't VLIEGEND BLAADJE. AlfrwtiK Mms- M en Advertentiebode Woensdag 20 Qctober 187 5. Derde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Of^laag 4000 Ex. Prijs I Cent. Advertentiën van 15 regelf 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. Dankbetuiging. IMo. 279 Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 October 1875. Naar men verneemt, bestaat bg het Departement van Marine het voor nemen de daggelden der mindere geëmploieerden op de verschillende rijkswerven aanmerkelijk te ver- hoogen. Over eenige dagen zal er weder een detachement van 250 militairen, bestemd voor het Indische leger, van Harderwijk naar hier vertrekken, ten einde in het fort Kijkduin gekazer neerd te worden. Zondagavond zijn van het fort Kijkduin drie kolonialen gedeserteerd. Zij hebben daartoe gebruik gemaakt van een vlet, die pas te Huisduinen was aangekomen en een oogenblik onbewaakt was gelaten. Met dit kleine vaartuig, voorzien van zeil, enz. zijn ze de Noordzee ingestoken. Men veronderstelt dat ze deze roekelooze daad met hun leven zullen boeten. De eigenaar der vlet lijdt hierdoor een belangrijk verlies. Zaterdagmiddag is een werkman, bezig zijnde met schilderen aan de buitenzijde van de mailboot Prins Hendrik", van de stelling gevallenen met het hoofd tegen de hardsteenen in het marinedok terecht gekomen, met het treurig gevolg, dat de man kort daarna aan de bekomen verwon ding is bezweken. Een der werklieden, die Zaterdag bij het ongeval aan boord van de stoomboot Celebes," werd getroffen, is reeds aan de gevolgen overleden. De ander hoopt men in het leven te behouden. Naar wjj vernemen, zal door de Burgerkring Harmonie" binnenkort voor het publiek, in Tivoli een too- neelvoorstelling worden gegeven. De netto opbrengst van de tooneelvoorstelling, door de vereeni- ging Ontwaakt bij Tijds" gegeven ten voordeele van de wed. Puimbroek, bedraagt de niet onbelangrijke som van f 176.34. Op de Laan bij Texel, is heden morgen gestrand het Noordsche bark schip »Harlingen", kapt. de Boer, geladen met hout, komende van Sunds- wall. Den 11 September is te Para maribo, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 65 jaar overleden, de Hoog Eerw. Heer J. B. Swinkels, vic. apost. van Suriname, bisschop van Armonium. Zaterdagavond te 71/i uur is brand ontstaan in het krankzinnigen-, gesticht»Coudewater," te Berlicum bij 's Bosch. Eerst tegen 12 uur was men den brand meester, met behulp der spuiten van 's Bosch. Yan het gebouw voor woelige" krankzinnige vrouwen, is het bovenste gedeelte uitgebrand. De schade wordt op ruim f5000 begroot. De brand is boven in het gebouw begonnen, zonder dat de oorzaak bekend is. De verpleeg den zijn allen behoorlijk verzorgd geen ongelukken hebben daarbij plaats gehad, ofschoon de verwarring en ontsteltenis natuurlijk niet gering waren. Zondagmiddag omstreeks één uur hoorde iemand, die te Zwolle de afgelegen Schoutensteeg doorging, in de daarstaande Waalsche kerk, eenig geraas, dat zijne aandacht troknader komende, bemerkte hg brandlucht en rook, die uit de gaten van den toren opsteeg. De kerk werd geopend, en nu bleek, dat er in de stoven, die dien ochtend gedurende de godsdienst oefening gebruikt waren, brand was ontstaan, en dat reeds eenig schot- werk vernield was, terwijl het daaraan grenzende orgel bedreigd werd. Door de hulp van eenige weiwillenden, is de brand bepaald tot een kleine uit gestrektheid, en is het oude, hoogst merkwaardige gebouw gespaard ge bleven ware de brand later ontdekt, hetgeen wegens de afgelegen plaats, licht had kunnen gebeuren, dan zou de kerk zeker veel geleden hebben. Men schrijft uit Epe, dd. 14 dezer. Gisterenavond tusschen 8 en 9 ure heeft in de buurtschap Zuuk, een half uur