't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- J§f en AdverteniieWe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 253. 288ste Staats-Loterij. 12vB-Jaritt8 Echmmw Hartelijke flaefteteiM Hartelijke Mbetiüi bekwame Brooflbak'kersieeclit. Woensdag 21 Juli 1675. Derde Jaargang. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-en der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Juli 1875. Onze plaatsgenooten, die Zondag op hunne wandeling de Jonkerstraat passeerden, waren getuigen van een schouwspel, dat alhier zelden voor komt. Alle woningen aldaar waren met groen of vlaggedoek versierd, terwijl de Nationale driekleur uit alle huizen wapperde. De echte lieden A. Postma eu R. Potma vierden dien dag hun 50jarig huwelijksfeest, terwijl hunne dochter en schoonzoon hun 25jarig huwelijk herdachten. Alle geburen namen deel in de vreugde en des avonds was er algemeen© illu minatie met lampions. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. Jammer dat deze feestviering een droevig gevolg had voor een der ge- noodigde buurvrouwendeze, terwijl haar man afwezig was, aan de feest vreugde deelnemende, moest bij hare thuiskomst tot haar smart ontwaren, dat tijdens hare afwezigheid een begin van brand was ontstaan, waarbij haar kind zulke hevige brandwonden had bekomen, dat het kort daarna aan de gevolgen is overleden. Men stelle zich de smart der diep bedroefde ouders voor. Naar wij vernemen zal in het begin der volgende maand op feeste lijke wijze de eerste steenlegging plaats hebben van de nieuw te bouwen R. C. kerk alhier. Met het bouwen van een nieuw R. C. weeshuis wordt alsdan mede een begin gemaakt. Zaterdagmorgen per eersten trein vertrok van hier naar 's Gravenhage, de heer J. Lorrie, laatstelijk adjudant onderofficier bij de dd. Artillerie Schutterij alhier. Aan het station waren eenige officieren en onderoffi cieren der schutterij en verschillende leden der sociëteit »Mars" saamge- komen, om den vertrekkende een laatst vaarwel te brengen. Zichtbaar getroffen, bedankte de heer Lorrie voor dit bewijs van belangstelling en uitte den wensch, dat het de ge meente Helder, waar bij zoo vele blijken van vriendschap genoot, steeds mocht welgaan. Maandagavond is door eenige onderofficieren en korporaals der dd. Art. schutterij alhier, een schietclub opgericht, ouder den naam Willem Teil." De oefeningen hebben plaats eiken Zondag van twaalf tot drie ure, in den tuin van Tivoli. Onderofficieren en korporaals van genoemd korps, die nog niet zijn toegetreden, worden uitgenoodigd Zondag e. k. De stoomboot Burgemeester Zijlstra," die Zaterdag 128 passagiers van Hatlingen naar hier had gebracht, werd, toen zij 's namiddags terug wilde varen, bij het uitgaan door den feilen stroom tegen het steenen hoofd van de Marinesluis gedreven. Men beproefde wel naar buiten te komen, maar de vin bleek onbruikbaar te zijn geworden, zoodat men in de haven moest terugkeeren. Men kan zich de teleurstelling der passagiers voorstellen, die nu genoodzaakt waren in deze gemeente logies te zoeken. Zondag is de boot evenwel van een andere vin voorzien en is des na middags naar Harlingen teruggekeerd. Het is Zondag in vele plaatsen van ons land ruw weder geweest. Zware onweersbuien, hevige regen, hasel en veel wind, welke hier en daar zelfs een hoos genoemd kon worden, hebben veel nadeel gedaan. Uit Molenaarsgraaf wordt ge meld, dat bij den aldaar overledëu A. v. d. Giesen onder de tegels van den vloer boterpotten zijn opgegra ven, in welke zich rijksdaalders be vonden ter somma van f25000. Van der Giesen moet vóór zijn overlijden briefjes geschreven