't VLIEGEND BLAADJE. Alirfiiiwiie Meiros- IS en AdratarfieMe No. 321. Woensdag 15 Maart 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN 290ste Staats-Loterij. Advertentie;?. Schilder en Kamerbehanger, fatsoenlijke JONGEN, DIENSTBODE, een flinken JONGEN. Een fatsoenlijk DIENSTMEISJE, V erschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. YAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz., te Texel By wie Advertentiën eu Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndiê Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Maart 1876. De gunstige liggiug, waarin het stoomschip »König Wilhelm" zich sedert jl. Zondag bevindt, deed zeer veel hoop voeden dit stoomschip eindelijk van die plaats af te brengen. Die pogiDg, gisterenavond daartoe herhaald, was echter niet gelukkiger dan andere maleu. De hulp der sleepboot »Stad Amsterdam" en de eigen kracht van 't stoomschip waren nog niet voldoende om in geheel vlot water te komen. Men zal nu weder wachten op een gunstigen waterstand, om, zoo men meent, tot het gewenschte gevolg te geraken. Wenschelijk is het dat die poging eindelijk gelukt; zooveel volharding verdient belooning. Vrij talrijk waren gisteren de belangstellenden, die aan het strand daarvan getuigen wilden zijn. Het kofschip Maria Anna, kapt R. K. Zeven, van Oude Pekela, is op reis van Drammen naar Emden, met man en muis vergaan. Veertig aandeelhouders in de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij waren Zaterdag in de Keizerskroon" te Amsterdam- bij een iu een buiten gewone algemeene vergadering. In antwoord op gedane vragen, deelde de voorzitter, de hr. S. W. Josepbus Jitta, mededat de direktie tot haar leedwezen moet mededeelen, dat ondanks alle mogelijke inspan ning, de geul niet op 1 April e. k. gereed zal zijn. Verschillende omstandigheden, o. a. het stranden van een baggermolen en de vroege en langdurige vorst hebben daartoe medegewerkt. Volgens de bepalin gen der concessie, betrekkelijk over macht, is van alles, ter zijner tijd behoorlijk mededeeling gedaan aan den min. van binuenl. zaken, en het verzoek is 'tot hem gericht de over macht wettelyk te constateeren, het geen binnenkort kan worden te gemoet gezien. De ondervonden te genspoeden,, die zoowel voor de di rectie als voor den handel groote teleurstellingen opleveren, znllen echter geen invloed hebben op den eindtermijn van oplevering. Vrij dagavond zijn van den laat- sten trein van den Haag naar Amster dam nabij de Vinkbrug onder Leiden, door het losspringen van een wielband van eeu der wagens, 3 rijtuigen gederailleerd en erg beschadigd. Per soonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehadalleen is een der reizigers, door de duisternis misleid, in het water geloopen, doch is er met een nat pak afgekomen. Ten gevolge van hoogen water stand en het hevige stormweder is het gedeelte Hedel—Vught van den spoorweg UtrechtBoxtel sedert Zondagavond voor de treinen niet meer berijdbaar! De treinen van Utrecht loopen thans niet verder dan tot Hedel en van daar terug. Door 't overstroomen der pol ders staan in Friesland onderscheidene boerderijen geheel in 't water en weet men met de runderen haaBt geen raad. Op sommige stallen heeft het vee tot aan de knieën in het water gestaan. De berichten omtrent de over stroomingen in Frankrijk luiden ongunstig. Te Berry staat 15 cen timeter water in de straten. Alle winkels en koffiehuizen zijn gesloten. Uit Morez, in het departement van den Jura, wordt het volgende gemeld. Een meisje, oud 22 jaren, kwam op een bureau, waar