't VLIEGEND BLAADJE. Algen» lm» VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Voor ie Leflen der Hervormie Kerl. Evangelisatie-Lokaal, No. 356. Zaterdag 15 Juli 1876. Vierde Jaargang. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. ^AGENTEN 291ste Staals-Loterij. Advertentiën. 12v2-Jariïe Ecltversenisiiii Ds. D. RIJNDERS, Een Smidsknecht, Verschijnt DINSDAG bn VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor ditr Blad zjjn de Heeren H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz.te Texel. A. van HARTE VELT, Wie-ringen. Bjj "Mie- Advertentiën en1 Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Ooxt-IndiB Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Juli 1876. Met genoegen kunnen we mel den, dat de schouwburg van Victor Driessens nog tot met Zondagavond wordt bespeeld. De directie zal waar schijnlijk in die paar dagen nog een goede recette maken, daar zij de eenig overgeblevene is. De geannonceerde stokken en de goede renommee van 't Vlaamscli gezelschap, doen ons verwachten, dat vele ingezetenen nog van deze gelegenheid zullen profi- teeren. Hebben we een woord van welverdien de hulde gebracht aan Mej Beersmans, ook Viötor Driessens hééft getoond nog dezelfde bekwame: acteur te zijn, met wien we enkele jaren geleden 't genoegen hadden kennis te maken. Waardig wordt hij ter zjjde gestaan door mevr. Cor|jn DriesSens,Mej.Verstraeten,Me]. Kamp huizen, de hh. v. £uijk,Corijn, Nuggel- mans en Diërkx; benevens de overige leden van hetAhtWerpsche Tooneel. Den 5den Augustus zal van hier via Suez naar Java vertrekken, mét hét stoomschip Cöhrad," een detachement suppletietroepen, sterk 210 militairen, waaronder iO onder officieren» De opening der jaoht'op water wild, in Noord-Holland,' zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 15 Juli e. k; De kóoilieden moéten hunne koöïeënden opgesloten of gehokt hötidën Van 15 Juli' tot 1 Sept. e. k. In Den Haag is men druk bezig een gelegenheid te openen om kinderen van minderbedeelden tot herstel van gezondheid van het zeebad te doen gebruik maken. Reeds is de commissie er in geslaagd een geschikt terrein te vitkflfen. Dinsdagmorgen is brand ont staan in het LogementLa belle vue", te Vlissiogen. Met behulp van eenige brahdSpüiten was men deu brand, die een ernstig aanzien had, spoedig meester. Nkaf nien mèéüt, is de brand ontstaan op één logeerkamer, waar een logeergast in bed had liggen roóken en*'in slaap gevallen was. Te' Enkhtiizen is èèn'driejarig kind, zonder toezicht bij de haven spelende, er in gévallen en verdronken. -^De'1 berftfcbte dief, de mjiïicien van Daal, die dezer dagen te Arnhem, des nachts uit de ihSttkerie ontsnap te, een woning binnendrong, daar een kast openbrak, circa f70 daaruit ontvreemdde en diëuzelfden nacht weder zjjn krib in de infirmerie wist te'bèïeikendit"gevaarlijke sujet hg had reeds meermalen ingebro ken is van'het) politiebureau, waar hg tijdelijk in vóóéarfest zat, titót de kazerne te Arnhem' overgebracht, opdat nader over hem beschikt zou worden door de militaire autoriteit. Hg achtte zich waarschijnlijk even wel te berucht, om zoo lijdelijk af te wachten tot men "over hém vol doende beschikt had. Maandagavond is deze aarts-uit- en- inbreker, ter wijl men in de kazerne bezig was met het transporteeren van stroozak- ken, verdwenen, zonder dat het tot nog toe gelukt is, hem op te sporen. In verband met deze geschiedenis staat mogelijk het feit, dat een hoofd agent van politie te Arnhem, die bevonden Werd in nauwe verstand houding met de moeder van den dief te hebbèn verkëerd, plotseling verdwenen is. Te Arnhem heeft een be schonken smid zijn vrouw zoodanig mishandeld en met een tafelbord op 't hoofd geslagen, dat zij naar 't ziekenhuis en hij naaf de gevangenis moest worden gebracht. Uit Zwolle bericht men aan het Hbl., dat tijdens het onweder van Vrijdag jl., aan het Katerveer de veerpont midden op de rivier was, beladen met vier bespannen wagens en eenige personen. De bliksem trof de