buiten de kom van het dorp gelegen, een manslag plaats gehad onder de navolgende omstandigheden Sedert geruimen tijd bestond er een in 't oog loopende intimiteit tus schen zekeren J. K. en de vrouw van P. v. Z. Beiden hadden zich vroeger al eens met achterlating van wederzijdsche echtgenooten en kinde ren te zamen naar elders begeven, doch na verloop van eenige dagen was vrouw van Z. door haar man achterhaald en naar de echtelijke wo ning teruggevoerd, waarop K. ook spoedig tot zijn vrouw en kinderen was wedergekeerd. Voor een paar jaar stierf de vrouw van K., en van dien tijd kwam hem vrouw v. Z. meermalen in zijn woning bezoeken. Ook gisterenavond bevond zij zich daar en kwam haar man, die dit scheen te vermoeden, zich er van overtuigen. Zoodra K., die pas in min of meer beschonken toestand thuis gekomen en zeer opgewonden was, hem ontdekte, gelastte hij hem zich oogenblikkelijk te verwijderen, en toen v. Z. weigerde en zeide, dat hij zijn vrouw mee wilde hebben, greep K. een geladen geweer, dat hg om den hoek van de deur had staan, en joeg v. Z. a bout portant het volle schot in den buik. De buren, die oogenblikkelijk kwamen toeschie ten, bespeurden nog eenig leven bij. v. Z. en brachten hem in de naaste woning, doch reeds als lijk. De dader heeft zichzelf omstreeks 10 uren bij den burgemeester aange meld. Hij had toen een snee over den rechterwang en gaf voor dat hem die was toegebracht door v. Z. en dat hij alleen om zich te verdedigen van zijn geweer gebruik gemaakt had. Er zijn reeds verscheiden getuigen gehoord, doch geen hunner had gis terenavond onmiddelijk na den moord die snee op het gezicht van K. ge zien, zoodat men vermoedt, dat hij zich die zelf heeft toegebracht, ten einde zoodoende de justitie eenigs- zins op een dwaalspoor te brengen. Te Arnhem loste de schipper B. uit Wezel, met zijn schip voor de stad liggende, een pistoolschot op zijn stiefdochter; deze liet zich vallen, zoodat zij door het schot niet gedeerd werdzij maakte zich van de pistool meester, welke haar echter door den zoon van den schipper ontnomen en in den Rijn geworpen werd. De politie heeft zich in de twist gemengd en moet B. in verzekerde bewaring hebben genomen. Te Oudenaarde stapte de vo rige week een vrouw over de rails, op het oogenblik dat een trein aankwam. Do onder-stations-chef nam de vrouw op, wierp haar op zijde en redde lidar, maar hij werd zelf door de locomotief gevat, viel en werd geheel verpletterd. Te Bovensmilde is in den nacht van Donderdag op Vrijdag de wo ning van de wed. Kaïnping afgebrand. Door den veldwachter is haar zoon Reinder Kamping in hechtenis ge nomen en te Assen binnengebracht, als verdacht van den brand te heb ben gesticht. Alle papieren van waarde werden in zijn portefeuille gevonden, en het kabinet, waarin die geborgen waren geweest, was ge heel verbrand. Kamping heeft, naar men zegt, reeds bekend. In Parijs zijn 65.000 personen, die leven van bedelen. 14.000 man nen, 26.000 vrouwen, 12.000 jongens en 13.000 meisjes houden zich met dit vak bezig. De kosten der tentoonstellings gebouwen te Philadelphia en van de inrichting der terreinen, de algemeene onkosten, zullen ongeveer 8.500.000 dollars bedragen. De overledene hertogin van Kingstown bezat een zeer aanzienlijk vermogen. Hare jaarlgksche inkom sten gingen de som van dC 15,000 te boven, maar dit belette niet dat zij op schijnbaar zuinige wijze bleef huishouden. AU zij met haar eerlij ken hofmeester hare rekeningen voor het huishouden telkens met de groot ste nauwkeurigheid nakeek, ontging haar de kleinste uitgaaf niet, zelfs twee shillingen voor groente werden niet over het hoofd gezien. Eens beduidde de hofmeester haar, dat het beneden de waardigheid van zulk een