't VLIEGEND BLAADJE. AlfMKfst Mms- M en AdvertentieMe No. 339. Woensdag 17 Mei 1876. Vierde Jaargang. VOOR OEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex, Prijs 1 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote 'etters naar plaatsruimte. Een Kindermeisje een Bakkersknecht, EEN KNAPPE WERKMEID, Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. AGENTEN voor dit Blad zijn de Heeren: H. YAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz., te Texel. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oo&t-lndiê Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUW STIJDIN GEN HELDER, 16 Mei 1876. De Zondagavond door de Onder- officiers-Vereeniging Vaderland en Oranje," gegeven voorstelling, ten voordeele van schipper Yeninga, mag, wat de uitvoering betreft, als goed geslaagd worden beschouwd. De opkomst van bet publiek was echter niet talrijk, wat wij hoofd zakelijk daaraan toeschrijven, dat bet tooneel-seizoen voorbij is.. Door Z. M. den Koning is, met ingang van 1 Juli 1876een pensioen van f700 's jaars verleend aan den beer 0. Vrendenberg, pre dikant bij de herv. gemeente te Burg op Texel. Volgens het jaarverslag der Stoomvaart - maatschappij Nederland over 1875 is in dat jaar met 13 uit en thuisreizen door de 6 stoombooten der maatschappij een winst behaald van bijna f 820,000, zoodat, na af schrijving van f 380,000 voor de schepen en van f 30,000 avarijreke- king van het verbrande schip Willem III, aan de aandeelhouders 5 pet. kan worden uitgekeerd. Het stoomschip Prinses Amalia, uit Nieuwediep naar Batavia ver trokken en den 8 April met schade aan de machine te Susz aangekomen, zal naar Glasgow worden gesleept om aldaar te repareeren. In den loop van dit en het vol gende jaar kunnen honderd commiezen der vierde kl. bij de directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen worden aangesteld op een bezoldiging van f 420 's jaars, en een toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Op den len Aug. 1876 en volgende dagen, zal in het Oost-Indisch Huiste Amsterdam onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. De vereeniging voor lgkenver branding zal haar eerste algemeens vergadering te Rotterdam houden in den nazomer van dit jaar. Zij telt thans bijna 1300 leden, waaronder ruim honderd dames. Twee beste paarden van een landbouwer te Westermeer zijn in de weide gevonden, ieder met een der oogen uitgestoken. Men zoekt ijverig naar den bedrijver dezer berispelijke daad. De heer B. te Wageningen, wiens plotseling overlijden, ten ge volge van het gebruik van laudanum, gemeld is, is noch niet begraven, daar zich het zeldzame verschijnsel voordoet, dat zeven dagen na het overlijden, noch geen blijken van ontbinding geconstateerd zijn. De brievenbesteller S., sedert bijna 30 jaren te Wageningen in functie geweest zijnde, heeft zich door verdrinking van het leven beroofd. Te Oirschot werd jl. Donderdag in een bosch het lijk gevonden van den 76jarigen landbouwer H. R. hij had ernstige brandwonden naast hem vond men de overblijfselen van een vuurtje, waarop hij zijn eten schijnt te hebben willen opwarmen. Dezer dagen werd door eenige werklieden 's morgens te 6 uren een persoon op de rails van den Rijn spoorweg bij Utrecht slapende gevon den de opkomende milicien was in beschonken toestand in den nacht op dien weg gestruikeld en big ven liggen. Op de kermis te 's Hage kan men getuige zijn van een nieuwe Jut-exploitatie. Een liedjeszanger heeft daar een doek opgehangen waarop in een aantal hartroerende afbeeldingen" de