Algemeen# Nieuws- H en Adverlenliebode 't VLIEGEND BLAADJE. No. 365. Woensdag 16 Augustus 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Mvertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. In flen Komkommertüü. Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. HELDERSCHE Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De sluiting der mail uaar Batavia, te verzenden per Stoomschip CELEBES, geschiedt voor druk werken den 18 Aug. na aankomst van trein III (Noord-Hollandsche Spoorweg) ten 10,58 des avonds, voor brieven den 19 Ang. na aankomst van trein I ten 9.47 des morgens. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 15 Aug. 1876. Zaterdagmiddag is een licht matroos van het Ned. fregatschip »Gerrit en Willem," liggende in de Binnenhaven alhier, uit den kluiver boom te water gevallen, en niette genstaande alle aangewende pogingen om hem te redden, jammerlijk ver dronken. Uit onderscheidene streken ont vangen we allertreurigste berichten over den toestand der landerijen, ten gevolge van de langdurige droogte. Ieder trouwens, die een paar stappen buiten de stad zijner inwoning doet, kan er zich overtuigen van den uit- gedroogden toestand waarin de gansche natuur verkeert. In sommige veenen van Drente zijn door de felle droogte reeds branden ontstaan. Het driejarig zoontje van J. A., te Ginneken, is in een emmer met kokend water gevallen en eenige nren later aan de bekomen wonden overleden. Een voerman, die met een vrachtwagen van het vaste land naar Norderney overstak, werd op zijn tocht door den vloed verrast. Hij was genoodzaakt den wagen in den steek te laten en met de paarden naar land te zwemmen. Vijftien varkens, die zich op den wagen bevonden, zijn hierbij verloren gegaan Men schrift uit Samarang 26 Juni. Zondagnacht heeft in de dessa Panggoong, distrikt Samarang, een Javaansche vrouw vier kinderen het leven geschonken, nl. twee jongens en twee meisjes. Een der laatste is gisterenmiddag om vier uren over leden. Honderden stroomen derwaarts om den overgelukkigen vader te aan schouwen. Dezer dagen was aan boord van een Nederl. schip, in de haven van Antwerpen gelegen, een schoone geleerde papegaai gestolen. Alle na sporingen, door den kapitein gedaan, bleven vruchteloos. Hij wanhoopte zijn lieveling ooit weer te ^ien^toen eergisterenavond, terwijl hgeen her berg binnentrad, een papegaai hem toeriep: »Ik ben hier, kapitein!" Deze herkende oogenblikkelijk zijn vogel, want vroeger, telkens als hij hem eten gaf, riep de papegaai hem dezelfde woorden toe. Een matroos had den papegaai voor 10 franc aan den baas uit de herberg verkocht. De kapitein gaf het geld en kreeg den papegaai terug. Te Corrientes kwamen twee gemaskerde personen 's avonds aan kloppen bij een vermogend man, die de deur openende, met een dolk neergestoken werd. Het huis binnen tredende, vonden zij de 15 jarige dochter, die zij de handen bonden en dwongen hun de bewaarplaats der schatten van haren vader aan te wijzen. Zjj deed dit, maar wrong, toen de bandieten den schat wilden lichten, zich de handen los, greep een revolver, snelde de booswichten achterna en schoot ze beiden neer. Ijlings liep ze naar een rechter niet te huishet hoofd der politie ook niet te huis. Vermoeid en gea giteerd, riep zij eenige buren te hulp, die met haar huiswaarts gingen, de gemaskerde dooden van hunne ver momming ontdeden en toen in de moordenaars en roovers den rechter en den politieman herkenden. Te Brieg is door de stedelijke regeering aan den heer von Leden vergunning verleend tot het verbran den der lijken van zijne beide zonen, die voor eenige maanden gestorven en reeds op de gewone wijze begra ven waren. De bekende Küllmann, die we gens moordaanslag op Von Bismarck in het tuchthuis St. Georges gevan gen zit, heeft eenigen tijd geleden zijn vader verzocht een verzoek om vermindering van straf bij den Vorst in te dienen. Deze heeft dit geweigerd, hetgeen de woede van den gevangene zoodanig heeft opgewekt dat hij, om die te koelen, zijn bewaarder is aan gevallen en den man op verschrik kelijke wijze heeft mishandeld. