't VLIEGEND BLAADJE. AlffPIBMIlt' Vil'IIWS' en AdvertentieMe No. 305 Woensdag 19 Januari 1876. Vierde Jaargang VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Gent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN GEDACHTEN. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. YAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz.te Texel. Bij wie Ad verten tiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.50. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Januari 1876. Gisterenmorgen bad alhier op het Helderseh kanaal de wedstrijd op schaatsen plaats, uitgeschreven door de IJsclub West-Frisia." Een onaf zienbare massa toeschouwers volgde met belangstelling de 16 kloeke rij ders in bun kampstrijd. De eerste prijs, f 60, werd behaald door K. van der Held, de tweede prijs, f 20, door D. Wiljouw, de derde en vierde prijs, elk f 5, door M. Nagelhout en F. Schoefelenberg. Dit echt volksfeest werd door goed weder begunstigd, terwijl de muziek van de dd. Art.-Schutterij niet weinig de feestvreugde1 verhoogde. Des avonds verëenigden de leden der Club zich in Musis Sacrum en wer den aldaar de prijzen aan de winners uitgereikt. Door den heer Alting von Geusau werd in een treffende rede hulde gebracht aan allen, die dit echt Hollandseh volksfeest tot stand hiel pen brengen. De winners werden door den heer v. G. met een opwekkend woord toegesproken, doch vooral treffend waren de woorden, gericht tot v. d. Held, de winner van den eersten prijs, als zpude doofstom, en ongelukkig voor hem dus onver staanbaar. Een aangenaam bal besloot verder het genoegen van den dag. De zangvereeniging Excelsior" alhier zal op Dinsdag 25 Januari a. s. in Tivoli een eerste uitvoering geven. Het concert door de zangver eeniging »Ceeilia" Zondagavond in Musis Sacrum gegeven, is naar wensch geslaagd. Het programma, vooral moeielijk in het 2de gedeelte, werd flink uitgevoerd. De leden toonden ook nu weder wat een klein getal personen door aanhoudenden ijver en ambitie vermag. Een geanimeerd bal besloot den avond. Zondagavond werd door bet Jongelings-Collegie Nut en Genoegen ten tooneele gevoerd «Simon Turchie of de Italianen te Antwerpen. Of schoon dit stuk nog al moeielijkhe- den heeft, werd het door de wer kende leden zeer goed uitgevoerd, waarvan de herhaalde toejuichingen der aanwezigen blijken gaven. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar hier, aan boord waarvan zich bevindt het detache ment mariniers, dat alhier op fees telijke wijze zal worden ontvangen, is 14 Januari, des avonds, te Suez aangekomen en heeft de reis voort gezet. Bij 's Rijks Marinewerf te Wil lemsoord wordt verlangd een Opzich ter van Maritime Werken, tusschen de 30 en 40 jaar oud, op een jaar wedde, aanvankelijk van T1100. De dag voor de behandeling der zaak van Jut is nog niet bepaald. Het opmaken der acte van beschul diging eischt zeer veel tijd, daar de bouwstoffen daarvoor moeten geput worden uit meer dan zevenhonderd stukken. Aan de oliefabriek de "Pauw" te Westzaan is een jammerlijk onge luk gebeurd. Een blokmaalder is bij het smeren van den molen in bet kamwerk gevallen en zwaar verminkt er uitgehaald, zoodat men voor bet behoud van zijn leven beducht is. Welke treurige gevolgen de uitvinding van sommige tappers te Amsterdam om aan ieder, die bij hen een borrel drinkt, een bon te geven, waarop een pendule of eenig ander voorwerp van betrekkelijk geringe waarde kan getrokken worden, reeds heeft, daarvan heeft de heer P. H. Testas dezer dagen bij gelegenheid eenér volksvoordracht der maatschappij voor den werkenden stand een staaltje bijgebracht. Een anders knap werk man werd onlangs gearresteerd, om dat hij in een staat van lichte dron kenschap koffie uit het dok had ge stolen, en bij de visitatie vond men 64 dergelijke bons in zijn zak. Te Herwaarden vielen dezer da gen drie