't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws-1| en Advertentiebode No. 331. Woensdag 19 April 1&76. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. AGENTEN Advertentiën. ANTI- Een Strijkster DIENSTBODE, f 2500. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug, W. METS Tz., te Texel. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDIN GEN HELDER, 18 April 1876. De Burgerkring Harmonie" zal a. s. Zondagavond in Tivoli zijn laatste wintervergadering bouden. Op gevoerd zal worden het drama sLazaro de Veehoeder of Misdaad en Wraak." Blijkens achterstaande annonce zal morgen Woensdagavond in het lo kaal Musis Sacrum een buitengewone voorstelling worden gegeven door den Professor Méville en zijne eclit- genoote Mevrouw Paquita Méville, op het gebied der hoogere Egyptische Tooverknnst, enz. In verschillende groote plaatsen van ons land, waar genoemde professor voorstellingen gaf, heeft hij den besten indruk achtergelaten, en zijn zijne séances door de dagbladen zeer gunstig ge recenseerd. Daarin is hij zelfs ge noemd de voortreffelijkste toove- naar van onzen tijd, waarom wij liefhebbers van iet« degelijks op dit gebied bepaald aanraden deze voor stelling niet te verzuimen. De en- trée is zeer billijk, en bovendien ont vangt ieder bezoeker nog een gratis lot in een tombola. Z. M. heeft pensioen verleend aan den vice-admiraal F. A. A. Gre- gory, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige en langdurige dien sten aan den lande bewezen, f 3000 en voor verbljjf in 's Rijks overz. bezitt. een verhooging van pensioen f 900; bevorderd: totvice-admir., den schout-bij-nacht J. M. I. Brntel de la Rivièretot schout-bij-nacht de kapt. t. z. J. van Gogh en jhr. J. H. van Capellen, Hd. adjud. in gew. dienst. De gepens. schout-bij-nacht jhr. De Casembroot, adj. van Z. M. den Koning, wordt geplaatst als vlagofficier op Zr. Ms. schroefstoom- scbip le kl. »Van Galen", bestemd naar West-Indië. De brigadier der Rijks veld wacht alhier, C. vau der Yeer, is als zoo danig eervol ontslagen en door den Burgemeester benoemd tot agent van politie in deze gemeente. 't Galjootscbip Voorwaarts, kapt. H. T. de Jonge, van Delfzijl naar Osterrisaar, is vergaan. De beman ning beeft haar graf in de golven gevonden. Van een gezin uit Veen- dam zijn de ouders en 4 broeders hierbij omgekomen. Een landbouwer te Beemster vond, toen hij eergisterenmiddag thuis kwam om te eten, zijn vrouw opgehangen op den zolder. Dat is binnen een maand het tweede geval in die gemeente, dat een gehuwde vrouw zich op die wijze het leven beneemt. Te Amsterdam is A. K. agent van politie, tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op wacht staande, 's avonds met een eenigszins beschonken heer in een tapperij borrels was gaan drinken en dien heer van zijn portemonnaie had beroofd; de bestolene klaagde aan 't politiebureau, en herkende den volgenden dag den agent, terwijl een juffrouw uit de buurt toevallig de handeling van dezen had gezien. Onder Doesburg is een boer derij, toebehoorende aan de gravin B. van M. en bewoond door den landbouwer V., een prooi der vlam men geworden. Bijna alles, behalve het vee, is verbrand; ongelukkig is ook een 12jarig meisje in de vlam men omgekomen. De vader, die haar met levensgevaar trachtte te redden, was reeds bewusteloos neergezonken, toen anderen hem aan het gevaar onttrokken. In de vorige week is de di ligence van Hoorn naar Purmerende nabij Oosthuizen met negen passagiers te water geraakt. De reizigers heb ben slechts eenige schrammen en kneuzingen en natuurlijk een nat pak opgeloopen. Onder de werklieden in de steenkolenmijnen van South Yorkshire en North Derbyshire dreigt een werkstaking, daar de patroons de loonen met 15 ten honderd hebben verlaagd. Het aantal der ontevreden werklieden bedraagt ongeveer 15.000. De Pandora, onder bevel vau kapt. Allen Young, gaat binnen eeni ge maanden weder naar de Pool- zeeën en de heer Koolemans Beijnen zal de reis nogmaals medemaken. Een paar dagen geleden bevond zich in de wachtkamer 3e klasse van het station te Hamburg een vrouw, die in het oogvallend onrustig was. Zij sprong herhaaldelijk vau haar plaats op en liep naar de deur van het perron, ofschoon twee kinderen van 5 en 8 jaren, die zich aan hunne moeder vastklemden, haar blijkbaar in hare bewegingen moesten hin deren. De vrouw was jong en niet van schoonheid misdeeld, ofschoon