't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Nieuw» en AdverMieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaai» 4000 Ex. Prijs 1 Cent. ^DIENSTBODE of MMj. folo. 299 Woensdag 29 December 1875. Derde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Mvertentiën. DIENSTBODE DIENSTBODE. t Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: ken Donderdag, 's avonds 6.50. Geabonneerden buiten deze gemeente, worden beleefd verzocht 't abon- „_ientsgeld over het 4e kwartaal, qjnde 50 cent, per postwissel of ostzegels over te maken vóór Januari a. s. Bij niet ontvangst op dien tijd wordt ver het bedrag met 5 Cents ver- ooging, ter gedeeltelijke vergoeding an kosten, gedisponeerd. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 December 1875. Uit de in 't Vliegend Blaadje eplaatste annonce vernemen wij, dat Sr zich hier ter plaatse een commissie evormd heeft om aan het detache- lent mariniers, in 1873 naar Atchin Vertrokken en eerstdaags alhier terug rerwacht wordende, een feestelijke ontvangst te bereiden. Van harte juichen we dit plan toe, n 't volle vertrouwen, dat het door linke deelneming van Helders bur gerij, door zedelijken en financiëelen iteun, naar wensch zal slagen. 't Vaderland is een blgk van hulde "verschuldigd aan hen, die in 't verre )osten bloed en leven hebben ge waagd om 't prestige van Nederland te handhaven. In de eerste plaats men hier weten, welke zegenin- in handel en scheepvaart in ons raderland verspreiden en van hoeveel slang daarom het bezit onzer over- iche koloniën is. Daarom dan [de diensten erkend van hen, die 't ifzieke Atchin hebben helpen tuch- Wë zijn 't aan hen verschul- igd, en 't zal anderen wellicht tot loorslag strekken hunne diensten te ijden aan een volk, dat den moed jen de dapperheid zijner zonen op vaardige wijze erkent. De mailboot wConraa" is gis- lerennamiddag uit Indië alhier aange komen. Bij de meeste godsdienstige ge zindten te dezer plaatse, zijn de kin leren der Zondagscholen met de kerst- lagen op feestelijke wijze onthaald of zijn aan hen geschenken uitgereikt. Naar men verneemt, worden met 1 Jan. kaarttelegrammen in ge bruik gesteld. Deze telegrammen kosten 20 cents, en mogen hoog stens tien woorden bevatten. Tegen Januari zullen van Staats wege met postzegels gestempelde en- veloppes verkrggbaar gesteld worden, voor het binnenland ad hl/t, voor het buitenland ad 13 Cent. 1 Indertijd hebben wij melding gemaakt van de zaak van den 17- srigen jongeling Bobeldgk uit Twisk, g Hoorn, beschuldigd van 3 brand- lichtingen en 26 diefstallen. Wij gelden toen mede, dat de besch. geen len voor het plegen dier feiten jt op te geven, dat de verdediger S. Katz, met het oog op het niet itaan van toerekenbaarheid, con- ideerde tot ontslag van rechtsver- lging subsidair tot een hernieuwd iderzoek en dat het Hof die subsi- iire conclusie toewees, met benoe- jing der hh. doctoren J. N. Ramaer van Persijn tot deskundigen. Deze ebben thans een verslag uitgebracht, letgeen hierop neerkomt, dat besch. Dlgens hunne meening de feiten ge pleegd heeft onder den invloed van toornis zijner verstandelijke vermogens j <n ze hem dos niet toe te rekenen Een opzending naar een krankzin nigengesticht wordt niet wenschelijk geacht, het houden van een nauw lettend toezicht echter noodzakelijk. Maandag a. s. des namiddags ten 12Y2 ure wordt de zaak verder voor het Hof behandeld. Den 23n November had op het kerkhof te Tanabang, in tegen woordigheid van den Gouverneur-Ge neraal en vele burgerlijke en militaire autoriteiten, de onthulling plaats van het monument vau wglen generaal- majoor J. H. R. Kohier. Het sierlijke monument is van marmer en draagt op de vier