kinderen door 't ijs. De moe der snelde te hulp, doch zakte mede door de ijskorst; een oudere broer en zuster daagden op ook zij verdwe nen in de diepte. Gelukkig dat ee- nige vreemden na vele vruchtelooze pogingen er ten slotte in mochten slagen de moeder en haar geheele ge zin te redden. De 23jarige zoon van de we duwe Matthijs buiten de Boteringe- poort te Groningen, een oppassend jongman, was met drie andere perso nen uitgereden, om een bezoek te brengen te Hoogezand, aan de ou ders zijner aanstaande, met wie bij binnen kort in bet huwelijk hoopte te treden. Nabij de Foxholsterklap zijn Matthijs en een zijner medge- zellen in een wak gereden en in weer wil van alle pogingen tot redding is de jongman daar op treurige wijze omgekomen.Zijn medgezel werd gered. Nabij Doega zijn, zooals uit Ragusa aan den Tim es wordt ge meld, meer dan 300 Turksehe solda ten doodgevroren, terwijl een nog grooter getal met bevrozen ledema ten in de hospitalen ligt. In de Figaro" schrijft een bedelaar, dat bij door de vinnige koude geheel geruïneerd wordt; de liefdadige menscheh hebben bij de koude geen tijd en geen gelegenheid hunne giften uit hunne portemon- naies te halen. Daarom vraagt hij of de kleedermakers geen afzonder lijke zakjes in de jassen zouden kun nen maken, waaruit de bedelaars 't kleine geld, voor aalmoezen bestemd, zelve zouden kunnen nemen, nu zij er meer dan anders nog behoefte aan hebben. »In 70 dagen rondom de we reld!" is thans het programma, dat een engelsche stoombootmaatschappij beweert te zullen verwezenlijken. De stoomvaart-lijnen, die Engeland met alle deblen der wereld verbinden, zouden dit mogelijk maken. Yan Londen over Suez, Aden, Singapore, en Batavia, naar Melbourne in Au stralië in 42 dagen dagen, en van daar over de Fidsji- en Sandwichs- eilanden naar San Francisco, waar gelegenheid is rechtdoor per trein naar New-York te sporen, welke stad gemeenschap genoeg bezit met En geland, om die reis in 28 dagen te doen. Sedert verscheidene jaren stu deerde in Leipzig een jongeling met buitengewonen ijver in de Chemie. Hij was niet alleen een der ijverigste studenten, maar ook een der meest geliefden onder zijn makkers. Zacht en vriendelijk van natuur, was hij geen spelbederver, hij deed mee, en ofschoon hij niet van uitspattingen hield, was hij echter in een vroolijk gezelschap goed op zijn plaats. Er was iets gedistingeerds in zijne ge heele persoonlijkheid, en zijn kleine sierlijke handen verrieden een aristo cratische afkomst. De professoren waren niet minder met hem inge nomen. In het laboratorium muntte hij door groote handigheid en schran derheid uit, en toen hij na 5 of 6 semesters zijn eind-examen aflegde, geschiedde dit met glans. Eenige dagen geleden werd bij een der Professoren een Dame aangediend. «•Professor," zeide de bezoekster, «ik kom U vóór mijn vertrek mijn dank brengen.". »Uw dank?" vroeg deze verwonderd. «Zeker," antwoordde de jonge dame. »Ik was aan een ouden man, Vorst.... (volgt een Rus sische naam), uitgehuwelijkt; toen mijn gemaal stierf, bleek het, dat zijn vermogen geheel verloren was. Ik moest nu aan de toekomst denken, en met het weinige dat mij overbleef mij voorbereiden om mijn brood zelve te verdienen. Sedert drie jaren ver toefde ik daartoe te Leipzig, en de student, dien gij gisteren hebt geëxa mineerd, ben ik." Drie jaren lang had de Vorstin haar incognito weten te bewaren en hare medestudenten hebben nooit het minste vermoeden van de waarheid gehad. Zeker een moeielijke taak en wel een bewijs, dat zij niet behoorde tot het ras der minder gunstig be kende Russische vrouwelijke studen ten. Dezer dagen is Jacqnes Prinx overleden, die vóór acht jaren van zich deed spreken wegens een door hem 'geleerde spin, welke, op de wij zerplaat van een horloge rondloopen- de, bij het door den toeschouwer op gegeven uur stil hield. De