't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuw en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Woensdag 4 Augustus 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. HUISHOUDSTER, Hotel DEN BURG. Tweede Meid. Nu. 257. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooat-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Augustus 1875. Morgenochtend ten 11 ure zal op plechtige wijze de eerste hoeksteen worden gelegd, voor de te bouwen nieuwe R. C. kerk. Bij deze gelegen heid zal een plechtig »Te Deum" worden uitgevoerd, begeleid door het ntafmuziekkorps der K. N. Marine. Zaterdag a. s. zal van hier weder een detachement suppletietroepen, sterk 250 man, met het stoomschip Prins van Oranje," naar Indië ver trekken. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, zou Zr. Ms. stoomschip »Bromo" den 30n Juli jl. van Suez vertrekken, ter voort zetting van de reis naar Atchin. Het fregatAdmiraal van Was- senaer" wordt bestemd tot oefenings schip bij de opleiding van oorlogs-: matrozen. Tot dat doel zal het binnen eenige dagen van hier naar 's rijks marinewerf te Amsterdam worden overgebracht. Met het schip Louis August Constantijn" zijn van Batavia alhier aangebracht, 16 gevangenen, die hun overigen straftijd in een der gevan genissen zullen ondergaan. Twee anderen moeten, naar de equipage meent, des nachts in het Kanaal over boord zijn gesprongen, ten minste zij werden des morgens gemist. Een der beiden is, volgens bericht, nabij Dover, drijvende op een balk op- ge vischt. Van den andere is tot nu toe nog niets vernomen. Gisterenmorgen zijn deze veroor deelden, onder sterk geleide van de politie, per spoor naar Leiden getrans porteerd. De heer P. Verberne, hoofdon derwijzer aan de gesubsidieerde school voor lager en uitgebreid lager onder wijs te den Burg op Texel, zal 23 Augustus e. k. zijn 50jarig jubilé als onderwijzer vieren. Aan een der kantoren te Rot terdam zijn reeds gesnoeide gouden tientjes voorgekomen. Streng toezicht, opdat men bij het ontvangen van stukken onzer nieuwe gouden munt geen nadeel lij de, zij dus het publiek zeer aanbevolen. De heer G. N. van den Berg, eigenaar van het hotel van dien naam te Haarlem, bericht, dat de gelukkige winner van den eersten prijs in de Haarlemsche loterij geen arme cou rantenjongen is geweest, maar >een courantier, die zeker 100 loten eomp- tant zou kunnen betalen." 't Spreekt van zelf, dat wy dit voor den bewusten courantier heel aangenaam vinden. >Vaderl." De prijzen van den mail-dienst VlissingenSheerness zijn van Vlis- singen: le kl. 1 pd. 6 sh., 2ekl. 15 sh.retour le kl. 2 pd., 2e kl. 1 pd. 4 sh. Te Rotterdam zijn twee sjou werlieden, op de Hulsche boot werk zaam, in de Maas gevallen en ver dronken beiden waren gehuwd en hadden kinderen. Donderdagvoormiddag hebben ongeveer 120 landwerkers, werkende in den drooggemaakten polder onder de gemeente Zaandam en Westzaan, tot het zwart maken der gronden, om die te kunnen bezaaien, het werk ge staakt. De reden hiervan zou zijn, dat 'zij te weinig geld verdienen, niet tegenstaande een goed werkman 17 a 18 gulden per week verdienen kan. Ongeregeldheden hebben tot heden niet plaats gehad. De heer Kanton rechter en de Commissaris van politie te Zaandam, vergezeld van de daar gestationeerde Rijks- en Gemeente politie, hebben onmiddelijk in loco een onderzoek ingesteld. Den 24n October 1874 werd de uit 23 man bestaande equipage van de Ned. stoomboot Cycloop", kapitein H. de Witt, van Groningen, bij Carlscrona in de Oostzee met le vensgevaar gered door kapitein Kar- stedt, gezagvoerder van de Lubecker stoomboot Germania." Met genoegen verneemt men thans, dat Z. M. de koning den genoemden kapitein Kar- stedt voor deze daad de groote zilveren medaille met zijn