't VLIEGEND BLAADJE. Algemene Nieuws- li en Adrertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 360. Zaterdag 29 Juli 1876. Vierde Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN BEKENDMAKING. ScMetoeMpp floor fle Artillerie. 291ste Staals-Loterij. Advertentiën. Voor de Leien der Hervormde Kort Evangelisatie-Lokaal, J. GROENEVELT, Een Naaister Een eenige Juffrouw een knappe Werkster, EEN JONGEN, Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug. W. METS Tz.te Texel. A. van HARTEVELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per mailboot CONRAD, geschiedt voor drukwerken den 4 Ang. a. s., na aankomst van trein III (Noord-Hollandsche Spoorweg,) ten 10.58 des avonds, voor brieven 5 Ang. na aan komst van trein I, ten 9.47 des morgens. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 28 Juli 1876. Gisteren is door den Kommandant der Genie alhier op nieuw herbesteed het verbeteren van bet fort Kgkduin. Er was slechts een inschrijvingsbil jet ingeleverd en wel van den Heer J. C. Schreuder te Winkel voor f 747.800, Woensdagavond ontstond in de werkplaatsen van de aannemers van hét verbeteren van het fort Erfprins alhier, een begin van brand, welke gelukkig door de aanwezigheid van veel water spoedig werd gébluscht. Op de voordracht tot benoe ming van een hoofdonderwijzer te Westzaan komen o. a. voor de heeren S, Baert, alhier en J. Ditmars te Anna Paulowna. Men leest in de Haarl. Crt. van gisteren het volgende: »Eeü afgekeurd verdedigingsvaar tuig, aan de kanten voorzien van staketsels ter verbreeding en met een diepgang, gelijkstaande met die van het ramtorenschip Koning der Neder landen, is hedenmorgen, door een sleepboot getrokken, naar het Noord- zee-Kaoaal gestoomd. Aan boord bevinden zich ambtenaren van 's Rijks werf en officieren van de Koning der Nederlanden, benevens twee kanaal- loodsen. Het doel is, op verkenning uit te gaan, ten einde de juiste ge steldheid van den kanaalbodem en de kanaaldiepte op alle punten te onderzoeken, om dan te oordeelen, of het ramtorenschip er door zal kannen worden gebracht. Uit den aard der zaak dunrt een dergelijke tocht zeer lang, daar zg niet, zooals geloofd werd, een algemeene repetitie is, maar een proefneming, waarvan de uitslag problematisch mag worden genoemd. Eventuëele ondiepten zullen moeten worden weggebaggerd eer het modél de reis kan voortzetten, en men mag aannemen, dat met de reis tot in zee een paar dagen zullen gemoeid zijn. Tegen den hoofdonderwijzer eener bijzondere school te 's Hage is proces-verbaal opgemaakt, omdat nóch door hem, noch dóór de in die school aanwezige kinderen, voldaan was aan de wet ten aanzien der' koepokinenting. Ook zij wier kinde ren de school bezocht hebben, zullen terechtstaan. Vrijdag werd voor het hof in Zuidholland een zaak behandeld, die een zeer dramatisch karakter heeft. Als beschuldigde stond te recht H. K. uit Rotterdam, wien moedwillige dood slag met voorbedachten rade werd ten laste gelegd. De beschuldigde leefde sedert I8Y3 jaar stil en ge lukkig met zjjne vrouw, toen zij ken nis kregen met den winkelier in schoenen en laarzen v. d. S. Van lieverlede werd de betrekking intie mer en de schoenmaker legde dik wijls visites af, wanneer de man afwezig was. Daar deze achterdocht kreeg, trad hij eens, toen v. d. S. weder een bezoek aflegde, onverwacht de kamer binnen en vond zijn ver moeden bewaarheid. Toen v. d. S. f 50,000 bood, beloofde K. de zaak geheim te houden, maar liet v. d. S. een schuldbekentenis teekenen. Deze betaalde daarop eerst f 16,000 aan kontanten en daarna f 10,000 aan Spaansche effekten. De