zijden de volgende opschriften: Aan de voorzijde staat: De Gene raal Majoor, J. H. R. Kohier. Ridder der Mil. Willemsorde 4e kl. Bevel hebber 1ste expeditie Atjeh. Aan den rechterkant staatgeboren te Groningen 3 Juli 1818. Wg zullen onzen plicht doen. Deze woor den zijn door een lauwerkrans omge ven. Boven een gebeeldhouwde Mil. Willemsorde, met de woordenVoor moed, beleid en trouw, staatge sneuveld voor Atjeh 14 April 1873. Eindelijk zijn aan den achterkant de volgende woorden aangebracht: Zijne Weduwe, vrienden en vereer ders en zijne kameraden van het Ned. Ind. Logor, 1875. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur woedde boven de stad Zwolle een hevige windhoos, die vooral op de markt nabij de groote kerk eenige kramen links en rechts wierp, zoodat de eigenaars verplicht waren hunne stapeltjes met touwen en ijzeren pen nen aan den grond te bevestigen. Gelukkig bleef het bij deze tijdelijke gevaren en bleef men van het neer vallen van schoorsteenen en dakpan nen bevrijd. Te Winschoten is de boek- en courantdrukkerij van de firma E. Verwer Co totaal afgebrand, met bgkans alles wat zich daarin bevond. Ook het woonhuis is gedeeltelijk be schadigd, doordien de wind hevig en ongunstig was. Eenige dagen geleden ia te Heemstede een bejaarde dame, een weduwe van 75 jaren, jammerlijk om het leven gekomen. Des avonds te half elf ure van een vriendin naar haar zeer nabij gelegen huis gaande, geraakte zij in de Zand vaart. Twee nachtwakers waren niet ver af en spoedig ter plaatse aanwezig, maar in stede van de vrouw uit het water te redden, hetgeen gemakkelijk had kunnen geschieden, gingen zg eerst een veldwachter, een eind verder af wonende, halen. Toen zg terugkwa men was het te laat. De vrouw werd levenloos opgehaald. Onder Berg-Ambacht zat een boerenzoon aan den haard hennep schillen, toen eensklaps een zijde spek, waarvan het touw doorgeslipt was, uit den schoorsteen neerviel in een te vuur hangenden pot vol kokend water. De jongen is deerlgk gebrand en zal verscheidene weken buiten staat zgn te werken. Terwijl Vrgdagmorgen de op zichter van den Waterstaat P. de Kiewit op het eiland Schokland met den vasten arbeider H. P. Smits ee nige werkzaamheden moest verrich ten en zij door den hooger water stand over de loopplank moesten gaan, is Smits plotseling van de plank gevallen en verdronken. De 53 ja rige ongelukkige laat een weduwe na, waarvan de oudste zoon, door de goedgunstige beschikking van de Directie, met de tijdelijke waar neming van zijns vaders dienst is belast, met de bepaling, de treurende moeder te onderhouden. Onder de zeldzame faillissemen ten mag zeker worden gerekend dat eens landbouwers te Keer, wiens passief, naar men zegt, meer dan een half millioen francs bedraagt. Bij de uitbarsting van den vuur- spuwenden berg op IJsland zgn 16 boerenwoningen vernietigd door asch- regen. Van den lln tot den 20 dezer zijn 48 schepen door het Kanaal van Suez gegaan. De ontvangst in dit tijd vak bedroeg 965.000 frs. Te Stockholm is de grootste druk kerij afgebrand, waarbij de chef van de lithografische afdeeling met zijn drie kinderen is omgekomen. De aan den mond der Theems gestrande Deutschland" is geheel uiteen geslagen. Te Parijs worden tegenwoordig kousen verkocht, uit een mengsel van papier en mousseline vervaardigd en die niet duurder dan het wasscheu van gewone kousen kosten. De uitvinding is van Amerikaanschen oorsprong. Gp de Theems heeft Woens dagmorgen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Tegenover Gravesend was een oud houten oorlogschip ge stationeerd, tot oefenschool voor jon gens, die zich aan den zeedienst wil len wijden. In de lampenkamer had een