het gelaat de sporen droeg van kommer en verdriet. De kleeding van de moeder eü de kinderen was zeer een voudig, maar zeer zindelijk. Wel had die vrouw reden om on rustig te wezen. Zij verwachtte toch thans weder vereenigd te worden met den man, die drie jaren geleden, door hare schuld, over den oceaan vluchtte van vrouw en kind, dié.hij toch zoo innig lief had. Marie was de vrouw van den rent meester W...s, die het volle ver trouwen genoot van zijn superieuren. Nimmer vermoedden zij dat hij het zou kunnen misbruiken, en toch gebeurde het. Zijne vrouw had een broeder die op de beurs speculeerdeop zekeren dag las zij op zijn gelaat dat iets vreeselyks gebeurd was. Wer kelijk bekende bij haar dat hij ver loren was, indien hij den laatsten dier maand niet 6000 thaler kon be talen. Een pijnlijken strijd tussehen de liefde voor haren broeder, haren man en hare kinderen had de vrouw te doorworstelende liefde voor haren eenigen broeder zegevierde. Van de gelden, die haren man in bewaring gegeven waren, werd een som tot genoemd bedrag hetzij met of zonder medeweten van den echt genoot aan den broeder toege stoken, die er trouwens slechts voor het oogenblik mede gebaat was, want twee maanden later was hij toch geruïneerd. In dien tusschentijd wilde het on geluk, dat de kas van den echtgenoot werd nagezienhet tekort werd ont dekt, doch hij vluchtte voordat de arm der gerechtigheid hem treffen kon. Hij werd bij verstek veroor deeld tot vier jaren w Reeds had hij besloten vrouw en kinderen te laten overkomen, toen zijuc Marie onverwachts van een tante te Quedlinburg een som van 14,000 thaler erfde. De helft van dit geld schonk zij aan de bestolenen, die, toen zij de toedracht der zaak vernamen, haar verzoek om gratie voor haren man gaarne ondersteun den. In November van het vorig jaar werd dat verzoek door den Keizer ingewilligd. Daar hield de trein stilde bleeke vrouw met de beide kinderen op den arm bekeek nauwlettend eiken pas sagier. Op eens verhelderde haar gelaatzij herkende hem, niettegen staande zijn baard tot op de borst gegroeid wasDe kinderen strekten instinctmatig de armen naar hem uit. Het was een roerend tooneel. Weldra rolde door het drukke stads gewoel een rijtuig, dat een gelukkig gezin naar zijne woning voerde. De bekende dierkuudige Brehm verbaalt het volgende, bijna onge looflijke staaltje van het verstand van een poedel. Het dier stal kleine geldmunten, waar bij ze maar vinden kon, en liep er dan mee naar den bakker om er koekjes voor in de plaats te krijgen. Eens lei de bakker, wiens goede klant hij was, hem een eenigszins aangebrand gebakje voor, en sedert dat oogenblik kwam hij bij hem niet meer in den winkel, maar schonk zijne klandizie aau een bakker aan den anderen kant der straat, die het beter verdiende. De Birmanen hebben een zeer eenvoudig middel om tot echtschei ding te geraken. Wanneer man en vrouw willen scheiden, begeven zij zich in hunne hut en steken twee lichten aan. Degeen, wiens licht het eerst uitgaat, staat dadelijk op en vertrekt om nooit meer terug te keeren. De vertrekkende neemt niets anders mede dan de weinige klee deren aau hot lichaam. Het overige verblijft aan dengeen die blijft zitten. Men leest in het Journal de Charleroi Dat katten of honden tengevolge eener slechte behandeling zich het leven benemen door in het water te springen of alle voedsel te wei geren, is zoo zeldzaam niet, wel dat een ezel het leven te zwaar viel. De ezel, wiens lot wij verhalen, was oud en versleten hij sleepte met moeite een te zwaar geladen kar langs de Samber voort. Zijn meester, een dronkaard, lag ver van nuchter op de kar te zingen, slechts van tijd tot tijd ophoudende om den armen ezel met scheldwoorden en stokslagen te overladeD. Het dier ontving de slagen met hangende oorenen deed telkens boven- ezelscbe pogingen, doch weldra be gaven hem zijne krachten, en hij viel. De dronkaard, geholpen door eenige voorbijgangers, slaagde er in het dier weer op de been te brengen. Gedurende eenige oogenblikken ging alles weer zoo slecht mogelijk, en de meester zette zich op nieuw op de kar. Ditmaal kon de ezel het niet lan ger verkroppen: hij naderde lang zaam de rivier, en na een oogenblik oarzelens sprong het dier met kar en al in het water. De (jronkaard, die door dat koud bad weldra nuchter werd, kon nog den oever bereikendoch de ezel en de kar werden met den stroom