't VLIEGEND BLAADJE. Aliremttne Nieuws- Hl en Advertentiebode Woensdag 14 Juli 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. dienstbode. dienstbode. dagmeisje, timmerlieden loopjongen; fliukeLOOPJONGEN, fatsoenlijkenJONGEN No. 251. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Juli 1875. De woelige dagen der kermis- week zijn voorbijin de schouwburgen nog enkele voorstellingen en de ker mis behoort tot het verledene. Over bijzondere drukte zullen de kramers, enz., niet te roemen hebbenhet weer was toch in de laatste dagen niet zeer gunstig, maar ook er was te veel gelegenheid tot uitspanning. Meer werd de schouwburg bezocht halsbrekende toeren, goochelen, enz. vallen niet meer in den smaak. De verschillende schouwburg - directiën mochten dit dan ook in ruime mate ondervinden. Wordt de zin voor degelijk kunstgenot meer en meer bij het volk opgewekt, dan zullen ook ongetwijfeld de bachanaliën verdwij nen, die jl. Zondag plaats hadden. De Prov. Staten van Noord- Holland hebben f 750.000 toegestaan voor de droogmaking van het Wie- ringermeer. De kapt.-luit. t. zee W. L. A. Gericke, officier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord wordt, onder dankbe tuiging den laatsten dezer eervol daarvan ontheven en 1 Augustus ge detacheerd bij het departement van marine, ter waarneming der betrek king van inspecteur over de artille rie der marine, terwijl de luit. ter zee le kl. W. F. Blaauw met 1 Aug. wordt geplaatst als officier-instructeur bij gemeld instituut. Yoor deu krijgsraad te Haarlem heeft de vorige week een getuigen verhoor plaats gehad, in zake den gewezen sergeant Kle'yan. De be- beklaagde blijft alle schuld ontken nen. Bij Harderwijk had Donderdag avond een treurig ongeval plaats. De korporaal Y. R., namelijk, die be stemd was om naar Oost-Indië te ver trekken, maakte met eenige kame raden een zeiltochtje op de Zui derzee. Door den hevigen wind waaide zijn pet af, en om deze te rug te bekomen, sprong hij overboord. Hij had echter niet op den zwaren golfslag gerekend en verdronk. Het lijk is nog niet teruggevonden. Naar men zegt leiden de vele deserties en de onbehoorlijke hande ling, waaraan vele met verlof zijnde militairen van het koloniaal werf-de- pot zich schuldig maakten, tot den maatregel, dat aan buitenlanders in 't geheel geen en aan Nederlanders slechts een zeer kort verlof meer zal worden toegestaan. Een ondoordachte verbintenis voor het Oost-Indische leger, door een infanterist te Gorknm in garni zoen aangegaan, en waarover hij thans te laat berouw gevoelde, deed hem het noodlottig besluit opvatten zich zelf het leven te benemen. Ge heel gekleed sprong de zoon van Mars daartoe eergisterenavond in de Groote haven, doch werd, hoewel met veel inspanning, echter tijdig door tus- schenkomst van een agent van politie en eenige schippers gered en aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Naar men verneemt, heeft het dep. van marine met de Ned. Stoom boot-maatschappij te Amsterdam ge contracteerd voor den bouw van een ram-monitor van verbeterde construc tie, waarbij van de opgedane onder vinding met deze soort van schepen party getrokken en rekening gehou den zal worden met de hoogere eischen die thans, in onderscheiding bij weinige jaren vroeger, aan het geschut moeten worden gesteld. De donderbuien, welke in de laatste dagen over ons land trokken, hebben over het aardrijk een massa water uitgestort, op sommige plaatsen zooveel, dat de veldvruchten er