't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Meuws- ft en Advertentiebode No. 363. Woensdag 9 Augustus 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. /Vdvertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Ontspanning. 291ste Staals-Loterij. Afsluiting der Postbrug. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië •Btken Donderdag, 's avonds 6.30. Zeer te verklaren is 't, dat iedereen die zich gedrongen ziet om voor 't dagelijksch bestaan te moeten arbeiden met de handen of 't hoofd, elke gele genheid, waarin hij zich eens ont spannen kan, gretig aangrijpt. En dat is goed, dat is noodzakelijk om 't verbroken evenwicht te her stellen. De boog kan immers niet altjjd gespannen blijven. Er is een tijd van arbeiden, er is echter ook een tijd van rusten, 't Lichaam of de geest moet eens verademing hebben, moet weer in de gelegenheid worden gesteld, nieuw voedsel, nieuw leven te erlangen. Maar hoe en waar moet die ontspanning gezocht en verkregen worden Zeker niet, jeugdige werkman, als ge 's Zaterdags en Zondagsavonds, na een week van onafgebroken zwaren arbeid, U door een wilde wals in een bedompte danszaal tracht te ont spannen. Evenmin, kantoor- of win kelbediende, door in een bierhuis 't eene glas Beiersch voor en 't andere na te doen eclipseeren; ook niet, jongelieden, door een ganschen avond om 't biljart in een café rond te jagen. Allerminst, werkzame nijvere huisvader, als ge na een week van zorgen van uw niet te ruim weekloon verscheidene stuivers in de kroeg zoek brengt, en met lichten zak en zwaar hoofd te middernacht huis waarts strompelt. Neentracht in vredesnaam U op die wijze niet te ontspannen, want dat is de rechte manier niet. Maar wilt ge dat hoofd en hart zal genieten, ga dan, na gedanen arbeid, met moeder de vrouw of vergezeld van uwe vrienden de vrjje schoone lieve natuur indaar kunt ge in waarheid 's levens zorgen wel eens eenige oogenblikken vergeten; daar kunt ge weer moed en kracht ver zamelen om eerlang met nieuwe vlijt uw werk te hervatten. Daar buiten in de natuur, waar bloem en blad U frischheid tegen- waaien, waar de kleine vrije vogel U van de macht en grootheid des scheppers getuigt, waar 't liefeljjk lommer en 't fluweelen gras, waarin de dauwparelen schitterenU tot genieten schijnt uit te noodigen, daar kunt ge U in waarheid ontspannen, daar is het goed te zijn. Een andere manier tot wezenlijke ont- spanhing is 't voorzeker, als uwe middelen of spaarpenningen U de weelde veroorloven eens met gade en kroost, of vrienden en vriendinnen een reisje naar een of ander door natuurschoon rijk gezegend plekje van ons vaderland te maken, 't Omdolen in 't koele lommer van prachtig geboomte, 't inademen van de liefelijke verkwikkende geuren der bloemen schenkt ons waarlijk genot, stemt ons gemoed tot zachtheid en kalmte en doet ons met een dankbaar harte denken aan den gever van al het goede. 't Spreekt van zelve, dat we ons alleen in de lente en in den zomer op bovengezegde wijze kunnen ont spannen. Maar, vraagt ge, hoe dan 's winters? Wij kunnen toch niet op 't weinigje dat we in 't warmere seizoen hebben genoten een ganschen langen winter teren, 't Is zeer waar doch in den winter kunt ge goede boeken voor een bagatel ter lezing bekomen en zult er 's avonds in den huiselijken kring U en de uwen waarlijk door ontspannen. Overigens biedt de winter vele ge legenheden tot gezellig bijeenzijn aan. Men is toch zoo arm niet of men kan wel eens een voordracht hier of daar gaan hooren, of wel eens een enkele maal een tooneelvoorstelling bijwonen. Ontbreekt 't daartoe echter aan geld, dan niet gemopperd, maar U ont spannen door gezelligen kout aan den huiselijken haard, of door degelijke lektuur. Ontspanning, wij her halen het, is noodig, is onmisbaar maar men bedenke daarbij vooral dat ontspanning nooit ontaarde in inspanning, uitspanning niet in uitspatting, zoo zij het! NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 8 Aug. 1876. De uitslag van het huishoudelijk con cours van den schietwedstrijd Willem Teil," op 6 Augustus 11., is als volgt: Pistool 25 pas. Ie PrijsD. Vroon v. Hoolwerff, serg. van het art. vrijk., met 23 punten. 