meegesleept, en tot nn toe zijn zij nog niet opgevischt. HELDERSCHE MOPPEN. Een veldwachter, die veel gelezen had terwijl hij onderofficier was, betrapte een kleinen jongen op diefstal van aardappelen op het veld. „Hoe oud zijt gij!" was do barsche vraag. .Acht jaar!" luidde het antwoord. „Acht! hoe hebt gij zulk een smet kunnen werpen op een tot dusver zoo vlekkeloos leven!" riep de belezen veldwachter pathetisch uit, terwijl hij den knaap in verzekerde bewaring nam. Een ond vrijer, een bekend vrouwenhater, kwam op zekeren dag door een bosch en zag aan een der hoornen de lijken van twee vrouwen hangen. „Och, zei hij, bij 't aanschouwen van dat tooneel. „Gave da hemel, dat alle boomen met dergelijke vruchten rijk beladen waren". Welkom aan de Zwaluw. Welkom; lieve lentebode, Welkom van uw verren tocht I Zie, hoe reeds het vriendlijk voorjaar Bloemen door de struiken vlocht. Zie hoe reeds het groen geblndert, 't Heerlijk bosch met feestdos siert; Hoor, hoe daar het koor der voog'len, 't Hoogtijfoest der lente viert. Kondt gjj scheiden van het Zuiden, Van het zacht en zonnig oordP Wat dreef U toch aan, o vogel, Op te trekken naar het Noord? 't Was, niet waar, de zoete lente. Die U toeriepzwaluw, keer Naar de groenende landouwen Van het lieve Neerland weer I Welkom dan in onze dreven, Waar U 't madeliefje groet, Allerwege klinkt voorzeker U een welkom te gemoet. Zweef te midden v£n de geuren, Van de bonte bloemen rond, Die de zegenende lente Ons weer overvloedig zond. Dartel vroolijk heel den zomer, Buiten weer naar hartelust, Bouw Uw nestje hecht en veilig, Broei in ongestoorde rust. Baart Uw komst in onze dreven Dan de vliegkens ook verdriet, Jt Iedereen van pas te maken, Kunnen zelfs de menschen niet. W. M. Tz. Burgerlijke Stand. Helder. van 14 tot en met 18 April. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. BEVALLENG. Zeenw geb. Snijders D. O. J. Kikkert geb. Grooff D. J. C. E. Daal Z. OVERLEDENM. J. Klingen lm. A. M. Swanen geb. Meijer 41 j. Ambtshalve ingeschreven 1. Wij verheugen ons in het zeld-1 zame voorrecht heden den 81en Verjaardag te mogen herdenken van Saartje de Beer, gei. Polak, welke wij reeds een aantal jaren ia ons midden hebben, en die f wij hopen dat daar nog lang in zal mogen verblijven. Nleuwediep, 19 April 1876. L. VRIE8LANDER en Eehtgenoote. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. 18-Jarige Ecteeoipg van J. H. CLOUSEN en J. A. WESTHOFF. Helder, 18 April 1876. Uit naam hunner dankbare Kinderen. J. G. WEIJNEN. N. J. WEIJNEN. M. C. CLOUSEN. J. A. CLOUSEN. Sbaososcewsosoassososaeoi lii Afdeeling- HELDER. VERGADERING van Leden en Belangstellenden op Donderdag 20 April 1876, dés avonds ten 8 ure, in Musis Sacrum. O n d er w e r p Een adres aan Z. fff. den Koning. HET BESTUUR. Herst.-Evam Inthersclie Kerk. De Catecliisatiën zullen nog niet in deze week, gelijk MAANDAG 17 APRIL 11. is afgekondigd, maar eerst op later te bepalen tijd worden hervat. SNIJDER. De Algemeene Collecte behoeve der Herst. Evang. Luthersohe Ge- 3*5» meente te Helder, die in den loop dezer maand, even als in het vorige jaar, zal gehouden worden, zij allen ingezetenen in liefde aanbevolen. DE KERKERAAD. gevraagd. Voor 2 a 3 dagen per week. Adres BERKHOUT Co. Mej. D. van WIJNGAARDEN vraagt een KINDERMEISJE. Marktplein No. 217. Wordt gevraagd: een zindelijke De ondergeteekenden roepen bij hun vertrek naar Amsterdam aan Familie, Vrienden en Bekenden een hartelijk Vaarwel toe. H. VERBRUGGE en Eehtgenoote. Tniet beneden de 20 jaren, in een klein gezin, loon f 75. Adres Zuidstra'at, No. 13. Gevraagdeen knappe DIENSTBODE, tegen Mei of eerder. Adres Langestraat C 105.. Wordt gevraagd: een flinke DIENSTBODE, die goed kan werken. Wasch buitens huis. Loon r2 guldea per week. Adres Mej. van ES, Binnenhaven. Ten spoedigste gevraagd: door H. VOLKERS, te Kolksluis, (bij 't Zand,) 1 a 2 Bekwame KMemtataMs. Brieven franco, liefst in persoon. Op een florissant dorp in Noord- Holland, bestaat de zeldzame gele genheid voor bovenstaande som te koopen een HERBERG en LOGEMENT, welke een burger bestaan oplevert. Gegadigden adresseeren zich met franco brieven onder het motto Herberg, aan het Bureau dezer Courant. TE HUUR: Twee Scïoomaatóelliip. Adres P. VISSER, Molenerf, Loods- gracht. TE KOOP: 6 Kippen en 1 Haan. Adres P. VISSER, Molenerf, Loods- graeht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1