't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Vit'iiwS' en Advertentiebode Nu. 270. Zaterdag 18 September aö 5. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertenliën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Afloop van tien Scliietweclstrijfl, Advertenliën. 50-Jarip EcMmipi 12v=-Jarip EcMvereËM Voor 4e Leien ier Herveraie Kerk. Dr. J. CRAMER, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT <fc Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. SEPTEMBER Zaterdag 18, Zondag 19, Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23, Vrijdag 24. Opgang der Zon, Zaterdag 18 Sept. 5 uur 40 minuten. Ondergang, 's avonds 6 u. 7 m. Woensdag 22 Sept. Laatste Kwartier. 't Geweten is die stem, die inspraak zoo verheven, Die onze daden volgt, zij spreekt ook zelfs vooraf, Die haar gehoor verleent kan steeds iu kalmte (leven, Die haar bedriegen wil, vindt ook door haar (zijn straf. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. Nadere bijzonderheden omtrent den dubbelen moord te 'sllage. Volgens het „Vad." is het verhaal omtrent Jut, dat hij in den Ouden Doelen in dienst ge weest is eu na den moord in de kamer eener oude dame opgepast had, onwaar. „Een lid van zijne familie, zekere W., was eenigen tijd portier in genoemd hotel, en Christina Goedvolk, later vrouw Jut, had een korten tijd als meid in de „Doelen" gediend, inaar Jut nooit, eu hij had zelfs nog geen kennis aan zijne vrouw, toen zij daar in betrekking was." Ook heeft Jut niet als „drager," muur alleen als „belangstellende" de begrafenis van zyu slachtoffers bijgewoond. De daderes, Christina Goedvolk, diende, tijdens den moord, bij den heer van Vleuten, een neef van mevr. van der Kouwen. Haar meester gaf haar «en draagplaats, waarvoor zij f 10 genoot, met den last iemand in haar plaats te stellen. Zij koos daartoe haar minnaar, den moordenaar, niet uit; doch deze vras toch zó^hardvochtig, dat hij met alle geweld bij de ter aarde bestelling van de lijken der verslagenen wilde tegenwoordig zijn. Zijn moeder had hem op den bewusten morgen verzuimd te roepen, en werd deswege door hem omdat hij nu wellicht te laat kon komen erg hard gevallen I Voorts vernemen wij, zoo gaat het „D. v. Z'.-H." voort, dat Jut, in' deu nacht van den moord, na eerst zijn beminde aan haar dienst te hebben gebracht 't was toen 2 uur met een bloe dende hand bij zijn moeder kwam, met zich voe rende een kistje, 't welk later door de getuigen werd herkend als te hebben behoord aan mevr. Yan der Kouwen. Dat koffertje werd den volgenden dag door de lucde-daderes afgehaald eu waarschijnlijk geborgen bij een harer bloedverwanten, die echter niet wist wat het bevatte. In de woning van den heer van Vleuten zijn dus de gestolen waarden van zijn vermoorde nicht nimmer geweest. Wij vermeldden zoo even, dat Jut met een verwonde hand te huis kwam. Aan zijn moeder, die hem naar de oorzaak van die verwonding vroeg, gaf hij te kennen, dat hy van een trap was gevallen en zijn hand daarbij geslagen had in een spijker. Den volgenden ochtend liet men den sedert overleden apotheker Bcyucn vragen om eens naar de wonden te komen zien, doch deze, ongetwijfeld zijn wettelijke bevoegdheid niet willende