't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Nieuws-11 en Advertentiebode fMo. 364. Zaterdag 12 Augustus 1676. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. "weekkalender" nieuwstijdingen ingezonden. 291ste Staats-Loterij. Advertentiën. Verschijnt dinsdag en vrijdag. Uitgevers berkhout Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. ►Belgische Cen ten worden van af heden voor den verkoop van dit blad niet meer aangenomen. - AUGUSTUS. Zaterdag 12, Zondag 18, Maandag 14, Dinsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17, Vrijdag 18. Opgang der Zon, Zaterdag 12 Aug. 4 uur 39 miDuut. Ondergang 7 uur 29 minuut. Zaterdag 12 Aug. Laatste kwartier. Ontdoe n van de zorgen, Die n het heden bracht: Licht brengt de dag van morgen Een uitkomst, onverwacht. C. des Amobie v. d. Hoeves. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 11 Aug. 1876. De schietclub Willem Teil" verschafte den talrijk aanwezigen jl. Dinsdagavond een hoogst genotvollen avond. Reeds bjj 't intreden der zaal werd het oog aangenaam geboeid door 't gezicht op de sierlijke trofee, voor welke de prijzen netjes waren tentoon gesteld. De tuin, verlicht door tal rijke lampions, gaf geheel den indruk van een goed ingericht >Fête Cham- pêtre." Begunstigd door het heerlijk zomerweder, gevoelde men in de fris- sche natuur zich aangenaam ge streeld door de fraaie muziek, waar voor het jeugdig muziekkorps der Art.-Schutterij een woord van lof toekomt. In de pauseering werden de prijzen, na een korte en flinke toespraak van den president der schiet club, ter beschikking van de over winnaars gesteld. Die de meeste punten had behaald, koos eerst en zoo in volgorde, naar 't aantal pun ten. Daarna toonde een tiental da mes lost en vaardigheid in de be handeling der wapenen. Aan de overwinnaressen, Mej. A. K.Mej. O. en Mevr. L. werden fraaie prij zen uitgereikt. Een schitterend vuur werk verhoogde 't feestgenot. Met een recht geanimeerd bal, dat door de ceremoniemeesters voortreffe lijk geleid werd, besloot men de feest viering, die voorzeker nog aangename herinneringen zal achterlaten en bij ve len den wensch doen ontstaan moge de schietclub Willem Teil nog lang bloeien en de gemeente Helder tot sieraaad verstrekken." Door nagenoeg alle neringdoen den in deze gemeente worden de belgische centen als betaalmiddel ten strengste geweerdals het publiek zoo krachtig tot de goede zaak me dewerkt en dat volhoudt, is het zeker spoedig met het circuleeren der vreemde munt gedaan. Bljjkens een bij het Dep. van Koloniën ontvaugen telegram van den Gouv.-generaal van Ned. Indië heeft de gen.-majoor Wiggers van Kerchem, onder dagteekening van 30 Juli jl., het navolgende uit Atjeh bericht Door de van twee zijden te gelijk ondernomen operatiën is thans de bergpas Gli-taroen geheel van vijan den gezuiverd. Een patrouille van 30 man kwam nabjj de benting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vijanden, die echter met achterlating van 10 dooden werden teruggedreven, terwijl er van onze zijde 5 mindere militairen sneu velden en 7 gewond werden. De weersgesteldheid was droog en warm, de gezondheidstoestand bete rende; evenwel kwamen nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigden adsistent-resident voor de Noordkust, in Groot-Atjeh aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen tevens civielen bevelhebber. Zondag den 27 Augustus e. k. zal het zestig jaren geleden zijn, dat de Nederlandsche vloot onder bevel van den admiraal baron van de Cappelle, vereenigd met de Engelsche zeemacht, onder bevel van lord Ex- mouth, de roemrijke overwinning bevocht tegen de Algerijnen voor Algiers eu meer dan duizend Chris tenen uit de slavernij verloste. De etat-majors vau de schepen der Neder landsche vloot telden gezamelijk 122 personen en naar wij vernemen zijn van dit getal nu, na zestig jaren tijdsverloop, nog slechts vier iu leven de oudste dezer is de vice-admiraal Bijl de Vroe, adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst; de schout bij-nacht graaf van Limburg Stirum, de kap.