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van het plan, dat een Deen zou hebben, om met een vischsloep den Oceaan over te steken. Die reis is niet alleen van uit Boston begon nen, maar er is reeds tijding van den man. De Algeria heeft, na een omweg van 5 mijlen te hebben ge maakt, den 29 Juli op 40 gr. N.B. en 54 gr. W.L. de sloep ontmoet en den zeeman in welstand, voorzien van al het noodige, aangetroffen. Men wilde hem een en ander aanbieden, maar kon niets aan hem kwijt worden dan eenige nieuwspapieren. De uitspraak der jury in den geheimzinnigen dood van den advo caat Bravo te Balham concludeert, dat de overledene geen zelfmoord heeft begaan en ook niet bij toeval den dood heeft gevonden, maar dat hg door het toedienen van braak wijnsteen het leven verloor. Er is geen voldoend bewijs geleverd om een of meer bepaalde personen in staat van beschuldiging te stellen. Eenige weken geleden werd op 150 Eng. mijlen afstand van Port Moresbij een landstreek ontdekt, waar tot nog toe geen Europeaan ooit een voet heeft gezet. Men vond er een stad, door meer dan 2000 Indi anen bewoond. De hnizen zijn zoo regelmatig gebouwd, dat men er zelfs straten vindt, terwijl voor ieder huis zich een tuin bevindt; de stad is in wijken verdeeld, en iedere wijk heeft een eigen gerechtshuis. In alle hnizen heerscht een buitengewone netheid, terwijl de bewoners zeer eendrachtig te zamen leven. De eerste Amerikaansche cent werd in 1792 geslagen door Robert Morsis, den grooten financier uit den omwentelingatijd. De munt droeg aan de eene zijde den kop van Washington aan de andere 13 sterren met het randschrift: «Mind four business!» (Gedenk te werken.) Nu, dat heb ben de Amerikanen niet vergeterf! Men herinnert zich nooit in Spanje warmer zomer te hebben ge had sedert het begin der eeuw. Te Madrid vielen verschillende afgevaar digden in de laatste kamerzittingen flauw. De inwoners slapen er op de balkons, te Sevilla op straat. Te Cordova wees de thermometer in de schaduw in huis 96 graden Fahren- heit, op sommige plaatsen zelfs 98. De troepen, die naar Cuba zouden worden gezondenhebben contra order bekomen en zullen eerst in November vertrekken. In het Engelsche parlement is de regeering van verschillende zijde geïnterpelleerd geworden over de gruwelen, door de Turken in Bulgarije bedreven. Om een begrip te geven van de afgrijselijkheden, daar gedaan, laten wij hieronder een gedeelte van een correspondentie volgen van de Daily News, aan welker echtheid en waarheidsliefde men eerst niet wilde gelooven, maar welke thans gebleken is de werkelijkheid maar al te juist gecopieerd te hebben. Bij Batak heeft de correspondent van het Engelsche blad een heuvel gezien, bedekt met schedels, beenderen en menschelij ke sceletten, waaraan de honden bezig waren hun maal te doen. Hij heeft een honderdtal schedels ge teld, allen van vrouwen en kinderen. In de stad zag hij een grooten hoop sceletten van vrouwen en kinderen, die nog te herkennen waren aan hunne kleederen en lange haren. Bg de kerk was het terrein bedekt met beenderen en lijken, die reeds in staat van ontbinding verkeerden. Tusschen de kerk en de school lagen lappen menschenvleesch verspreid. Op het kerkhof was het schouw spel verschrikkelijkde grond beurde op van de lijken, die nauwelijks door genoeg aarde waren bekekt; schedels, armen, beenen, handen, alles