geschiedenis van Jut en zijn vrouw, benevens hun levensgroote portretten en die van hun beide slachtoffers, volkomen gélijkend, te bewonderen zijn. De artist zingt er onder orgelbegeleiding een droevig lied bij. Te Gramsbergen viel de aan dacht der politie dezer dagen op een in 1867 door de rechtbank te Assen tot gevangenisstraf veroordeelden landbouwer, die zich na dien tijd in Pruisen had opgehouden en thans ongehinderd reeds drie jaren in die gemeente metterwoon is gevestigd. Zonder voorkennis werd hij gearres teerd en naar Assen getransporteerd om nog zijn straf te ondergaan. Men schrijft uit het Westland: De tuinders roemen niet meer als voor veertien dagen de gunstige weersgesteldheid en den groei der veldgewassen. Want, ofschoon de aspersies verzonden worden, hetgeen ieder jaar met het begin van Mei plaats vindt, groeit er bijna niets ten gevolge van het koude, met een harden noordoostenwind gespaard gaande, weer. Behalve menig andere veldvrucht, komen de aspersies dan ook nog maar schraal aan, terwijl het gras op de weilanden, rood wordt en vermindert. Een jongen schrijft het vol- las ik in een schoolboek van een jongen, die een bal door een ruit geworpen had en daarop naar den eigenaar van het huis ging, bekende wat hij gedaan had, en het adres van zijn vader gaf. In het boek werd die jongen zeer geprezen. >Nu had ik gisteren het ongeluk van ook met een bal een ruit stuk te gooien en mijn eerste indruk was, om zoo spoedig mogelijk het hazepad te kiezen, maar toen herinnerde ik, mij het schoone voorbeeld van den jongen uit het boek, ik keerde om, ging naar den eigenaar van het huis waarvan ik een ruit had ingegooid, vertelde hem, dat ik de dader was geweest en gaf hem het adres van mijn vader, meenende op die wijze te handelen Daar het voorbeeld van een braven jongen. Ik ging dan ook een paar uur later met een gerust geweten naar huis. Men ver beelde zich echter mijn schrik, toen mijn vader mij terstond vrij gevoelig beetpakte en een geducht pak slaag gaf, uitroepende: »Ik zal je helpen, ondeugende jongen, eerst eens anders ruiten in te gooien en dan nog bovendien je vaders adres op te geven, om hem het geld uit den zak te kloppen!" »Ik deel u deze ondervinding meê, mijnheer de redakteur, teneinde andere jongens zich weer aan mijn voorbeeld kunnen spiegelen." Te Glasgow is een man ter dood veroordeeld wegens het ver moorden van zijn vrouw en schoon moeder. De voornaamste getuige was een kind van vijf jaren. Te Londen is de vrouw van Brade tot f 24 boete veroordeeld, wegens openbare dronkenschap. Brade is een knap meesterknecht en verklaart dat hij nu reeds f 3000 aan boeten van f 24 heeft betaald, altijd wegens dronkenschap van zgne vrouw. Zaterdag is in de fabriek van F. Mayer te Keulen een stoomketel gesprongen, waardoor het geheete gebouw vernield is en vele huizen in den omtrek erg beschadigd zijn. De veemarkt lag vol steenen en balken. Een stuk van den ketel, ongeveer 15000 kilogr., is 150 voet ver over een huis en door den muur vau een tegenover liggend pand heen geslagen. Een ander stuk is 300 voet ver op de tweede verdieping van een huis terechtgekomen. De fabriek ligt in puin. Omstreeks half vier ure had men 19 werklieden opgedolven, waar- vau 5 dood en 9 zwaar gekwetst. Een aantal menschen op straat hebben lichte wonden bekomen. De eerste stoker is dood. De tweede, die er zonder letsel was afgekomen, is ge arresteerd. Carel Alexander Eeck uit Riga, den 30. April 11. te Brouwers haven aan boord van de »Pallas" komende van Odessa, aangehouden en overgebracht in