beeltenis e"n het opschrift: >voor menschlievend hulp betoon", begeleid van een prachtig diploma, en aan de manschappen der Germania" f200 geschonken heeft. De Suez-kanaal-maatschappij heeft in het afgeloopen jaar omstreeks 8 millioen francs winst gemaakt, zoodat er een dividend zal worden gegeven, ook indien het tarief niet wordt gewijzigd. Alle pogingen om de groote Keizersklok in den dom te Keulen geluid te doen geven, blijven zonder resultaatde klok bedankt voor eiken klepel. Of het komt van 'tFransch metaal op Duitschen grond? Dezer dagen zag men in een straat te Parijs een vrouw, die met een mes in de hand een man achter volgde, die voor haar vluchtte. De voorbijgangers lachten en bespotten den vluchtende, die daarop bleef stil staan. Doch de vrouw wierp zich op hem en stootte hem het mes in de keel, vervolgens trok zij het terug en stak het opnieuw in zijn rechter arm. De man viel badende in zijn bloed. Het bleek weldra dat de vrouw zijn minnares was, die deze daad in een aanval van jaloerschheid had verricht. Te Natchez had een passagier van een stoomboot zijn brieventasch in een speelhuis verloren. De kapi tein, wien hij zijn nood klaagde, ging naar den heer des huizes en eischte het artikel op. »Ik geef u," zeide de kapitein, zooveel tijd, tot de boot gereed is, en ingeval het geld dan niet in onze handen is, gaat het huis mede." Na dit gezegd te hebben, verwijderde hij zich. Eenige minu ten voor de afvaart der boot verscheen hij weder in het speelhuis, vergezeld van een aantal matrozen, die het dikste kabeltouw der stoomboot medebrach ten. Dit werd om het huis en eenige vensters gehaald, en toen alles ge reed was eischte hij de brieventasch nog eens opin plaats van antwoord hoorde hij niets dan vloeken. Toen spoedde hij zich naar boord, riep den machinisten toe langzaam vooruit" en de boot zette zich in beweging. Het touw begon hoe langer hoe strak ker te worden, en het huis te wan kelen. In dit gevaarlijk oogenblik kapituleerde het speelhuis en de brie ventasch met al de banknoten werd uit het venster geworpen. Te Orashaga, in Hongarije, woonde een weduwe met haar dochter en haren schoonzoon, die haar her haaldelijk vroegen, het weinigje geld, dat zij bezat, af te geven. Daar zij dit echter weigerde, besloten de dochter en haar man de oude uit den weg te ruimen, om in het bezit van het geld te bomen. Toen nu den 15n Augustus jl. de weduwe vroeg in den morgen naar de bron gegaan was om water voor het be gieten van haar tuintje te halen, vielen beide op haar aan en wilden haar in den put werpen. De ongelukkige wist zich echter los te scheuren en vluchtte in een maïsveld, waarin zij zich vérborg. Ook daar werd zij vervolgdde schoonzoon bracht haar een slag op het hoofd toe, zoodat zij bedwelmd neerviel, waarop de dochter haar een zakdoek in den mond stopte hierop sleepten zij hun slachtoffer naar den put en wierpen de vrouw er in. In het vallen vatte de oude echter de ketting van deii emmer, hield .zich daaraan vast en nadat zij met één hand den zakdoek uit haar mond gehaald, begon zij luid om hulp te roepen. Op haar geschreeuw kwa men de buren aanloopen, die haar gelukkig uit den put redden, terwijl de daders in de gevangenis hun wel verdiende straf wachten. Te Chicago is onlangs een man David W. Buch geheeten, gevangen genomen, beschuldigd van bigamie. Hij had een dozijn vrouwen. Het eerst huwde hij Elisabeth Blaine van Greenfield, bij wie hij vier kinderen had. Deze familie liet hij later in den steek en huwde Anna Kerr van Darville, die hij echter, daar hij in het zuidelijk leger moest dienen, reeds na eenige weken verliet. Yoor de oorlog ten einde was, huwde hij een andere vrouw, van wie hij zich ech ter spoedig liet scheiden en wier naam hij zelfs had vergeten. Na