't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- S en Advertentiebode No. 361. Woensdag 2 Augustus 1676. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. N&ar Oost-lndiè: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per mailboot CONRAD, geschiedt voor drukwerken den 4 Ang. n. a., na aankomst van trein III (Noord-Hollandsche Spoorweg,) ten 10.58 des avonds, voor brieven 5 Ang. na aan komst van trein I, ten 9.47 des morgens. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Ang. 1876. Zondag jl. is alhier een van dol heid verdachte hond door een matroos der marine afgemaakt. Bij Ministriëele beschikking is benoemd tot opzichter van den water staat 4e kl. F. A. Jelgersma. Bij de jl. Vrijdagavond gehouden aanbesteding van den onderbouw eener ijzeren draaibrug .over het Heldersch kanaal alhier, was de minste inschrijver de heer D. de Vries alhier, voor f 9860. Den 19n Aug. a. s., zal alhier aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Celebes," scheep gaan een afdeeling aanvul lingstroepen, sterk 210 mindere mili tairen, waaronder 10 onderofficieren. Zondag jl. is alhier binnenge komen, het aan de Kon. Stoomboot- Maatschappij behoorende stoomschip Stad-Amsterdam, hetwelk in de tweede helft der maand Septembervoor rekening der Stoomvaart-Maatschappij Nederland", naar Indië zal worden geëxpedieerd. Genoemd stoomschip heeft een nitmuntende inrichting tot den over voer van 48 passagiers le kl., enz., en bezit een stoomvermogen van 2200 paardekracht. De lengte van het schip bedraagt 350, en de breedte 38 Eng. voeten. Naar wij vernemen zal ook thans weder de gunning niet plaats hebben aan den eenigen inschrijver voor het verbeteren van het fort Kijkduin, alhier, als zijnde f 129.800 boven de begrootiug. Zoo men zegt, zal het werk thans in gedeelten worden aanbesteed. Zondagavond jl. zag men op een zeer grooten afstand dezer ge meente een feilen vuurgloed. Naar wij later vernamen, zijn in de Wie- ringerwaard twee boerenwoningen Een gewichtige inzet. In den herfst van 't jaar 1855 voer ik met een stoomboot de Mississippi op. Aan boord bevonden zich een paar Pensylvaniërs, die ik had leeren kennen, rechter Jones en generaal Keim von Reading. „Dat is me daar beneden een dolle boel uit Natchez", bromde de kapitein, die ons op de kajuitstrap tegenkwam, toen wij naar benedeu gingen. „Ze spelen verduiveld grof." „Laat ons eens gaan kijken," zeide rechter Jones. We gingen het salon binnen en vonden daar vier heeren aan een tafeltje met een massa toeschouwers om zich heen. Die daar zaten, waren de „grove spelers". Men speelde „potiers", en het geld ver wisselde ongeloofelij k snel van eigenaar. Een der spelers, een man van middelbaren leef tijd, op wiens gelaat de speelwoede bare sporen had achtergelaten, zette jnist zijn laatsten dollar op. Toen die den weg van de vorigen was gegaan, stond de man, een katoenplanter naar ik hoorde, op om zich te verwijderen. „Kaalgeplukt, kolonel vroeg zijn tegen- pjtij. „Tot op mijn laatste picayunc. „Geef mij maar een papiertje, dan zal ik u leenen". „Neen," antwoordde de planter kortaf, „ik kan het nog anders doen. Pomp, kom eens hier!" Als 't u belieft, meesterantwoordde een o. de neger uit een der hoeken. „Breng het meisje en den joj afgebrand. Nadere bijzonderheden ontbreken ons echter. Men meldt uit Amsterdam: >De proefnemingen met de mal van het ramtorenschip Koning der Nederlanden," is in zooverre gelukt, dat het schip zelf zonder eenig be zwaar tot aan de sluizen van het Noordzee-Kanaal gebracht kan worden hetgeen eerstdaags zal geschieden, en er bestaat alle kans, dat dan na een betrekkelijk kort tijdsverloop, ongeveer twee weken misschien, de hinderpalen uitden wegzuilen geruimd zijnwelke het schip, volgens de ondervinding met de mal opgedaan, zouden kunnen beletten zee te kiezen. Ware de maand Juli even gunstig voor 't baggerwerk geweest als de maand Juni, welke zich kenmerkte door windstilte, »dan had de Koning der Nederlanden" zonder eenig be zwaar reeds eenige dagen vroeger in zee kunnen worden gebracht. Het Engelsche stoomschip Ed- dystone, kapitein