betalingen werden nu niet alleen gestaakt, maar v. d. S. bedreigde^K. met vervolging, wanneer hij hem niet f 23,000 terug betaaldevroeger toen hij in geld verlegenheid zat, had hij van K. al f 3000 gekregen. Hieraan werd door K. voldaan, door het teekenen van een schuldbekentenis en daar hij meende dat- de schuldbekentenis van f 50,000 geen waarde had, vernietigde hij ze. S. beschouwde de ontvangen schuld bekentenis als van waarde zijnde en liet, toen geen betaling volgde, K. gijzelen; na 7 maanden werd deze weder ontslagen. Nu wilde K. een verzoening met zijn vrouw tot stand brengen, maar deze wilde daarvan niets hooren. Op zekeren dag bezocht hij haar weder en bracht haar toen met een mes, dat hij, naar men zegt, even te voren gèkocht had, vijftien wonden toe, die gelukkig niet doode- lijk waren. De politie nam K. in hechtenis en dadelijk beleed hij zijne schuld. Zijne bekentenis verschilde met de verklaring van de beide ge tuigen, die 0. a. hunne ongeoorloof de betrekking tot elkander ontken den. Het O. M. lichtte zijn rekwisi- toir tot schuldigverklaring uitvoerig toe, betoogde o. a., dat van de on- J geoorloofde betrekking niet gebleken wasook trachtte hg aan te toonen, dat K. vooraf plan had zijn vrouw te vermoordenhij eischte daarom een tuchthuisstraf van 5—20 jaren. Na de uitvoerige verdediging van den beschuldigde door Mr. Horch, die vooral deed uitkomen, dat K. reeds 7 maanden in de gevangenis had doorgebracht, beval hij den be klaagde in de clementie van het hof aan. Het hof veroordeelde hem tot 1 jaar celstraf. Te Burgum is een boerderij, onder bestuur eener weduwe, sedert haar bestuur geheel in 't ongereede. De koeien sterven, géven geen of weinig melk en de melk die er komt is zonder room. Ook paarden, schapen, varkens zelfs katten worden ziek en gaan dood. Men kent de oorzaak van dit vreemd verschijnsel niet, maar vermoedt, dat de een of ander onver laat, uit wraakzucht tegen de weduwe haar weide bederft door er eene of andere zelfstandigheid in te strooien. Jl. Zaterdagmiddag had een soldaat in de Barbara-kazerne te 's Bosch de baldadigheid om eenige geweerschoten te lossen, waarvan de kogels allen in de zoldering terecht kwamen, uitgezonderd een, die uit' het raam geschoteneen burger rakelings langs 'het hoofd ging. Toen eenige militairen zich naar de cham- breé begaven, vonden zg' hem onder een tafel liggen en gelukte het hun hem in arrest te brengen. De officier van gezondheid, die hem meermalen bezocht heeft, kan geen sporen van waanzinnigheid ontdekken, terwijl de dader bljjft stilzwijgen op alle vragen, die hem gedaan worden. Tegenvier drukkers van de katoenfabriek van den heer P. van >1] verbaal opgemaakt wegens het in strijd met de wet op den kinderarbeid in dienst hebben van kinderen van 9 en 10 jaren. Die kinderen, 3 meisjes en 1 jongentje, waren als strijksters en strijker den drukker behulpzaam en werkten dagelijks van 6 tot 12 en van half twee tot 7 ure, terwgl geen hunner ooit de school bezocht. Het bericht van een dubbelen moord heeft dézer dagen de bewo ners van het Noordelijk gedeelte van Berlijn in groote opschudding ge bracht. De zaak was als volgt: In de Bergstraat No. 79 woonde een weduwe met drie zonen. Een daarvan, een lui en ongebonden jongmensch, met wien reeds meermalen onaan gename zaken hadden plaats gehad, ging zóóver dat hij zijn moeder bestal, waarom hem 't huis werd ontzegd. Des nachts tegen 12 uren kwam hij echter terug en wilde met geweld binnen dringen zijn oudere broeder Albert ging naar benedén om hem te ver wijderen, doch ontving een messteek in den onderbuikdie