een jon geling, met wien zij verkeerde, klerk was. Na met hem een korten twist te hebben gehad, loste het meisje drie pistoolschoten op de borst van den jougeling, die doodelijk getrof fen werd. De twee andere klerken, die op bet bureau aanwezig waren, hadden den tijd niet om de misdaad te beletten. De moordenares beeft zich zonder tegenstand te bieden laten aanhouden. Te Weilburg is men weder een paar personen op het spoor gekomen, die valsche bankbiljetten iu omloop brachten. Zekere kramer, Antoni genaamd, en een makker van deze zijn gevangengenomen. Men vond bij hen meer dan 10 duizend mark aan valsch papier en hoopt door deze vangst een geheele bende op het spoor te komen. Een brand-alarm. De bijzonderheden omtrent de onlangs voorgevallen ramp in een der schouwburgen van Cincinnati zijn vreeselyk. In de beschrijving er van zal de lezer een treffende overeen komst opmerken met de droevige tooneelen, die zich voordeden toen de oude Amsterdamsche schouwburg afbrandde. Met des te meer belang stelling wellicht zal men dan het volgende lezen, dat uit Cincinnati geschreven wordt: 's Avonds van den 5n Febr 11. verdrong een talryke menigte zich voor Robinson's opera-gebouw. Op gevoerd zou worden een allegorie »De groote republiek", een reeks van tableaux vivauts, welke verschil lende tafereelen uit de geschiedenis voorstelden, te beginuen met de ontdekking door. Columbus. Lang zamerhand vulde de menigte de zaal en wel in die mate, dat geen staan plaats meer overbleef. Men schat het aantal personen in het gebouw op 2600 tot 3000, ongerekend een 500tal personen, die tot de opvoering noodig waren en zich op het tooneel of in de nabijheid daarvan bevonden. Het publiek moest wel een uur wachten, voordat het teeken om te beginnen gegeven werd. Nu waren er, ten behoeve van de tableaux, in het midden van de borstwering der bovenste galerij twee krachtige kalk- lichten met reflectors aangebracht, opdat zy het licht alleen op het tooneel zouden werpen. Die lichten moesten, om goed te kunnen werken, reeds eenige minuten vóór het op halen van het scherm aangestoken wordeu. Toen dit dan ook geschiedde, wierp het kalklicht in de halfdonkere zaal een scherp licht op het gordijn. Twee minuten wel had het licht reeds gebrand, toen plotseling een schelle stem op de galerij'den kreet brand! brand!" aanhief en daardoor onder het dicht opeengepakte publiek een panischen schrik verspreidde, 't Is nog niet bekend wie den kreet het eerst aanhief, doch men weet, dat hij van de derde bank der tweede galery-afdeeling kwam. Onmogelijk is het, te beschrijven welk een verwarring dit alarm ver oorzaakte. Het publiek sprong oj), aan alle kanten weerklonken duizend- den angstkreten, te midden waarvan de waarschuwende woorden der meer bedaarden verloren gingen. De verwarring op de galerij was vooral vreeselyk; zij, die het dichtst bij den uitgang stonden stormden in de grootste verwarring de trap af. Men liep elkander omver om maar buiten te komende stroom van vluchtenden trok zonder mededoogen over de gevallenen, die kermend neer lagen. De angstkreten der vluchtenden paarden zich aan het gesehreeuw der gekwetsten en het rochelen der ster venden. Moeders werden van hare kinderen gescheiden; hier en daar trachtte eeu wanhopige vrouw terug te keeren om haar kind te redden, doch tevergeefs; de menigte drong haar terug of liep haar onder den voet. Eeu der omgekomen vrouwen werd over de trapleuning gedrongen en viel van een hoogte van 15 voet op een stroom van vluchtenden. James Alexander, de man die met de regeling