't VLIEGEND BLAADJE Algtmeene Nieuws-11 en Advertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 341. Woensdag 24 Mei 1876. Vierde Jaargang. agenten Advertentiën. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zqn de Heeren H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug, W. METS Tz., te Texel. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 23 Mei 1876. Z. M. heeft, met ingang van 4 Mei, pensioen verleend aan R. Damsté, emeritus predikant te Huis duinen, ten bedrage van f 483 's jaars. Tot Veldwachter voor den Helder en Huisduinen is aangesteld A. Kater. De gezagvoerder van het stoom schip Vesta, alhier van Dantzig aan gekomen, rapporteert op drie en een halve mijl afstand van de Zweedsche kust twee groote wrakken gezien te hebben, die gevaarlijk voor de scheep vaart dreven. Blijkens achterstaande adverten tie, zal eerstdaags verschijnen de »Texelsche Courant," Nieuws- en Advertentieblad voor de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling. De sleepboot »Anglia" is 19 Mei te Malta aangekomen en den zelfden dag naar Port-Saïd vertrokken om het stoomschip prinses Amalia", kapt. Fabritius, naar Glasgow te slepen. »De Deuvekaters" is de titel van een nieuwe Texelsche novelle, van onzen plaatsgenoot den heer D. Dekker. Als feuilletongeplaatst in het Amsterdamsch Vliegend Blad," vond dit verhaal reeds talrijke lezers. De uitgever daarvan, M. E. de Grauw, meende aan het verlangen van velen te moeten voldoen, door die brokstuk ken tot een passend geheel te brengen. Zoo verscheen heden een lief boekje, met net geïllustreerden omslagdat voorzeker een goed onthaal zal vin den bij allen, die reeds vroeger met den schrijver kennis maakten, en ook bij hen, die op een onderhoudende wijze met de eigenaardigheden van Texel willen bekend worden. Het boekje kost slechts 40 Cent en is bij iederen Boekhandelaar verkrijgbaar. Met de werkzaamheden voor de te leggen spoorbaan, Zaanstreek Enkhuizen, zal weldra een aanvang gemaakt worden. Het technisch hoofd bureau zal gedurende het eerste vijftal jaren te Purmerend gevestigd zijn, althans men is in onderhandeling omtrent het huren van geschikte woningen en teekenlokalen. Naar 't Vad. verneemt, is het bericht, aan de N. R. Ct. ontleend, dat het oefenings-eskader uit West- Indië per telegraaf is terug ontboden om naar de Middel, zee te stevenen, niet juist. Ook is in de bestemming van het stoomschip »van Galen" naar West-Indië nog geen verandering gekomen. Jl. Vrijdag overleed te 's Hage mr. Groen van Pinsterer. Bijna alle bladen bevatten levensbeschouwingen over den overleden staatsman, met een oprecht woord van leedwezen. De Standaard verscheen met zwaren rouwrand. Het lijk van het te Leens zoo treurig omgekomen meisje is ge schouwd. De justitie doet verder onderzoek. Het vermoeden, dat Jan Bot haar eerst vermoord en daarna getracht zou hebben zich zelf van kant te maken, wint meer en meer veld. Jan Bot zal wel weer beter worden. Het veenbranden in Groningen' Drenthe en Ovevijsel is thans in vollen gang. In de nabijheid der veenen is de toestand schier ondrage lijk. Voor de overige gewesten is het te hopen, dat de wind eindelijk een zuidoostelijke richting neme. Men meldt aan de Leidsche Courant: Wegens de groote droogte en weinige groeizaamheid, wordt het vee in de voor hooiland bestemde stukken gebracht, daar het gras hoe langer hoe meer vermindert. De handel in lammeren is ten gevolge daarvan traag en de prijzen niet hoog. Ondanks nachtvorst staan de aardappelen overal goed boven den grond. Te Makkenga heeft een onge huwde moeder, die een dienst kon krijgen, mits zij haar kind ergens ter verzorging