le buiten gaan, wilde geen werk ver richten, dat door een wondheeler behoort te worden uitgevoerd. Toen men langs den gezochten weg geen hulp bekwam, verbond de moeder zelf haar moorddadigen zoon. Zijn moeder, die natuurlijk hoegenaamd aan niets misdadigs dacht, begreep maar niet, vanwaar haar zoon, bij wien zij geen geld had ontdekt, toen hij des avonds uitging, aan zooveel geld kwam, als hij des morgens bij zich droeg. Later zou zij maar al te duidelijk weten, waar de bloedbron dier geldmiddelen lag! In koelbloedig overleg deed Christina Goedvolk niet voor Jut ouder. Terwijl Maartje Schreve, een nichtje vau haar, bij mevrouw van der Kouwen diende zij volgde Maartje als noodhulp bij do vermoorde dame op wist zij, op een goedeu avond, bij Maartje op visite zijnde, den slentel van de huisdeur meester te worden. Ongelukkiger wijze schijnt het slot toen niet tevens te zijn veranderd, zoodut de sluwe moordenares reeds in het bezit was vau het middel, om zich den toe gang te verschaffen tot de woning, waarin het bloedig tooneel zou plaats grijpen, waarop zij en haar minnaar de hoofdrollen zouden vervullen, vóór zij bij mevr. v. d. K. in dienst trad. Eerst zon zij dus uls dienstbode het brood van mevr. v. d. K. eten en door haar in menig opzicht worden bcweldadigd, eer zij uitvoering gaf aan het bloed- plan, maanden te voren beraamd. Met welke oogeu en met welke gewaarwordingen zal zij haar meesteres telkens hebben aangestaardWie waagt het in zulk een diepte vau onmensehelijke ver dorvenheid met zijn gedachten af te dalen Trouwens wie zij was, welk een aanleg zij reeds vroeg openbaarde, kan o. a. worden afgeleid uit het feit, dat zij, destijds nog te Delft w oonachtig, als jongen verkleed, zich wel eens met de stu denten naar Leiden begaf. Een zedige maagd is zij nimmer geweest. Reeds vroeg toonde zij haar diep bedorven hart, gelijk zij in later jaren tot tweemalen toe de vrucht cener onwettige liefde ter wereld bracht. Omtrent de ontdekking vau dc waarheid door de moeder vau Jut, zegt het „Vad." het volgende „De moeder van Jut, vrouw Haffoer, woonde eenigen tijd zo verhuist zeer dikwijls bij den herbergier Van Leeuwen op 't Ilofcingel in. Deze bood der justitie, die toen reeds met de geschiedeuis der f 23.000 inschrijving op het Grootboek bekend was cn de schuldigen ook reeds in hechtenis genomen had, de behulpzame hand. Dc kastelein liet vrouw Haffner nu en dan een glaasje drinken en begon dan steeds over Jut en „Chvistien" te praten. Het baatte echter niet., Op don bewusten avond, in de eerste dagen van Augustus, kwam van Leeuwen op het denkbeeld oin vrouw Jut eens weekhartig te maken. Hij haalde een exemplaar van 't geïllustreerd Politie nieuws, waarin dc geschiedeuis van dc valsche munters, die voor 't Hof in Noord-Holland terecht stonden, uitvoerig beschreven werd, met levendige kleuren. Dat verhaal werd aan de moeder voorgelezen door een kostganger van van Leeuwen, in zijn tegenwoordigheid cn die zijner vronw. Toen kwam 't hooge woord er nog niet nit, maar ze begon te woenen; men begon weer over haar kinderen tc praten en bracht haar zoover, dat zij in ver voering uitriep: „Nu ja, mijn zoon ou Christien hebben liet gedaanmaar met