't VLIEGEND BLAADJE. wne Vieuws en Advertentiebode No. 267. Woensdag 8 September i&75. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. maar een vriend iii Advertentiën. 25-Jarip Eclitwraim KEUKENMEID, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 September 1875. Wij zijn verzocht te melden, dat het vaccineeren op 's rijks werf niet plaats heeft op Donderdag van af half-twee ure, maar des Vrijdags precies te half-twee ure. Jl. Zaterdag werd aan deze gemeente een bezoek gebracht door den Luit.-Gen. J. van Swieten - Ongeveer 300 vreemdelingen worden verwacht bij den aanstaanden Schietwedstrijd alhier. Het uitvoerig programma is a 3 Cent verkrijgbaar gesteld. Wij verwachten dat de in gezetenen door het uitsteken van vlaggen als anderszins, blijken zullen geven van belangstelling in dit con cours. Donderdag zal door het too- neelgezelschap van de Heeren Boas, Judels Bouwmeester in Tivoli op gevoerd worden »Twee Weduwen," vervolg op Twee Weezen. Wij twij felen niet of velen onzer plaatsge- nooten zullen deze voorstelling bij wonen. (Men zie verder achterstaande advertentie.) De schroefstoomschepen 3e kl. >Cornelis Dirksz en Prinses Maria" deel uitmakende van het escader onder bevel van den kapitein t/z van Gogh," zullen waarschijnlijk te Hellevoetsluis binnenkomen. Wij vernemen dat met het vol gende speelseizoen een onzer oudste en meest gevierde acteurs, de heer Judels, het tooneel zal verlaten, om nog slechts nu en dan als gast op te treden. Men meldt uit Purmerende, 3 Sept. De volgende maand het juiste tijdstip is nog niet bekend zal de vaart voor koopvaardijschepen op het Noord-Hollandsche kanaal eenige dagen gestremd zijn, om het water geheel in pacht te geven aan een op 's lands werf te Amsterdam gebouwd oorlogsfregat. Het vaartuig is te groot van afmeting om door de sluis alhier te kunnen schutten, weshalve men genoodzaakt is het Ka naal door een aarden dam af te slui ten en alzoo een hulpsluis te vormen. Met het uitbaggeren van verscheiden ondiepe gedeelten van het Kanaal is men reeds druk bezig. De parti culiere scheepvaart zal dus, afgezien van de schade van een oponthoud van eenige dagen, het voordeel heb ben over een dieper vaarwater te kun nen beschikken en haar tocht door het Kanaal niet meer zoo vaak gestoord zien, door het aan den grond zitten, 't welk bij schepen van eenige grootte scheering en inslag is. Tegen ongeveer een honderd tal personen te Amsterdam is proces verbaal opgemaakt wegens overtre dingen der wet op den kinderarbeid. Zij hadden kinderen beneden 10 jaren alleen vóór of na schooltijd in dienst en meenden daarmede de wet niet te overtreden. Men leest in het Handelsblad De vrouw van A. Depasse, Eland straat, 158 (boven,) is van drie kin deren bevallen. Wie helpt de moe der een handje om zoo een groot geluk te dragen. Ze heeft hulp hoog noodig. Na afloop der godsdienstoefening in een der kerken te Amsterdam, had verleden Zondag een schande lijk voorval plaats. Een heer vervoegde zich bij de diakenen, die gecollecteerd hadden, en zeide, dat hij bij vergis sing een goud tientje in het kerken- zakje had gestoken, en dat hij dit nu beleefd kwam terugvragen. Collec tanten meenden niet te moeten twij felen aan de goede trouw des mans, en openden den buidel, om te zien of zich daarin zulk een goudstuk bevond. Niet één, de collecte bevatte twee goudstukken. Een daarvan werd den reclamant beleefd ter hand ge steld, die om zijn dankbaarheid te toonen, een gulden in het zakje wierp. Nauwelijks was deze vertrokken, of een ander kerkbezoeker kwam met dezelfde reclame. Ook hij had zich bedrogen, ook hij vroeg teruggave. Dat wekte wantrouwen, en men be sloot den man het geld niet zoo vlotweg terug te gevenintegen deel, men stelde hem uit tot den