ketting en sloeg langs deze in het water. De vier veerknechts, die aan de ketting trokken, werden neerge worpen, doch kregen geen letsel, evenmin als de andere personen en de paarden. Het was gelukkig, dat deze door den schrik onbewegelijk bleven staan, anders ware door de verwar ring misschien groot onheil gebeurd. In den omtrek van Sokol in Ruslandwerden in den laatsten tijd verscheiden reizigers uitgeplun derd'. Bóvèndien verdwenen een aantal personen, zonder dat mén een spoor van hen kon ontdekken, en men vermoedde, dat zij de slachtoffers waren van afschuwelijke misdaden. Eindelijk werd een dorpskerk, die druk door bedevaartgangers bezocht werd, op een nacht uitgeplunderd en o. a. een wonderdoend heiligenbeeld geroofd. De diefstal van dit beeld vertoornde de bevolking zoozeer, dat hetgeheele dorp'zich in beweging stelde om de roovers op te zoeken. Weldra was men den diefstal op 't spoor. Een viertal personen hadden in den nacht van de misdaad een wagen toever trouwd aan de hoede van een oude vrouw, die op korten afstand van het dó'rp woonde. Vóór het aan breken van den dag waren zij met pakken beladen teruggekeerd en in de richting van Sokol vertrokken. De verdenking viel op een viertal welgestelde ingezetenen van Sbkol. Terstond werd huiszoeking gedaan; men vond de gestolen voorwerpen terüg en nog een menigte andère zaken bovendien, waaronder eenige, die toebehoord hadden aan1 éen onlangs geheimzinnig verdwenen koopman. De bewoners van het huis werden nu door vreeselijke pijnigingen ge dwongen de plaats aan te wijzen, waar de lijken te vinden waren en op een afgelegen plek buiten de stad vond men ook werkelijk de ver minkte lijkën der vijf vermisten terug. Natüurlijk schrijven de dorpelingen de ontdekking toe aan de medewer king van het wonderbeeld't komt niet bij hen op, dat hunne krachtige pogingen om het beeld terug te vinden, tot de: ontdekking leidden. Met gloeiende kleuren worden voortdurend de wreedheden der Tur ken in Bulgarije geschilderd. In het di&trikt Philippopolis zouden minstens zestig dorpen geplunderd en verbrand en duizenden (men spreekt van 12,000 tot 20,000)' weerlooze mannen, vrou wen èn kitideren na de wreedste mishandelingen vermoord zijn. Zoo verhaalde de Óourier d'Orient, die dan ook opgeheven is, dat het dorp Novo Selo door Bashi Bazoeks en Circassiërs geplunderd was. Meer dan 400 vrouwen en kinderen, die op de vlucht gegaan waren, werden te Kalofer door een bende van 200 man overvallen, die veertig vrouwen méde voerden. De Turksche vrouwen echter wilden deze niet in hun dorp laten. Ze werden toen naar een afgelegen hoeve vervoerd en ha ëen gruwelijk tooneel werd het geheele gebouw met de ongelukkige slachtoffers in brand gestoken. De Turksche onge regelde troepen hébben zoovele Bul- gaarsche kinderen geroofd en als slaven verkocht, dat men er te Philip popolis bijna geen weg mede weet. Jonge meisjes worden voorniet meer dan drie a vier lire het stuk aange boden. Geen Christen durft zich op het veld vertoonen en de oogst kan niet worden binnengehaald. Door de opstandelingen ziju op twee plaatsen zestig Jurken om het leven gebracht, maar nergens hebben zij zich ver grepen aan vrouwen of kinderen. Een correspondent van de Times te Pera had van iemand, die volko men op de hoogte zijn kan en in wiens onpartijdigheid en gehechtheid aan de Turksche regeering hij het grootste vertrouwen stelt, vernomen, dat over het algemeen de Officieren en soldaten van het geregelde leger zich goed gehouden hebben. Chef- ket pacha is de ergste uitzondering. De gouverneurs van vele plaatsen hebben zich soms zelfs gedragen als helden. De regeering heeft vermoede lijk dezen algemeenen moord van ongewapende dorpelingen niet gelast, maar zij is daarvoor rechtstreeks aan sprakelijk, omdat ze er van wist en geen pogingen deed er een eind aan te maken; omdat ze de Bulgaarsche bevolking deed ontwapenen en toen de Bashi Bazoeks en Circassiërs wapende en ze op deze hulpelooze plaatsen losliet. »Wat hebben deze wilden gedaan? 