t VLIEGEND BLAADJE. Algemetne Meuws- en Advcrlenliflioilc VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. I\o. 217. Woensdag 17 Maart 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Besctaiinp van een Titter over let Metriek stelsel. Advertentiën. zindelijke Dienstbode, KINDERMEISJE, EENE DIENSTBODE, KINDERMEISJE Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1G Maart 1875. Het vocaal- en instrumentaal Concert, gisteren avond door Mej. Colpaar en eenige solisten van het Park-0rche8t in het lokaal »Musis Sacrum" gegeven, heeft aan de talrijk aanwezigen uitmuntend voldaan. Daverend waren de toejuichingen aan het einde van elk nommer. Onze ruimte gedoogt niet in uit voerige details te treden. Door vele aanwezigen werd echter den wensch geuit, dat het bij deze eerste ken nismaking met dit gezelschap niet mochte blijven. Naar men verneemt, bestaat nu het voornemen om ook die manschap pen voor het Ind. leger aan te nemen, welke niet voorzien zijn van een certi ficaat van goed gedrag. Van ver schillende zijden wordt echter terecht tegen dezen maatregel geprotesteerd, hoezeer ook aangevoerd wordt, dat de groote behoefte aan manschappen dien buitengewonen maatregel zou wettigen. Volgens bericht uit Groningen, zou het schip »de Ommelanderdijk", gezagvoerder De Jonge, op zijne reis van Landscrona naar Stockton met man en muis vergaan zijn. Ook het schip »Leentje", uit Harlingen, kapt. Hoedemaker, is in de Oostzee met man en muis vergaan 't schip was vertrokken uit Harlin gen naar Riga, om hout te laden. Door den heer J. E. van der Aa Criellaert, den 28 Februari 11. te Rotterdam overleden, is gelegateerd aan de diakonie der Nederduitsche herv. gemeente aldaar, de som van f 50.000benevens aan verschillende instellingen te dier stede de som van f20.000. De Arnhemsche broodfabriek zal tengevolge van haar kwijnenden toestand, wellicht eerlang verkocht worden, 't Schijnt dat in Arnhem bezwaar bestaat »fabrieksbrood" te eten. Een vrouw uit Olst is door de rechtbank te Deventer veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 15 dagen, omdat zij in bittere armoede een stuk brandhout uit een dennenbosch had afgehakt. Uit Tielerwaard schrijft men, dat het daar gedurende de laatste weken krioelt van Duitsche muzikan ten, die van de eene plaats naar de andere trekken, Bij sommige troep jes vindt men ook vrouwelijke exem plaren. Men meent, dat deze bui tengewone toevloed van Duitsche muzikanten in verband staat met gebrek aan werk bij onze naburen, een gevolg van het gure Maartweder. De Landbouwer S., te Ziewent, gemeente Lichtenvoorde, heeft zich in het begin der vorige week in de put van zijn buurman verdronken. Reeds sedert eenigen tijd was hij lijdende aan zwaarmoedigheid, vooral over godsdienstige punten. Te Sloten is een jonge vrouw, die op een stool willende gaan staan, misstapte, zonder te vallen, na eenige oogenblikken, tengevolge eener ver schrikkelijke bloedstorting, plotseling overleden. De moordenaar Welters, van Terneuzen, vroeger opzichter bij de marine, die in een herberg te Selzaete zijn beminde, waarschijnlijk uit ja loezie, met een dolkmes verwondde, is Maandagmorgen Hulst met den eersten spoortrein gepasseerd en ver der met den correspondeerenden spoortrein naar het land van Waas, langs St. Nicolaas op Antwerpen gevlucht. Het meisje is, naar men verneemt, herstellende. Woensdagmiddag ten 4 ure 20 min. zijn te Dortmund, te midden van een plotselingen storm, drie aardschokken In de nabijheid van het dorp Moorflet, bij Hamburg, wandelden veertien knapen, óp weg naar den pastoor te Moorflet, over het ijs in de Elbe. De veertien jongelingen zakten allen door het ijs, met het ongelukkig gevolg, dat vijf hunner