het huis van arrest te Zierikzee, is op advies van de arrondissements-rechtbank te Zie rikzee, na een langdurig verhoor voor haar in een gesloten zitting te hebben ondergaan, uitgeleverd aan den heer Aroid Pfeiffer, politiebe ambte te Riga, den 9 April dezes jaars door den rechter van instructie aldaar belast met zijne opsporing en overbrenging. Naar men verneemt, heeft de beklaagde den diefstal van ongeveer honderd duizend roebels, waarvan hij verdacht werd, erkend. Met den moord der consuls te Salouiki is in de Oostersche kwestie een nieuw element opgetreden. Voor de Turksche bevolking wordt de politieke kwestie een godsdienstige kwestie en daarmede verliest de regeering haar gezag en verdwijnt het ontzag voor vreemde macht. Een rijk, dat ontstaan en groot geworden is door de onstuimige macht van het fanatisme en nog heden in haar instellingen en wetten dien oor sprong niet verloochent, bezit, als een vulkaan, ouberekenbare krachten, die, plotseling uitbarstende, alle dammen verbreken en alle werk van menschenhand vernielen, De schokken en het onderaavdsch gedonder, die de uitbarsting aankon digen, worden reeds duidelijk ver nomen. Of de gevreesde catastrofe zal volgen en hoever zij zich zal uitbrei den, moge nog onzeker zijn en de officiëele organen van Turkije en Oostenrijk mogen hiervan partij trekken om den toestand in het gunstigst daglicht te stellen dat een vreeselijk gevaar voorhanden is, valt niet te ontkennen. Latere berichten melden echter, dat de rust geheel hersteld is en de op- gewoudeuheid bedaard. Niet minder dan 36 verdachte personen zijn te Salonika in hechtenis genomen. In Pretoria is de bliksem in een hotel geslagen en o. a. in een kamer, waarin de heer en mevrouw Pickworth en kind sliepen. De ijzeren ledikanten, waarin de personen lagen zijn stuk geslagen _en de door de stukken gewondzij lagen echter op klapperharen bedden het ijzer is een goede geleider; 't klap- perhaar niet; daardoor zijn de per sonen gered de matras was .open lagen, 't goed, dat op de stijlen hing, vernieldzelfs is er brand ontstaan, die dadelijk gebluscht werd. Mirakuleus, (Chansonnette.) Veel, wat ons onverklaarbaar is Of vreemd soms moge lijken, Wordt dikwijls helder voor het oog. Als wij 't terdeeg bekijken. Toch blijven er veel raadsels nog, Niet alles wordt ons klnar, En dan rest ons alleen de vraag: Mirakuleus, niet waar? Wanneer men 't al gelooven kon Wat charlatans on9 zeggen, Zou mnag're Hein zijn zeis voor goed Dra neder kunnen leggen. De kunst biedt tal van midd'len aan, Geeft weer een kaalkop haar, Ja, knapen zelfs een (linken baard; Mirakuleus, niet waar? Dank zij dcn-concurrentiegeest Kan men goedkoop thans lezen. Een boek kost nu een bagatel. Maar sommen gclds voor dezen. Meu biedt zelfs boeken gratis aan, Een bon daarbij 't is raar: Maar-toch wordt 't zóó geadverteerd: .Mirakuleus, niet waar? Een snijder ia een zeek're stad. Goed in zijn vak bedreven, Zal nooit, maakt hij een kleedingstuk, Een snipper wedergeven. De booze wereld zegt wel eens: 't Gaat door het oog der schaar, Zelfs lieele vesten gaan er door: Mirakuleus, niet waar? Toen ik Marie van morgen zag, Noch in haar négligeetje, Dacht ik haar grootmama te zien En 'k schrikte lang geen beetje. Weg was hsar hagelwit gebit, Weg was henr goudblond haar, Weg was beur boezem, weg heur blos: Mirakuleus, niet waar? Geen paar hield grooler van elkaar Dan Toon en Willemijntje, Wat wandelden zij mqnigmaal Bij 't zachte maneschijntje. Nn, pas gehuwd, grijpt men elkaar Verwoed soms in het haar, Wat is die liefde gauw