volgenden Zondag. Morrend ging de man heen, wien men iemand nazond, om te zien waar hij zich heen begaf. En dat was naar een kroeg, vlak bij de kerk, waar no. 1 de komst van no. 2 met een tienguldenstuk zat af te wachten. Heeren diakenen waren door no. 1 doodeenvoudig bedrogen. Door een Ylissingschen loods- kotter is te Hellevoet binnengebracht de verlaten Pransche bark Nathal ie," van Nantes. Volgens gevonden pa pieren is genoemd schip gevoerd ge weest door kapt. Laurnay. Vlissingen, 3 Sept. Onmid- delijk nadat het Kon. besluit des wege geteekend zal zijn, zal de heer Smit de Rijksmarine-werf terstond in exploitatie nemen. Het eerste schip, dat door hem hier zal worden ge bouwd, zal een driemaster zijn en ge noemd worden »Noach V." »Vad." Het bericht dat eenige man schappen bij het lijk van den door en kogel getroffen tamboer te De venter een eed moesten afleggen, is onwaar, en behoort tot de vertelsels, die van deze treurige zaak bij menigte in omloop zijn. Het vermoeden, dat de bedoeling is geweest den majoor te treffen, mist alle bewijs en is ge heel in strijd met de achting, die de officieren en manschappen hem alge meen toedragen. Een kasteleinsdochter heeft te Venlo in een worsteling met dronken bezoekers, die nog meer jenever ver langden, zulke stooten bekomen, dat zij een paar uren daarna bezweken is. Zekere Tillemans is als dader in hech tenis genomen. Te Laude heeft een landbou wer zijn knecht, die te lang in bed bleef liggen, bij de haren er uit ge trokken. De knecht, over deze wijze van wekken gebelgd, stak zijn mees ter met een me.s in de wangbeiden achten hiermede de kwestie uitge maakt en houden de justitie er buiten. Als men zijn goede geld voor slechte waar geeftis het al te grof, zegt de »N. Kamper Courant." Men wil zijn pannekoek bakken en koopt gruttenmeel, maar voor s/* is het rijstmeel. Men wil er een klein stukje spek in, maar 't is van een ziek varken. De melk voor 't beslag is buiten des koopers wil door de gulheid van sergeant éenarm voor de helft verdund. De gist is te oud, om 't meel te doen rijzen. Lichte turf heeft men voor zware betaald. Men bakt zijn pannekoeknaar men meent in reuzel, maar werkelijk is 't Amerikaansch vetvrageof men in Kampen voor veel geld geen lek kere pannekoeken eet?" Een rijk, maar gierig landbou wer uit R. (zoo schrijft men uitliet zuiden van Drentedie mogelijk per jaar wel f 30.000 aan inkomsten heeft, kou er niet toe komen om vol gens den raad van den geneesheer voor zijne zieke vrouw eenige ponden versch vleesch te koopen, omdat de prijs van 50 ct. per pond hem te hoog toescheen. Toen de docter terug kwam en vroeg, hoe de patiente het voor- geschrevene bekomen was, bekende de boer zijn mislukten koop. Het oordeel van den geneesheer daarover kan men zich voorstellen. De »Vanguard," hetEngelsche oorlogschipdat in aanvaring met de »Iron Duke" gezonken is, was een fraai gepantserd stoomschip met dubbele schroef, van 6034 ton inhoud en gewapend met 14 stukken geschut. In minder dan een uur tijds zonk het. De »Iron Duke" was een schip van dezelfde afmetingen. De geheele be manning, 500 koppen, is gered. De Vanguard kostte 35Ö.000 p. st. en was in 1870 van stapel geloopen. Dezer dagen stonden een prins en een prinses op het punt van Li- vorno te verlaten en wachtten in ge zelschap van eenige vrienden op den trein. De prinses droeg aan haar ceintuur een kleinen revolver. Dat werd opgemerkt door twee politie agenten, die de hooge dame niet uit het oog verloren. Eensklaps schiet een hunner op haar toe en vraagt om haar akte van vergunning tot het dragen van wapens. De prins, een jager, toonde hem zijn akte, maar kon toch niet Dalaten te vragen, waarom de agent er nu juist om vroeg. »Dat is niet voldoende, beweerde de man