hebben, waardoor vermelde bergplaats werd aangeduid. Zoo men zegt, moeten er ook in een geheime lade veel goudstukken ge vonden zijn. Omtrent den moord, te Sittard, door een man op zijne vrouw ge pleegd, wordt nader gemeld, dat bij de lijkschouwing is geblekendat behalve eenige zware verwondin gen aan het hoofd en achterhoofd, toegebracht met een zwaar voorwerp, het nekbeen verbrijzeld is, hetgeen den onmiddelijken dood ten gevolge heeft gehad. De dader, die bekend heeft het feit gepleegd te hebben, had na het begaan van de misdaad het lichaam in het bed gelegd en is den volgenden ochtend naar het Belgische dorp Lanklaar gevlucht, waar hij door de maréchaussees werd gearresteerd. Hij geeft voor, dat zijn vrouw zich te buiten ging aan het gebruik van sterken drank, en dit dikwijls reden tot huiselijke twist gaf, hetgeen ook op den avond van den moord het geval zou geweest zijn. Verder ver klaart hij, in zulk een drift verkeerd te hebben, dat hij niet wist wat hij deed, en hij zich ook niet kan herin neren met welk voorwerp en hoe hij den moord gepleegd heeft. Hij is naar het huis van arrest te Maas tricht overgebracht. Een van de laatste en mogelijk de laatste der overgeblevenen van de schipbreuk der Medusa, is te Marseille in 77jarigen ouderdom overleden, na melijk de heer Angelin, voormalig lucifers-fabrikant. Tijdens de schip breuk was hij scheepsjongen op de Medusa, en werd op het historisch vermaarde vlot gered. De Engelsche politie doet een beroep op de waakzaamheid van hare collega's op 't vasteland, om haar behulpzaam te zijn in 't opsporen van madame Pauline, de kamerjuffr. van mevr. Stevens te Londen, welke juffrouw hare meesteres een groen marokijnen étui met ju weel en ontstal en er tot dusver spoorloos mede ver dween. Er waren in het étui dia manten van zeldzame grootte, ooster- sche amathisten, kostbare paarlen, enz. Er is een belooning uitgeloofd van f2400 voor den ontdekker der Verleden Zaterdag verlieten twee stoomjachten de haven van Lerwick om naar Noorwegen over te steken. Het eene jacht, de Red Rose, keerde den volgenden dag yit zee terug uit hoofde van den zwaren storm. Het andere, de Ceres, met den hertog van St. Albans aan boord, was op 12 mijlen afstand van de Schotlandsche kust achtergebleven. Men vreest, dat het vaartuig weg zal zijner is een schip uitgezonden om' er naar te zoeken. De kapitein van het schip »Glance," dat Donderdag te Londen aankwam, rapporteert, dat hij den 27n Juni door de »Jessie Osborne" gepraaid werd. Het bleek, dat een matroos van 't laatste schip krank zinnig was geworden. Vijf dagen had hij reeds in het want gezeten, gewapend met een bijl, waarmede hij het tuig vernielde. De bootsman had beproefd hem naar beneden te krij gen, maar had die poging met een gebroken arm en been moeten be- koopen. De kapitein besloot einde lijk, ten einde zijn schip en beman ning te behouden, den krankzinnige dood te schieten en verzocht de offi cieren en manschappen der Glance getuigen te willen zijn. In hun te genwoordigheid schoot de kapitein op "den ongelukkige, die bij het derde schot dood op het dek neerviel. Overstroomingen hebben in som mige districten van Zuid-Wales groote schade berokkend en menschenlevens geëisckt. Te Cown Carn, 10 mijlen van - Newport, is Woensdagnacht een waterreservoir doorgebroken. Een nabij gelegen huis en fabriek is ge heel weggespoeld. Van de 10 per sonen, die er in waren, zijn slechts twee gered. In een kleiner huis kwamen drie menschen om. Man- mouth, Usk, Hereford eu Caerleon werden ook overstroomd. In de stra ten van Manmouth voer men met schuitjes: bij Caerleon werd de