kon brengen, wat haar om hare groote armoede niet gelakte het kleintje in het gras voor het gemeentehuis neergezet en het verlaten. Op last van den burge meester is het ter verpleging bij goede menschen gebracht, waar nu de moeder voor 't kind wil besteden al wat zij missen kan. Na 't bekend worden der zaak werden giften inge zameld voor 't kind. Te Leeuwarden is Vrijdagnacht door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de werkplaats van den rijtuigschilder Piquer, in de Schrans. Een groot aantal rijtuigen, in de werk plaats aanwezig, al de voorhanden verfstoffen en gereedschappen werden evenals het pand zelf, door de vlam men vernield. De belendende huizen hebben mede in meerdere of mindere mate geleden. De brand, die zeer hevig was, was echter, dank zij de windstilte en de hulp van twee spuiten uit de stad en een spuit uit Huizum, na een paar uren gebluscht. De schade wordt op f 15,000 a 20,000 begroot. Een weduwnaar te Harliugen, oud en aan den drank verslaafd, heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De ongelukkige was vroeger een groot voorstander van de afschaffingszaak. Uit goede bron verneemt de Arnh. Ct. dat de mededeeling, als zouden in de Putstraat te Arnhem 2 kinderen vergiftigd zijn, onjuist is. Er schijnt vermoeden te hebben bestaan, dat de kinderen door ge brek aan voedsel en zorg overleden waren, waarom de justitie zich de zaak aangetrokken hadnit de lijkschouwing moet gebleken zijn, dat de kinderen hun natuurlijken dood gestorven zijn. Een treiriT die van Kilmarnock in Schotland kwam, reed dicht bij Glasgow tegen een leegen trein, met het noodlottig gevolg dat 13 personen zwaar gekwetst werden. In het dorpje Heringzand, in Holstein, vierde dezer dagen een 92jarig veteraan zijn diamanten bruiloft. Beide oudjes zijn nog jong van harte en wilden, ofschoon meer met jaren dan met tijdelijke midde len gezegend, die merkwaardige ge beurtenis feestelijk vieren. Zij zonden gedrukte uitnoodigingen aan betrek kingen en vrienden, waarop de aldaar op 't platteland gebruikelijke voor waarde stond vermeld: Men wordt verzocht lepel, mes en vork mede te brengen. De jubilaris begreep ver plicht te zijn den Keizer een uit- noodigingskaart te moeten zenden. Z. M. werd dus ook verzocht mes enz. mede te brengen. De Keizer lachte hartelijk over deze zonderlinge uitnoodigingdergelijke voorwaarde was hem nog nooit gesteld. Daar Z. M. niet terstond op reis kon gaan om aan de uitnoodiging te voldoen, zond hij zijn portret en voegde er 25 zilveren dito's bij, waardoor de oudjes meer luister aan 't feest konden geven. De landbouwer Schebolds, in den Amerikaanschen staat Ohio, is in het bezit van een merkwaardig erfstuk, een gebakken bijbel. Ten tijde toen in Bohemen de regeering de bijbels trachtte te vernietigen heeft de grootmoeder van den land bouwer den bijbel in deeg gehuld, en zoo in den bakoven geplaatst, om hem voor de regeering te ver bergen. Dit gebak wordt met zeer veel zorg bewaard. Eenigen tijd geleden, toen ook sommige streken in Duitschland veel van het water te lijden hadden, greep op het riviertje de Werra, tusschen Neunhof en Wartha, een vermakelijk voorval plaats. Een haas had een toevlucht op een lossen boomstam gezocht en kwam de Werra afdrijven. Even vóór Wartha stiet de stam tegen een schuin uit het water oprijzenden boom, waarop thans de haas zich door een flinken sprong redde. Een boerenknaapje zag het geval en hoopte van langoor eens recht te smullen. Hij voer in een klein bootje naar den boom, stak, toen hij daar gekomen was, een staak tegen het schuitje in den grond en klom vervolgens tegen den boom op, om zijn sidderenden