E. Carliug, bestemd naar Huil, verliet Zaterdagmorgen ten zes uur Amsterdam langs het nieuwe Noordzee-Kanaal. Reeds te negen uren was het schip in zee; het heeft dus den tocht binnen drie uren volbracht. Jl. Donderdagavond had te Amsterdam een allertreurigst ongeluk plaats. Ten huize van den heer Ketting, in de Kal verstraat, woonde een jong Duitscher, omstreeks 21 jaren oud. Dienzelfden avond was hij van een buitenlandsch reisje terug gekeerd, terwijl zijn vader hem van Aken tot hier had vergezeld. Laatst genoemde had hij des Vrijdags naar den Rijntrein gebracht, was op zjjne kamers teruggekeerd en begon met 't ontpakken van zijn koffer. Een zijner vrienden brengt hem een bezoek en dezen toont hg een revolver, die hem ten geschenke was gegeven. Bij herhaling vroeg de vriendof de pistool niet geladen was en, aangezien deze vraag steeds ontkennend werd beantwoord, haalde de vriend den haan over. Plotseling valt er een schot en de ongelukkige Duitscher valt dood neêr; de kogel had hem door boord. 't Laat zich gemakkelijk begrijpenwelk een konsternatie hierdoor werd teweeg gebracht. Het lijk werd naar de cellulaire gevangenis die ik te Natchez gekocht heb. Wacht een oogenblik op mij met het spelen, mijnheeren, dan iieb ik weer gold." De oude neger ging cn kwam weldra terug met het meisje en den jongen. Het „meisje" was een flinke mulattin van onge veer vijf en dertig jaar. De jongen was haar zoon. Hij kon hoogstens twaalf jaar zijn en was veel blanker dan zijn moeder. Nu stond de planter op. „Hier, heeren," zeide hij, „hier hebt ge een meisje met baar jong, een spannetje zooals men geen beter kan wenschen. Ze kosten mij zelf acht honderd dollars, Wie geeft er zes voor?" „Verkoopt ge ze ook bij het stuk?" vroeg er een. „Dat zou niet gaan, mijnheer. Het meisje heeft gezworen dat zij zich ombrengt, als men haar jong afneemt, en haar vorige eigenaar zeide„Dat is er een die woord houdt! „Maar ziet ge niet, dat die vrouw alleen meer waard is dan ik voor het paar verlang P Komaan, wie geeft er mij zes honderd voor?" De pachter wachtte een minuut vruchte loos op antwoord. Toen zeide hij „Ik moet geld hebben, geef de dobbel- steenen maar! Twintig dollars inzet en dertig aandeelcn- Voor den dag met het geld, heeren; wie het eerst inzet, werpt ook het eerst!" Dat hielp! De drie spelers aan de tafel namen het eerst drie aandeelen, toen volg den ook dé omstanders, cn in een ommezien waren twintig aandeelen verkocht. Toen bleef het een oogenblik op dat cijfer. Dj vervoerd, om gerechtelijk te worden geschouwd, terwijl de vriend aan razernij ten prooi, gedurende den nacht moest worden bewaakt. De vader van den ongelukkige is onmiddellijk uit Aken te Amsterdam gearriveerd. Bij de geneeskundige schouwing is gebleken, dat de kogel recht door het hart is gegaan, waarop de dood onmiddellijk moest volgen. Het Gerechtshof te 's Herto genbosch heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van S. A. te Groningen, door wien in de maand April jl. een moordaanslag werd ge pleegd op de vrouw van E. d. J., onderwijzer in de gymnastiek aldaar. Het Gerechtshof heeft genoemden A. schuldig verklaard aan een door uiterlijk bedrijf gebleken en tot begin van uitvoering overgeslagen poging tot moedwilligen manslag, die niet dan door een toevallige, van des daders wil onafhankelijke omstan digheid gemist heeft, en hem ver oordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. Voor Izaak De Jong en zijn vroegeren medeverdachte Verlind is door eenige menschenvrienden, be wogen met het lot van hen, die ten onrechte van den moord op mevr. Van der Kouwen en haar dienstmaagd waren beticht, blijvend gezorgd. De Jong is in de gelegenheid gesteld zich met een koopman in aardappe len en grint te associëeren en op die wijze zich een bestaan te verschaffen. Verlind is bg de duinwaterleiding geplaatst, en men heeft hem de noodige gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere levensbe- noodigdheden aan te schaffen, zoodat bg nu slechts met arbeid iu zgn toekomstig onderhoud heeft te voor zien: Men kon voor Behagel niets doen, omdat diens