't VLIEGEND BLAADJE. AlpiHwne Nieuws- 'SS en Advertentiekode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 40-Jarip EcMvereenipi Herst. Evai. Lutli. &em. te Heliter. Voor de Leden der Herwrie Kerk. §9JL Maibelm Ir, In Gond, Zilver en Maifaotnren, JL KINDERMEISJE. No. 260. Zaterdag ik Augustus 1575. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. A. R. SNIJDER, Evangelisatie-Lokaal, Ds. J. KRAIJENRELT, Dienstbode, Ij een Dienstbode Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. AUGUSTUS. Zaterdag 14, Zondag 15, Maandag 16, Dinsdag 17, Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20. Opgang der Zon, Zaterdag 14 Aug. 4 uur 41 minuten. Ondergang, 's avonds 7 u. 25 m. Volle Maan Dinsdag 17 Augustus. Het kwade wordt gemijd, het goede (wordt betracht. Wanneer men eiken dag zijn laatste (stonde wacht. Jacob Cats. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Augustus 1875. Op Maandag 30 Augustus a. s. zal door den kommandant der genie alhier worden aanbesteed het ver beteren van de Oostbatterij. De ra ming van dit werk bedraagt f 495,000. Een vrij talrijk publiek woonde Woensdagavond de eerste voorstelling van den heer Basch bij. De uitvoe ring der verschillende werkzaamheden mocht dan ook aller lof wegdragen. Vooral muntten uit de Agioscopische Wereld-Tableaux, waarvan de heer Basch het publiek veel meer te zien zou gegeven hebben, ware het niet dat aan een der instrumenten een defect was ontstaan. Hedenavond tweede voorstelling. Wij wenschen den directeur een talrijk bezoek toe. Gisterenavond gaf 't gezelschap Ernst en Scherts" een landelijke feestviering. Wij durven gerust dit feest aan andere gezelschappen ter navolging aanbevelen. 't Was precies een Heldersche kermis. Na genoeg al wat men daar kan vinden, was in Tivoli vertegenwoordigd. De prachtige avond lokte tot genieten uit. Onder de merkwaardigheden muntte vooral het museum van oud heden uit, welks explicateur wjj den verdienden lof niet mogen onthouden. Ten slotte verraste de heer Basch de aanwezigen door het afsteken van elec- trisch licht van den nok der muziek tent, onder het genot van de mu ziek der Artt.-Schutterij. Dit korps had gedurende den avond eenige num mers uitgevoerd, die een loftuiging verdienen. Kortom, het feest, door het bestuur, onder medewerking der feestcommissie, den leden aangeboden, zal nog lang in herinnering blijven. Een vermoedelijk dollen hond die naar verschillende personen beet, is Woensdag jl. door eenige sjouwer lieden alhier onschadelijk gemaakt. Heden morgen is aan de geps. provoost der marine E. Leijenaar al hier uitgereikt de kleine gouden medaille voor 36-jarige eerlijken en trouwen dienst, met de daaraan ver bonden gratificatie van f 50. Volgens een bij het Departe ment van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. raderstoomschip »Bromo," onder bevel van den kapt.-luit. t/z. W. J. Scholten van Aschat, den lOn dezer te Aden aangekomen, en zou, na kolen ingenomen te hebben, de reis naar Atchin voortzetten. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het departe ment van Koloniën ontvangen tele gram van den Gouv.