nog twee anderen! En ze noemde ook hu namen, die wij liefst niet herhalen. Vau Leeftwen stoof ijlings de deur nit eu ging den inspecteur vau politie Mcrtz opsporen. Eerst te hnlf twee was deze in de herberg op 't Hofcingel aangekomen, waar van Leeuwen en ziju gezelschap al prat,cnde en lezende, onder een glaasje, vrouw Haffner hadden wéten op te houden. Zoodra de heer Mertz binnenkwam, begon dc vrouw te schreien. „Kom, moedertje," sprak hij, je moet er niet zoo verdrietig om zijn 't zal wel los- loopen; als je de waarheid maar niet verzwijgt. Uitkomen moet 't toch." En toen van Leeuwen het gesprek nu op den moord bracht en aan den inspecteur de pas af gelegde verklaring van do vrouw meedeelde, her haalde zij plechtig, „dat haar zoon cn schoon dochter met nog twee mannen den dubbelen moord bedreven hadden." Dadelijk begaf de inspecteur met vrouw Haffner en de getuigen zich, trots 't nachtelijk, twy naar de woning van den heer Bcukmajj^ en ook voor den commissaris van po litie legde rij de belangrijke verklaring af." De Haogsche correspondent der „Zutph. Ct." stelt, naai- aanleiding der ontdekking van de be drijvers vap den dubbelen moord te 's Hage, de vraag: „elscht niet de billijkheid dat dc drie ver dachten, die 9 maanden preventief gevangen hebben gezeten, mam- nu onschuldig bevonden zijn, ccnjge schadevergoeding ontvangen Dc Jong is dom liet gebeurde totaal geruïneerd. Voordat hij guvangén werd genomen, had hij een aardig zaakje, waarvan hij goed kon leventoen hij weer iu vrijheid werd gesteld, was alles verloopen. En nu zegge nieu niet: „Die de Jong staal veel tc ongunstig bekend om er iets aan te doen.." Vooreerst schijnt hij zich in de laatste jaren goed te hebben gedragen; maar al ware 't, anders, dan nog zou dit niets veranderen aan het feit, dat hij thans voor de misdaden van anderen heeft geboet en ter wille der maatschappij, die voldoe ning zoekt voor een moord, 9 maanden op een pijnbank heeft gezeten. Want de lichamelijke pijnbank moge zijn afgeschaft, de geestelijke pijn- buuk, die bijna even erg is, is in den vorm van preventieve gevangenisstraf blijven bestaan. Zou het zoo vreemd geweest zijn als de Joug, na dag aan dag opnieuw in verhoor tc zijn genomen en op alle mogelijke manieren tot bekentenis tc zijn gedrongen, in een oogcnblik van overspanning, om een einde aan de zaak te maken, zich als den moordenaar had bekend gemaakt Ik althans kan mij voorstellen, dat men door geestelijke marteling even goed tot con valsche bekentenis komt als door lichamelijke pijniging." op 12, 13 en 14 Sept. jl. Voor geweer op 300 pas, le prijs, twee wijnkannen met zilver gemout., behaald door deu heer J. van Mens, lid der weerbaarh. te Rotterdam. 2e pr., porte bouquets, de hr. H. Mulder, lid der weerb.-vereen. Claudius Civilis te Amsterdam. 3e pr., zilveren couvert, dc hr. T. Reugers, id. 3e pr.A, kaasstolp, dc hr. J. D. Posthumus, lid v. Necrl. Burger wacht te Amsterdam. 4e pr., twee beelden, de hr. J. M. den Boer, weerb. Schiedam. 5e pr., sigarenstandaard, de hr. L. W. C. Wal raven, id. 6e pr., sigarenkist, do hr. J. G. Burggraaf, weerb. Alkmaar. 7e pr., thermo meter, de hr. II. Kip, weerb. Vlaardiugeu. 