verblijfplaats onbekend Te Kanters werden bg een' huwelijksfeest vreugdeschoten gelost. De gemeenteveldwachter verbood dat, als in strijd met de verordening. Men liet het niet. Toen hij adsistentie kreeg van den rijksveldwachter uit Grouw, wilden zij samen de over treding beletten, waarbij een worste medespelers ieder nog een, en ook drie der omstanders. „Nog twee kansen, heeren Generaal Keim fluisterde den rechter iets in het oor, ging naar de tafel en wierp twee stukkeu van tien dollars er op. „Uw naam?" „Doet er niet toe, schrijf maar op naam van de vrouw." „Wat! voor het meisje zelf?" „Zeker, geef haar ook een kans." „AU right! Een voor Ninette. En nu „Dit is voor den jongen," sprak rechter Jones en legde twintig dollars neer. „Goed! bravo!" riep de eigenaar'der te verdobbelen waar. „Een voor Tommy, nu zijn wij klaar. Waar is de kapitein „Hier is hij." „Kapitein, ge hebt zeker wel formulieren voor zulke zaken." „Hier zijn ze." „Wilt ge dan zoo goed zijn een koopbrief op te maken voor Ninette en Tommy, en plaats open te houden voor den naam van den winner? komaan, nu gaat het los, heeren Inmiddels waren drie dobbelsteenen ge bracht en begon het spel. Yoor elke kans mocht men driemaal werpen. Onder de eerste tien was 36 het hoogste getal van dc drie worpen met drie dobbel steenen. De elfde bracht het tot 42. Daarna werd het weer lager tot den een-en-twin- tigsten aandeelhouder, die 49 wierp. Aller aandacht was ten hoogste gespannen 49 was moeilijk te overtref liug ontstond, die den rijksveldwachter noopte van zijn revolver gebruik te maken. Een 22-jarige jonkman werd door hem doodelijk in den buik ge troffen. In de Haarlemmerstraat te Am sterdam heeft de politie de vorige week op een zolder in een hok onder de dakpannen, waarvan de deur gesloten was en waarin licht nog lucht toegang had, een 14 jarig meisje ontdekt, hetwelk, slechts met afzichte lijke lompen bedekt en liggende op een legerstede, zelfs, voor een hond ou geschikt, als het slagtoffer van de meest onmenschelijke verwaarlooziug maanden achtereen aan gebrek en ellende ter prooi was geweest en naauwelijks de kracht meer had zich verstaanbaar uit te drukken. Het arme schepsel is, na gehouden overleg met een geneeskundige, op last van den commissaris van politie per rijtuig naar het gasthuis vervoerd, en tegen de ouders, met name hare stiefmoeder, zal, naar wij vernemen, een strafrechterlijke vervolging worden ingesteld. De verbittering tegen den ontaarde ouders is algemeen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft volgens het Hbl. weder een volksoploop plaats gehad voor het huis op de Haarlemmerstraat waar het verwaarloosde meisje is gevonden. Vier personen, die dreig den het huis in brand te steken, werden in verzekerde bewaring ge bracht. De rust werd daarna hersteld. De algemeene politie-nachtronde ver leende adsistentie. Een Italiaan, die gedurende eenigen tijd met zijn knecht te Am sterdam vertoefde en door zgn zonder ling gedrag jegens dezen of tegenover koetsiers en anderen, met wie hij vocht en dronk, en door zgn kleeding veler aandacht trok, is ingevolge be schikking van den president der recht bank naar het krankzinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Door wijlen den heer J. A. V. van Hal, in leven r. c. priester te Breda, is onder andere legaten aan de conferentie van den H. Vincen- tius a Paulo aldaar vermaakt een hofstede met aanhoorigheden, geschat op pen waarde van f 30,000. het gemiddeld cijfer 31j. Wederom kletterden de steenen in den beker, doch niemand wierp hooger tot den acht-en-twintigsten. „Kom Ninette, 't is uw beurt!" De vrouw kwam sidderend nader. Ze hield beide handen tegen de borst gedrukt. Nie mand sprak een woord. „Wil de heer, die mijn aandeel betaalt heeft, voor mij werpen vroeg Ninette op zachten, weiluidenden toon. „Laat uw jongen voor n werpen," ant woordde de generaal, „misschien is hij ge lukkiger dan ik." Tom kwam naar voren en nam den be ker op. De lippen zijner moeder waren stijf op elkander geklemd cn hare handen hield zij gevouwen alsof zij bad. De jongen sid derde als een