-luitrter-zee van der Schaaf en de oud-zee-officier P. Damast van Cittera. De Standaard maakt melding van een gerucht, dat de reis vau het ramtorenschip Koning der Nederlan den door het Noordzeekanaal naar Willemsoord, plaats zal hebben op Dinsdag 15 Aug. e. k. Van een andere zijde ontving het blad de volgende mededeeling: Volgens een officieel schrijven van den min. van binnenl. zaken aan de direktie der Amst. kanaalmaatschappij, stelt de min. voor, na van den hoofdingenieur van den waterstaat in Noordholland, den heer J. F. W. Conrad, vernomen te hebben dat de Koning der Neder landen zeer goed de reis door het kanaal maken kan, een tweeden tocht met de bekende Mal te doen, daarna het schip bij de Noordzee sluizen vast te meeren en te wachten op een der giertijden, na nieuwe maan, op 19 Augustus, om dan door de haven waar nog eenige moeielijk- heden bestaan, ook volgens het bericht van den heer Conrad aan den min. van binnenl. zaken naar het Nieuwediep te varen. »De min. stelt wijders aan de di rektie voor, over een en ander in overleg te treden met den heer Brutel de la Rivière en aan den min. mede deeling te doen van den uitslag der te houden conferentie." De min. van fin. wil het aannemen" van Belgische centen strafbaar stellen. De Arnh. Ct. is groot voorstander van de verwijde ring dier vreemde munt, maar zou. toch tegen dien maatregel bezwaar hebben, niet tegen het strafbaar stellen van betalen" met belgische centen. Wanneer het iemand behaagt zich te laten betalen in ongangbare munt, in schelpen, eierschalen of tientjes van karton, is dit een zaak, tusschen hem en dengene, die hem betaalt." De N. Arnh. Ct. herinnert, dat onder den min. van Hall ook al eens met kracht op de verdrijving der Belgische centen gewerkt is, maar dat toen zulk een behoefte aan koper geld ontstond, dat men de met groot verlies uitgevoerde Belgische centen weder a pari moest aannemen. Gaat men nu weder die centen uitvoeren, voordat nieuwe gemunt zijn, dan vreest de N. Arnh. Ct. voor herha ling van dien loop van zaken. Aanst. Maandag zullen de werk zaamheden voor het slaan van kope ren munt aan 's rijks munt te Utrecht weder een aanvang nemen. Naar wij vernemen bestaat er plan om in de volgende maand door de afdeeling Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw weer een veetentoonstelling te houden, 't Feest zal besloten worden door een muziek uitvoering van 't gezelschap »Sempre Crescendo" alhier, dat onder leiding van den muziekonderwijzer Polak van Den Helder in den korten tijd van zijn bestaan reeds fliuke vorderingen heeft gemaakt. Laatstl. Zondag, op klaarlichten dag, is een brutale diefstal gepleegd in een boereu woning te Sloten (Noord- Holland,) waarvan de bewoners op dat oogenblik afwezig waren. Ver schillende gouden en zilveren kost baarheden van de vrouw en de dienst bode zijn ontvreemd. De aanbieding vau een en ander aan een goudsmid moet tot de ontdekking van den misda diger geleid hebben, die vroeger als shooibouwer" bij den gestolene heeft gewerkt. Vijf jongens van 12 17 jaren zijn te Amsterdam in hechtenis ge nomen, als verdacht van diefstal met inbraak, van koffieboonen uit een pakhuis der Ned. Handelmaatschappij. Het gestolene moet bij verschillende winkeliers te gelde zijn gemaakt. De dochter van Coppejans is volgens nader bericht niet overleden, maar in het gasthuis te Gouda aan de beterehand. Woensdag had aan den Kin derdijk een treffend ongelijk plaats. Een jongentje van 5 jaren, zich ver makende met visschen, viel in het water. Zijn moeder, dit merkende, sprong het kind onmiddelgk na, en beiden verdwenen in de diepte. De vrouw verkeerde in zwangeren toe stand. In het gehucht Hoog Halen, gemeente Beilen, zijn twee boeren huizen met inboedelrogge enz. totaal afgsbrand. Ook een paard, 13 varkens, 5 kalveren zijn in de vlam men omgekomen. De oorzaak is onbekend. Drie schepelingen van een der mailbooten te Vlissingen zijn, verdacht van het ontvreemden van twee stukken zijde, naar Middelburg overgebracht, waar zij ook hebben getracht 't gestolene te verkoopen, maar, dank zij de gevatheid van den kooper en de activiteit van de politie, daarin verhinderd zijn. Onder