8e pi"., twee bloempotten, de hr. S. C. Coster, kapt. Schutterij Alkmaar. 9e pr., kristallen boterstolp, de hr. M. Relik, weerb. Rotterdam. 10e pr., brieventasch, de br. J. Noordhock Hegt, weerb. Claudius Civilis, Amsterdam. Op 200 pas: le pr., tweecompotten met zilver gemout., L. v. Dijke, weerb. Schiedam. 2e pr., lepelkistje met zilveren theelepeltjes, de hr. P. J. v. d. Grient, weerb. Rotterdam. 3e pr., zilv. couvert, de Ju1. J. C. v. Oosterbout, id. 4e pr., Cliineeschc tafel, de hr. H. J. Val kenburg, id. 4e pr.a, zilv. voorsnijmes en vork, de hr. Balet, sorg. Schutterij Rotterdam. 5e pr. ombredoos, de hr. P. A. Feltzcr, weerb. Oranje Nassau 's Hage. 6e pr., rooktafel, de hr. A. J. Sörciisen, serg. der mariniers. 7c pr., olie- cn azijnstel, de hr. P. A. Tenkinck, maj. Schutterij Amsterdam. 8e pr., peper- en zout- stel, do hr. A. Vijgeboom, weerb. Schiedam. 9e pr., twee bloempotten, de hr. K. v. Dijke, weerb. Schiedam. 10 pr., koelkan, de hr. W. W. Verduin, weerb. Rotterdam. 11c pr., thermometer, de hr. C. Hiusdorf, lid v. Ncêrl. Burgerwacht, Amsterdam. Op 100 pas: Ie pr., zilv. zxxurstel, de hr. P. Meerens, Art.-Vrijkorps Helder. 2e pr., zilv. couvert, de ln-.P. Sant, sèlxictver. Willem Teil, Helder. 3e pr., eyliudcr horloge, dc hr. J. Zwaan, weerb. Schiedam.' 3e pr.a zes zilv.- messen, de hr. P. J. Lnpgens, schietvex-. Wil lem Teil, Helder. 4e pr., sigarenstandaard, de liri J. Bxjloo, weerb. Schiedam. 5e pr., rooktafel, de hr. H. P. Oetelmans, Art.-Vrijk. Helder. 6e pr., inktstel, de hr. J. v. d. Ven, schietvcr. Willem Teil, Helder. 7c pr., lirno- nadcstel, de hr. von Oterendorp, oflxc. Sclxutt. Helder. 8e pr., couriortasch, de hr. S. Sohel- lingor, sociëteit Mars, Helder. 9e pr., inkt koker, dc hr. C. Quast, Ar.t.-Vrijkorps, Helder. Rozcnprijzenop 200 pas, oen pendule, door den hr. D. V. v. HoolwerfF, Art.-Vrijk. Helder. Op 100 pas, ecu portemonnaie, de hr. J. S. Manheim, idem. - Pistool, op 25 pas: le pr., kruidenwijnvat met zilver gemonteerd, de hr. L. Hakbijl, weerb. Vlaardingen. 2e pr., gebakschaal met zilv. hengsel, de hr. Tilanus, otixe. Schutterij, 's Hage. 3e pr., bierglas met zilver gemout., de hr. J. D. Posthumus, Necrl. Burgerwacht, Amsterdam. 4e pr., ombredoos, de hr. J. C. v. Oosterhout, weerb. Rotterdam. 5e pr., een stel gouden inanchetknoopen, de hr. J'. C. v. Mens, id. 6c pr., een minkan, de lxr. P. Rengers, vereen. Claudius Civilis, Amsterdam. 7e pr., veldflesch, de hr. X M. Brevet, luit. ter zee 1ste kl. Aan deu Secretaris van het Art,-Vrijkorps, den heer P. H. Polak, werd bij deze gelegen heid voor zijne vele en onvermoeide zorgen voor het welslagen van den wedstrijd, een prachtige zilveren inktkoker vereerd. De inrichting van het schiettcrreiu werd door allen zeer geroemd. Ook dc cantixxe- houders, de heeren Grunwald en Oetelmans, verdienen een woord van lof, voor hunne doelmatige inrichting eu goede consumptie. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 September 1875. Z. M. heeft aan den opzichter bij 's Rijks kustverlichting te Kijkduin C. Kwant, op zijn verzoek, met den laatsten October a. s., eervol ontslag verleendbehoudens aanspraak op pensioen, en met den eersten No vember daaraanvolgende als zoodanig benoemd deu opzichter van maritieme werken L. E. De Weerd. De schroefstooinschepen Leeu warden en Cornelis Dirks zijn jl. Woensdag van hun oefeningstocht alhier teruggekeerd. De Prinses Marie is te Hellevoetslnis binnengekomen. Het schroefstoomschip 1 kl. Zilveren Kruis," liggende alhier, wordt in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt. t. z. W. C. Klis. Naar wij vernemen zal de ver- eeniging Ontwaakt bij Tijds" binnen kort een tooneel-voorstelling geven, geheel ten voordeele van de weduwe H. B. Puinbroek. Verdienen zulke po gingen in het algemeen lof, voorzeker dan ook hier, waar een oppassend vader zijne vrouw met negen kinderen achterliet. Eerstdaags zal een lijst circuleeren, en wij vertrouwen dat de liefdadigheid onzer plaatsgenooten zicb ook nu weder niet zal ver loochenen. Blijkens achterstaande adver tentie, zal het Jongelings-Collegie »Nu^| eu Genoegen" reeds op 26 September a. s.de reeks zijner ver gaderingen openen. Twee jongens uit het Weeshuis te Katwijk speelden Dinsdagmiddag aan hét strand met een boot, waar mede een hunner, naar het »Leidsck Dagblad" verhaalt, een gevaarlijk avontuur beleefde. Beide knapen, voor het baden geheel ontkleed, be gaven zich in de sloep, welke zij ver volgens meer vau het strand tracht ten te verwijderen. In den beginne gelukte hen dit niet zonder moeite, totdat eindelijk een oostenwiud hen, evenwel wat al te veel, in hunne plan nen te hulp kwam eu de sloep snel van het strand deed verwijderen. Een der jongens, nog bijtijds het gevaar bespeurende, waarin zij verkeerden, sproug oogenblikkelijk over boord en bereikte na veel inspanning het strand, i De audere verdween met de sloep hoe langer hoe meer uit het gezicht. In een oogeublik was, zooals men trou wens begrijpen kan, door dit onge wone schouwspel geheel Katwijk op de been, terwijl de reddingboot dade lijk werd in zee gelaten en een an der vaartuig de zeilen heesch. Te zamen ging men nu op de ontdek kingsreis uit, totdat eindelijk de be manning der reddingboot bemerkte, dat het andere vaartuig, de sloep, die met het bloote oog bijna niet meer was te onderscheiden, meer en meer naderde, en ten laatste het geluk had den jongen van een bijna zekeren dood te redden eu tot niet geringe blijdschap der aan het strand verza melde toeschouwers behouden op het droge te brengen. Hij is daarna met zijn nog tijdig aan het gevaar ontsnapten lotgenoot, onder behoor lijk toezicht naar het gesticht te Kat- wijk-binnen vervoerd. In de kolenmijnen Domring- ton Wood in Snrapshire zijn dezer dagen 11 arbeiders gestikt. Gedu rende den nacht had zich in de mij nen giftig gas opeengehoopt. De collecte voor de overstroo ming in Frankrijk heeft 24 millioen opgeleverd. Naar men uit Stanislau, in Gal- licië, telegrafeert, zijn Vrijdag te Bn- kowDa twee-en-veeitig personen, die den Dniester overstaken, door het omslaan van hun vaartuig, verdron ken. Zondagmiddag is te Paderborn, in een door armen bewoonde wijk, een felle brand uitgebarsten, welke men eerst 's avonds te 10 ure mees ter was. In dien tijd zijn 107 ge bouwen in de asch gelegd. Ongeveer 300 gezinnen zyu van hun dak be roofd; de ellende is groot. De luchtreiziger Godard is Maandagavond te Antwerpen bij maanlicht