den dood onmiddellgk tengevolge had. Op het gerucht schoten de buren toe, grepen den broedermoorder en pasten onver wijld de lynchwet op hem toe. Toen de politie zich van hem meester maakte, was hij stervende. Men zegt, dat de derde broeder zich onder de wrekende volksmenigte bevond. Twee gevangenen te Bazel, Bens en Marcioli hadden plan gemaakt te ontvluchten. Daartoe had Marcioli een sleutel bemachtigd, die op zijn cel paste en opende daarmede Woensdagavond te 9 ure zijne cel en die van Bens. Zij moesten echter wachten tot de wachthebbende op zichter het licht uitdraaide. Om 4 ure 's morgens, toen dit gebeurde, werd hem met een mes een doode- lijke wond toegebracht, waaraan hij dadelijk stierf. De tweede opzichter onderging hetzelfde lot. Daarna be gaven de gevangenen zich naar de wachtkamer en namen daaruit een karabijn, een mes en de sleutels mede, Bens had in dien tusschentgd de deur van het binnenplein geopend, terwijl Marcioli een gevangene wilde vermoordenwelk plan hij echter liet varen. De nachtwacht, die een pistool op Bens wilde lossen, werd het wapen uit de hand geslagen en vermoord. Bens klauterde nu over den muur, maar Marcioli schijnt dit niet te hebben kuünen doen en heeft zich daarom dood geschoten. Bens werd nu achternagezet en spoedig gevon den. Toen hg bemerkte, dat hij ont dekt was, wilde hij zich vermoorden, maar werd hierin verhinderd en ge bonden naar de gevangenis terugge bracht. Het stadje Allenburg, in Oost- Pruisen, dat onlangs ten deele af brandde, is op hieuw voor een deel een prooi der vlammen geworden. Men vermoedt, dat deze nieuwe ramp aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Op het kon. paleis te Laeken viel een 79 jarige conciërge ten ge volge eener hérsenberoerte. Toen hij 8 dagen later weder tot bewustzijn kwam, was zijn maag geheel van streek. Het bleek bij onderzoek, dat hg zijn gebit had ingeslikt. Met een opzettelijk daarvoor vervaardigde tang is het 7 c. M. groote voorwerp uit de maag gehaald. Koningin Louise, die zich zeer aan het lot harer be dienden laat gelegen liggen, nam met veel belangstelling kennis van dit Te Hamburg is op 119-jarigen leeftijd de oudste dame van Duitsch- land overleden. Zij was geruimen tijd hofdame van Keizerin Maria Theresia. Terwgl uit Amerika over de onmatige hitte geklaagd wordt, be richt men nit de diamantvelden, dat in het begin van Juli verschillende personen van de koude zgn gestorven. Een hevige sneeuwstorm had daar De zoon van een rijke fabrikant te Berlijn, verloofd met een jonge en aanzienlijke dame, werd onlangs zoo verliefd op een weduwe, waar mede hij kennis gemaakt had, dat hij het plan ontwierp met haar naar Engeland te vluchten en daar een huwelijk aan te gaan. Tot dat einde voorzag hg zich van een paar duizend thaler en stelde zgn aanstaande vrouw een groot gedeelte daarvan ter hand. Zij zou naar Verviers vooruitreizen en hem daar afwachten, om dan gezamenlijk naar Londen te gaan. Toen hij echter te Verviers aankwam, was zgn geliefde nergens te vinden en' eerst den volgenden dag ontving hg een brief uit Dover, waarin zij hem meldde, dat zij geen weduwe was, maar dat haar manzioh in Ame rika bevondwaarheen zij zich had be geven. Het baar toevertrouwde geld zou zij zoo vrij zgn als aandenken en ter bestrijding harer reiskosten te behouden. De Burgemeester der gemeente Helder, brengt ter voorkoming van ongelukken, ter openbare kennis, dat te beginnen met den 29 Juli aanst,, tot in de laatste dagen der maand September daaraanvolgende, schietoefeningen zullen plaats hebben van de batterij KAAPHOOFD en bet fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein ten zuiden van dat fort ter lengte vau ongeveer 500 en ter breedte van ongeveer 800 meters, tijdens het vuren onveilig zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal een roodè vlag aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt geheschen worden. Helder, De Burgemeester voorn., den 25 Juli 1876. STAKMAN BOSSE. HELDERSCHE MOPPEN. De kracht der gewoonte kan al bijzonder sterk zijn. Dat bewees nog onlangs een rijk ge worden en van zijn rente levenden, melkboer, toen hij verklaarde, dot hy nooit een kan of een emmer met water kén zien, zonder een schier onweêrstaanbaren lust te gevoelen, om er wat melk in te gooien. Gunst, mijne heeren, riep een oud vrouwtje, dat voor de rechtbank als getuige was gedagvaard in een zaak, waarvan zij beweerde niets te weten hoe kan ik u iets zeggen van iets, waarvan ik niets weet? Ik begrijp niet, zeide iemand tot een advoeaat dat gij lieden, als gij elkaêr voor de rechtbank ter deeg hebt toegetakeld, uitge scholden zelfs, onmiddellijk daarna weer goede vrienden zijt en elkaêr de hand geven kunt. Wel, dat is toch zeer natuurlijk, ant woordde de rechtsgeleerde twee advocaten, die tegen elkaêr pleiten, zijn als de twee helften van een schaar; deze snijden elkaêr niet, maar slechts alles, wat er zich tusschen waagt. Prettig Topr het proceslievend publiek I Prijzen van f 100 en daarboven. 4e Klasse. 2e Lijst. No. 3965 f 25000. No. 6293 f 2000. No. 18037 f 1500. Nos. 6865 en 18352 elk f 1000. Nos 12645 en 18211 elk f 400. No. 18200 f 200. Nos. 17781 18463 en 19672 elk f 100. 3e Lyst. Nos. 1687 3708 en 20088 elk f 1000. No. 105A.6 f 200. Nos. 5016 6086 6850 6923 10504 10748 11538 13768 en 16378 elk f 100. 4e Lijst. Burgerlijke Stand Helder. mn 25 tot 28 Juli 187». ONDERTROUWD 1. Klein, Schipper en g. Koning. L. Kerkmeer, Werkman en L. Wiek- 1 lans, weduwe van C. G. J. Lokkes. fl GETROUWD J. Jansen en A. Castercom. - p S. J. Koens en M. Krug. P. J. de Klerk en G. de Wijn. K. Reininga en M. a. Lean. BEVALLENJ. Vleeschman geb. Oorschot D. C. Marchand geb. van der Hof D. - T. van den Henvel geb. Meijer Z. a. Stroora- berg geb. Beterman D. C. Konijn geb. Kroon D. E. Marchand geb. de Leeuw Z. a. Aufderheijde geb. Adela Z. G. van der Oerd geb. Blom Z. S. E. Fraukramp geb. Maaikns Z. A. Selderbeek geb. Groot Z. P. Dunk geb. Wolven dijk D. OVERLEDEN: M. Thieman 7 w. S. S. Beek circa' 9 m. A. M. Konijn ld. C. R. ter Voort 5 m. H. Leyen IJ j. Ambtshalve ingeschreven 2. Ondertrouwd L. KLEIJN en G. KONING. Helder, 27 Juli 1876. Algemeene kennisgeving. Getrouwd S. J. KOENS en M. KRUG. Helder, 27 Juli 1876. Algemeene kennisgeving. Heden overleedna een kort stondig lijden, onze jongste lieveling BERTHA, in den jeugdigen leeftgd van een en een half jaar, diep betreurd door ons, hare ouders. J. YAN LEIJEN. C. VAN LEIJEN, geb. van Amsterdam. Nieuwediep, 27 Juli 1876. Algemeene kennisgeving. ZONDAG den 30 JULI a. s., 's morgens om 10 nnr, D. V. Spreker: de WelEerw. Zeer Gel. Heer Predikant te Amsterdam. VEREENIGING «Ontwaakt bij Tijds." ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 30 Juli 1876, des namid dags tusschen 3 en 4 nur, in het lo kaal Koningskroon. HET BESTUUR. Bzag zich gaarne in fatsoen lijke gezinnen geplaatst. Adres Bureau van dit Blad. verlangt tot Inwoning een JUF FROUW of WEDUWE. Adres met brieven onder letter H, aan het Bureau van dit blad. Wordt gevraagd: alleen des Zaterdags. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd: die eenigszins methet Koperslagers- vak bekend is.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1