de niet alledaagsche huwelijksgevallen behoort zeker wel, dat in de vorige week te Utrecht een huwelijk voltrokken werd, waar door als 't waar is wat het U. D. meldt de bruid op eens moeder, grootmoederen overgrootmoeder werd. Zondagochtend lag de stoom boot Éclair te Havre gereed om naar de Middellandsche zee te vertrekken. Toen de Anglicaansche Bisschop van Gibraltar, zijne vrouw en drie doch ters aan boord wilden gaan en op de brug waren die de boot met den vasten wal verbond, begon het schip te stampen en de brug gleed van de boot. De Bisschop, zijne vrouw en een dochter raakten te water. Oogen- blikkelijk sprongen een aantal kloeke mannen, raeerendeels matrozen van het stoomschip, de drenkelingen na. Zij hadden het geluk ze allen, schoon bewusteloos, aan wal te brengen. De Bisschop en zijn dochter werden in 't leven teruggeroepen, maar de vrouw van den Bisschop stierf onder de geneeskundige behandeling. Te Radstock, dicht bij Bath in Engeland, had dezer dagen een bot sing van twee treinen plaats12 per sonen werden gedood en 30 gekwetst. Mijnheer de Redacteur He acht mij verplicht, 't ingezonden stuk in 't Vliegend Blaadje van 9 Ang. te beantwoorden, ten einde den heer D. KOSTER in de eerste plaats de verzekering te geven, dat hij zich zeer heeft vergist, wanneer hij meent dat ik hem in mijn dichtstukje „Aan de natuur" in een verkeerd daglicht heb willen stellenen ten andere om hem te zeggen, dat in mijn oog zijne verdediging niets beteekent, zoolang hij durft voortgaan de natuur d o m te noemen. Welke liefelijke namen hij er dan ook aan toevoegt, de publieke opinie kan zich toch niet met de door hem gebezigde uitdrukking vereenigen; zij ziet er een miskenning in van 't werk des Almachtigen, en omdat zij door de barre benaming van lieve domme natuur in de bewnstc advertentie van den heer K. zich beleedigd gevoelde, en niet zonder reden meende dat iets werd aangerand, wat haar heilig was, kwam ik in mijn versje tegen die bcleediging op. Nu is mijnheer K. zoo beleefd mij Natuurdichter te noemen, welnn, ik wil minstens even beleefd zijn en hem gaarne mijnheer de natuurgeleerde heeten. En dat hij op dien naam aanspraak heeft, blijkt vooral uit zijne coupletjes, waar hij beweert dat de teleskoop en het mikroskoop de grootheid der natuur doen rijzen. Welnu, als de heer K. dat bij ondervinding weet, heeft 't gebruik dier in strumenten hem nog niet veel verder gebracht, dan alleen tot de ervaring dat de natuur lief maar daarbij dom was. Hij, die zoo in de natuur schijnt thnis te zijn, heeft door haar dan blijkbaar nog niet geleerd dat er een Wezen moet zijn dat de natuur schiep en onderhoudt, 't Is voorzeker treurig zulk een geleerdheid op te doen. Mijnheer K. meent, dat ik alleen 't schoone in de natunr opmerk, omdat ik dat bezong, maar hij vergist zich in die meening,' daar ik even goed als ieder ander zie dat de aarde ook distelen en doornen voortbrengtdat dorre zandwoestijnen en harde rotsenlommerrijke bosschen en vruchtbare akkers elkaar afwisselen. Maar hij zal voorzeker ook wel eens gezien hebben, dat de doornen onder rozenknoppen verborgen waren, misschien wel om er ons op te wijzen dat we 't bittere wat ons onder 't zoete en aangename te beurte valt zonder morren en berustend moeten dragen. Wat ik omtrent 't scheiden van de ziel en 't stervensuur heb gezegd, heken ik eerlijk niet te kunnen bewijzen, maar laat aan n over, mijnheer K. 't tegendeel te bewijzen. Zoolang ge dat niet kunt houdt ik aan mijne meening vast. Hoe hoog ik logica en wetenschap ook schat, voor mij is 't geloof in 't leven van meerder waarde en anders beschouw ik 't leven als een onding. Mijnheer K. wcnscht aan 't slot van zyn artikeltje ieders gunst en achting waardig te blijven. Ik voor mij geef den heer K. de verzekering, dat ik hemal verschillen wij hemelsbreed van denkwijze, volstrekt niet veracht, 't Zijn zeer kleingeestige menschen, die iemand verachten om 't geen hij gelooft, althans wanneer hij overigens zijne burgerplichten trouw vervult. Wat mij alleen spijt van mijn versje, mijnheer K. is, dat ik 't niet onderteekend had. Geloof me dat