man heeft zijne dochter, een paardrijdster, een vermogen nagelaten van 450.000 frks. Het offieiëele blad van Irkoetsk deelt mede, dat men in den nacht van 22 Augustus te Irkoetsk eene aard beving gevoeld heeft, die omstreeks 15 seconden duurde. Uit de jaarboe ken dier stad, welke sedert ander halve eeuw, ofschoon niet zeer nauw keurig, worden bijgehouden, blijkt, dat aardbevingen in die streken meer en meer menigvuldig worden. Eer tijds gingen er jaren voorbij zonder dat men de schokken voelde. Aldus bad er van 1742 tot 1755 geen en kele schok plaats, terwijl sedert 1846 deze verschijnselen zich bijna ieder jaar en somtijds herhaalde malen voor doen. In 1862 hebben er 16-schok ken plaats gehad, waarvan 9 in den loop der maand Januari. De voortdurende stilstand van den handel en het daardoor ontstaan gebrek aan arbeid voor de Werklieden veroorzaken in den Staat New-York een onrustbarende vermeerdering van bet getal misdaden. De gevangenis voor mannen te Sing-Sing bevat op dit oogenblik 1500 veroordeelden terwijl de gevangenissen van Auburn en Chattam buitenmate talrijk bevolkt zijn. Ingeval deze toestand moet voortduren, vraagt men zich af hoe de Staat al de overtreders der wet zal kunnen blijven opsluiten, daar de ruimte weldra zal ontbreken. In Sing- Sihg zijn 1150 cellen en ondanks de wet voorschrijft dat slechts een ge vangene in iedere cel mag verblijven, zijn meer dan vier honderd veroor deelden paarsgewijze in een cel op gesloten. Nog nooit heeft men een zoo groot aantal misdadigers gehad. Het stelsel der gevangenissen is er klaarblijkelijk zeer gebrekkig, want meer dan de helft der gevangenen hebben niets te doen en komen slechter van inborst uit de gevange nis dan zij er ingetreden zijn. Het comité, belast met het toezicht over de Staatsgevangenissen, denkt er aan dén gevangenen werk te verschaffen, doch het vreest daardoor concurrentie met de fabrikanten in het leven te roepen. Dit vraagstuk zal aan de wet geving voorgelegd worden, want de toestand is gevaarlijk en vraagt een spoedige oplossing. Op een nacht in het laatst van het vorig jaar zoo verhaalt de Pa- rijsche Evenement stonden in de rue Mouffetard, de rue de Louscine en de rue des Lyonnais, in de don kerste hoeken verscholen, eenige po- litie-agenten op wacht. Al hunne aandacht was op de voorbijgangers gericht. Omstreeks middernacht zagen zij een man, door een reusachtige dog hond vergezeld, bijna onhoorbaar de rue des Lyonais ingaan. Hij wilde blijkbaar niet opgemerkt worden want hij zocht zooveel mogelijk de donkere zijde der straat. Weldra hoorde men van den an deren kant iemand aankomen; het was een vrouw. Juist toen zij nog wei nige schreden van den geheimzinni- gen persoon met den hond verwijderd was, bleef zij plotseling staan en viel onder een half onderdrukten kreet achterover. De onbekende sprong op haar toe en begon hare zakken te doorzoeken. Hij lag nog op zijn offer geknield, toen hij zelf eensklaps door een aantal agenten van achteren ge grepen en overmeesterd werd; eenige andere agenten maakten zich van den hond meester. De ongelukkige vrouw had inmid dels haar bewustzijn verloren; een strik had haar den hals toegesnoerd. De nachtelijke roover, die zekere Jules F. bleek te zijn, had haar een lazzo over het hoofd geslingerd en haar geworgd. Hij heeft dit afschuwelijk handwerk langen tijd kunnen drijven, zonder dat de politie hem op de daad kon betrappen. In het werpen met den lazzo of Indiaanschën strik had hij een groote mate van behendigheid verkregen, daar hij vroeger leefde van het vangen en verkoopen van vreemde honden. Hij hield er nog een aan tal kwaadaardige honden op na, welke hij tot zijne verdediging had afgericht, zoodat hij met zijne reusachtige dog gen de schrik was van de gansche dievenwijk, waarin hij woonde. Zijne nachtelijke tochten waren langen tijd onopgemerkt