1. Meer dan honderd Bulgaarsche plaatsen zijn geheel ver nield, ofschoon er geen denkbeeld was van pogingen tot opstand, dan in vijf of zes. Een gewest dat in de Turksche schatkist een millioen ponden leverde is geheel piatgeloopen. De namen van al deze plaatsen en alle verdere bijzonderheden kunnen worden opgégeven aan ieder die ze verlangt te weten. 2; Minstens 25,000 ongewapende en weerlooze menschen zijD in koelen' bloéde vermoord. De Turksche dagbladen van Konstanti- nopel spreken van minstens 40,000. 3. Meer dan 1000 Bulgaarsche kin deren zijn als slaven verkocht. Dit geschiedde in het openbaar in de straten van Adrianopolis en Philip popolis. 4. De afschuwelijkste wreed heden zjjn gepleegd op duizenden, die niet vermoord zijn. 5. De mishande lingen van vrouwen zijn erger dan ik ooit heb gelezen. Dit is te verschrikkelijker, omdat de begrippen der Bulgaarsche vrouwen omtrent deugd en kuischheid, veel hooger staan dan die van eetiige andere Oostersche natie. Indien de vrouwen van Engeland wisten wat hier gebeurd is, dan zou één kreet van afgrijzen opgaan en geheel Europa 'óp de been komen. 6. Minstéüs 10,000 Bulgaren zjjn nog in de gevangenis en ondergaan daar mishandelingen, zooals sedert de middeleeuwen ïn Europa niet gekend werden en die reeds door sultan Abdul Medjid in Turkije voor góed afgeschaft werden verklaard. 7. Vele duizenden vluch telingen zijn thans in de groote steden. Ze worden door de Turksche bevol king op allerlei wijzen geplaagd en lijden de grootste ellende, daar men den Bulgaren belet hen bij te staan. Een grappige kwestie is te Munchen gerezen over liet ophouden van dameshoeden in de opera. Het schijnt, dat de Beiersche dames vrij groote hoeden dragen, die den toe schouwers, achter hen gezeten, alle gezicht op het toonèel beletten. Na de klachten daarover gerezen, heeft het bestuur der opera de dames ver zocht haar hoeden af te zetten en op haar weigering op dé affiches laten aanplakken, dat de dames, die het théater bezoekenalvorens haar plaatsen in tenemen, haar hoeden en valsch haar moeten afeetten. Iets dergelijks is te Berlijn in het vorige jaar gebeurd. HELDERSCHE MOPPEN. Do beroemde ltaliaanache schilder Salvator Rosa geb. 1615 gest. 1673 was tevens dichter en mnsicns. Zijne schilderstukken onder scheiden zich door hnnne eigenaardige woestheid, en hnnne verbazende natuurlijkheid heeft tot het sprookje aanleiding -gègeven, dat de kunstenaar in zijne jengd tot een rooverbende heeft behoord. Op zekeren dag zat. hg ia zijn atelier en musi ceerde op een zeer slecht klavier, toen een vriend bij hem binnenkwam en zijne verwondering te kennen gaf over het ellendige hakkebord, terwijl hij beweerde dat het geen drie scudi waard was. „Ik kan dat kostbare instrument voor 1000 ducaten verkoopen, als het mij in den zin komt," zeide Salvator verstoord. De vriend lachte hem uit. De kunstenaar echter nam palet en penseel en schilderde met zijn gewone verbazingwekkende vlugheid op het deksel van het klavier een prachtig landschap, waarvoor inderdaad eenige dagen later een rijk kunstminnaar 1000 ducaten betaalde, in welken koop natuurlijk het hakkebord begTepen was. Gelijk in het menschelijk leven alles twee zijden heeft, een goede en een kwade, zoo is het ook met de drukpersvrijheid. Gewis heeft nog niemand harer warmste verdediger» aan hare nadeelige gevolgen gedacht, die wij hierbij aan onze lezers in een voorval, dat kort geleden te Stnttgard plaats had, willen mededeelen. -Een vroeger, zeer geacht stndent, een man van geest en talenten, die slechts één gebrek had, namelijk, dat hij dikwijls te diep in het glaasje keek, was voor een paar jaren, nadat hij groote reizen in vreemde werelddeclen gemaakt had, weder gelukkig in zijn vaderland teruggekeerd. Zijne vrienden namen den in een ellendigen toestand terugkeerende vriendelijk op en be proefden op alle mogelijke wijzen hem van zijne kwade gewoonte af te brengen. Maar te ver geefs-, in zalige bedwelming tuimelde