opgestegen. De tocht, welke zich over St. Nicolaas, Loke ren, Gent en Kortrijk tot Quesnoy uitstrekte, duurde drie uren en moet heerlijk schoon geweest zijn. Weetniet geb. Nobbes, Z. M. M. Konijn geb. Roodt, Z. D. S. v. Stecubergen geb. Kloot, Z. OVERLEDEN: P. Meijer, 48 j. J. Wit, 5 C. J. Kruithof, 4 m. Levenloos aangegeven 1. van BAREND EDELEXBOSCH EN GEERTJE VAX DER VLIET. j Helder, 17 September 1875. Uit naam hunner dankbare Kin deren, Behuwd-, Kinds- en Kleinkinderen. „,Eenige en algemeene kennisgeving.^ 03SOgi8SOe£»Sï3®ÖSC3t3O^3BO!3£P van II. RIEUWERS E. DE WIT. Nieuwediep, 19 September 1875. ff Uit naam hunner dankbare g Kinderen. Ondertrouwd HEXRIGUS JOIIAXXES AXTOXIUS RIESSELMAXX, van den Helder, en EL1SABETH MARIA PETROXELLA PEETERS. Gouda, 17 September 1875. Algemeene kennisgeving. Geen Receptie. HELDERSCHE MOPPEN. „Steek uw tong wat verder uit," zcide eeu doctor tot zijn vrouwelijke patiënt„iets verder als het u belieft. Nog iets verder." „Maar doctor," riep de dame wanhopend nit, „meent gc dat een vrouwentong nooit ten einde is." HET ONGESCHOREN JONKERTJE. Toen de reusachtige snorren cn bakkebaarden, die menigeen onzer tegenwoordige jongeheertjes het voorkomen geven, alsof zij uit een menagerie zijn wcggeloopen, pas iu de mode kwamen, zag een jonge dame een dier snoxTcbaardsheldou voorbij haar venster wandelen, terwijl hij ,met een zeker zelfbehagen groote tabakswolken uit zijne sigaar voor zich heen blies. „De arme sukkel," zeide zij tegen haar vriendin, die naast haar stond, „zie eens, hij verdampt zijn heelc vermogen; maar een harbier schijnt er niet op te kunnen overschieten 1" Burgerlijke Stand. Helder. Van 1417 September 1875. ONDERTROUWD.T. v. Valcn en M. Bruin. P. C. Slijboom en G. Blom. GEHUWD: A. G. F. v. Nieuwenbuijse en T. Metzelaar. J. P. Nielsen en L. de Vries. G. Kouseband en E. Lastdrager. J. Huijben en M. Burluge. J. Lover eu W. II. Borkuls. BEVALLEN: P. J. Kort, D. A. J. Bos geb. Antheunissen, D. E. Plue geb. Goed, D. M. Biersteker geb. Bakker, Z. C, Lavell geb. Koopman, Z. A.Krijnen geb. Dekker, Z. M. Getrouwd J. P. NIELSEN en L. DE VRIES. Helder, 16 September 1875. Algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zood M. M. ROODT, geliefde huisvrouw van V. KONIJN. Helder, 14 September 1875. Op Zondag 19 Sept. 1875 hoopt de ondergeteekende zijn 50- JARIG GEBOORTEFEEST te vieren. Alle Groentehandelaren te dezer plaatse worden dien dag ten zijnen huize verzocht, tusschen des namid dags 2 en des avonds 7 ure. J. ROODVELD, in Aardappelen en Groenten, Spoorstraaat. Dankbetuiging. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongen haren h artelij ken dank te betuigen aan de WelEd. Heer BITTER, aan de leden der vereeni- ging Ontwaakt bij Tijds," en in 't bijzonder aan den president, den Heer A. G. J. de VRIES, voor hunne hulp en bijstand, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn dierbaren echtgenoot bewezen. Moge de Hemel hiervoor huu loon niet onthouden. Wed. G. PUINBROEK, geb. Goedhart. Evangelisatie-Lokaal, ZONDAG den 19n SEPTEMBER a.s., 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker: de Wel Eer w. Fleer Predikant te Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1