van het kalklicht belast was, stond bij het begin der ramp nabij zijne lichten. Onmiddelyk begreep hij dat eefl valsch alarm gegeven was en riep uit alle kracht: Blijft zitten! Het is een list van zakkenrollersBlijft zittenEr is geen gevaar!" Zijne woorden en die van zijn adsistent werden door velen gehoord, en dank zij dezer pogingen, bleven velen, die het verst van de uitgangen zaten, op hunne plaats en vermeerderden daardoor het ge drang niet. Vreeselijk was het gedrang inmid dels aan de hoofduitgangen. De groote vleugeldeur, welke van binnen naar het voorportaal voert, stond half open do menschenstroom rukte echter de andere helft spoedig uit de hengsels, waardoor meer ruimte ont stond, doch nu bleek de buitendeur maar gedeeltelijk geopend te zijn. Het voorportaal stond vol vluchtenden; onderscheidenen lagen onder den voet, doch eindelijk slaagde zekere Davis erin de beide vleugeldeuren te openen. Dat hielp echter weinigde aandrang van binnen was zoo groot, dat spoedig dubbele rijen gevallenen den grond bedekten. Niettegenstaande het por taal lager licht dan de zaal, konden de mensehen als gelijkvloers over de gevallenen naar buiten komen. Nog was de ramp niet ten einde. Zoodra het brandalarm tot de straat doorgedrongen was, liep iemand, waarschijnlijk een politie-agent, naar een brandschel en seinde om de brandweer. Geen twee minuten duurde het, of de schellen der brandweer deden zich vóór het gebouw hooren, Hier gaf de voortreffelijke inrichting der brandweer juist aanleiding tot vergrooting van de ramphet geluid der schellen en de stoom der spuiten hadden velen, o. a. hen die naar de vensters gevlucht waren, op het denk beeld gebracht, dat er toch werkelijk brand was, en het gevolg was dat het gedrang nog grooter werd. Eindelijk bevond de laatste man zich op de straat. Hoe treffend echter was het tooneel daar binnen, waar nog kort te voren duizenden menschen vroolijk bijeen zaten! Negen lijken bedekten den grond; jammerlijk groot was het aantal van hen, die meer of minder zware wonden be komen hadden. Een ongekende opschudding had het brandgerucht in de stad ver oorzaakt. Bij de opvoering alleen toch waren niet minder dan vier honderd kinderen van allen leeftijd betrokken. Van alle kanten kwamen ouders in doodsangst toegesneld, om onderzoek te doen naar hunne lie velingen. Over 't algemeen beeft bet gebeurde een verpletterenden indruk, gemaakt. Onze Kustbewoners. Hoort ge, hoe de Branding raast En in toom'loos woeden Fel de stormwind loeit en blaast Langs de onstuim'ge vloeden? Ziet ge, hoe in bange smart, Met de wanhoop schier in 't hart, Ginds de zeeman worstelt? Iu zijn hoog gestegen nood Blijft hij met vertrouwen Bij het dreigen van den dood Op Gods liefde boawen. „Redt ons!" Smeekt hij, „Opperheer. Zie beschermend op ons neer Zend ons toeh een redder!" Kloek en kalm bij 't grootst gevaar Is de Kustbewoner; Hij wordt 's naasten leed gewaar En zegt: „Niets is schoouor, Dan, waar wij gevaren zien, Broed'ren hulp en steun te bicD, Volgt mij mannen, voorwoartsl" Onversaagd steekt man van land, Klieft de onstuim'ge golven, Hoe de zee ook kookt en brandt, 't Huikje wordt bedolven. God leidt veilig 't bootje voort, Brengt de redders ginds aan boord, Waar dc nood bleef stijgen. Wederom een prooi behoed, Aan den dood onttogen! 