buit te vatten. De haas echter, door den moed der wanhoop gedreven, deed een koenen sprong en kwam met kracht in het bootje terecht, dat daardoor eenige schommelingen maakte en eindelijk langs den staak wegdreef met den dapperen langoor er in. Nu was de knaap, op zyn beurt gevangen. Eerst na veel schreeuwen kwamen eenige dorpsgenooten hem lachend met een ander bootje uit zijn benauwden toestand verlossen. Te Liverpool heerseht de keel ziekte (diphtheria) epidemischen ontzettend is het aantal kinderen, dat er aan bezwijkt. De heer Mac Ardle, lid van den gemeenteraad, verloor in drie weken tijds zijn vrouw en vijf kinderen aan deze ziekte en eergisteren verloor hij zijn zesde kind. Te Savernières, een klein plaatsje in de nabijheid van Angers, hebben twee paren, die 50 jaar geleden op denzelfden dag getrouwd waren, ge- zamelijk gouden bruiloft gevierd. De werkstaking der mijnwer kers in Derbyshire is geëindigd. Zij hebben toegestemd in een vermin dering van 101/., pet. op de werk- loonen. Het Globe-hotel, dat te Phila- delphia voor vreemdelingen is open gesteld, bevat 1233 kamers, 40 bad kamers en drie eetzalen, welke 2000 personen kunnen bevatten. Achter het hotel is een tuin, waarin Offen- bach zijn concerten zal geven. Uit Salonika komt de tijding, dat de lijken der vermoorde consuls thans eindelijk zijn ter aarde besteld, en wel op de meest plechtige wijze. De orde werd niet verstoord. Te Berlijn hebben twee heeren een zonderling bewijs van hun harts tocht voor 't biljartspel geleverd. Zij leverden 100 partijen earambolage van 50 punten en brachten onafgebroken 36 uren aan de biljarttafel door. Zonder het spel af te breken, gebruikten zij in dien tijd eenige koude spijzen en koffie. Een baanwachter stond dezer dagen tefecht, omdat hij zijn dienst in vrouwenkleederen had waargeno men. De man was onder de volgende omstandigheden in die moeielgkheid geraakt. In de hut, die hij met zijn vrouw bewoonde, hielden de echte lieden een geit, die altijd door de vrouw verzorgd en gemolken werd. De vrouw werd op zekeren dag onge steld, en nu nam de man de taak over om voor de geit te zorgen; maar zij wilde niet door den man gemolken worden, welke moeite -deze ook aanwendde. Eindelijk begreep hij de geit te moeten foppenhjj trok de kleederen van zijne vrouw aan, en werkelijk maakte nu de geit geen zwarigheid meer en liet zich melken. Nauwelijks echter was hij gereed, of hij hoorde de trein, en trouw op zijn post, snelde hij met de omwonden vlag in 't costuum zijner vrouw naar buiten. De beambten van den trein, die 't zagen, vonden de scherts ongepast en maakten rapport. Toen de man het verhaal deed van zijne verkleeding, konden zijne rechters hunne ernst niet bewarenhij werd vrijgesproken en ontving bovendien drie dagen extra bezoldiging, wegens] bijzondere trouw op zijn post. LENTEMORGEN. O lieve lentemorgeu, Wat zijt gij frisch en schoon, Wat spreidt ge een stroom van leven Een schat van pracht en toon I De vog'len groeten zingend Den schoonen morgenstond. Zij stijgen jublend opwaarts, Of vliegen vrolyk rond. De dauw glanst op de velden En parelt op de bla&n, Het gras is met een sluier Van zilver ovsrlaan. De bloemkens steken lachend Het kleurig hoofdje omhoog: En 't vriendlijk morgenzonlicht Kust haar de kelkjes droog. Het vee springt door de dreven En huppelt in het veld, Terwijl de gansche schepping Gods liefde en goedheid meldt 't Is alles vreugde en leven, Wat ons de lente baart; Alom heerseht vrede cn schoonheid Waarheen ons oog ook staart. Wie wekte U, plant, tot leven, U, vogel, tot een lied; Wie deed, o bloem, TJ geuren, Was het Gods liefde niet? O lieve