der wet. De revolver, welke mevrouw draagt, is niet van de bepaalde grootte; ik moet dus deze wets-overtreding con- stateeren." Nauw had hij dit gezegd, of de prinses grijpt het moordtuig van haar ceintuur en legt op den agent aan, die van schrik terugdeinst. Toen zij den trekker bewoog, nam het wa pen opeens den vorm aan van een alleronschuldigst werkdoosje voorzien van naalden, een vingerhoed en andere onschadelijke projectielen. In een ommezien waren de agen ten verdwenen, achtervolgd door het gelach der aanwezigen. Aan gene zijde der Pyreneën moet een vrij zonderlinge rooversge- schiedenis voorgevallen zijn, althans volgens Figaro, welk blad evenwel niet al te best te vertrouwen is. De soldaten van Alfonsus dan moeten onlangs bij het doortrekken van een bergkloof een roovershol gevonden hebben. In de ruimte binnen den berg vonden zij een afgezonderd ver trek, waarvan de deur eerst met ge weld kon geopend worden. De bin nendringende soldaten vonden tot hunne verbazing een zeer goed ge- meubeleerde kamer met boeken, bloe men en een piano. Een eerwaardig grijsaard lag in een fauteuil. Op de vragen, welke hem gedaan werden, gaf hij in onsamenhangende taal ant woord. Het raadsel werd echter door een gevangen genomen bandiet opge lost. De oude man was kassier bij een bankiersfirma te Burgos geweest. Op zekeren dag waren de roovers het ge bouw binnengedrongen, hadden de zware ijzeren geldkist medegenomen en tevens den kassier meêgevoerd, om van hem het cijfer te vernemen, waarmede het slot kon geopend wor den. Onderwijl men 's nachts voort trok, wist de trouwe beambte de waak zaamheid der roovers te verschalken en de kist, zonder dat men het be merkte, in een bergstroom te storten. Toen zij nu de kist niet terugvonden, deden zij den kassier de verschrik kelijkste kwellingen aan, om te weten te komen waar hij de kist gelaten hadzij schroeiden hem de voetzolen, maar het hielp niet; de roovers had den zich zelf bedrogen. Radeloos van smart, werd de ongelukkige kas sier krankzinnig; hij vergat de plaats, waar de kas in het water geduwd was. Daarop trachtten de roovers hem weer tot bezinning te brengen en omringden hem met alle gemak ken des levens, in de hoop nog eens de kist te zullen machtig worden. Aan die hoop is nu door de komst der soldaten een einde gemaakt. Hola, heil Luistert ook een poos naar mij, 'k Zal uiet trachten u te paaien, Of een rad voor oogen draaien, Maar zeg ronduit: sterke drank Maakt naar ziel en lichaam krank I Hola, hei! 'k Heb het land aan kweez'larij; Mij kan geen geteem behagen, Maar veel min kan ik verdragen, Dat men in een luimig lied, Hulde aan het drinken biedt. Hola, hei! 'k Houd van scherts en jokkernij, 'k Mag met fouten en gebreken Gaarne wel den draak eens steken, Opdat men daardoor het doel Dit de speldenprikken voel'. Hola, hei! Drinkt ge, neemt een krant er bij; Leest slechts eenige oogenblikken, En ge kunt u dra verkwikken Aan een onheil of een moord, Die uit dronkenschap kwam voort. Hola, hei Velen kwamen in de lij, Met een spatje daags begonnen Werden zij alras verwonnen; Menigeen, eerst flink en knap. Werd zoodoende een dronken lap. Hola, hei! Of het bier of bitter zij, Funsch of wijn, zoo knechts als heeren, Dienen misbruik staag te weren; Hij is vast de knapste man. Die zich zelf bedwingen kan. Hola, hei! Lust ge een borrel, 't staat u vrij; Maar wie nog den drank durft roemen, Zal 'k de duizend offers noemen, Die de drank reeds heeft gecischt: 'k Wed dat hij hem niet meer prijst. Hola, heil Slaat een blik van medelij Op die arme huisgezinnen. Treedt eens bij den dronkaard binnen En gy ziet, hoe kroost en vrouw Sehier verkwijnt van leed en rouw. Hola, heil Weet ge dat de maatschappij Drinkebroers niet kan gebruiken? Drank deed nooit