-Generaal van Nederl. Indië, was den 4n dezer door den tjjdelijken militairen en civielen bevelhebber in Atchin, kolonel Wig- gers van Kerchem, het navolgende aan de Indische Regeering bericht: Kleine patrouilles hadden den vij and nog al benadeeld door het ver nietigen van eenige versterkingen en het verbranden van verscheidene wo ningen. Evenwel bleef de vijand vele onzer posten beschieten. Cho- lera-gevallen kwamen nog dagelijks voor, maar overigens werd de gezond heidstoestand zoowel in als buiten Kotta-Radja gunstiger en de sterfte was betrekkelijk gering. Men schrijft uit Texel: De toestand der zeegrasmaaierij is niet gunstig. Men wil dat de aan houdende droogte voor de groeikracht nadeelig is geweest. Door ondervin ding weet men, dat het regenwater ook voor dat gewas voordeelig werkt. Als tweede oorzaak van den slechten oogst noemt men het kruiken. In de laatste jaren is het kruikenkorren belangrijk toegenomen, daar de handel op Engeland in dat artikel zich al meer en meer uitbreidt. De kruiken of kreukel vangst wordt hoofdzakelijk uitgeoefend op de zee graswaarden, waar dat diertje over vloedig voorkomt. De scherpe korren worden door schuiten langs den bodem dor zee gehaald en telkens vangt men bij het ophalen der kor mede den wortel van de zeegrasplant. De oogst is dan ook van het jaar zeer gering. Maandag was de stad Utrecht in zekeren zin in rep en roer. Op de vischmarkt namelijk woont zekere bakker de L., wiens dochter, hoewel R. Cath., verkeering had met een vroegeren knecht, thans zelf bakker, zekeren v. L., een zeer oppassend mensch, doeh Protestant. De vader wilde dat huwelijk tegengaan en na eerst Zondag den jongen man op de publieke straat grof beleedigd en zijne dochter (naar men zegt) zoodanig mishandeld te hebben, dat zij moord" heeft geroepen, is zij des nachts door haar vader, geholpen door anderen, naar een R. C. verbeterhuis vervoerd. Het volk, dat die historie weldra vernam en gaarne zelf recht spreekt, verzamelde zich voor het huis en groeide allengs tot een groote me nigte aan. Men wachtte de terug komst van den vader op, zeker niet met vredelievende bedoelingen. De politie had handen vol werk, om alle baldadigheid tegen te gaan, en was genoodzaakt, na sommatie, zich gis terenavond te 10 uur door den dich ten drom volk heen te slaan, om ruimte te maken. De straatjeugd, die in dergelijke gevallen 't eerst han delend optreedt, en reeds allerlei lied jes op den bakker had geïmproviseerd, werd op dit machtsvertoon eenigszins aan 't wijken gebracht, zoodat het huis zelf voor glazeninslaan was be veiligd. Over 't algemeen is de pu blieke opinie, waaronder zelf die der Cath. zeer tegen dien bakker gekeerd, en hoewel de dochter gisterenavond onder al die bedrijven is binnenge smokkeld, vreest men toch voor her haling van de standjes van eergiste- avond. Latere berichten melden dat ook Dinsdag en Woensdag belangrijke volksoploopen in den omtrek van de Vischmarkt aldaar hebben plaats ge had, waarbij de politie van de sabel moest gebruik: maken; enkele perso nen werden gearresteerd. De werving levert nog steeds dezelfde gunstige resultaten op, meldt men uit Harderwijk aan de »Zw. Ct." Niettegenstaande gepasseerden Za terdag een detachement van 275 man naar Indië is vertrokken, zijn nu al weer bij het koloniaal werfdepot on geveer 600 man aanwezig, op enkele uitzonderingen na meest alle vreem delingen. Hiervan zullen op 21 Au gustus a. s. per stoomschip Gronin gen" 400 mau naar Indië worden overgebracht. Men meldt uit 's Hertogen bosch dd. 9 Augustus aan de »N. R. Ct.:" Bij de heden morgen gehouden militaire oefeningen op de heide te Cromfoirt, op een afstand van p. m. 1 Yg uur van deze stad, werden de soldaten zoodanig door de hitte ge troffen, dat ruim een honderdtal den terugtocht naar het garnizoen niet meer kon meemaken en op de heide moest achter blijven. Naar men zegt, is een hunner reeds aan de gevolgen overleden, terwijl men voor 