zulks niet met opzet geschiedde. Ik hoop overigens, mijnheer! dat Uwe stadiën als natnralist cr toe zullen leiden om U later in de natuur ook de hand des Makers te leeren kenneu en te eerbiedigen. Voor de opname dezer regelen, U mijnheer de Red. dank zeggende, teeken ik mij met achting Uw. Dw. Dienaar I W. METS Tz. HELDERSCHE MOPPEN. Dokter vroeg een dame aan haar ge neesheer is het niet ook uw gevoelen, dat de geduchte haarbossen, waaronder do dames te genwoordig haar eigen haar verstikken, congestie naar de hersens te weeg brengen. Och neen mevrouw antwoordde de aescnlaap want onder die haarbossen zitten geen hersens, zoodat de congestie er heen niet te vreezen is. Wat maakt gij daar toch weer voor een leven, Jantje? riep een moeder onder aan de trap, kort nadat zij een paar kleine guitige jon gens te bed gelegd had. Och, moe, antwoordde de knaap, half huilend Piet wil het halve bed hebben. Welnu, dat is goed ook; neem gij dan de andere helft. Ja, maar moe, hij wil zijn helft in het midden hebben en mij aan beide kanten laten slapen. De wet op de matigheid in Indiana (Vereenigde- Staten) bevat een artikel, volgens hetwelk de tap pers verplicht zijn aan de vrouwen in de plaats, waar zij wonen, een circulaire, te zenden, om haar mee te deelen. dat aan de mannen getapt zal worden, zoolang hnn vrouw, verloofde, moeder of znater het niet uitdrukkelijk verbiedt. Tevens hebben de tappers, ten einde zich te wapenen tegen de artikelen der wet, welke hen met zware straffen bedreigen, indien zij mannen tappen die niet drinken mogen, zekere vergunningsbrieven laten maken, welke de dorstige mannen door hnn vrouwen moeten laten onderteekenen. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. 2e Lijst. No. 4206 f25.000. No. 12816 f15.000. Nos. 6595 9691 15256 18183 en 18369 elk f 1000. Nos. 1204 3168 3258 en 12318 elk f 400. Nos. 1980 2869 8105 en 17741 elk f 200. Nos. 1265 2918 6831 6965 12008 14690 15028 15524 en 16717 elk f 100. 3e Lijst. Nos. 5513 en 17168 elk f 1000. Nos. 1167 en 11681 elk f 200. Nos. 218 2528 3846 4832 8755 9273 14169 17301 18329 en 19640 elk f 100. 4e Lijst. No. 829 984 1758, 11070 en 11318 elk f 1000. Nos. 904 5193 5564 12415 1439815463 16552 en 20562 elk f400. Nos. 3316 4952 13715 en 13920 elk f 200. Nos. 3905 4916 7725 8774 9168 12356 en 14397 elk f100. Burgerlijke Stand Helder, van 8 tot 11 Angnstus 1876. ONDERTROUWD: R. Krnl, werkman en W. Visser. E. Vonk, ziekenoppasser en J. Kuij- kes. A. J. Boger, muziekant bij de Marine en E. P. Kries. H. Vader, metzelaar en M. IJfs, wonende te Zijpe. GEHUWD: J. den Hartog en J. den Hartog. J. Kroon en J. M. Horstman. J. Hargen en F. Anthonise. L. Kerkmeer en L. Wieklana. C. v. Wijk en J. Sinjewel. - L.Kleyn eu G. Koning. BEVALLEN A. Driessen geb. Faber, D. T. Wagenmaker geb. Smit, Z. M. A. J. van Dei- nnm geb. Munnik, Z. T. Nenmann geb. Vriend, Z. M. Drijver geb. van Gronw, D. S. Meyer geb. Schorsij, D. J. Verwer geb. Jager, Z. G. Dninkergeb. Dninker, D. J. E. Coops geb. Ka- kebeeke, D. A. J. van der Menie geb. van den Brink, Z. L. Former geb. Wessel, Z. E. C. Mulders geb. Turgt, Z. OVERLEDEN: A. C. van Cleef, 16 m. D. Flens, 57 j. A. M. Edcius, 3 m. T. Dienaar, 4 in. J. van der Laar geb. Husen, 68 j. M. S. Thieman, 2 m. Ondertrouwd ALBERTUS JACOBUS BöGER en EYA PIETERNELLA KRIES. Helder, 10 Aug. 1876. Geen Receptie. Getrouwd L. KLEIJN en G. KONING. Helder, 10 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Getrouwd J. KROON en J. M. HORSTMAN. Helder, 10 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, A. J. v. d. BRINK, geliefde Echtgenoote van J. v. d. MEULE. Helder, 9 Aug. 1876. Bevallen van een welgeschapen Dochter, S. MEIJER—SCHORSIJ. N.-Diep, 8 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dailk aan den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer Dr. BOOMSMA, voor zijn welwillende en onvermoeide hnlp, bewezen aan on zen geliefden echtgenoot en vader, D. FLENS, gedurende zgn langdu rige ziekte. N.-Diep, 10 Aug. 1876. G. FLENS, geb. Gorter. Mede namens kinderen en behnwd- kin deren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1