den oorlog kwam Buch te Cincinnati en huwde daar een meisje uit een def tige familie. Om als huisschilder werk te vinden, ging hij naar Chi cago, doch bezocht echter dikwijls zijne vrouw te Cincinnati. Bij een dezer bezoeken leerde hij een jonge dame uit Lawrenceberg kennen, met wie hij zich spoedig daarop wettelijk liet trouwen. Het groote aantal vrou wen begon hem nu hinderlijk te wor den en hij bekende hierop zijne vrouw in Cincinnati, wat hg in Lawrence berg had gedaan en wilde dat zij hem wegens bigamie zou aanklagen. Zijne vrouw wilde hiervan echter niets hooren en Buch begaf zich nu weder aan zijn werk in Chicago. Bij een samenkomst van de vrouw in Cincinnati met die in Lawrenceberg besloten zij aan de handelwijze van Buch een einde te maken en nadat zij aangifte bij de politie hadden ge daan, werd Buch in hechtenis geno men. Toen hij naar Cincinnati ge voerd werd, verhaalde hij den hem begeleidenden politie-agent zijne le vensgeschiedenis, waarbjj hij opmerkte dat het hem zeer aangenaam was Chicago te verlaten, daar hij er nog 5 andere vrouwen had en reeds lang het uitbreken van familietwisten had gevreesd. Zekere J. Sprungli, een Zwitser, heeft aan boord van de Pacific-stoom- boot »Liguria", die van Liverpool uitzeilde naar Lissabon, zijn dieven- handwerk verricht. Reeds meermalen had Sprungli het ongeluk gehad tot de passagiers te behooren, als er op de stoomboot gestolen werd. De Engelsche politie koesterde slechte vermoedens omtrent dezen persoon en telegrafeerde naar Bordeaux, dat bij aankomst van de boot aldaar een politieagent aan boord zou gaan om op den verdachten rei ziger te letten. De agent verscheen, doch werd zóó zeeziek, dat hij den eersten nacht niet kon oplettenden volgenden morgen misten verscheiden passagiers horloges, ringen, geld en andere voorwerpen van waarde. Na tuurlijk groote ontsteltenis aan boord. De stuurlieden werden in verhoor genomen, de passagiers zagen elkan der wantrouwend aan, maar men kwam niet verder. Doch voor dat Vigo bereikt werd, waren aller ver moedens op Sprungli gevestigd. Thans blijkt het, dat Sprungli gedurende twee jaren zijn handwerk aan boord van de Pacific-booten met goed ge volg heeft voortgezet. Zoodra Sprungli te Lissabon aan den wal stapte, werd hij door een der agenten gevolgd. Zijn bagage werd nauwkeurig onderzocht, doch men vond niets. Toen hij nu zijn eigen weg wilde gaan, maakte een der politiedienaren zich bekend, nam hem in hechtenis en legde beslag op zijn koffers. Op nieuw werd zijn ba gage onderzocht, en nogmaals vond men niets, toen eensklaps het hoofd der politie een belangrijke ontdekking deed. Hij merkte namelyk op, dat de ijzeren banden om de koffers niet vastgespijkerd, maar geschroefd waren en dat sommige der schroeven nog los waren. Hij schroefde nu de banden los, en dit leidde tot een aardige onthulling. Er kwamen niet minder dan 16 geheime laadjes voor den dag, die met geld en voorwerpen van waarde gevuld warengouden hor logekettingen broches, diamanten spelden, gouden kruisen, paarlsnoeren, een groote menigte souvereigns en kostbaarheden van allerlei aard. De heer Sprungli is 30 jaar oud. Hij spreekt vier talen vloeiend en ziet er als een geboren gentleman uit. Des daag3 was hij gewoon zijn waarnemingen te doen en 's nachts zijn plannen uit te voeren, en in oplettendheid en behendigheid had hij 't bijzonder ver gebracht. Ook was hij niet onedelmoedig van natuur. Op een reis, die hij met de »Petosi" maakte, ontstal hij een Spanjaard 4000 dollars. Toen deze ongelukkige erg jammerde over zijn lot en zich geruïneerd noemde, drukte Sprungli zijn diep medelijden uit en zei, dat hij een inschrijving onder de passagiers zou openen. Hij deed het en toekende zelf voor 40 doll. De arme Spanjaard was de dankbaarheid in persoon, en Sprungli werd gedurende de reis als een philantroop van 't eerste water beschouwd. De wonderlijke koffer is te Lissabon tentoongesteld en trekt veel toeschouwers. HELDERSCHE MOPPEN. EEN TREURIGE VERANDERING. Zekere heer B. vroeg aan zijn vriend J.