verdronken. In Augsburg is een uurwerk tentoongesteld, dat door een manden maker uit Heinrichshofen uit teen en, wilgenhout en draadnagels is gemaakt. Een Belgisch infanterie-kapt. wedde binnen 3 uur 100 kogels in een schijf van één meter middellijn te zullen schieten. Hij deed dit ver leden Zondag met 't zelfde geweer in 2 uur 13 minuten, 't schot dus in 1,33 minuut. Het rooverwezen is op Sicilië nog in vollen bloei, maar 't moet gezegd worden, dat de regeering er niet bij stil zit. Nog dezer dagen had een bloedig gevecht plaats tus- schen gendarmes en roovers. In een onstuimigen nacht zocht een pa trouille van tien man een schuil plaat» tegen het geweld van heton- weder in de woning van zekeren Manenso, niet ver van San Mauro gelegen. Daar niets verdachts zicht baar was, ging de bevelvoerende sergeant met een zijner manschappen voorwaarts, nadat hij de anderen om het huis geplaatst had. Toen de twee militairen bij den stal gekomen waren, vroeg hij om licht, waarop twee per sonen lantaarns brachten. Nauwelijks hadden zij eenige passen naar den stal gedaan, of zij wierpen hunne lantaarns weg en namen de vlucht. De staldeur werd nu eensklaps ge opend en een hagelbui van schoten doodde den sergeant en dengenen die hem vergezelde. Hierop volgde een verwoed gevecht te midden van de diepste duisternis en onder een slag regen. De roovers hielden den toom hunner paarden in de hand en ver schansten zich achter de deuren; zij kwetsten nog eenige manschappen, doch aan deze was het op hunne beurt gelukt een der roovers te dooden en ook een der twee personen, die hen verraden hadden. Toen later versterking opdaagde, kon men bijna alle roovers achter slot en grendel brengen. Een groot ongeluk heeft den 25en Febr. jl. in de St. Andrewskerk te New-York plaats gehad. Het dag blad de Herald" geeft daarvan een uitvoerige beschrijving en zegt onge veer 't volgendeOnder de verschrik kelijke, hartverscheurende ongeluk ken, welke in deze stad hebben plaats gehad, was er zeker zelden een, dat zoozeer de gemoederen met schrik, medelijden, deelneming en veront waardiging vervuld heeft, als dat, hetwelk gisterenavond aan de bezoe kers van de Sint Andrewskerk in de Duanestraat is overkomen. Daarbij is ook weer duidelijk gebleken, hoe weinig men van zijn leven zeker is. De kerk staat aan de Noordzijde der Duanestraat, nabij de Chattamstraat. Links van haar, op den hoek der straat, staat het groote hotel Sweenij, en rechts bevond zich een gebouw van zes verdiepingen hoog, dat echter op den 12 Januari door brand ver nield is en waarvan niets dan de hooge muren waren overgebleven. Aan dat gebouw nu was de zeer fraaie catholieke Andrewskerk, die ongeveer 1500 personen kan bevat ten, belend, doch sedert den brand was er tusschen de lage kerk en de hooge muren van het huis een tus- sehenruimte van 2 a 3 voet ontstaan. Zoo was de toestand der kerk, toen de geloovigen in den avond van den 25 Februari waren opgekomen om hunne gebeden ten hemel te zenden. De aan de preek voorafgaande plech tigheden waren verricht, en pastoor Caroll van de St. Stephenskerk, die den dienst waarnam, begon te spreken. Juist toen hij over den dood en de vrees welke door vele menschen voor het oo- genblik daarvan wordt gekoesterd han delde, werd zijn rede afgebroken door een luid gekraak, hetwelk zich na verloop van 2 seconden herhaalde. De schrik, welke daardoor onder de menigte werd teweeggebracht, is niet te beschreven. Het geluid kwam uit de hoogte, aan de oostelijke zijde van de kerk; onmiddelijk daarop kwamen gedeelten van het dak naar beneden en op de hoofden van hen, die zich aan die zijde verzameld hadden, regende het steenen en kalk. Door vrees gedrongen, sprongen de