rijke en aanzienlijke dame was, zich met zulke onbeduidende kleinigheden in te laten. Juist deze groote nauw keurigheid," was haar verstandig ant woord, houdt de groote huizen staande, en hierin zal mijn denkwijze bezwaarlijk veranderen." Korten tijd daarop verliet de hofmeester haar dienst om een landgoed zelfstandig te besturen. De slagen van het nood lot brachten hem in treurigen toe stand. De bijzondere goedhartigheid zijner gewezen gebiedster gedenkende, nam hij tot haar zgn toevlucht. Da delijk zond zij hem de gevraagde cC 2000 met de woorden: Ware ik niet zoo nauwkeurig geweest, waarde heer, van zelfs 2 shillingen groente na te rekenen, zoo had ik thans misschien het genoegen niet gehad mijn beproefden bediende een dienst te kunnen bewijzen. Zekere vrouw Antonia P., te Pilsen, schonk eenige dagen geleden het leven aan een drieling. Daar dit reeds het vijfde geval is van dien aard, zgn de wakkere echtelieden eenigszins ongerust over de hoegroot heid der zegen, die hun te wachten staat. De vrouw is 23, de man 26 jaren oud. voorloopig hebben zij nu dertien gezonde kinderen, daar er 2 gestorven zijn. Onlangs had de mijnwerker Beier, te Deuben, in Saksen, het on geluk onder het puin van een instor tende groeve begraven te worden. 5 dagen lang werd gezwoegd om den man er uit te graven, en werkelijk kwam hg gezond en wel te voorschijn. Ofschoon Beier gedurende 122 uren zonder voedsel was gebleven, had de krasse man nog genoeg kracht om zgn houweel op te nemen en naar huis te wandelen. Een koopman te Milaan miste eenige jaren geleden een som van 450 lire en vermoedde dat een zijner bedienden, zekere Gasparini Risolta, de dief was. Ofschoon deze stand vastig ontkende, werd hij voor den rechter gebracht en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij de gevangenis verliet, was zijne ge zondheid zoozeer geknakt en de schande drukte hem zoo ter neer, dat hg er onder bezweek. Niemand zou ooit meer aan den ongelukkige gedacht hebben, wanneer de koopman dezer dagen niet ver huisd ware. Hij ontdekte toen toch dat de geldsom, welke hij vermiste, achter een kast gevallen was, 't Was voor den onschuldig verdachte te laat, geen berouw kon hem meer in het leven terugroepen, maar de koopman spoedde zich naar diens zuster, die in kommervolle omstandigheden leefde, gaf haar het gevonden geld en nam op zich verder voor haar te zorgen en den goeden naam van haar broeder te herstellen. Yoor den rechter was het geval een ern stige waarschuwing om niet overijld te handelen. RAADSEL. Is 't aantal raders legio, Als 't „Vliegend Blaadje" iets heeft Te raden eu een fraaien prijs Daarbij te winnen geeft. Dat men ook zijn scherpzinnigheid Aan 't volgend raadsel wijd', Dat drie syllaben telt; een prijs Kroont licht uw schranderheid. Een substantief in onze taal Is 't eerste deel van 't vroord, En wordt vooral in Amsterdam Schier eiken dag gehoord. Het tweede deel is substantief. Maar in de Fransche taal, En menigeen gebruikt het ook In ons land bij ziju maal. Ook 't laatste deel is substantief En wel in 't Duitsch alleen, De stof, u door dat deel genoemd, Is wel zoo hard als steen. Een dorp in Neerland is 't geheel, Denkt, lezers, nu slechts na 1 En kent ge een mondvol Fransch en Duitsch, Dan vindt ge 't ook weldra. Voor de voldoende oplossing van dit Raadsel door onze geabonneerden, wordt als Prijs beschik baar gesteld een HUMORISTISCH ALBUM, waarvan de uitgaafsprijs is f7. Oplossingen, in gesloten couvert, onder het motto „Raadsel", kunnen worden ingezonden uiterlijk tot Donderdagavond 21 October a. s. Voor geabonneerden buiten de gemeente een dag later. De Prijs wordt bij loting toegekend. HELDERSCHE MOPPEN. TWEE PROEVEN VAN BRIEFSTIJL. 