hjj eiken dag de eene kroeg uit, de andere in; en menig schuldbord in'de herbergeu vertoonde met groote letters zijn naam, daar hij meestentijds in gelde- loozen staat verkeerde. Zoo trad hij dan op zekeren morgen in een bierhuis, waar men hem reeds menig glas geborgd had; de waardin bracht met scheele oogen het verlangde en bleef met wantronwende blikken op het geld wachtende, bij harea gast 6taan. Deze scheen echter niet te willen, begrijpen, wat de goede vrouw wenschte te kénnen te geven, maar onderhield zich met een bekende, dién hij daar joiat. aantrof, en snapte met dezen in een taal, die eèir menghel van ernst, huichelarij en gekwetste geestvermogens ver raadde, veel van Christelijke liefde en zelfop offering voor koning en vaderland, van de schade lijkheid der oppositie, van de misbruiken der pers, enz^ hetgeen in den mond van een gewezen demagoog, gelijk hij, al vrij zonderling klonk; Doch de waardin scheen door zijn onderhond niet zeer gesticht, want onwillig maande zij haar gast tot betaling aan, en wees hem met ondubbel zinnige woorden naar de boven de deur aange plakte -wéarschuwing, waarop gedrukt te lezen stond: „om abuizen voor te komen, wordt men verzocht, dadelijk te betalen." Met zichtbare moeite hief de gekwelde het zorgvolle hoofd op, las met een kloppend hart het opschrift, en wendde zich onder het lozen eeuer diepe zncht en op een toon, die door een praktisch bewijs dé waarheid van het zoo even door hem gezegdq wilde bevestigen, tot zijnen makker met de woorden: - «Daar ziet gij het, dat zijn d^ treurige gevolgen der drukpersvrij heid!" Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. 2e Lijst. No. 8826 f 15000. No. 3079 f 2000. No. 3582 f 1000. Nos. 10Q37 en 10289 elk f 400. Nos. 128' 10297 10934 en 15120 elk f 100. 3e Lijst. No. 14066 f 1500. Nos. 2191 en 18712 elk f 1000. No. 9836 f 400. Nos. 4193 6371 13084 en 19632 elk f 200. Nos. 659 1696 7364 11416 14483 18770 19565 en 20109 elk f 100. 4e Lijst. Nq. 16788 f 1000. No. 4379 f 400. Burgerlijke Stand Helder. van 11 tot 14 Juli 1876. ONDERTROUWD: J.Jansen, Smid,wednwn van T. Kramer, wonende alhier en a. Castercom wed. van J. Rnscha, wonende te Broek op Langedijk. S. J. Koens, Scheepstimmerman, weduwn. van T. Peters en M. Krng. GEHUWD; j. G. Meenwenoord en J. de Jong. D. Wentel en a. J. van Gans. BEVALLENJ. Lap geb. Gnde, D. M. Tabeling geb. Schorsij, D. M. E. Vonk geb. Ternede, D. T. Vroon geb. Dekker, D. R. Segers geb. van Doorn, Z. E. van Valen geb. Hoek, Z. OVERLEDEN: J. A. Klik, 51 j. J. P. Neijman, 1 j. K. Vink geb. Schagen, 66 j. van C. S C H O E N, Bootsman in 't v. k. bij de Marine,! en M. K E IJ Z E R, Helder, 14 Juli 1876. Uit naam hunner dankbare Kin deren Vader en behuwd-Vader. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd SIMON JOHANNES KOENS en MAGARETHA KRüG. Helder, ,13 Juli 1876. Algemeene kennisgeving. Getrouwd D. WENTEL en A. van GANS. van Donkerbroek. Helder, 13 Juli 1876. Getrouwd J. G. MEEUWENOORD en J. de JONG. Nieuwediep, 13 Juli 1876. Voorspoedig bevallen van een Zoon, H. SCHUSZLER—Boon. Nieuwediep, 14 Juni 1876. Strekkende tot algemeene kennis geving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstellingbij gelegenheid van onze 25-Jarige Eclitvereeniging ondervonden van Familie, Vrienden en Bekenden, betuigen wij onzen hartelijkeil) en welgemeenden Dank. B. HARJER en Echtgenoote. De ondergeteekende be tuigen hun hartelijken dank aan den Heer J. KORPORAAL, voor zijn tijdige hulp en redding van hun Zoontje en aan eenige buren, voor hun welwil- lenden bijstand, daarbij verleend. Zon der de menschljevende handelwjjze van genoemden Heer, was ons kind zeker voor ons verloren geweest. M. GAZAN en Echtgenoote. ZONDAG den 16 JULI a. s., 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker: de WelEerw. Zeer Gel. Heer Predikant te Alkmaar. ongehuwd of gehuwd, kan dadelijk vast werk bekomen bjj W. WISSÈ- KERKE, Stoomsmederg, Anna Pau- lowna.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1