menschen, die op de gaanderij plaats hadden genomen, op de hoofden van hen, die zich in het beneden gedeelte der kerk bevonden, en er ontstond een gedrang aan de deur, waarin menigeen, die het geluk had niet door steenen getroffen te worden, belangrijke wonden bekwam. Door de ontsteltenis wist niemand hoeveel menschen, door het instorten van het dak, gedood of gewond waren. Eerst na groote inspanning gelukte het de kerk schoon te maken, de dooden van onder het puin te halen, de zwaargewonden naar het hospitaal, en hen, die lichtere wonden beko men hadden, naar hunne woningen te vervoeren De oorzaak van het vreeselijk ongeluk, dat zoo geheel on verwachts en plotseling zoovele men schen getroffen heeft, is het vallen van een gedeelte van den hoogen muur van het uitgebrande huis op het dak der kerk, dat niet in staat was aan het gewicht daarvan weer stand te bieden. De >Scientific Amer.een wetenschappelijk blad, beschouwt de huisdieren, honden en katten, zoo wel als de boeken, als werktuigen tot voortplanting van besmettelijke ziekten. Een geval van scharlaken koorts in Engeland," zegt het blad, heeft onlangs ontwpfelbaar bewezen, dat de ziekte door een hond op de kinderen was overgebracht. Dit dier was onafgebroken in de ziekenkamer geweest van een lijder aan die koorts en 't is zeer waarschijnlijk, dat het de smetstof in zijne haren overge dragen heeft. Dit leidt tot het ge voelen, dat alle' huisdieren vatbaar zijn tot voortplanting eener besmet telijke ziekte, en men kan daarom niet genoeg aanbevelen, ze uit de ziekenkamers verwijderd te houden. Eveneens kunnen de boeken uit een algemeene leesbibliotheek als gevaar lijk ten dezen opzichte worden be schouwd, daar menig exemplaar uit de handen komt van personen, aan de eene of andere besmettelijke ziekte lijdende. Een handelaar in koffie en thee te Boston had onlangs een snedigen inval. Hij plaatste voor in zijn win kel een kolossalen theeketel, en noo- digde iedereen uit de inhoudsmaat er van te bepalenvoor degenen die het beste raadden, loofde hij twee prijzen uiteen kist thee en vijf-en- twintig pond koffie. Twaalf honderd mededingers lieten hunne schattingen opteekenen, welke van drie tot tien duizend gallons uiteenliepen. Toen de ketel eindelijk in tegen-, woordigheid van getuigen gemeten werd, bleek het dat deze tweehonderd zeven-en-twintig gallons, twee quart, een pint en drie gills inhield. De schatting, welke er het dichtst bijkwam verschilde slechts drie gillszij was door acht personen gedaan, zoodat de kist thee onder hen verdeeld werd. De tweede prijs viel ten deel aan zeven personen, wier schatting vijf gills verschilde. De yankee had zijn doel bereikt: veel naam gemaaktnn ontzaglijk veel verkocht. Bij alle nieuwigheden, Die ons vooruitgang geeft, Vrees 'k, dat van 't metriek stelsel Men grappen nog beleeft. Verwarring zal het baren, Als ik mij niet vergis, Nu de el moet meter heeten En kop een liter is. Hoe zou men moeten spreken Van menig kleine vent, Die op de school zijn lessen Steeds op zijn duimpje kent? Frits rekent alle sommen Fluks zonder leitje uit, Zoo op zijn centimeter, Want 't knaapje is een guit. Van morgen is vrouw Truitje Bevallen, en haar Bram Vraagt: „Heeft nu Trui een wichtje, Of heeft ze slechts een gram?" Jan Salie is gevallen, Hij klom wat al te hoog, En daarbij brak de stakker Zijn linker meterboog. Mijn buurman staat als koppig, In heel de buurt bekend; Moet men nu van hem zeggen: jjDie literige vent?" Wanneer men voor de roede Van Sinterklaas soms beeft, Kan 't zijn, dat hij de stouterds, Een dekameter geeft. Wanneer 'k een dronken snuiter Voorbij mijn raam zie gaan, Heeft dan dc man een streepje Of millimetertje aan Als iemand is gestorven, Wordt hij zoo koud als lood, Zou meu thans dekagram zijn, Als men is stijf eu dood? Wanneer een kleêrenmaker Een jeugdig maatje vraagt: „'k Wed, dat geen deciliter Dan den tailleur behaagt. 