gebluscht: Mirakuleus, niet waar? Klein is Madera, nietig klein, Maar over heel onze aarde Roemt men dat eiland om zijn wijn En houdt dien hoog in waarde. Dat znlk een kleine plek voorziet In elks behoefte, is raar, Want overal vindt men dien wijn: Mirakuleus, niet waar? W. M. Tz. HELDERSCHE MOPPEN. Kapitein. „Sergeant," gelast de manschappen dat er morgenmiddag geen dienst zal gedaan worden. Er heeft le drie nre een zonsver duistering plaats, en ik zal zelve in de kazerne komen om de manschnppen het natuurverschijnsel, dat door geheel Dnitschland zichtbaar is, te ver klaren. Sergeant, tegen de manschappen. „Morgen middag geen dienst, er zal een zonsverduistering in de kazerne plaats hebben. De kapitein wil ze zelfe leiden en komt te drie nre in de kazerne om de oorzaak daarvan te verklaren, zooals ïd geheel Dnitschland zal gezien worden. Een verstrooid heer kwam op zijn wandeling in aanraking met een boom. Hij nam onmid- delijk zijn hoed af, boog en vroeg verschooning. Hetzelfde gebeurde nog driemaleu. Toen nam hij zijn hoed onder den arni en bleef staan. „Wat doet gij"? vroeg een zijner vrienden die voorbij kwam. Tk wacht tot de heeren voorbij zijn,' antwoordde de verstrooide man. Burgerlijke Stand. Helder. van 12 tot en met 16 Mei. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: C. van der Made en N. Troost. H. van der Meer en A. C. A. Tuniug. BEVALLENA. Morssink geb. Kerstens Z. E. Kouseband geb. Lastdrager D. M. Ham geb. Veen D. J. de Cock geb. Roos D. A. Roerdomp geb. Govers A. Stcggerda geb. van der Hulst D. N. van Riel geb. Go- mes Z. OVERLEDEN W. de la Leijne geb. Caspers, 69 j. J. Planje, 2 j. eu 4 m. Ambtshalve ingeschreven 2. Advertentiën voor dit Blad moeten op den dag der uitgave uiterlijk des morgeus vóór 1 0 uur bezorgd zijn. Advertentie... Heden herdenken wij den l!80sten Geboortedag! van onze waarde moeder en beliuwd-moeder, GUURTJE MOOI, Wed. van W. Stein. Helder, 15 Mei 1876. Namens haren dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. P. HIN en Echtgenoote. Ondertrouwd CHRISTIAAN C. YISMAN KN DIEUWERTJE VISSER. Texel, 12 Mei 1876. Algemeene kennisgeving. Ontijdig bevallen van een Dochter, ELISABETH KOUSEBAND, geboren Lastdrager. Helder, 14 Mei 1876. Algemeene kennisgeving. Op den 14 Mei des jaars 1876 is te Amsterdam, zeer voorspoedig be vallen van een welgeschapen Zoon, A. de HEER, geliefde Echtgenoot van M. E. de GRAUW. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat den 13deu dezer aan boord van bet schip »Anna Maria, Wilhelmina" overleedonze innig geliefde Zoon en Broeder, PIETER, in den ouderdom van 22 jaar. Nieuwediep, 15 Mei 1876. Namens allen, S. SJOUKES. Algemeene kennisgeving. Mevrouw VAN AKEN, verlangt tegen 1 Juni een fatsoenlijke DIENSTBODE. Hoofdgracht K 64 te Nieuwediep Mej. VAN ES, Binnenhaven, vraagt een knap MEISJE, niet beneden 16 jaar, dat eenig huiswerk kan verrichten. Loon 1.25 per week. Gevraagd een knappe KEUKENMEID ^of NOODHULP. Loon f 100 b» buiten verval. Adres Mej. ~'A. VISSER, Zuidstraat. Wordt gevraagd: eeü zindelijke DIENSTBODE die goed met de wasch kam omgaan. Loon naar bekwaamheid. Bij J. HARGE, Koningstraat over de Koningstraat. gevraagd. Loon f 1.50 per week, zonder kost. Adres mej. BUCHELE, Binnenhaven. Tegen 4 Juni Gevraagd: bij G. GUDE, Binnenhaven, te Nieuwediep. Wordt gevraagd: tegen hoog loon. Adres P. van WIJNGAARDEN. IE VI AAS) wenscht les te nemen in het Italiaanseh Boekhouden. Opgave van Conditiën bij BERK HOUT Co., onder letter Q.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1