lentemorgen, Gij stemt ons hart tot vree, Doet 's levens zorg vergeten En dwingt ons tot een beê. W. M. Tz. HELDERSCHE MOPPEN. Wanneer zijt gij geboren? vroeg een rechter aan een beschuldigde. Ho, mijnheer de presi dent, dat weet ik niet meer, 'k was nog zoo jongl was het antwoord. De burgemeester der aanzienlijke gemeente X. lijdt aan doofheid; doch de graad hiervan, hangt af van het weder. Ia het mooi weder, dan is zij nanw merkbaar, regent het daarentegen, don is de man zoo doof als een pot en hoort ternauwernood het grootste leven. De ondergeschikten van den heer A, kennen die eigenaardigheid en spreken luider of zachter, naarmate de lacht bewolkt is of dc zon schijnt. Een jonge verstrooide klerk, die eerst onlangs op het stadhuis in betrekking gekomen was, legde hem eenige dagen geleden een stuk ter onderteekeniug voor, terwijl hij hardop zeide: nZet uw poot onder dat stuk, oude stokvischl" Gelijk men weet, was hot den 21sten Maart heerlijk weder: de heer A.'verstond het ge zegde en antwoordde: „Gij spreekt van mijn poot en gij noemt mij een stokvischl gij zijt out- slagen I" „Vergeef mij, mijnheer 5" stotterde de klerk, „ik dacht dat het regende." De burgemeester bleef bij zyn besluit, maar toen hij des avonds het voorgevallene aan zijne vrouw vertelde, voegde hij er bij: „Niet alleen dat die jongen onbeleefd is, maar hij is ook dom. Toen ik hem zeide dat hij ontslagen .was, antwoordde hij: „Ik dacht dat het regendel" Kan men een ongerijmder verontschuldiging be denken?" Burgerlijke Stand. Helder. van 19 tot en met 23 Mei. ONDERTROUWD: G. Keezer, schipper en A. Bood. P. Vertin, matroos bij de marine en J. Nannings. J. H. Brenkels, klsêrmaker en G. de Boer. GEHUWD: Geene. ECHTSCHEIDINGEN: 1. BEVALLEN: C. P. Hoeksel geb, den Hartog, Z. A. Visser geb. Manck, D. A. F. Schel- linger geb. Groen, D. K. Jongstra geb. Abbenes, Z. W. Romkes geb. Bakker, Z. M. C. Schooneman geb. Morssink, D. J. Veenstra geb. Huurman, D. J. Ferfaille geb. Schild, D. OVERLEDENH. van Ballegooyen, 53 j. T. Ebbinkhoff geb. Bregman, 66 j. A. Jansen, 33 j. Advertentiën voor dit Bind moeten op den dag der uitgave uiterlijk des morgens vóór 10 nur bezorgd zijn. Ondertrouwd PIETER KOOIJ en JOHANNA HENDRINA RUIJS. Delft, 19 Mei 1876. Bevallen van een Dochter, J. VERFAILLE-SCHILD. Nibüwediep, 20 Mei 1876. Zaterdagmorgen overleed, na een kort en kalm lijdenmijn innig geliefde Echtgenoot ALBERT JANSEN, in den nog jeugdigen leeftijd van 33 jaren. Zij die den overledene van nabij gekend hebben, zullen kannen beseffen wat ik in hem verlies. Helder, 19 Mei 1876. Wed. A. JANSEN, geb. Diho. Ook namens Moeders, Broeders en Zusters. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwd Moeder TRIJNTJE BRUG MAN Wed. van JAN REIN HARDT EBBINKHOFF, in den ouderdom van 66 jaren. Nieuwediep, 23 Mei 1876. Namens kinderen en behuwd- kinderen. JAN REINHARDT EBBINKHOFF. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, bij de viering van onze 25-Jarige Echtvereeniging onder vonden, van Familie, Vrienden en Bekenden, en inzonderheid "van bet personeel der Magazijnen op 's Rijks werf, betuigen wij onzen liartelijken en welgemeenden Dank. Teveos gevoelen wij ons gedrongen onzen liarteltfken Dank te be tuigen aan de burgermuzikanten, voor de verrassing, ons bereid door bet brengen eener Serenade, in den nacht van Zondag op Maandag jl. zoomede aan den Heer J. F. VOL KERING voor de welwillendheid door bet gratis gebruik van zyn lokaal, dat door genoemden beer tevens op eigen kosten zoo smaakvol was ver sierd. Helder, 23 Mei 1876. L. de BRUIN. R. de BRUIN, b. Mensis

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1