'k Wil thans niet langer vitten. 't Werd slechts uit scherts gedaan: Een stok is steeds te vinden, Als men een' hond wil slaan. W. M. Tz. HELDERSCHE MOPPEN. Zeker vorst, zich vermakende met te schertsen over het postuur vau een zijner hovelingen, die meermalen den post van ambassadeur bad waar genomen, liet zich al lachende ontvallen, dat hij volkomen geleek naar een os. De hoveling dit hoorende, antwoordde zeer beleefdelijk: „Waar ik op gelijk,- Sire! weet ik niet; maar dit weet ik, dat ik meermalen de eer heb gehad Uwe Majesteit te vertegenwoordigen." In een dagblad van Louisiana leest men onder de plaatselijke berichten letterlijk het volgende: „In den suikermolen van Boggis is gisteren een moeder met haar kind bij het stampen van het riet ongelukkigerwijs door de machine gepakt en verbrijzeld. Wij betreuren deze gebeurtenis van harte, daar de kwaliteit van de suiker altijd we gens hare zuiverheid geroemd werd." Zeer aangenaam voor de liefhebbers van suiker NATUURLIJKE VERONTWAARDIGING. „Is 't niet dc een en twintigste?" vroeg docter, nadat hij den vader met de geboorte van een zoon had geluk gewenscht, doch denkende aan zijn bewijs van aangifte. „Foei, docter, 't is eerst mijn derde," luidde het antwoord van de moeder. Burgerlijke Stand. Helder. Van 12—16 Maart 1875. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLEN: S. J. Egers geb. Brakns, Z. B. Polak geb. Leuw Z. L. Lastdrager geb Sok D. D. Krieus geb. Flens D. T. Schouten geb. Bakker D. A. de Kok geb. van Hoven Z. G. Voorthuijsen geb. Schrijver Z. G. van der Zwan geb. Zuurmond D. C.'M. A. van Smirrcn geb. van Znijlen Z. T. Miuneboq geb. Lcijen D. J. van den Bergen geb. Baas D. C. Siersma geb. Mangel Z. OVERLEDENE. Knaupp, 69 j. W. Wessel 13 m. C. Juweel geb. da Ilaas 70 j. A. C. Krijnen geb. Bijl, 39 j. H. J. Freeke, 48 j. Voorspoedig bevallen van een DochterD. FLENS, eclitgenoote van M. J. E. KRIENS. Helder, 12 Maart 1875. Heden ontsliep zacht en kalm, na eèn kortstondige doch hevige ziekte, onze geliefde Broeder en Behuwd- broeder HERMAN JOACHEM FREEKE, in den ouderdom van 48 jaar. Helder13 Maart 1875. Namens Broeders en Zusters W. FREEKE. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken en welgemeenden DANK aan allen, die hunne geliefde Moeder en Behuwd- Moeder gedurende hare ziekte en bij haar overlijden hebben ter zijde ge staan inzonderheid wordt die dank toegebracht aan de Wel. Ed. Heeren Dr. BOOMSMA en Ds. BRON en verder aan allen, die de laatste eer aan de overledene hebben bewezen. Nieuioediep16 Maart 1875. Vit naam der kinderen en behuiüd-kinderen, H. LAMMERS. J. LAMMERS. M. LAMMERS-Vlet. M. C. SCHOLTZE—Lammees. D. van BOOVEN. G. van BOOVEN—Lammees. J. van LANGEN. A. C. van LANGENLammees. De ondergeteekende roept bij haar vertrek naar Indië, aan Familie, Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel toe. A. C. HENDRIKS, geb. van Keulen. Ter voorkoming van vervolgingskostcii, wor den de nalatige belasting schuldigen in 'den Hoofdelijk en Omslag aangemaand, het verschul digde binnen acht dagen na heden aan te zuiveren. Helderden 16 Maart 1875. De Gemeente- Ontvanger DE VEIJE VAN BUUREN. In een Burg-erg-ezin c? O vraagt men een om dadelijk in dienst te treden, voorzien van goede getuigschriften. Adres Middenstraat, 338. Mevr. van OORSCHOT, Marinewerf, vraagt een niet beneden de 16 jaar. die met de W a s c h kan omgaan, wordt verlangd tegen 1 Mei en een dadelijk. Adres: Hulppostkantoor Schagerbrug.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1