ontploffing plaats, en weldra was het dek van het schip met vloeibaar vuur bedekt. Ofschoon de booten onmiddelijk te water werden gelaten en er spoedig hulp van in de nabij heid liggende schepen kwam, worden toch de onderwijzer en 15 jongens vermist. De bevelhebber, de kapt. ter zee Bourckier, bleef het laatst aan boord. Zijne dochters bleven zoo lang mogelijk op het dek van het brandende schip en sprongen ten laatste van het 25 voet hooge schip in de rivierzij bereikten zwemmende het land. Te Parijs is een rijke Boliviaan gearriveerd, Senor Ramon Alvarez Y Tempice. Hg heeft er een prachtig hotel gehuurd voor zich en zijne nicht, de lfijarige Concepcion Dolorosa, in Bolivia bijgenaamd »de dame met het doodshoofd." Deze jonge dame is zeer schoon van vormen en beweegt zich be vallig; hare armen zijn prachtig, hare schouders rond, maar op haar aangezicht geen spoor van vleesch! 't Is vel en been in den letterlijken zin Zoo is ze geboren. Men zegt dat hare moeder, vóór Concepcion Dolorosa ter wereld kwam, dagelijks naar bet kerkhof ging om te weenen en te bidden op het graf van een geliefden broeder. Haar oom heeft te Londen voor haar een soort van wassen masker doen vervaardigen, 't Is een waar kunststuk, maar natuurlijk mist het gelaat beweeglijkheid eu uitdrukking. Zoo ziet men haar dagelijks met haar rijken oom door Parijs rijden. Overigens, zooals gezegd werd, is Concepcion Dolorosa werkelijk schoon te noemen. Ze heeft prachtige zwarte lokken, levendige oogen, zingt goed, speelt goed piano en danst keurig, heeft een bruidschat van zes millioen, maar een wassen gelaat, zonder leven of uitdrukking. Uit Phalzburg schrijft men aan het Journal d'Alsace" het vol gende Tusschen de dorpen Wilsberg en Buckelberg heeft zich dezer da gen een geval voorgedaan, dat wel tot de zeldzaamheden mag gerekend worden. Een troep raven, wier aan tal steeds toenam, vervolgde al kras sende een grooten wolf, die, met een dooden hond in den bek, zich in het kreupelhout trachtte te verbergen. Op een gegeven oogenblik wierpen zich al de uitgehongerde vogels te gelijk met een ontzettende woede op den wolf en noodzaakten hem door krachtige vleugelslagen en duchtige snarelhouwen, vooral op zijn kop en oogen gericht, zgn prooi los te laten en de vlucht te nemén. Onder luide zegekreten vielen allen vervolgens aan op den buit, waarvan spoedig niets meer dan de beenderen waren overgebleven. Vijf raven waren echter bg dit stoute stuk omgekomen. Men herinnert zich zeker nog wel de zonderlinge geschiedenis van den Franschman Narcisse Pelletier. Hg bevond zich als scheepsjongen aan boord van een vaartuig, leed schip breuk en geraakte onder een stam Australische wilden, die hem vrien delijk opnamen. Hij schikte zich ge heel naar hunne levenswijze en bleef achttien jaren bij hen. Toen werd hg door de equigage van een En- gelsch schip ontdekt en, zeer te gen zijn zin, naar Europa medege nomen. Pelletier, die eerst niet spreken kon of niet wilde spreken, en zgn moe dertaal bijna geheel vergeten had, heeft haar thans met wonderlijke snelheid weer aangeleerd. Hij is den 18 December te Marseille aangekomen en toen dadelijk gebracht naar het dorp, waar hij geboren werd en waar hij nog zijne moeder en broeder zal vinden, die hem reeds lang dood waanden. De uiterlijke teekenen van zijn ver blijf onder de wilden zal hg zeker wel levenslang bewaren. Hg is na melijk over het geheele lijf getatouëerd en zijne ooren zijn a jour bewerkt. In 1874 bracht Californië voor een waarde van 88 millioen francs aan goud voort, een vierde gedeelte der opbrengst van twintig jaren ge leden, en alle andere goud opleve rende Staten van Noord-Amerika brachten gezamelijk42 millioen voort: de steeds toenemende zilverproductie bereikte een waarde vau 235 millioen francs. De opbrengst van edele me talen in de Ver. Staten, tusschen het rotsgebergte en de Stille Zuidzee, be droeg dus een waarde van 365 mil lioen francs, een cijfer, hetwelk nooit te voren bereikt was en dat in 1875 zeker nog zal overtroffen worden, als wanneer men een opbrengst ter waarde van 4000 millioen francs ver wacht. 