lag in de verschrikkelijkste wanorde dooreen. De correspondent schat het getal der lijken, die hij gezien heeft in de kerk en op het kerkhof, op drie duizend. De lucht was zoo verpest dat hij zijn toevlucht moest nemen tot rooken. In de school waren tweehonderd vrouwen en kinderen totaal verbrand. In de stad hetzelfde schouwspel. De lijken,' nauwelijks met aarde genoeg bedekt, waren door de honden opgegraven geworden. De oevers der rivier waren met lichamen bedekt. De stad telde 9000 inwonersthans blijven er twaalf honderd over. Velen van hen die gevlucht waren, zijn teruggekeerdweenende en janimerend op de puinhoopen hunner huizen. De man die dit gedaan heeft Ahmed-Agha, is gepromoveerd ge worden, en is op het oogenblik gou verneur van dit gewest. Den overlevenden heeft men een oorlogsschatting afgeëischt van hon derd duizend piasters. De stad Tutur- Bazardjich heeft reeds een millioen betaald. Het vee is door de Turken in beslag genomen en zij weigeren het terug te geven. Het is niet waar dat de Turken ondersteuning zenden. Het rapport van de heeren Sehuijler en Baring, aldus besluit de corres pondent, zal de mededeelingen, hier gedaan, bevestigen. Behoeft het ons na het lezen van zulk een feit nog te verwonderen, dat er een stem van afgrijzen in Engeland is opgegaan en dat men er bg de regeering op aandringt de eer der menschheid te wreken, door het ver rotte Turksche rijk aan zjjn eigen lot over te laten. In Rusland wordt te Unglitsch (prov. Jarofflow) een soort worst gemaakt, die èn om de wjjze waarop zij gemaakt wordt, èn om haren heerlijken smaak, ten zeerste verdient dat de aandacht van lekkerbekken er op gevestigd worde. De lichamen van ossen en koeien worden in hun geheel in kelders gelegd, waar ze liggen blijven tot ze murw zijn. Om dit te bespoedigen, worden ze tus schen matten gelegd en van tijd tot tijd met water overgoten. Daarna wordt het verrotte vleesch tot een deeg verwerkt, met salpeter, zout en varkensvet vermengd en daarna in darmen gestopt. Nadat nu de aldus toebereide worsten een paar weken in den rook gehangen hebben, wor den ze in den handel gebracht. Ongeloofelijk is de hoeveelheid, die jaarlijks gefabriceerd wordt.deze bedraagt ruim 800.000 pnd, terwijl die handel er van zich over geheel Rusland en ook zelfs tot over het buitenland uitstrekt. Als men geen heusche aar digheden voor de rubriek allerlei" heeft, praktiseert men er wel eens wat, en zoo deed ook een Duitsch krantje, dat kwam verhalen van Meijer's circus in Schorndorf, waar de menschen niet komeu willen, om dat men beweerd had, dat onder de 9 olifanten er 3 katholiek waren. Wacht, dacht Meijer met Yankee slimheid, ofschoon hij maar een Hol lander en nog wel bijna een ach- terhoeksche is, daar zullen we wel wat op vinden en hij annonceerde dat de 3 olifanten wel katholiek waren, maar echte onvervalsehte oud-katholieken. Dat zou helpen, en het hielp ook. Nu stroomde alle Schorndorffers naar de tenten Meijer maakte goede zaken. Als 't niet waar is, zegt een ander blad, bij 't navertellen van dit vertelsel, is het toch mooi bedacht. Zoo heel mooi niet, zegt leukweg een ander, want Meijer zit in Engeland en is daar failliet verklaard. MOPPEN. Het woord „bominnen" heet in een Indiaansch dialekt „chemlendamaonghkanagogager." Men verbeelde zich een koperkleurigen Amerikaan, zeggende tot -zijn liefste, dat zij hem chem- lendamaoughkaiiagogagert. Men moet wel veel van iemand houden, om zich de moeite van zulk een liefdesverklaring te getroosten. Een sprenk van een modernen wijze: Indien de kippon van uw boorman, door de heg van uw tuin op nw grond komen, verjaag ze dan niet in toorn, maar bereid haar een plaats, waar zij in vrede haar eieren kannen leggen." reis