't behoud van een tweeden vreest. De oefeningen hadden dan ook onder een on verdragelij ken temperatuur op de vlakke heide plaats, tusschen 7 uur des morgens en 1 uur des na middags. Heden avond zijn verschil lende manschappen per draagbaar van de heide naar het hospitaal vervoerd. Aan den Teringscheu dijk bij Breda werd door een boer een gra naat, die hij bij het cadettenkamp had gevonden, bij den smid gebracht, om er een handvatsel aan te maken. Toeu de smidsjongen er met een gloei end ijzer bijkwam, om er een gat in te boren, sprong de nog met schroot geladen granaat en verbrijzelde hem den armdie onmiddelijk afgezet moest worden. Te Zepen is een boerendoch ter van het voer rogge, waarop zij gezeten was, afglijdende, op een hooi vork gekomen, die in dat voer ge stoken wasde punten drongen haar in het lichaam, waardoor zjj ernstig bezeerd werd. Men hoopt, dat de wonden niet gevaarlijk zullen blijken. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur heeft een juffrouw te Haarlem gepoogd zich in de Singelgracht te verdrinken. Een loopjongen sprong dadelijk te water en wist haar hoofd boven te houden, totdat een paar personen toesnelden, die de juffer be houden aan wal brachten. Men meent de oorzaak van het treurige voorne men aan overdreven e godsdienstige gevoelens te moeten toeschrijven. Gisterenmorgen te ongeveer 4 uren brandde te Westzaan de hout zaagmolen »de Huismuseh" tot den grond af. 8 spuiten, onder welke 2 van Koog a/d Zaan en 2 van Zaan dijk, waren aanwezig; door 6 werden diensten bewezen. De belendende perceelen zijn behouden gebleven. Te Oss vond een arme schoen maker, bij het schoonmaken van zijn leestenrek, 5 gouden tientjes in een oud vuil papiertje. Hij had het al weggegooid en slechts toevallig kreeg hij het nog eens weer in handen en ontdekte den voor hem zeer begeer lijken inhoud, die wellicht in vroeger dagen door zijne ouders daar neder- gelegd is. Een zesjarig knaapje uit Am sterdam, dat met zijn moeder met een pleiziertrein Rotterdam bezocht, is door een hondenkar overreden, met het treurig gevolg, dat het kind kort daarop overleed. Een vrachtrijder tusschen Wageningen en Nijmegen is op den dijk nabij Oosterhout onder zijn kar geraakten gedood. Hij laat vijf weezen achter. Te 's Bosch liep een jongentje tusschen twee aan elkander gebonden wagens door, strui kelde en werd verpletterd. Jl. Maandag is te Berlijn een ijselijk ongeluk gebeurd, ten gevolge van het schandelijk misbruik, dat van menschen gemaakt wordt om bij open bare kunstvertooningen andere men schen een barbaarsch genoegen te verschaffen. De 23-jarige miss Vic toria, die op een velocipède op een gespannen koord zoogenaamde toeren deed, viel met de velocipède van bo ven neer, kwam met de borst op den grond te recht en was na ver loop van eenige oogenblikken een lijk. Op een vergadering van eige- genaars van steenkolenmijnen in South-Yorkshire, te Steffield gehou den, was men van meening, dat de loonen 10 pCt. verlaagd moesten wor den. De bijeenkomst werd verdaagd, omdat men in overleg met de werk lieden wilde treden. De duikers, die belast zijn met de taak de aanzienlijke geldsommen uit de Schiller", die bij de Scilly- eilanden verongelukt is, op te halen, hebben reeds 2 kistjes naar boven gebracht, welke een waarde bevatten van 500.000 frs. De »Neva," van de Messageries Maritimes is den 7n dezer, 8 mijlen van Batavia, aan den grond gevaren. De passagiers, bemanning en briéf- paketten zijn gered, doch de lading is verloren, althans zit onder water. HELDERSCHE