spoor wegbrug weggeslagen. In de buurt van Cardiff zijn de Taf en de Ely buiten hare oevers getredende oogst is vernield en vele schapen, runderen on paarden zijn - verdronken. Een boer heeft 500 p. st. schade. De spoorweg staat op verscheiden plaatsen onder water en in vele dorpen moesten de bewoners op de bovenverdieping vluchten. UitBath, Bristol, Worcester en andere plaatsen komen dergelijke berichten. Bij de overstrooming in het zuiden van Frankrijk kwam ook een schipper om. Zijne vrouw stond handenwringend op den wal, terwijl eenige personen hun best deden het lijk op te vissehen. »Welk een on geluk, riep zij, de handen ten hemel heffende." Kom, vrouw, zei een der omstanders, wees bedaard, met gelatenheid. »Wat, gelatenheid, gij hebt mooi praten, maar weet gij dan niet, dat indien men het lijk niet weervindt, ik niet voor de tweede maal kan trouwen." Den 8 dezer maand heeft een storm met hagelslag veel schade in Noord-Italië aangericht, vooral in Lombardije, waar door het omslaan eener boot 20 mensehen zijn omge komen. De orkaan heeft zich met zulk een snelheid over deLombardische vlakte uitgestrekt, dat in verscheidene plaatsen menschenlevens zgn te be treuren, terwijl men met bezorgdheid nieuwe overstroomingen te gemoet ziet. De Duitscke lucht schijnt voor de Fransche luchtreizigers niet gun stig Zaterdag stegen de keeren Ben- det en Godard te Berlijn ieder met een ballon opde eerste steeg tot 800 meter en viel toen, doordien de ballon scheurdegelukkig bracht hij er het leven af; Godard, die de voorstel ling reeds eens had moeten uitstel len, steeg éven boven de huizen en moest in de Friedrichstrasse weer den grond opzoeken. Terwijl in de andere Staten van Europa aan de versterking der leger- kraekten de grootste zorg wordt be steed, heeft de vorst van Lichten stein, Johann II, aan zijn leger onbepaald verlof gegeven, daar zijn uit 90 man bestaand leger beter bij den veldar beid kon gebruikt worden. Het ko ninklijk scherpschutterskorps, tamboer en kommandant, hebben nu hun bloedig beroep vaarwel gezegd. Onder het opschriftEen veel bewogen leven," deelt de Hongaarsche »Lloyd" 't volgende mede: Toen keizer Maximiliaan in Mexico regeerde, werd zekere zich noemende Marapotli de Yana wegens zijn goed gedrag tot overste benoemd. Na het ongelukkige einde van 't Keizerrijk, scheepte hij zich in naar Marseille, waar hij eenigen tijd bleef en wegens verschillende zwendelarijen tot 5 jaren galeistraf werd veroordeeld. Hij ont trok zich aan de straf door de vlucht naar Turkestan, waar hij door den Kkan aldaar, wegens zijn dapperheid tegen de Afghanen, tot Bey werd benoemd, onder den naam van Ibra- him. Het leven als Mahomèdaan scheen hem echter op den duur niet te bevallen, althans hij onttrok er zich van door een reis naar Europa, met achterlating vau aanzienlijke schulden. Zoo kwam hij te Klausen- burg in Zevenbergen en zocht daar als secretaris de lang gewenschte rust. De goede Klausenburgers waren niet weinig verblijd, dat zij zulk een be reisd persoon als bezorger hunner gemeentebelangen hadden, en schon ken hem het volste vertrouwen. Niet langen tijd echter duurde het, of- hij gaf wissels af op de meest aanzienlijke huizen en bedroog de stadskas waar hij maar kon. Toen zgn bedriegerijen op 't punt waren aan 't licht te komen, verdween hij bij noorderzon. Te Pestli scheen hij zich 't meest op zijn gemak te ge voelen en hij trok er in 1870 heen. Yan hier uit dong hij openlijk mede naar de te Isi-a vacante plaats als vice- secretaris, en hij verkreeg ze ook. Toen dezer dagen de secretaris stierf, werd Ibraham Bey in zijn plaats ge kozen. Het