't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- M en Ailverlenlielioile Woensdag 13 October 1875. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertenties. DIENSTBODE. NETTE TWEEDE MEID. Kinier- of Tweeie Meii EEN DAGMEISJE, een DAGMEISJE, Een Smids-Leerling, Juffrouw Verloren of ontnomen Nu. 277. ES Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 October 1875. Thans kan definitief en met volle zekerheid worden medegedeeld, dat de diplomatieke onderhandelingen tusschen Nederland en Venezuela, door den gezant van laatstgenoemd rjjk zijn afgebroken, nadat onze re geering geweigerd had den eisch van Venezuela in te willigen om schade vergoeding wegens beweerde inmen ging van Nederlandsche onderdanen in onze West-Indische Koloniën, in inwendige aangelegenheden van Ve nezuela. Dientengevolge is de gezant van genoem<Lrijk Zaterdagvertrokken. De Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij heeft de nieuwe regeling voor den winterdienst, welke 15 dezer aanvangt, bekend gemaakt. De ver andering in de treinenregeling is, althans wat de hoofdlijn betreft, niet zeer groot. De treinen zullen van hier vertrek ken ten 6 u. 20 m., 8 u. 40 m., 1 u. 55 m. en 6 u. 30 m.' Aankomst te Helder ten 9 u. 47 m., 12 u. 31 m., 7 u. 39 m. en 10 u. 58 m. Des Vrijdags en Zaterdags vertrekt van hier een markttrein naar Alkmaar ten 11 u. 54 m. Naar men verneemt is met de bergers van het gestrande schip President," een overeenkomst ge troffen tegen f 16 per balk. Naar wij vernemen, zal door de onderofficiers-vereeniging Vader land en Oranje," op Dinsdag 2 Nov. een tooneelvoorstelling worden ge geven ten voordeele van de Wed. J. v. d. Berg en hare twee jeugdige kinderen, wier echtgenoot en vader, ia leven le timmerman bij de Marine, den 4n Augustus 11. te Soerabaija het leven heeft verloren en wiens weduwe voortdurend aan het ziekbed is ge kluisterd. Het strijkorehest van de Kon. Ned. Marine, onder leiding van den kapelmeester Wéckesser, heeft reeds zyne medewerking tot dat lief dadig doel toegezegd. Wy twijfelen dan ook niet, of de bekende liefda digheid onzer plaatsgenooten zal zich ook thans niet onbetuigd laten. De raming der vestingbegroo- ting voor 1876 bedraagt f 6.700.000. Omtrent de werkzaamheden in de stelling Helder, verneemt men dat deze zich vooreerst zullen bepalen tot voortzetting van de verbetering der Oostbatterij en der kustbatterijen van de forten Erfprins en Kijkduin eerst na afloop der laatstgenoemde werken is het raadzaam Kaaphoofd onder handen te nemen. Men schrijft aan de Stand." Niettegenstaande bij de marine- directiën reeds een goed georganiseerde brandweer bestaat, zal deze toch ver beterd worden. De directiën Willems oord en Hellevoetsluis zullen ook in het bezit komen van een stoombrand- spuit, gelijk Amsterdam er nu twee heeft. Voorts zullen nog voor alle 3 directiën, de bij de Amsterdamsche brandweer gebruikt wordende Extinc- j teur met waarloos-ladingen, en ook rookmaskers, beide van het beste, I sinds korten tijd uitgevonden systeem, worden aangeschaft. Maatregelen als deze, welke de veiligheid verhoogen van het Rijksmaterieel, hetwelk ton nen gouds vertegenwoordigt, verdie nen ten volle ieders goedkeuring. Heden Dinsdag zal voor het provinciaal gerechtshof in Noord- l Holland terechtstaan een 17jarig jon geling, bakkersknecht te Twist, be schuldigd van drie brandstichtingen, met gevaar voor menschenlevens, achttien eenvoudige diefstallen en vier diefstallen bij nacht in bewoonde of in de aanhoorigheid van bewoonde huizen gepleegd,waaronder een met braak en een met inklimming. De beschuldigde erkent de hem ten laste gelegde feiten en zal ter terechtzitting worden bijgestaan door den hem toe- gevoegden advocaat mr. S. Katz. De