gebleven, want het huis waarin hij woonde had geen portier; de huisdeur kon door een slechts aan de bewoners bekend mechanisme ge opend en gesloten worden, zoodat ieder hunner vrijelijk kon binnen ko men en uitgaan. Het arme slachtoffer van zijn laat- sten aanval is zoo geschrikt dat zij waarschijnlijk het verstand verloren heeft. Intusschen is nu een einde ge maakt aan zijne gruweldaden. HELDERSCHE MOPPEN. DE TIENDE, Een echte Kamper wedde, dat hij tien karbo naden zou opeten. Tóen hij het tot de negende had gebracht en hem de tiende te bezwarend viel, riep hij verdrietig uit: „Had ik geweten dat de 10de mij de weddingschap zou doen ver liezen, dan was ik natuurlijk wel zoo wijs ge weest om die het eerst op te eten." EEN ONGELUK. Hé conducteur! Stop eens even! Ilc heb een dubbeltjo peeren gekocht. Héen ik moet nog het geld van mijn rijksdaalder terug hebben. Hé conducteur! Iaat stoppen! Hé! Hé! Al wat goed is moet men leeren, Al wat deugd is moet men eeren, Maar wat slecht is moet men wceven. Hij, die getrouw zijn plicht betracht, Slaapt altijd rustig, kalm en zacht. En ziet door braven zich geacht. Verlunt u nooit op sterkte cn kracht, De dood komt als een dief bij nacht, En velt u neder, onverwacht. Wanneer gij fouten hebt begaaD, Wrijft die dan nooit een ander aan. Wie sctyild belijdt, vergeeft men licht, Hij wordt blijmoedig opgericht. Door arbeid en met taai geduld Wordt soms het moeilijkst werk vervuld. Geld is de ziel van bijna alle zaken, Toch kan het geld alleen geen sterveling (volmaken. Beter zonder geld op zak In den vreemde dwalen, Dan met twist en ongemak Rijk te middagmalen. Wie trotsch steeds op den naaste ziet, I3 zelf doorgaans de rechte niet. Enkel bidden helpt ons niet, Enkel werken evenmin: Bid en' werk daarom gestaag Met een reinen zin. Wie wil strijden voor de waarheid, Brengt wel menig zaak tot klaarheid, Maar kampt dikwijls met veel naarheid. Wees niet trotsch op eer of rijkdom, Noch op schoonheid of op kracht. Ieder sterv'ling is afhank'lijk Van des Hoogsten liefde cn macht. Matigheid in heel uw handel Hoedt voor krankheid lijf en bloed, Matigheid in doen en wandel. Hoedt voor onrust het gemoed. Wie zich met liefde stelt te weer, Slaat t spoedigst zijnen vijand neer. W. M. Tz. Burgerlijke Stand. Helder. Van 14—18 Jan. 1876. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLENM. A. Portegijs geb. de Moor Z. J. M. van Keulen geb. Hansseu Z. J. G. Brachthuizen geb. Freers D. P. Griek geb. Groot D. N. Brouwer geb. Eelman D. D. Hoppe geb. ten Boekei Z. J. Nielsen geb. Walraven Z. H. M. Smit geb. Winter Z. J. Boon geb. Knijper Z. J. Schaap geb. Koorn D. OVERLEDENE. de Vries geb. Muije 37 j. L. Pieters 3 w. J. Buskelman 85 j. Levenloos aangegeven 1. Bevallen van een Dochter, N. EELMAN,geliefde Echtgenoote van JAN BROUWER. Nieuwediep, 17 Januari 1876. Op den 16 Januari bevallen van een Zoon, J. M. HANSEN, geliefde Echtgenoote van J. YAN KEULEN. Heden beviel mijne geliefde Echt genoote H. M. SMiT—WINTER van een Zoon. Nieuwediep, 16 Januari 1876. J. J. SMIT. Algemeene Heden overleed na een kortston dig lijden van twee dagen, mijn ge liefde Echtgenoot J. BUSKELMAN, in den gezegenden ouderdom van 85 jaar en 9 maanden. Bijna twintig jaren mogt ik een gelukkige Echt- vereeniging met hem genieten. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen beseffen hoe zwaar mij dit verlies treft, doch ik hoop in den wijzen wil des Heeren te berusten. Nieuwediep, 16 Januari 1876. Wed. J. BUSKELMAN- Blijendaal. Tot diepe droefheid van mij en mijne verdere betrekkingen, overleed heden, na eene kortstondige onge steldheid, mijn hartelijk geliefde Echt genoot JACOB van LOENEN, rus tend Koopvaardij-Kapitein, in den ouderdom van bijna 59 jaren. Amsterdam, 12 Januari 1876. Wed. J. van LOENEN, SIEBRASSE. Eenige kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1