gerechtshof te Pestk ont ving echter een anpniem schrijven, waarin verklaard werd, dat Ibrakim Bey eigenlijk Felix Mihalffy heette en zich uit Klausenburg uit de voeten had gemaakt. Hij werd dadelijk dooi den rechter van instructie in 't ver hoor genomen, en de juistheid dier mededeeling bleek; sinds dien tijdis hij in verzekerde bewaring. Welke vrouw vindt al geen man Te Weenen huwde den 14n dezer Catharina Pulvermacher, mondkun- stenares, die geboren is zonder han den en voeten, met Eduard Gutter, machinist. De jonge vrouw, die ech ter niet jong meer is, werd, evenals bij 't komen in de St. Jozephs kerk, uit de kerk gedragen door een der getuigen, en reed toen in een open rijtuig met haar gemaal het Prater rond. HELDERSCHE MOPPEN. HONORAIR LID. In Ierland werd een bernehte dief gevangen, die tot een bende behoorde, waarvan de hoofdman reeds was gearresteerd. De rechter confronteerde hen met elkander en vroeg den hoofdman: „Behoort deze man ook tot uwo bende?" „Ja, maar ilc geloof, dat hij maar honorair lid VERONTSCHULDIGING. Kapitein: „Yonk, gij zijt gisteren in de her berg de Snoek geweest, daar hebt gij ruzie gekregen met een burger, de sabel getrokken en hem het rechteroor afgehouwen, niet waar?" Soldaat Vonk: „Jawel, kapiteinmaar de sabel was, zooah het reglement voorschrijft, niet geslepen." EEN TREURIG VERSCHIJNSEL. „Hoe komt het toch, dat als groote mannen, koningen, geleerden, geuernals, enz. sterven, men het in de conrant zet en nooit als zij geboren worden." „Dat komt, omdat er tegenwoordig geen groote mannen meer worden geboren." 3e Klasse. Ie Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 3979 f 1500. Nos. 1439G, 15580 en 17255 elk f1000. No. 18802 f 400. Nos. 1196, 6507 en 8836 elk f200. Nos. 8994,16184 en 20076 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 1G—20 Juli 1875. ONDERTROUWD: Geenc. GETROUWDJ. Thie en J. S. M. Spek. BEVALLEN: N. de Vries geb. Kroon, Z. M. Opgenhseflen geb. Volbers, D. A. S. Menr geb. Muller, Z. A. Koene geb. Rieuwers, Z. A. D. Agcma geb. Yenuik, D. S. Gorter geb. Bakker, Z. M. Revier geb. Snitselaar, b. T. Govers geb. Warnar, D. A. M. Sturk geb. Schmidt, D. A. A. Breet geb. Boots, Z. OVERLEDEN: P. P. Dijker, 29 j Advertentiën. VAN HARM RENS EN TRIJNTJE DOEZIE. Helder, 22 Juli 1875. |Uit naam van Broeders en Zuster. jEenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd te Edam: Hermanus Hemlrihns Nooij met Emerentina Cornelia Jonker, Weduwe van Cornelis Lufp. Bevallen vau een welgeschapen Dochter, C. RIPPENS, geliefde Echt- genoote van F. J. UMMELS. Helder, 19 Juli 1875. Bevallen van een Dochter, T. METS-DEKKER. Helder, 19 Juli 1875. Algemeene kennisgeving. aan Familie-, Vrienden, Buren en allen, die ons op den gedenkdag onzer 50jarige Huwelijksvereeniging zoovele blijken van belangstelling en hulde bewezen hebben. ANNE POSTMA. RENSJE POTMA. Nieuwediep, 20 Juli 1875. aan Vrienden en Bekenden, voor de vele blijken van belangstelling, bij hunne 25-Jarige Echtvereeniging on dervonden. A. DE REUS en S. POSTMA. Nieuwediep, 20 Juli 1875. Mevrouw GOEDKOOP, Binnenhaven, verlangt een knappe DIENSTBODE. Wordt gevraagdeen f zindelijke DIENSTBODE. Loon f 60. Adres Zuidstraat, no. 70. Jufïr. LANGKEMPER, Vlamingstraat No. 38, vraagt een DIENSTBODE, die goed met de wasek kan omgaan. Men verlang-t: een DAGMEISJE, niet benedon de 15 jaar. Adres Mej. R. VOS, Zuidstraat. Wordt gevraagd: een jjjpïj z i n d e 1 ij k Bi DIENSTMEISJE, niet beneden 13 jaar. Adres A. BLIKKENHORST, te Helder. Wordt gevraagd: een Adres H. VAN ELBURG, Midden straat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1