espenblad, een wereld van wel en wee "hing hier van het grillig toeval af. Daar in zijne hand hield hij het ver zegelde boek waarin het lot van hem en zijne moeder stond opgeteekend, het rol len der steenen alleen kon het openen Hij schudde dc steenen krachtig door elkanderdrie Hij staarde een oogenblik op die drie enkele oogcu. Toen liet hij den beker val len en trad bleek en verschrikt achteruit. „Ga voort, Tommysprak de planter. ,,'t Helpt niet, meester, ik kan nooit meer 49 halen." „Maar gij kunt toch nog voor u zelf werpen, miju jongen!" „Zekerlijk," merkte de réchter Jones op. De Weener bladen melden: Sultan Murad heeft de akte van afstand geteekend en Abdul Hamid tot zgn opvolger benoemd. Aan de mogendheden is hiervan vertrouwe lijk kennis gegeven met de verzeke ring, dat de politiek der Porte onveranderd blijft. Hongaarsche bla den melden, dat Murad reeds dood is. Toen de sneltrein van Exeter naar Londen, bekend onder den naam van »de Vliegende Hollander", eer gisteren op drie mijlen afstands van Bristol was gekomen en een snelheid van 60 Eng. mglen in het uur had, derailleerde de locomotief. Gelukkig brak door den schok de ketting, die haar met den eersten passagierswagen verbond, zoodat de reizigers er met den schrik en kneuzingen afkwamen. De stoker en de ingenieur daaren tegen werden gedood. De weg is over een groote uitgestrektheid zeer be schadigd. Te Gibraltar heeft een botsing gehad tusschen het kolenschip Dinorah" van Shields naar Brindisi gaande en »Dorunda" een koop vaardijschip op weg van Londen naar Calcutta. De Dinorah" zonk, een lOtal personen van het scheepsvolk verdronk; de »Dorunda" zette zgn weg voort. De Joodsche kerk te Man chester leed onlangs gevoelige ver liezen, tengevolge van den diefstal van een groote hoeveelheid zilver en ornamenten. De deur van de ark was opengebroken en o. a. een zil veren lamp ter waarde van 80 pd. st. gestolen. De schuldige is gevat en zal eerlang terechtstaan. Het schijnt, dat hij het feit niet alleen heeft be dreven. HELDERSCHE MOPPEN. In Noord-Amerika heeft men thans stoomworst- machines. Men werpt daarin een dozijn levende varkens tegelijk alzoo niet schoongemaakt, zelfs houdt men er eerst geen Zaterdag meê en de machine wordt in beweging gebracht. Men hoort, maar ook slechts een oogenblik, een melo dieus geknor en 15 minuten laten rollen de worsten, kant en klaar, nit het achterstuk der machine. Onlangs gebeorde het, dat een der arbeiders in de stoomworst-fabriek zóó dicht bij 't rad kwam, dat de tanden daarvan hem aan grepen en hem tot lotgenoot der varkens maakten. Niemand had er iets van gemerkt, want hy was te laat klaar om te schreeuwen. Toen hy 's middags niet te huis kwam, zond de vrouw naar de fabriek, maar kreeg ten antwoord, dat niemand iets van haar man had vernomen. De vronw u gaf. Kom, mijn zoon, schep moed, en moge de hemel met u zijn „Het was, alles behalve een vroom ge zelschap daar aan boord, maar die warme, deelnemende woorden lokten toch eenparig „amen!" nit. Wederom naderde de knaap de tafel en greep den beker ter hand. Zijne lippen wa ren saamgedrukt, en met moeite kon hij het beven van zijn lichaam behcerschen. In het salon was geen ander geluid hoorbaar dan het kletteren der steenen en de ge prangde ademhaliugen der toeschouwers. Daar lag de eerste worp: „5, 5, 6, te zamen 16" sprak de planter, het getal opschrijvende. De steenen werden wederom in den be ker gedaan, en nogmaals wierp de knaap. „6, 6 en een 5Mooi Dat 's 17." De jongen werd doodsbleek toen hij voor dc laatste maal zou werpen. De moeder moest zich aan dc leuning van de trap vastliouden, om niet neer te zinken. „Drie Zessen, 18, tc zamen 51Tommy, mijn jongen, hartelijk geluk. Ge zijt nu meester van u zelf en van uwe moeder! Kapitein, vul zijn naam in den koopbrief, dan zal ik het onderteekenen. De heeren zijn getuigcu. Het tooneel dat volgde, de wezenlooze ontroering van moeder cn zoon, de grenze- looze blijdschap die daarop volgde is niet te beschrijven, Eenige jaren later zag ik den rechter weer. Hij,was tot

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1