2e Prijs: J. A. Meijer, serg. der artillerie-schutterijmet 20 puaten. Pistool 20 pas. Ie Prijs: F. H. deGoeij, serg. der artillerie-schutterij, met 23 punten. 2e Prijs: F. Sant, fourier der ar tillerie-schutterij, met 20 punten. Pistool 15 pas. Ie Prijs J. Meerens, korporaal van het artillerie-vrijkorps, met 21 punt. 2e PrijsV. de Wit. serg. der ar tillerie-schutterij, met 20 punten. 3e Prijs C. D. Zur Mühlen, ka pitein der art.-schutterij, met 20 p. 4e PrijsL. A. Laureijkapitein der art.-schutterij, met 19 punten. Pistool. Rozenprijs. P. J. Lupgens2e luit. der art.- schutterij. Geweer 200 pas. Eenige prijsP. J. Lupgens, 2e luit. der art.-schutterij, met 46 punten. Gewter 100 pas. Eenige prijs: J. A. Meijer, serg. der art.-schutterij, met 51 punten. De uitreiking der prijzen aan de overwinnaars, geschiedt heden avond, bij gelegenheid van het Vauxhallin Tivoli. De geruchten, welke hier ter plaatse de vorige week rondgingen, en ook door ons vermeld zijn, als zou een van dolheid verdachte hond zijn af gemaakt, zijn gelukkig, wat het feit betreft, niet juist. Het bedoelde beestje heeft men getergd en gejaagd; het is daardoor zeer beangst geworden en vluchtte in een ander dan zijn meesters huis. Men is door de talrijke berichten van elders, gegrond of niet, zoo spoedig geneigd aan dolheid te gelooven, daar voor een goed on derzoek hier geen tijd was. Men knelde het beest tusschen een deur en maakte het verder af. Het is niet goed, dat dergelijke geruchten lang circuleeren, men wekt hierdoor een hondenvrees op die schadelijk kan zijn. Wel is het goed voorzichtig te zijn, vooral in dezen tijd, doch men belette ook dat de beesten getergd worden. Ten slotte. Voor het afmaken van een dollen hond wordt niets ver strekt. Dit aan hen die meenen dat daar f 10 voor te halen was. Bij het dep. van Koloniën is per telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indië het navolgende bericht uit Atjeh (dd. 23 Juli 1876) ont vangen Nadat door de ageerende kolonnes op 13 Juli de moeielijke overtocht over de diepe, 47 meter breede Koe- roeng Raba en daarmede de omtrek king van den vijand volbracht was, zijn zij over Leboe, waar de verblijf plaats van toekoe Tjihik werd ver brand, voortgerukt naar de Koeroeng Raba-baai en hebben zij zich gelegerd in den nabijgelegen kampong Moesan. Aldaar bleven 3 kompagniën ter bescherming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe verster king achter, terwijl de overige drie kompagniën den 14 Juli terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgenden dag naar Kotta-Radja. Twee patrouilles een uit Pango, de andere uit Boekit Daroe werden door den overmachtigen vijand 'aan gevallen de eerste leed een verlies van 10 dooden en 6 gewonden, de tweede verloor 5 man. Overigens was de vijand rustig. De gezondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedir werd, in tegenwoordig heid van den radja, het politiek gezag ter Noordkust door den assistent resident de Scheemaker van den stationskommandant overgenomen. Is 't Oera Linda Bok van de 13, of de 19. eeuw? De Ned. Spec tator deelt het heden mede. De heer Fred. Muller te Amsterdam, die een blad van het handschrift als oudheid kundige onderzocht, en de heer P. Smidt van Gelder, de chef der beroem de papierfabrieken te Wormerveer en Apeldoorn, die het papier op zich zelf aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, komen beiden, terwijl zij onbekend waren met elkanders nasporingen, tot dezelfde konklusie: dat het papier en 't handschrift niet ouder dan 1800 kunnen, waarschijn lijk zelfs niet ouder dan 25 jaren zullen zijn. Het papier is vermoedelijk uit de fabriek van de heeren Tielens en Schrammen te Maastricht, zegt de heer Van Gelder, en, daarnaar gevraagd, gaf een zijner meester knechts onwetend van 't doel dezelfde firma op als de waarschijn lijke papierleveranciers. Thans wordt nog een scheikundig onderzoek in- Gisteren namiddag geraakte een kind al spelende in het N.H.