dienstbode, die een getuigschrift vroeg, onlaDgs het volgende: »Ik heb Betje G. in dienst kunnen houden één jaar min elf maanden. Al dien tijd heeft ze zich zeer ijverig betoond aan de straatdeur; matig in haar werk; voorkomend voor zich zelf; vlug in 't vinden van allerlei uitvluch ten; vriendelijk en voorkomend tegenover het mannelijk geslacht; getrouw voor hare vrijers; en eer lijk toen er niets meer viel te stelen." die meer uitgeven, arm moeten wor den. Leert haar dat een betaald katoentje beter kleedt dan een zijden japon op rekening. Leert haar dat een rond, vol gezicht meer waardis dan twintig teringachtige schoonhe den. Leert haar flinke schoenen dragen. Leert haar inkoopen doen en nagaan of de rekening uitkomt. Leert haar het verderfelijke van het sterk aanrijgen. Leert haar eenvou dig gezond verstand, zelfvertrouwen, zelfhelp en werkzaamheid. Leert haar dat een rechtschapen handwerksman in hemdsmouwen en een voorschoot, zelfs zonder een penning van zich zelf, meer waard is dan een dozijn fraaigekleede en voorname dagdieven. Leert haar in een tuin werken en behagen scheppen in de natuur. Leert haar, zoo ge de middelen hebt, mu ziek, schilderkunst en andere kunsten, maar bedenkt dat dit bijzaken zijn. Leert haar dat wandelaars beter doen dan zij die zich laten rijden, en dat de wilde bloemen ontzaglijk schoon zijn voor hen, die ze opmerkzaam be schouwen. Leert haar allen uiterlij- ken schijn vermijden; ook dat, wan neer men neen of ja zegt, men het ook werkelijk meenen moet. Leert haar dat het huwelijksgeluk noch van den uiterlgken toestand, noch van het geld van den echtgenoot afhankelijk is, maar alleen van zijn karakter. Zoo ge haar dat alles ingeprent hebt en zij het begrepen hebben, laat haar dan, zoo de tijd gekomen is, gerust huwenze zullen haar weg wel vinden. WAT ONZE DOCHTERS WETEN MOETEN. Een menschen vriend geeft daarop het volgende antwoord: Laat haar behoorlijk onderwijs ontvangen. Leert haar een voedzaam maal koken. Leert haar wasschen, strijken, kou- senstoppen, knoopen aanzetten, haar eigen kleederen maken. Leert haar brood bakken en prent haar in dat een goede keuken veel geld aan de apotheek bespaart. Leert haar dat een gulden honderd centen waard is, en dat slechts zg sparen, die minder uitgeven dan ontvangen en dat allen, 287ste Staats-Loterij. Prijzen yan f100 en daarboven. Ie Klasse. Xe Lijst. No. 2499 f5000. Nos. 6877 en 16394 elk f1000. Nos. 4945 en 9438 elk f400. Nos. 3726 12495 en 17404 elk f 200. Nos. 691 4793 6061 8160 10868 17369 19562 en 20879 elk f100. HELDERSCHE MOPPEN. HET HORLOGE. Zekere vorst bespeurde eens, dat zijn horloge niet goed ging. Hij vroeg daarom aan een page, die zich in de zykamer bevond, hoe laat het was. Deze zeide hem niet alleen toen, maar ook den volgenden dag den juisten tijd. Nu vroeg de vorst het zilveren horloge van den page en gaf hem zijn gouden, met brillanten omzette daarvoor, doch bevond des anderen daags, als hij naar den tijd zien wilde, dat bet nog veel slechter ging, dan het weggegevene. „Wat ia dat dit horloge deugt geheel niet," vroeg hij den page. Deze antwoordde „Misschien heeft uwe majesteit niet gedaan, het geen ik gewoon was te doen." „Wat deedtgij dan?" „Wel," was het antwoord, ik zette het alle uren gelijk naar den slag van de torenklok, om altijd juist te kunnen antwoorden." DE GEDIENSTIGE VOERMAN. Een heor, die met 'een gehunrd rijtuig reisde, en buiten zijn weten een voerman had, die den rechten weg niet wist, had het ongeluk van te verdwalen. Eindelijk, bezijden den weg, op welken zij zich thans bevonden, een wegwijzer ontdekkende, beval hij den voerman om daar heen te gaan, om te zien, welke plaatsen hij aanwees. De voerman brak er de drie armen af en overhandigde ze aan den heer in den wagen, met de woorden: „Mijnheer gelieve maar te lezen, wat er op staat, want ik kan niet lezen." Burgerlijke Stand. Helder. Van 19—23 Februari 1875. ONDERTROUWD: P. N. Klugt, korporaal bij de Artillerie en C. M. Gabriels. GEHUWD: Geene. BEVALLENM. van der Fluit gcb. Slijkerman, Z. M. J. Boon geb. van Scheijen, D. H. Wolvendijk geb. Tietz, D. H. Rijkers geb. Swart, D. T. Lanser geb. Blankman, Z. A. P. Kruk geb. de Munck, D. M. van der Hoeven geb. van Pelt, D. R. J. van Gunst geb. Adama, Z. G. Huijpse geb. de Vries, D. OVERLEDEN: J. van Willigen, 2 j. C. P. Kikkert geb. Blom, 77 j. J. do Man Trotz, 44 j. W. Maarleveld, 6 w. G. Booij, 9 m. C. van der Fluit, 2 d.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1