onder leden. De bliksem richtte hier en daar ongelukken aante 's Graven polder trof hij een korenmolen, te Middelrode een boerderij, bewoond door L. Schouten. Op heide plaatsen werd het getroffene geheel door de vlammen vernield. Ook te Groot-Zundert barstte de vorige week een verschrikkelijk on- weder los, vergezeld van hagel en storm. Binnen weinige minuten werd het blijde vooruitzicht op een ruimen oogst verijdeld. Alle veldvruchten hebben veel geleden, en de boek weit is totaal en de haver grootendeels vernietigd. Honderden boomen zijn ontworteld en vele gebouwen bescha digd. De schade valt niet te be rekenen, doch is zeer aanzienlijk. Zondagochtend omstreeks 8 uur is in de Kleine Wittenburgerstraat te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de bewoner van een melkkelder met zijn vrouw ter kerk was, drongen twee mannen in bet buis, dreigden de drie kleine kin deren, die zij er vonden, met een mes, en ontvreemdden uit een kabinet, dat zij openbraken, een lakensch pak, een zilveren horloge en f20 aan geld. Men vertrouwt dat de politie hen weldra zal in banden krijgen. Door nu wijlen vrouwe E. M. Oskamp, wed. van den heer G. J. Dijk, is aan de diaconie der Neder- duitsch Herv. gemeente te Amster dam gelegateerd een kapitaal van f 80.000, inschrijving 2% pCt. Ne- derl. Werkelijke Schuld. Een persoon, die voor negen jaren met de noorderzon naar Amerika was vertrokken, gelden medenemende, die hem als vrachtrijder tusschen Zierikzee en Brouwershaven waren toevertrouwd, keerde dezer dagen in zijne voormalige woonplaats terug, met bet doel daar eenigen tijd te blij ven en vervolgens naar Amerika terug te keeren. De fortuin was hem ginds gunstig geweest. Hij bracht te Zie rikzee een bezoek aan den officier van justitie, om verlof te vragen een lid zijner familie, die zich in het huis van arrest bevond, te bezoeken, De officier, die zich terstond herin nerde wat de man vóór 9 jaren had misdrevenbeval onmiddelijk zyne inhechtenisneming, zoodat hij nu wel in het huis van arrest binnentrad, maar niet op de manier als door hem was bedoeld. Te Kuilenburg zijn een aantal menschen aan een groot gevaar ont snapt. Toen een der kermisthéatres stampvol was, bemerkte men dat een der wanden naar buiten uitweek en dus instorting van het gebouw te vreezen was. Spoedig werd de tent ontruimd en alles liep zonder onge lukken af. Aan de nieuwe markt te Meppel zijn dezer dagen een 10-tal schepen met Friesche aardappelen aangeko men 'fc is in Friesland zoo overladen met oude, dat ze thans bij wagen vrachten door de landlieden voor de varkens worden aangekocht voor 60 cent de hectoliter. De nieuwe komen ook in massa aan. In de gemeente Nifterik heeft een zekere H., ezelkoopman van be roep, zijn vrouw in een vlaag van jalousie, met een mes zoodanig ver wond, dat er onmiddelijk de dood op volgde, Door de rijksveldwachters uit Wijchen gevat, is hij naar het huis van bewaring te Nijmegen over gebracht. De vorige week barstte boven de omstreken van Helden, bij Yenlo, een hevig onweder los. Twee land bouwers, die uit het veld huiswaarts keerden, werden door den bliksem getroffen; de een was slechts bedwelmd en licht gewond, doch de ander, een oppassend jongmensch van 26 jaren, gedood. Hier en daar richtte de bliksem nog eenige schade aan, doch meerdere ongelukken zijn niet te be treuren. In 't »Yad." klaagt iemand, die zich noemt huisvrouw," over de meiden en over hét niet naar waar heid getuigen geven. Dat getuigen geven