iets goeds ontluiken, Moordt het lichaam, dooft den geest, Stelt den mensch beneden 't beest. Hola, hei! Nare dronkaard, ga voorbij! Drinkt ge ook van je eigen duiten, Tuimelt ge ook door eigen ruiten, 't Staat je daarom nog niet vrij Want ge ontsiert de maatschappij. Hola, heil Strijdt gy tegen slavernij? Schudt dan 't drankjuk van uw schoud'ren, Blikt dan op uw kroost, gij oud'ren, En bedenkt dat „leering wekt," Maar dat méér nog 't voorbeeld trekt. Hola, heil 'fis een heele karrewei Om het drankgebruik te staken, Om een spatje te verzaken, Doch men vang' den strijd maar aan: Goede wil krijgt veel gedaan. Hola, hei! Blikt op Neêrland's heldenrei, Tromp, de Ruijter, 't puik der baren; Ziet, wat dat voor kerels waren: Dronkenschap en vloekerij Haatten en verfoeiden zij. Hola, hei! Komt! wij willen ook als zij Kerels zijn, steeds bij de pinken; Niet wat zwetsen onder 't drinken. „Ken u zelvcn," was hun leus, Broeders! 't zij ook onze keus. W. M. Tz. HELDERSCHE MOPPEN. Een matroos die niet lezen kon, meldde zich bij de commissie aan, om dienst te nemen bij de vloot. Nadat hij eenige tot hem gerichte vragen voldoende had beautwoord, vroeg men hem, of hij ook papieren bij zich had, waaruit kon blijken hoe hij zich vroeger gedragen had. „O jn 1" gaf hij ten antwoord, „ik heb een getuigschrift van mijn laatsten kapitein gevraagd." En in zijn portefeuille zoekende, nnm hij er een papier uit en reikte het den officier over, die luid het volgende las: „Ik ondergeteekende, eerste geneesheer bij het stedelijk ziekenhuis te R., verklaar bij deze, dat de persoon van Hendrik B den 25 Juni 1875, wegens een aanval van delirium tremens in het ziekenhuis opgenomen, den 30n daaraanvolgende als geheel hersteld ontslagen is. Dr. S... De matroos had een verkeerd papier gegeven en werd natuurlijk niet aangenomen. M o z e s„Zeg eens, Isaac, gij gaat een bankiers huis oprichten, naar ik gehoord heb; bezit gij daartoe een voldoend kapitaal?" Isaiic: „KapitaalP Belachelijk! ik bezit geen cent. Maar ik neem twee kassiers tegen 6000, twee boekhouders tegen 6000 en twee gelddragers tegen 1000 gulden contante borg stelling, dat maakt summa summarum 26.000 gulden daarmede kan men reeds aanvangen." Burgerlijke Stand. Helder. Van 37 September 1875. ONDERTROUWD: A. G. F. van Nieuwen- huijse en T. Metzelaar. GEHUWDGeene. BEVALLEN: R. de Cock geb. Kramer, D. M. M. Cram geb. Nommensen, Z. J. F. Baak geb. v. Engelen, Z. P. v. d. Woiff geb. Bruins, Z. H. J. Kiesing geb. Krul, D. K. J. Booij geb. Molenaar, D. H. M. Jansen geb. van Es, D. E. Bommel geb. Koning, D. OVERLEDEN: C. Assendorp, 6 m. J. Scholte, 3 w. M. Kossen geb. Sinjewel, 41 j. F. Martin, 28 j. S. Blom, 6 m. J. de Wit, 20 j. F. Muller geb. v. Wijk, 71 j. van JACOB DE BOER, Rijks-Ambtenaar, en fANNA MARIA MARGARETHA BECKER. Helder, 8 September 1875. Uit naam bunner dankbare Pleeg dochter en Echtgenoot M. S. SNOOIJ, Peerenboom Voller. J. SNOOIJ. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. P. NIELSEN Zeeman, en L. de VRIES. Helder, 2 September 1875. Hedennacht overleed onze jongste lieveling MARGARETHA JOHAN- NA ANTONIA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 7 maanden. Helder, 7 September 1875. J. H. BüHRMANN, Heden trof ons een gevoeligen slag door het afsterven van de jongste onzer lievelingen ADRIAAN, in den nog jeugdigen leeftijd van circa 19 maanden. Zwaar valt ons dit ver lies, doch wij hopen Gode te zwijgen. Helder, 6 Sept. 1855. Namens de bedroefde Ouders en Broeders, L. J. DORLIJN. S. J. DORLIJN—v. Hoek. Mevr. VAN HANS WIJK, Westplein, H 427, Helder, verlangt tegen November a. s. ïrlijke, zindelijke en fatsoen lijke die goed kan koken en tevens flink huiswerk doen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1