- Kanaal bij de Kolkssluis nabij 't Zand. Een aldaar wonende persoon, die zich oogenblikkelijk te water be gaf, mocht het geluk smaken het kind behouden op het droge te brengen. Het lijk van den te Scheve- ningen omgekomen Heer Yan Franck is te Egmond aan Zee aangespoeld. Door drie visschers is op de Zuiderzee bij Harderwijk een bruin- visch gevangen, lang 2,9 meter en wegende ongeveer 300 kilogrammen, waarvan men drie emmers traan denkt te krijgen. Een Frankforter koopman, de heer Stoll, heeft het plan gevormd om te Noordscharwoude een fabriek op te richten tot bereiding van zuurkool Op de kermis te Gouda is Don derdagavond in het theater van den heer Coppejans een meisje op het tooneel in brand gevlogen. Zij bekwam verscheidene brandwonden en moest naar het gasthuis getrans porteerd worden, alwaar zij, naar men verneemt, reeds aan de gevolgen is overleden. In de afgeloopen week werd te Groningen door de politie een zaak onderzocht, die de algemeene ver ontwaardiging opwekte. Een oud man toch heeft, naar wij vernemen, zich schuldig gemaakt aan een erger lijk vergrijp jegens een zinneloos meisje. In Berlijn zag een dienstmeisje dat de vrouw des huizes eten in een gesloten kamer bracht. Na eenigen tijd gelukte het haar, bij afwezigheid van de huisgenooten, den sleutel te vinden, en toen zij de geheimzinnige kamer opende, vond zij er een ver schrikkelijk verwaarloosd wezen in. Onmiddellijk gaf zij hiervan kennis aan de politie, en nu bleek, dat de zuster van den bewoner, een bakker, daar 11 jaren was gevangen gehou den. Als meisje van 14 jaar was zij reeds opgesloten. Het treurig feit schijnt in verband te staan met het vermogen van het meisje, dat haar broeder in bezit had. De ambtenaren van den bur gerleken stand kunnen soms de won derlijkste gevallen onder de oogen krijgen. Dat echtelieden, die zich had den laten scheiden, nog eens met elkander in het huwelijksbootje stap ten, is meer voorgekomen, maar dat een paar, 't welk jaren lang in den gelukkigsten echt had geleefd, voor de tweede maal moest trouwen, be hoort tot de groote zeldzaamheden. Dit geval doet zich te Berlijn voor. Zes jaren geleden werd het huwe lijk te Chicago gesloten. Bij den grooten brand van 1871 echter ver brandde niet alleen het huwelijks certificaat dat de man bezat, maar ook het gerechtsgebouw met alle acten en de kerk waarin het huwelijk voltrokken was. Een officieel afschrift van het document is dus niet te krijgen. Ten overvloede overleed de geestelijke, die het huwelijk ingeze gend had, en met hem de eenige officieele getuige. De echtelieden bevinden zich thans in de dringende noodzakelijkheid, voor regeling van zekere zaken, hun ne trouw-acte over te leggen, en daardoor blijft hun niets anders over, dan zich nog eens aan de plechtig heid te onderwerpen. De noodige stappen daartoe zijn reeds gedaan. De kinderen hebben de grootste pret er over, dat zij papa en mama zullen zien trouwen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Noorsche stoomboot Phoenix in aanvaring geweest is met de van Rotterdam naar Kiel bestemde Duit- sche schoener Bethlehem. Laatstge noemd schip is gezonkende beman ning werd, op twee man na, door de Phoenix opgenomen. Als deze «Phoenix» onze oude bekende is, schijnt er een fatum op te rusten. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur 1 In het No. van Woensdag 26 Juli dezer courant, komt van een ongenoemde een gedicht voor, dat naar aanleiding mijner annonce in de „Helder- sche en Nieuwedieper Courant" van Woensdag 16 Juli, ia geplaatst, om mij in een verkeerd daglicht te stellen. Ofschoon sommigen het mis schien mooi hebben gevonden, zijn er met mij ook velen, die het zeer partydig en onjuist vinden want eerst dan had hij het recht gehad zoo te schrijven, als de natunr door mij alleen dom was genoemd. Neen, Mijnheer de natuurdichter I ik noemde in mijn advertentie de natunr ook lief, en ik heb dit woord hier wel degelyk in zyne oor spronkelijke, zijne natuurlijke beteekenis opgevat. Geloof me, een naturalist, die zijn naam waardig is, kan haar niet anders noemen. Hij vindt niet minder de zon groot, de bloemen schoon en de druiven sappig en nuttig. Maar hij sluit ook niet het oog, zoo als gij schijnt te doen, voor distelen en doornen. Hij ziet een prachtig landsi1 regen en de droogte, enz., enz. Wat verder het scheiden van de ziel betreft, dat weet gy even zoo min als ik, dat zijn geloofszaken, en waar het geloof meespreekt, zwijgen logica en weten schap. Natuur 1 ik noemde u ook lief, U groot en schoon en prachtig, Al schreef ik u ook domheid toe, Gy werkt daarom toch krachtig. Het mikroskoop, de teleskoop. Doen steeds uw grootheid rijzen; Waar 't einde uwer grootheid is Kan niemand nog bewijzen. Toch meen ik, is het onze plicht, Dat wij uit u steeds putten, Zooveel de wetenschap vermag, Ten algemeene nuttte. Aangezien dit onderwerp echter van te teederen aard is, zoo wensch ik er niet meer op terug te komen. Met deze kleine opheldering hoop ik mijne advertentie eenigszins verduidelijkt en tevens het publiek overtuigd te hebben, dat geene verkeerde beginselen mij tot het plaatsen daarvan geleid hebben en wensch dan ook daarom ieders gunst an achting waardig te blijven. Schagerbrug, 3 Aug. 1876. D. KOSTER. HELDERSCHE MOPPEN. In een vergadering van babbelaars over de sociale kwestie hoorden we onlangs deze fraaie kernachtige speech: Burgers, ik wou eerst niet spreken, maar het moet me van het hart; ik kan hier niet blijven zitten en niets zeggen, zonder op te staan en te zeggen, wat ik denk van de sociale kwes tie. Ik zeg dat de sociale kwestie is de kwes tie van ons allen. Ik heb gezegd. (Algemeene toejniching.) Op een berg in Zwitserland: Vreeselijk, wat is het hier kond, riep een meisje van zekeren leeftijd, die 'met een ge zelschap van dames en heeren een berg beklom mijn tanden klappen, dat het een aard heeft. Pas maar op, zus, hernam haar broertje van 13 jaren, een echte ondeugende jongen laat ze maar niet te hard klappen, anders hoort het gezelschap nog, waar zij gekocht zyn. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Ie Lijst. No. 6660 f 2000. Nos. 5537 en 20199 elk f 1000. Nos. 2592 13604 15919 16590 17817 en 19306 elk f 400. Nos. 161 15530 16089 16226 en 19673 alk f 200. Nos. 590 6418 7111 11373 11610 18393 18626 19025 en 20647 elk f 100. Burgerlijke Stand Helder van 4 tot 8 Augustus 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEV ALLENG. Boogh geb. Metzelaar D. A. Roodt geb. Coster Z. E. Raspoort geb, van Zeggelen D. J. Plan je geb. Verschoor D. S. Luters geb. Caljouw D. G. Mon- nier geb. Bais D. V. Jacobs geb. Snoek D. H. Klaassen geb. Bakker Z. OVERLEDEN: C. M. Liedmeijer 2 j. P. Zwartjes 21 d. J. C. Bijl 6 d. H. E. Reitsma 16 d. N. Kwekkeboom 3 m. M. A. de Boer 8 w. N. Helder 7 j. Levenloos aangegeven 1. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat de passage voor RIJ TUIGEN over de P o s t b r u g, tot nadere aan kondiging is afgesloten. Helder, De Burgemeester voorn., den 8 Aug. 1876. STAXMAN BOSSE. Bevallen van een welgeschapen Dochter, A. FABER Echtgenoote van A. DRIESSEN. Nieuwediep, 7 Aug. 1876. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, A. COSTER, ge liefde Echtgenoote van D. ROODT Cz. Helder, 5 Aug. 1876. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, G. METZELAAR, geliefde Echtgenoote van G. C. BOOGH. Nleuwediep, 4 Augustus 1876.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1