naar waarheid is moeielyk. Is men goed gediend, men zendt de meid niet weg; maar men wil haar, die men moet wegzenden, toch niet in de onmogelijkheid stellen weder een dienst te bekomenen hoe zou zij het de laatste weken maken, wan neer zij »op getuige na klaar" be merkte, dat zij door slechte getuigen den gewenschteU dienst niet bekwam. In den regel kan men aannemen, dat goede meiden eenigen tijd in denzelfden dienst blijven en de slech te telkens verhuizen. Overigens moet men bekennen, dat ook bij de mees teressen dikwerf schuld schuilt. Er wordt soms harde arbeid gevorderd tegen slecht voedselonvoldoende ligging en veel te beperkte vrijheid. De huisvrouw" zou begeeren, dat elke huishouding zóó werd ingericht, dat >elke huisvrouw desverkiezende al haar werk zelf kon verrichten." Daartoe zonden er overdekte mark ten moeten zijn, waar men alles kon koopen, groenten en aardappelen, schoon en geschild; brood en kaas zijn immers ook gereed en klaar; naaiwerk en waschbereddering moes ten buitenshuis worden volbrachtde huisvrouw houde dan de keuken, waar daartoe alles behoorlijk ingericht moet zijn. De Huisvrouw wil dat er ten 1 uur worde gegeten. Te Londen wordt verwacht de Transvaalsche dwerg»generaal Koffie" Hy is 86 duim lang, 37 pond zwaar en van welgeëvenredigden lichaams bouw, zonder een van de gebreken te hebben, die meestal den dwerg eigen zijn. Hij is negentien jaar, heeft een goed uitzicht, is aardig in den omgang, speelt d e harmonica en zingt eenige Hollandsche liedjes; maar men wil hem nog een en ander aan- leeren. Hij zal in Europa het eerst aan Koningin Victoria worden voor gesteld. Eerstdaags zal voor de civiele rechtbank te Rome een curieus proces gevoerd worden. De aldaar woon achtige vorst Lascaris namelijk, is een afstammeling van Konstantyn den Groote. De genealogische bewijs stukken zyn onwederlegbaar. Hij verlangt op dien grond van de Itali- aansche regeering, respectievelijk van de commissie met de liquidatie der kerkelijke goederen belast, het patro naat over de vijf door genoemden Romeinschen keizer te Rome gestichte basilieken, te wetende vatikaan- sche, de lateraansche, die van San- Paolo, van San-Agnese en van Santa- Roce, en bovendien, daar hy thans geheel zonder middelen is, dat hem, naar kanoniek voorschrift, levenslang een pensioen toegelegd worde. In het Zwitsersche kanton Ge- nève heeft een storm gewoed met hagelslag, waardoor in de hoofdstad alleen 10.000 vensterruiten zijn ver brijzeld. Uit N,-Amerika blijven de be richten voor de landverhuizers on gunstig. De loonen worden steeds lager, vele fabrieken staan stil, op eenigen wordt slechts enkele dagen gewerkt, de eetbare waren worden duurdervoor velen is doodhongeren of aan de armenkas vervallen, het uitzicht. Waut, om naar het vader land terug te keeren, gaat niet. Hoe daarvoor 't geld te vinden? Op den spoorweg van Long Island (N.-Amerika) bij Far Rocka- way zyn door nalatigheid van het personeel twee passagierstreinen in botsing gekomen, waarbij elf men schen gedood en 28 gewond werden. HELDERSCHE MOPPEN. Aan een vorst in een der kleine Dnitsche staten werd verhaald, dat een predikant in een naburig dorp geesten kon oproepen. Op een toertje te paard ontmoette hij dczeu man en «prak hem dus aan: Is 't waar, dominé, dat gij geesten kunt oproepen?" „Ja, U«ve Doorluchtigheid!" was het antwoord, „maar zrj komen niet!" Een babbelaar bezocht een vlijtig geleerde en snapte maar nl door. „Maar ik stoor u misschien riep hij plotseling, toon de geleerde hem geen antwoord gaf. „Och, ik bid n, spreek gerust voort; ik luister er toch niet naar I" antwoordde de aangesprokene. FLIK. Bonsoir Flok, je leeft dan nog? FLOK. Ik? wel zeker! in de dagen Van pleizier en kermispret, Kan mij 't leven recht behagen. FLIK. 