smid V. te Wilp had een geweer ter reparatie ontvangen, naar hij meende, ongeladen. Toen hij het eenigen tijd in het vuur had, ging er een schot af, met het noodlottig gevolg, dat de vrouw van den smid de lading in de zijde ontvingzij was onmiddelijk een lijk. De vrouw ver keerde in hoogst zwangeren toestand en laat 4 nog jeugdige kinderen achter. Op den openbaren weg te Zaan dam heeft men een slang van een halven meter lengte gevangen. Om trent de wijze, waarop het dier daar gekomen kan zijn, verdiept men zich in allerlei min of meer gissingen. Woensdagmorgen werden twee kinderen van den landbouwer Laar- achters, wonende te Reek, bij Grave, uitgezonden om de koeien te hoeden. Toen de kinderen, als gewoonlijk, om elf uur voor den middag niet te huis kwamen, hebben verscheiden per sonen den ganschen dag en nacht te vergeefs naar hen gezocht. De koeien werden in een vreemde weide gevonden. Den volgenden morgen ontdekte men in een bosch te Velp, bij Grave, het lijkje van 't jongste kind, met alle kenteekenen van een gewelddadigen dood. Men schrijft uit Grave, dd. 9 Oc tober daarover nader. Toen gister de brigadier der mare chaussee, P. J. Sellschop, vernomen had, dat in het hakhout te Yelp het lijkje gevonden was van een der ver miste kinderen uit het dorp Reek, begaf hij zich onmiddelijk naar de aangewezen plaats. Onderwijl was niet ver van daar het lijkje gevonden van het tweede kind, liggende in een greppel, waarin ongeveer 2 palm wa ter stond. De inwoners van het dorp Reek en de bewoners van de omlig gende hoeven waren op het gerucht van den moord op de plaats samen gestroomd. De brigadier maakte uit eenige geruchten op, dat men het voor een verdacht teeken hield, dat zeker meisje uit de buurt niet op de plaats van het onheil tegenwoordig was. Dit meisje stond zeer ongunstig bekend. Op dit gerucht afgaande, gaf de brigadier onmiddelijk last aan een veldwachter en een marechaussee haar op te sporen en haar, desnoods met geweld, op het terrein van den moord te brengen. Zij werd onmid delijk bij de lijkjes gebracht, en, hoe wel haar gelaat kalm bleef, gaf toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteeren. Hij vond in haar bezit een knipmes, met bloed, en een zakdoek, eveneens met bloed bevlekt. De oorzaak daar van wist zij niet op te geven. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den brigadier, het lijkje van het jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarom naar Grave vervoerd, waar zij lachende onder een grooten toeloop van volk door de straten ging. Toen 't kind der wildernis zich achter de muren der gevangenis bevond, kwam het spoedig tot, bekentenis. Het meisje, Maria van der Linde geheeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte, met een tanig gelaat, dat reeds hevige hartstochten aan duidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste, flonkerende oogen. Zij bekende dat zij, bezig zijnde ei kels te rapen, de kinderen in een laan (straat zegt men hier) had gezien. Zij had uit wrok, omdat de kindereu haar wel eens hadden uitgescholden, toen het plan opgevat hen te ver moorden. Beiden wist zij naar een afgelegen bosehje te lokken, waarop zij het oudste kind aaugevat en met haar knipmes een steek in den hals toegebracht had; het arme kind had zich toen met alle macht verweerd, waarop het door haar op den grond werd geworpen en zij het in woede de oogen uit het hoofd boorde. Een paar sneden over den hals voltooiden den moord. Volgens hare verklaring had zij er heel wat »spul" meê gehad. Daarop heeft zij 't jongste kind schandelijke geweld dadigheden aangedaan en het vervol gens in een greppel met het hoofd onder water gehouden, totdat het ge smoord was. Toen is zij terug gegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind, en heeft dit een portemonnaie afgeno men, waarin acht centen waren. De portemonnaie heeft zij wegge worpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoe wel er geruchten loopen, dat zij een idioot is, schijnt dit niet het geval te zijn, doch zij is niettemin zoowel lichamelijk als geestelijk een monster. Opgevoed in een buurt van de ge meente Reek die terechtde Wil dernis" heet heeft zij misschien nooit het goede van het kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen noch schrijven en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig ka rakter door iedereen in het dorp ge vreesd. Men schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeenten Reek en Yelp hebben gewoed. De officier van jus titie en de rechter-commissaris uit 's Hertogenbosch hebben heden in loco een onderzoek gedaan en de moordenares verhoord.. Het krachtig optreden en mét doorzicht handelen van den brigadier der marechaussee wordt door iedereen geroemd. Een paar mannen waren onlangs des nachts in een Duitsch dorp pr op uit een koe te stelen. Ze drongen daartoe een stal binnen en grepen de eenige koe aan, dio daar stond. Het beest verzette zich ongemak kelijk, zoodat de dieven vrij wat moeite hadden het buiten de deur te brengen, maar toen wilde de koe in het geheel niet verder. In dit moeielijk geval kwamen zij op den inval den slapend en boer te wekken, en hem te verzoeken de koe, die zij op de markt gekocht heetten te heb ben, te helpen dry ven, waarvoor zij hem een goede fooi beloofden. De boer was er toe bereid en bemerkte door de duisternis niet welke koe het was, doch het dier herkende zijn baas wel en volgde hem gewillig. Een goed eind verder oordeelden de die ven dat het genoeg was, gaven den boer een fooi en trokken verder. Toen de boer thuis gekomen was, ging hij toevallig eens naar zijne koe kijken, bemerkte tot zijn schrik, dat zij verdwenen was en moest wel tot de treurige overtuiging komen, dat hij zelf geholpen had haar voort te drijven. Het was onmogelijk de die ven nog in te halen, en daarom ging de manhoewel troosteloos, maar de man gerust, toen hij gewekt werd door een luid geloei aan de staldeur; hij sprong op snelde er heen en vond er zijne koe, die uiterst vermoeid was en een mantel op de hoornen had. Toen hij het dier daarvan be vrijd had, bevond hij dat hij niet alleen zijn trouwe koe terug had, maar dat de mantel nog een 30 gulden aan geld bevatte, 't geen de man wel voor den schrik verdiend had. Een dieverij, die, zoo ze niet wezenlijk gebeurd is, althans aardig is gevonden, wordt uit eeu Engelsch plaatsje gemeld. »Een beul vierde in den stillen kring zijner huisge- nooten vroolyk zijn 25jarig jubilé. Men was aan de champagne, toen plotseling het dienstmeisje ver schrikt binnen kwam om te zeggen, dat drie mannen, men wist niet hoe, boven op een kamer zaten en den heer des huizes wenschten te spreken. Alles ging naar boven en inderdaad, men vond in een kamer drie onbe kende en onkenbaar gemaakte lieden zitten. Een der onbekenden trad voor en overhandigde met een sierlijke toespraak den beul een aardig zilveren galgje, als een bewijs van hulde en belangstelling van de vereeniging van schelmen en dieven ter dier plaatse, welke vereeniging zij de eer hadden te vertegenwoordigen^De beul bedankte allerbeleefdst, liet wijn en gebak bren gen, en prettig bracht men een half uurtje samen door. Eindelijk ver zochten de heeren dieven zich te mogen verwijderen, zooals zij gekomen waren, hetgeen werd toegestaan en... roef, waren ze 't venster uit. De familie ging weer naar beneden en daar wachtte hun een nieuwe ver rassing. Geen stuk was daar meer te vinden. Terwijl de deputatie de familie boven had bezig gehouden, had de vereeniging beneden haar werk gedaan. Heden ontving ik de treurige tij ding, dat mijn geliefde Echtgenoot, WILLEM VERSTRAATEN, in leven Kok bij de Marine, op den 3n Au gustus 1875 te BaDjermassing is over leden, in den ouderdom van circa 44 jaar. Al degenen, die den over ledene in leven gekend hebben, kun nen beseffen, wat ik en mijne twee kinderen in hem verliezen. NiEuwEDi£p,-den lln October 1875. Wed. W. VERSTRAATEN, geb. J. Schuitenmaker. Algemeeene kennisgeving. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand, door nood gedrongen, begaf zich naar een groot lieer, die hem een achterstallige reke ning schuldig was. Deze, hetzij niet bij kas of niet wel gehumeurd, weigerde niet alleen betaling, maar gaf don vrager, toen hij op betaling aan drong, een duchtigen klap, waarmede deze kon aftrekken. Korten tijd daarna waagde hij ten dcrdemale een poging. Zoodra de groote heer hem zag binnenkomen, vraagde hij aan zijn klerk: „Hoe! heeft die man zijn geld nog niet?" „Vergeef mij, mijnheer," antwoordde de klerk, „hij heeft alleen een oorveeg op afrekening ont vangen. „Men heeft mij gezegd, dat gij u gaat associ- eeren met den jongen baron Bvroeg iemand onlangs aan een beursspeculant, die, naar 't heette, al zijn geld in hot speculeeren inet effecten ver loren had, „is dat waar?" «Ja." Hoeveel brengt gij aan?" „Volstrekt niets; ik breng mijn ondervinding. Bhet kapitaal aan. De duur van onze vennootschap is vijf jaar; binnen vijf jaar zal Bmijn ondervinding, maar ik z\ju kapitaal bezitten." Burgerlijke Stand. Helder. Van 8—12 October 1876. ONDERTROUWD: W. M. van Beem, kwar tiermeester bij de marine en C. H. Mnller, wed. van C. J. T. Crucq. GEHUWD: C. Bruin en G. Sleijn. BEVALLENJ. van Willigen, Z. D. Rookcr geb. Roerdomp, Z. J. L. Knnnewasser geb. Beek, Z, N. Rob geb. van den Broek, D. M. E. Hcijman geb. Diemei, Z. A. J. Rot gans geb. Louw, Z. T. Fortuin geb. de Vroome, Z. D. R. van 't Hert geb. Knip, D. OVERLEDENJ. van der Meulen, 70 j. N. Visser, 40 j. J. H. Weers, 24 j. C. Blikkenborst, 8 d. K. J. van Veen, 3j. P. Clots, 61 j. A. van Duin, 74j. Voorspoedig bevallen van een Dochter, J. VAN DER WISSEL, Echtgenoote van H. PEETERS. Heldbr, 12 October 1875. weer naar bed. Een paar uren had^xx Algemeene kennisgeving. Mejuffr. AARSEN, Kanaalweg, vraagt eene DIENSTBODE, die goed met de Wasch kan omgaan. Mej. VAN ROSENDAEL, Hoofdgracht, vraagt een asch buitens huis. Mevr. OUDENHOVEN verlangt, wegens het op handen Huwelijk der tegen woordige, een andere r Dienstbode of Noodhulp. Juffrouw SCHEURLEUR Westgracht 297, vraagt tegen 20 October een zin delijke DIENSTBODE, die met de wasch kan omgaon. Men vraagt: een Adres Mejuffrouw JANZEN, in »de Tijdgeest." Terstond gevraagd: niet beneden de 16 jaar, tegen vollen kost en goede huur. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd: een NAAISTER, Ivoor 2 a 3 dagen in de week. Adres Bureau dezer Courant. Gevraagd: tegen November of vroeger. Adres aan het Bureau dezer Courant. Wordt gevraagd: niet beneden 16 jaar. Adres BERKHOUT Co. eenigszins bekend met Plaat- en Bankwerk, kan terstond geplaatst worden bij J. B. MASSEUS, Mr. Smid, Middenstraat, hoek Blomsteeg, Helder. zag zich gaarne geplaatst als HUIS HOUDSTER of ter assistentie in de Huishouding. Zij is zeven jaren in een betrekking geweest en kan de beste getuigenissen overleggen. Adres met franco brieven, onder lett. K., bij BERKHOUT Co. Gaande van de Artilleriestraat naar de Binnenhaven, een PORTEMON NAIE met Zilveren beslag, waarin ongeveer f18.Het loon van een werkman. De eerlijke vinder of aan wijzer zal bij terugbezorging aan BERKHOUT Co., de helft van het ;eld als belooaing ontvangen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1