289ste Staats-Loterij. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. 8e Lijst. No. 14955 f25.000. Nos. 10547 11689 en 17478 elk f1000. Nos. 19371 en 20533 elk f400. Nos. 308 1907 6332 8126 9814 14432 en 14726 elk f 200. Nos. 6818 7034 8744 S836 10921 12639 en 17368 elk f100. Burgerlijke Stand. Helder. Van 2428 December 1875. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene, BEVALLENJ. A. Blits geb. Hollenbach, Z. A. Scheurleer geb. Bcthlehem, D. J. C. Heijnings geb. Wessels, D. C. G. Pieters geb. Spigt, Z. N. Wind geb. Glim, Z. M. Bak ker geb. Laan, D. A. Baas geb. Kooijman, Z. A. Kleinschmidt geb. de Vos, Z. J. A. Korver geb. Roozeboom, D. G. Collct geb. Bomhoff, Z. OVERLEDEN: E. de Vos geb. van Dijk, 37 j. Even als vorige jaren, bestaat in dit blad we der gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARS GROET aan Familie, Vrienden, enz., onder de rubriek Advertentiën, a 25 Ct. Men gélieve deze uiterlijk in te zenden vóór Vrgdagmorgen 10 uur. f Bevallen van een Meisje, J. C. LEI JE R—Prins. Helder, 28 December 1875. Algemeen© kennisgeving. Bevallen van een Meisje, J. A. KORVER—Roozeboom. Helder, 27 December 1875. Een fatsoenlijke gevraagd, bij Mejuffrouw THIJSSENNieuwebrugsteeg. Er wordt gevraagd: EEN DIENSTBODE. Wasch buitens huis. Adres J. DE BEURS, Kruisweg. Er wordt gevraagd: een zindelijke DIENSTBODE. Adres hoek Nieuwe Kerk plein, No. 61Nieuwediep. Wordt gevraagd EEN DIENSTBODE, die met de wasch kan omgaan. Adres bij J. HOOGENBOSCH, Weststraat. HELDERSCHE MOPPEN. „Wel, Antoon, hoe kant gij uu toch om voor een kwartje sigaran te halen een vol uur uit blijven." „Ja, mijnheer, dat zal ik u zeggen: de versche waven nog niet klaar en oude wilde ik niet meêbrengeu, eu toen heb ik zoolang gewacht," antwoordde de knecht, die daags te voren beknord was geworden, omdat hij zich van den bakker oudbakken brood in de band had laten stoppen. Het is van algemeene bekendheid, dat men in Engeland slecht9 zeer weinig formaliteiten in acht neemt bij liet sluiten van een huwelijk. Amerika steekt bet echter in dit opzicht dc loef af. Het volgende strekke daarvan tan bewijze: „Niet lang geleden schelde een jonkman des ochtends aan het huis van een rijken burger van Aslunter aan en verlaugde zijne vrouw te spreken. „Gij vergist u stellig in het huis, uwe vrouw is niet bier (er is niemand dan de leden van mijn eigen gezin," antwoordde de vrouw dc» huizes aan den vreemdeling.) „Het is juist een der leden van uw gezin, die ik wensch te spreken. Ik heb na melijk gisterenavond uwe oudste dochter gehuwd," luidde het bedaarde antwoord, terwijl hij aan de onthnt8tft-*"1~"r'"'ft. troph- Wordt gevraagd: EEN DIENSTBODE. Adres den Heer C. WIJS Jr., Laugestraat, C 153. Wordt gevraagd: s met 1 Februari of vroeger een fatsoenlijke Informatiën bij de Uitgevers dezer. Wordt gevraagdtegen 1 Februari, een KEUKEN MEID of NOODHULP, voor 3 maanden, van getuigschriften voorzien. Adres Bureau dezer Courant. Mejuffr. WIGMAN, ^Spoorstraat Q 16, verlangt een Gevraagd: een MEISJE, liefst niet beneden de 15 jaar oud. Loon naar bekwaamheid. Adres Mevr. DEKKER, Molenplein. Er biedt zich aaneen net ^"'=a R. C. Kindermeisje. Ad— «ERKHODT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1875 | | pagina 1