„Wel, hoe gaat het met je beminde?" „Mijne beminde?" was het antwoord, „ik heb geen beminde meer, want ik ben al getrouwd." HET IS OOK NOOIT GOED! Een advocaat moest twee gauwdieven verdedi gen, vau welke de een bij dag, de andere 's nachts had gestolen. Op die omstandigheden doelende, zeide hij in zijn schitterende pleitrede„Mijnheer dc officier van Justitie heeft er bij mijn eersten cliënt als een verzwarende omstandigheid op ge wezen, dat hij op klaar lichten dag, met onbe grijpelijke brutaliteit een diefstal beeft gepleegd. N u daarentegen wordt bij mijn tweeden cliënt de omstandigheid, dat hij in den duisteren nacht gestolen heeft evenzeer als verzwarend opgegeven. Ik vraag nu aan het Openbaar Ministerie: Wanneer moet de vent dan stelen EEN ORDELIEVENDE DIEF. Op zekeren avond kwam een ongetrouwd heer nit dc sociëteit tehuis en vond op zijne kamer een vreemd man in zijne kleerkast snuffelen. De heer zag verbaasd op, maar de dief keerde zich bedaard om, sloeg hem met een broek om de ooren en zei toornig„Gij, slordige ventGeen enkel stuk kleêren, dat liet stelen waard is, is bij je te vinden 1" Dit gezegd hebbende, spoedde hij zich weg. De oude heer bleef stom van ver bazing staan, maar liet terstond zijn kleermaker verzoeken, hem zoo spoedig mogelijk twee nieuwe pantalons te maken. 288ste Staats-Loterij. 4e Klasse, le. Lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 15689 f 1000. Nos. 8598 en 18385 elk f 400. Nos. 7526 en 12268 elk f 200. Nos. 261 4390 6307 10718 13914 17070 en 17421 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 30 Juli3 Augustus 1875. ONDERTROUWDJ. C. Jankncgt, zeilmaker hij de marine en M. W. Bont. GEHUWD: \Seenc. BEVALLEN: A. M. E. Strang geb. Gilardi, Z. A. Smit geb. Katz, Z. J. Biersteker geb. Snoerwang, D. M. M. de Vries geb. van Brederode, D. A. C. Koning geb. van Blijcn- burgh, D. A. M. Sikkes geb. van der Stijlen, 1 D. en 1 Z. J. Roemer geb. van der Meer, 'D. B. van Brederode gez. Bocsaart, D. K. Wessel geb. van der Schaaf, Z. OVERLEDENM. B. Dienst, bijna 7 m. Bevallen van een Dochter, J. SNOERWANG, geliefde echtgenoote van P. A. BIERSTEKER. Helder, 31 Juli 1875. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon KLASINA van der SCHAAF, geliefde echtgenoote van HENDRIK WESSEL. Helder, 2 Augustus 1875. Heden overleed, na een kortston dig, doch smartelijk lijden, ons ge liefd Zoontje RIEMERT, in den nog jeugdigen leeftijd van circa 6 jaren. Diep betreurd door ons, zijne broeders en Zusterp en verdere familie, staren wij hem met weemoed na. Nieüwediep, 1 Augustus 1875. N. HELDER. B. HELDER—Riemmers. Wordt gevraagd: In een gezin zonder Kinderen, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, een fatsoenlijke tusschen de 30 en 40 jaar, liefst van buiten deze gemeente. Adres met franco brieven, onder letter P.aan het Bureau van dit blad. Mejuffrouw CARON, Bassingracht, No. 139a, vraagt een fatsoenlijke DIENSTMEID, liefst tus schen de 30 en 35 jaar. Loon f 1.30 per week. Mejuffrouw HE BRUIN verlangt zoo spoedig moge lijk twee DIENSTBODEN, 'bekend met tafeldienen. Sa laris 90 guld., buiten verval. Gevraagdeen Adres »BELLEVUE." Loon naar bekwaamheid. Men verlangt een fatsoenlijke DIENSTBODE, die goed met 'de Wasch kan omgaan. Loon naar bekwaamheid. Adres W. de WIJNKoningstraat, No. 519. Mej. v. BRUGGEN, Binnenhaven No. 9vraagt half Augustus een ^zindelijke DIENSTBODE, 'tegen goed loon. Wasch buiten huis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1