1. Beste Jan, als gij dezen in gezondheid ontvangt, is het bij ons ook zoo. Ik stuur u hierbij een oude jas, laat daarvan voor u een nieuwe maken. Uw lieve moeder sluit hier zon der mijn medeweten, drie gulden voor u in. Ge draag u goed, want anders zijt gij een groote gek en ik uw liefhebbende vader. N. 2. Waarde Voogd Voor het helpen sterven van mijn vader ben ik u ten hoogste verplicht. Zulke kleine familiezaken komen dikwijls voor. Wat mij betrefr, ik ben gezond en wel in het hospitaal. In den slag bij Sedan heb ik een been verloren, doch ik heb er Goddank een overge houden, waarmede ik de eer heb mij te noemen, uw onderdanige N. „Waar ga je zoo haastig naar toe „Och, ik heb voor mijn vrouw een nieuw hoedje ge kocht, cn nu moet ik maken, dat ik thuis kom, vóór dat de mode weer veranderd is." 289ste Staats-Loterij Prijzen van 100 en daarboven. Ie Klasse. Ie Lijst. Nos. 749 en 15274 elk f400. No. 3439 f 200. Nos. 698 4914 en 12281 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 1519 October 1875. ONDERTROUWD: R. de Vries, schieman bij de Marine, en H. H. Louis, wonende te Gro ningen. GEHUWD: Geene. BEVALLENC. Piels geb. Raadt Z. T. Gron- 8tra geb. Schuring D. T. de Jong geb. de Waard D. D. J. de Graaf geb. Giltjea D. C. M. Visser geb. Visser D. A. Krijnen geb. Bommel D. A. Waterdrinker geb. Binnenwij- zen Z. M. Pot geb. van Bergen D. J. Berk geb. Reiueri Z. C. Kunst geb. Gude Z. N. de Bruin geb. van Wijnen Z. S. Praag geb. Kool D. OVERLEDEN: P. Meijer 84 j. G. Mole naar geb. Dam 82 j. D. van Twuijver 21 m. J. Connemuu 55 j. P. Visser 53 j. Heden overleed onze geliefde Yader en Behuwd-Vader KLAAS SIMONZ. KRUL, in den ouderdom van 60 jaren. Amsterdam, 18 October 1875. Mede namens Broeder en Zusters S. K. KRUL. A. KRULJaring. Heden overleed, op een noodlottige wijze, mijn geliefde echtgenoot JO- HANNES DOMENICUS CONNE- MANin den ouderdom van bijna 56 jaren. Allen die den overledene gekend hebben zullen beseffen wat ik in hem verlies. Helder, 16 October 1875. Wed. H. CONNEMAN, geb. slnkelaar. Mede uit naam van Kinderen en Behuwdkinderen. Heden ontving ik de droevige tijding, dat mijn dierbaren echtgenoot NICOLAAS DEKKER, Gezagvoerder ter koopvaardij, op den 19n September 11. te Curafao is overleden, in den ouderdom van 37 jaren, mij nalatende 3 kinderen, te jong om dit verlies te beseffen. Nieuwediep, 19 October 1875. Wed. N. DEKKER, geb. T. Dijker. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder GERRITJE MOLE NAAR, Wed. van wijlen C. Dam, in den ouderdom van 82 jaren en 9 maanden. Helder, 17 October 1875. K. ROODT. M. ROODT—Dam. N. J. WINTER. A. WINTER—Dam. Bij baar vertrek naar Indiëroept ondergetee- kende aan alle Vrienden en Bekenden een Hartelijk VAAR WEL toe. Aan boord Stoomschip Cei.ebes." M. J. RUIJGH. Bij hun vertrek uit deze gemeente roepen hartelijk VAARWEL toe aan hunne vrienden en bekenden. Helder, 19 October 1875. M. E. de GRAUW. A. de GRAUW—de Heer. iDe drie matrozen, die jl. Zaterdagavond van de Toonbank in zeker Koffiehuis een flesch DRANK hebben medegenomen, worden in bun belang aangemaand die op dezelfde plaats terug te bezorgen, znllende zich anders voor de onaangename gevolgen moeten wachten. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg baren bartelgken en wel- gemeenden dank aan de leden van de Vereeniging ONTWAAKT BIJ TIJDS", zoomede aan allen die heb ben bijgedragen tot het welslagen van de Voorstelling, door genoemde ver eeniging ten haren behoeve gegeven. Wed. PUIMBROEK, en Kinderen. Gevraag-cl: die eenigszins met administratie be kend is en goed kan schrijven. Loon 4 a 5 gulden per week. Informatiën met eigenhandig ge schreven briefjes, onder lett. X X, bij BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1