MOPPEN. MODERNE DIENSTBODEN. „Mevrouw, ik zou u wel iets willen vragen!" „Wat wil je, Kaatje?" „Mijn vrijer is buiten, manr ik moet nu poetsen en heb geen tijd om mo met hem te bemoeien zoudt u niet een poosje met hem willen praten Dame: „Hemel, doctor 1 kom toch gauw, de kleine jongen heeft zoo'n gat in zijn been gevallen D octer: „Wel nou, dat is beter dan als hot omgekeerd was." NIET ONMOGELIJK. „Hoe ben je toch eigenlijk hier gekomen," werd een krankzinnige in een gesticht gevraagd. „Door verschil van opinie." „Hoe dat „Wel ik was van meening, dat de wereld gek was, en do wereld was van gevoelen, dat ik gok was. Ik werd overstemd." PROEVE VAN BRIEFSTIJL. HISTORISCH. de C Aan Den Heer perkenboud Daar ik in den koerand vernoomen heb dat gebrek aan meiden zijn zoowns mijn voornoemen on eens naar u te schrijven om een nittcn dienst bij vansoeneten menschen daar ik dan wel wcezen zou wees zoo goed dat u daar eens voor mijn omziet wand daar ik niet veel van drukten houd dat wij hier niets gewoon zijn als stil daar ik jaar beu en mijn wel redden kan het zij met wassen of ander beezenzigheeden overal bekwaam voor ben als ik er go wend aan ben want als men zoo maar eens iu een dienst lcomd dan men nog van niets zoo als een ieder wel weet en daar n wel naar mijn gedrag kan onder neeineu wan wien ik ben en daar ik tot het kattenhoilijken geloof behoor, ik u al zoo wat van mijn omstantighecden ge- schreeven dus mijn vrind u weet nu de heelen inhoud er van wees nu zoo goed en doedt u best voor mijn eu wat ik n daar voor schuldig zijn dat behoefd n manr te schrijven en verder van mijn gegroed uwen diennaarrenssen Die zig noemd J. M. M. TAN MEINDERT DE BOER EN MAARTJE ZEGEL. De Cocksdqrp op Texel, 13 Augustus 1875. Namens de dankbare Kinderen, Behuwd-en Kleinkinderen. jj M. de BOER. j| Burgerlijke Stand. Helder. Van io13 Augustus 1875. ONDERTROUWD: M. Marchand, schilder en J. J. Verhnge. GEHUWDH. van Wingerden en M. Kooger. J. de Groot en A. Schrijver. J. Dienst en J. E. Kramer. J. C. Janknegt en M. W. Bout. BEVALLEN: A. M. Buisman geb. Willemso, Z. A. M. van Beek geb. Cornelisse, Z. C. J. de Wijk geb. Meeuwenoort, Z. E. Duinker geb. Lanser, Z. M. P. Fabritius geb. Quokel, D. R. Scholte, D. H. do Beer gob. Bruijn, D. E. Former gob. de Visser, Z. OVERLEDEN: J. Ran, 3 m. C. L. A. Klimmert, 4 m. Levenloos aangegeven 1. Tot mijn diepe droefheid overleed heden morgen, ua meermalen ge sterkt te zijn door de genademiddelen der II. Kerk, mijn geliefde Echtge noot BERNARDÜS JOIIANNES DE KORT, in den ouderdom yan 23 jaar en 9 maanden. Helder, 13 Augustus 1875. C. DE KORT-Ran. Mede uit naam der Familie. Heden ontving ik de treurige tij ding, dat mijn geliefde Echtgenoot ANTOON FERDINAND VOOR- DISCH, vroeger Bootsman bij Zr. Ms. Marine, in deu ouderdom van 47 jaar en 7 maanden in het Krankzinnigen- Gesticht te Utrecht is overleden. Neeuwediep, 11 Augustus 1875. Wed. J. YOORDISCH geb. van Emmerik. Algemeene kennisgeving. De Dienst op ZONDAG a. s. zal worden vervuld door den Heer Proponent te Amsterdam. DE KERKERAAD. ZONDAG den 15n AUGUSTUS a. s., 's morgens om 10 uur, D. Y. Spreker: de WelEerw. Heer Predikant te Alkmaar. bericht aan zijne geëerde begunstigers, dat hij tot en met 39 (lezer uit ste(1 ig is. g&j Men vraagt: een Adres aan het Bureau dezer Courant. Mejuffr. den DULK erlangd een zindelijke P. G., die goed met de wasch kan omgaan. Er wordt met September verlangt bij Mevrouw van GEEN. Adres Mevrouw HAREMAKER, Hoofdgr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1