't Hart slaat dankbaar iu 't gemoed, Vreugde blinkt nit de oogen. Ned'rig gaat de redder beeu, Leeft vergeten... God alleen Zal hem nooit vergeten. W. M. Tz. HELDERSCHE MOPPEN. In een der nieuwsbladen werd bekend gemaakt, dat bij den heer S. een nieuwe jas was gestolen. Den volgenden dag kwam in hetzelfde blad een advertentie voor van den volgenden inhoud„De S. beeft vreeselijk gelogen met aan te geven, dat du jas nieuw: was. Hij bad het prul zeker wel drie jaar gedragen. Nadere informatie te be komen bij den tegenwoordigen bezitter." Er was eens een Franscb zanger, die een ver bazende stem had en maar niet konde ontdekken,' voor welk genre der kunst hij bet meest geschikt zou zijn. Hij ging daarom naar Cherubini, die hem verzocht te zingen. De man zong, dat het hui3 op zijn grondvesten dreunde, cn vroeg daarna Welnu, meester, wat moet ik worden? Nachtwacht, was Cherubini's kort ant woord. 3e Klasse. Ie Lijst. Prijzen vau f 100 en daarboven. No. 1748 f 5000. No. 7149 f 1000. No. 13019 f 400. Nos. 2270 en 12032 elk f 200. Nos. 379 6042 10583 17684 en 19849 elk f 100. Getrouwd S. VAN BERKUM EN C. SCHUT. Alkmaar, 12 Maart 1876. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lie veling HENDRIK, diep betreurd door zijne ouders. Nieuwediep, 14 Maart 1876. H. BELTMAN en Echtgenoote. De oudergeteekenden brengsn door deze hun' hartelyken Dank, aan M. GAZAN en Echtgenoote, voor de welwillende gelegenheid, hun gegeven om hun huwelijks feest ten hunnen huize te mogen vieren, zoomede aan hunne Vrienden H. VERVER en J. PRENSLER, voorde medewerking tot opluistering van dit feest. R. HELDER G. HELDER, geb. Berkhout. Burgerlijke Stand. Helder. van 10 tot 14 Maart 1876. ONDERTROUWD: H. Tammis, zeeman, en N. van Berloo. GEHUWD: R. Helder en G. Berkhout. BEVALLEN C. E. Koningstem geb. Buijs D. J. Poll geb. Valk Z. A. Harder geb. Gijs- berts Z. J. P. Brouwer geb. Smit Z. J. A. Klein geb. Bels Z. A. Pollee geb. de Jong D. N. Goudswaart geb. Gerritsen Z. J. Klingen geb. Boon D. S. Lukkien geb. Eilers Z. A. Schaap geb. Hoogerdnin Z. C. P. van de Poll geb. Schedel D. J. G. Fritz geb. Lnff-Z. N. van Dalen geb. Kikkert Z. C. M. F geb. Crabbendam D. OVERLEDENH. Vink 3 m. J. F. T. Major 37 j. R. K. Mulder 2 m. Levenloos aangegeven 1. Hedenmorgen beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon ADRIANA HOOGERDUIN, geliefd. Echtgenoote ven W. SCHAAP. Helder, 12 Maart 1876. Heden beviel door Gods goedheid mijn geliefde Echtgenoote C. M. BAAS geb. CRABBENDAM van een wel geschapen Dochter. Helder, 12 Maart 1876. G. BAAS. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende beeft de eer zijnen ge- achten plaatsgenooten te berichten, dat hij zich alhier ge vestigd heeft als en wat verder tot het vak behoort, belovende een nette en civiele be diening. H. EIKEMA, Kanaalweg No. 142, over de Molenbrug. WORDT GEVRAAGD: voor loop- en winkelwerk, bij J. HOOGENBOSOH, Weststraat. Wordt gevraagd: een |die met de wasch kan omgaan. Adres BERKHOUT Co. H. VAN ELBURG, Mr.Broodbakker, Middenstraat, vraagt Met Mei a. s. of desgevorderd eerder, biedt zich aan: een Mr. BROODBAKKER, uit N.-H., gehuwd, van de P. G., ruim 30 jaar oud, in alle opzichten be kwaam in het vak, waarvan genoeg attesten zyn te bekomen. Franco brieven, onder lett. B. wordt men verzocht te adresseeren aan BERKHOUT Co. te Nieuwe diep. Men vraagt: U in een gezin zonder kin- 1 deren, een MEISJE, dat >-goed kan werken, van de ?Prot. Godsd. Adres Bureau dezer Courant. 24 jaren oud, van de P. G., wegens familiebetrekkingen vau Amsterdam naar hier verhuisd, biedt zich aan als KEUKENMEID. Is ook niet onge negen om als meid-alleen te dienen, kunnende goede getuigschriften over leggen. Informatiën met briefjes, onder letter V, bij BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1