maakte door de Ver- Amerika, om op de hoogte Iemand, die eenigde Staten te komen van den toestand der verschillende spoorweg-maatschappijen, welke haar aandeelen zoo kwistig over Nederland hebben uitgestrooid, schreef onlangs aan een zijner vrienden o. a. dezen veelbeteekenenden zin: Hoe meer Amerikanen ik leer kennen, des te grootér wordt mijn sympathie voor de ruime gevangenissen in dat land. Burgerlijke Stand Helder, van 11 tot 15 Augustus 1876. ONDERTROUWD: J. B. Piscaer, Kapitein eener Sleepboot en W. A. T. Overtoom. GEHUWDGeene. BEVALLENN. Breet geb. London D. N. Bijl gsb. Kerkmeer D. J. D. M. Drabbe geb. Kool D. G. Spoor geb. Petrus Z. W. Stijgers geb. Zwart Z. OVERLEDEN: J. Poll 2 j. T. H. van Snijlen 4 j. J. J. Vermeulen 4 m. J. H. C. Kuhlmeijer 4 m. W. A. P. F. L. Heeroma circa 6 m. F. A. Bakker 21 j. C. F. A. ït 6 w. T. Breet 8 j. en 7 m. W. van Hert 16 j. C. Keizer 10 m. G. Kwant 4 m. Komkommertijd, in 't gansche land Zijt gij als schraal bekend; Gedrnktheid ziet men overal. Waar men ook de oogen wendt. Zelfs wie aan 't Scheven ingsche strand, Zich baadt of ezel rjjdt, Beklaagt zich over land'righeid In den komkommertijd. „Geen nieuws 1" zucht menig journalist, En krabt zich in het haar, k Zal uit den laatsten Spaanschen krijg Iets debiteeren maar, Als laatst gebeurd op Servies grond, Gelukkig geeft die strijd, Ons, journalisten, nog wat stof In den komkommertijd. Een ander conrantier bepeinst, Wat hij eens Bchry ven zal Hij meldde 't liefst maar hier of daar Een spoorwegongeval. Weldra wekt hij sensatie, door 't Vermelden van een feit, Dat vrees'lijk is, maar ook onwaar, Doch't is komkommertijd. De Keizers gingen weêr uiteen, Elk trok naar eigen haard Eerst kusten zij nog hartelijk Elka&r op wang en baard. De zaakjes waren afgedaan, Zelfs voor eet Majesteit Komt zeker eenmaal in het jaar Ook een komkommertijd. Een heer student werd menigmaal Gemaand door zijn tailleur. Maar had geen splint, en stelde das Den snijder steeds te leur; Nu gist'ren sprak hij: och! mijnheer, Hoewel 't mij vrees'lijk spijt. Verzoek ik n, kom toch niet weêr In den komkommertijd. Wat ook in den komkommertijd Moog' rasten, laster niet; Hij spuwt maar rust'loos zijn venijn En baart alom verdriet. Och! ware 't toch vooral het kwaad, Voor laster, haat en nijd, In een woord, voor al wat niet deugt, Altoos komkommertijd. Hoe schraal ook de komkommertijd Voor deze en gene zij, Ons gaf hij toch voor heden stof Tot een'ge schrijverij. Wij hopen, lezers van dit blad, Dat gij toegeeflijk zijt, En wel bedenkt, als gij dit leest, Och 1 't is komkommertijd. W. M. Tz. loon. Heden ontving ik de treurige tij- ding, dat mijn geliefde Echtgenoot LODEWIKUS VOSSEN AAR den 6n Juni 1876 te Soerabaya is overleden in den ouderdom van 45 jaar. Nieüwediep, 8 Aug. 1876. Wed. L. VOSSENAAR, geb. de Brüijn. Ook uit naam der verdere familie. Heden ontsliep, zacht en kalm, na een geduldig lijden van 18 maanden, onze oudste Zoon WILLEM, in den jeugdigen leeftijd van ruim 16 jaar, diep betreurd door zijn ouders, Fa milie en verdere Betrekkingen. Nieüwediep, 11 Aug. 1876. J. HART en Echtgenoote. Heden overleed onze lieveling TRIJNTJE, in den aanvalligen leeftijd van drie jaren en zeven maanden. Nieüwediep, 14 Aug. 1876. A. BREET en Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. Gevraagd: een knappe DIENSTBODE, P. G. en een NAAISTER, -die met de machine kan ^omgaan en goed verstellen. Adres BERKHOUT Co.. Mejuffr. RUIJGH, Binnenhaven, vraagt een knappe DIENSTBODE. Die ;oed met de wasch kan om- laan. Loon f 1,50 per week. Wordt gevraagd: een DIENSTBODE of NOODHULP, om dadelijk .in dienst te treden, in een klein gezintegen goed Adres BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1