'k Zag n niet in al dien tijd 1 Wat hebt gij dan wel genoten In die dagen van vermaak? FLOK. O, geen nur heeft mij verdroten, 'k Heb gevelocipedoerd, En bezocht schier alle spellen, 'k Draaide in de caroussels. Ja, kan bijna niet vertellen Wat ik, iu den kermistijd, Al bezocht, 'k Heb ook gekeken Naar de dikke dame, Flik! 't Is mij duid'lijk toen gebleken, Dat zij zwaarder was dan ik; 'k Heb in de cafés chantant Met heel veel pleizier gezeten En in zuur- en pofferkraam Mij haast een koliek gegeten. Maar gij, wat hebt gij gedaan? Zat je wellicht thuis te suffen, Gij, die op je vrijheid steeds Zit te pochen en te bluffen? FLIK. 'k Smaakte een edeler genot, Schooner dan mij ooit voor dezen Nog te beurt viel, beste Flok! Ik zag 't spelen van „Twee Weezen." Dat was schoon, waarachtig schoon 't Deed mij trillen, 't deed mij gloeien. Roerde mij tot in de ziel. Ja, deed zelfs mijn tranen vloeien, O, als gij dat hadt gezien 't Had u zeker niet gespeten, En gij hadt ook wel gezegd: „Dat mag een juweeltje heeten I" FLOK. Sakkerloot! wat ernstig man, 'k Hoorde nimmer n zoo spreken. FLIK. Ja, 'k ben uiïg soms, 't is waar; Maar 't is u ook wel gebleken, Dat ik dweep met al wat schoon, Met wat rein en goed mag heeten. Bij 't aanschouwen vim zoo'n stuk Zou men schier zichzelf vergeten, 't Ware wel te wenschon, Flok, Dat men altijd znlke stukken Voor 't publiek ten beste gaf, Die zoo boeien, zoo verrokken; Zoo toch kweekt men kunstzin aan En door stukken, als „Twee Weezen," Wordt de smaak veredeld vriend! FLOK. 'k Heb reeds een verslag gelezen, Dat ook dweept met 't kunstproduct. Welnu, Flik, laat ons dan streven, Dat men, als 't weer kermis is, Schoone stukken ons zal geven. FLIK. 't Zou misschien dan 't beste zijn, Dat wij een verzoekschrift teek'nen Aau tooneeldirecties, Flok! FLOK. Best! op mij kunt gij vast rcek'nen En ik twijfel er niet aan, Of wij zullen daarin slagen. FLIK. 'k Maak ook staat, dat ons 't publiek In dut pogen wel zal schragen. Burgerlijke Stand. Helder. Van 9—13 Juli 1875. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLENE. Listelle geb. Duijvetter 2 D. G. M. Mahieu geb. Cornelisse D. A. W. Wildenberg geb. van Tongerloo Z. OVERLEDENM. Blokziel geb. Zussen 76 j. A. Gersen geb. Menken 28 j. Levenloos aangegeven 1. Wordt gevraagd: een Adres C. GILTJES, Ka- 9 naalweg. Wordt gevraagd: een fatsoenlijke Adres Bureau van dit blad. Mejuffrouw HARMS, Spoorstraat, verlangt ten spoedigste een niet beneden de 15 jaar. In een klein Burgergezin wordt gevraagd een DIENSTBODE, wasch buitens huis. Adres by den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven N 29. Men vraagt in M u s i s S a e r u m, een zindelijke DIENSTBODE, wasch buitenshuis. Loon f 1.50 per week. gevraagd, hij GEBRs. JANZEN. Gevraagd: voor heele dagen, een IMI IE I S T IE, niet beneden do 15 jaar. R. C. Godsd. Informatiën by de Uitgevers. M. VAN NECK, Nienwebrugsteeg, vraagt een knappen niet beneden de 14 jaar. Wordt gevraagd: een niet beneden de 16 jaar. Adres bij BERKHOUT Co. De Rijks-Ontvanger te Helder, vraagt ten spoedigste ten zijnen kantore een zoo noodig tot opleiding by het vak.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1