't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- IÉ eu AdvertentieMe No. 369. Woensdag 30 Augustus 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag: 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OSBoekh. te Schagerbrug W. METS Tz.te Texel. A. van HARTE VELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIE U WSTIJDINGEN HELDER, 29 Aug. 1876. De mailboot Koning der Nederlanden," van Batavia naar bier, is Zaterdag jl. met eenige averij te Gibraltar binnengeloopen. Dienten gevolge zal bet stoomschip »Stad Amsterdam" in plaats van den 16a eerst den 30 Sept., en bet stoomschip Koning der Nederlanden" in plaats van 30 Sept. eerst 14 Oct. naar Indië vertrekken. Donderdag 31 Aug a. s. arri veert bier een goedkoope volkstrein van Rotterdam, Schiedam, Delft, den Haag en Leiden. Het bericht, in het vorig no. ook door ons medegedeeld, als zonde ds. Snijder beroepen zijn bij de Herst. Ev. Luth. gemeente te Zwolle, blijkt voorbarig te zijn geweest, daar eerst den 3n September een beroep moet worden gedaan. Een betreurenswaardig ongeluk heeft Vrijdag jl. te Texel aan 't strand plaats gehad. De aan de Koog gestationeerde reddingboot, die als naar gewoonte beproefd zou worden en niettegenstaande 't water vrij hol was, in zee stakj is nabij de tweede bank omgeslagen. De bemanning geraakte daarbij uit de boot, met 't noodlottig gevolg, dat de bootsman P. M. de Waard 't leven verloor. De verongelukte was een kloek zeeman, die reeds vele schipbreukelingen bad gered. Zijn dood wekt bier algemeen deelneming. Z. M. beeft toegekend de zil veren med,. en loff. getuigschrift aan den luit. t. z. F. Böthlingk, dienen de op bet stoomschip Vice-Admiraal Koopmande bronzen med. en loff. getuigs. aan de matrozen 2e kl. D. N. Middendorp, A. J. F. Heerholtz en H. Versepnt, allen mede op ge noemd stoomschip dienende, en aan- den bootsmansmaat G. J. Evers, die nende op 't stoomschip Aart van Nes, allen wegens de hulp tot redd. van drenkelingen in de wateren van Atjeh. Zondag jl. was bet 60 jaar geleden, dat de vereenigde Engelscbe en Nederlandsche vloten, sterk 27 schepen, de Nederlandsche gekomman- deerd door den vice-admiraal van de Capelle en de Engelscbe onder Lord Exmouth als opperbevelhebber, voor Algiers met den Dey afrekenden en dezen leerden om, evenals die van Tunis en Tripolide rechten der menscbbeid in bet vervolg te eer biedigen. De chefs der verschillende korp sen zijn door den minister wederom gemachtigd, om aan de Israël, mili tairen op de gebruikelijke wyze gelegenheid te geven, de aanstaande godsdienstige feesten te vieren. Twee Franscben en twee Bel gen, die te Harderwijk voor Indië dienst genomen hadden, zijn in een klein bootje gevlucht en te Wierin gen aangekomen, waar zij herkend en in hechtenis genomen werden. Vrijdagnacht zijn te Amsterdam van een schuit in de Kistenmakers gracht twee balen koffie gestolen. Het merkwaardige bij dezen diefstal is, dat de schuit, waarvan de balen zijn ontvreemd, werd bewaakt en dat de waker verklaart niets te hebben gemerkt. De welverdiende roem van den olifant uit de reis om de wereld staat op 't punt van verduisterd te worden. Immers de heeren Pröt en Kistenmaker, die in den loop der vol gende maand de reis naar de maan met de noodige pracht en praal zullen opvoeren, zijn er niet zonder belang rijke geldelijke opofferingen in ge slaagd., zich de medewerking te ver zekeren van een drommedaris De viervoetige kunstenaar heeft in den meest gewenschteu toestand te Marseille voet aan wal gezet en zich onmiddellijk naar Amsterdam bege ven. Het is te verwachten, dat het kunstlievend publiek, dat de werk zaamheden van den olifant zoo zeer op prijs heeft weten te stellen, het ook nu niét aan blijken van waar deering van den drommedaris zal laten ontbreken. Onlangs is gemeld, dat drie personen, in dienst van de stoomvaart maatschappij Zeeland, gevankelijk naar Middelburg waren overgebracht, wegens het verkoopen te Middelburg van 3tukken zijde, vermoedelijk op de stoomschepen dier maatschappij gestolen; het blijkt thans, zegt het Hbl., dat die diefstal belangrijker is dan men aanvankelijk vermoedde. Dezer dagen namelijk werden een aantal stukken zijde en fluweel bij verschillende partikulieren te Vlis- singen in beslag genomen, waarvan men vermoedt, dat zij toebehooren aan een Duitsch koopman, die gere geld groote hoeveelheden dezer stoffen over Ylissingen naar Londen verzendt. Uit Ylissingen wordt aan de Middb. Ct. het volgende dd. 25 Aug. geschrevenHet Belgische stoom schip »C. F. Funch", gezagvoerder Knudsen, geladen met stukgoederen, talk, spek, tabak, katoen enz., van Nieuw-York naar Antwerpen, is gisterenavond brandende alhier ter reede van Vlissingen gekomen. In den vooravond, toen het stoomschip nog huiten was, ontdekte men aan boord den brand. De machinisten kwamen spoedig daarna boven waar schuwen, dat zij het beneden niet konden houden en men dacht er aan het schip in de Wieliugen omhoog te zetten, doch stoomde met veel moeite nog door naar de reede. Daar men op het laatst niet meer bij de kolen w.aarin de brand is ont staan kon komen van wege de hitte, gebruikte men wat voor de hand kwam eh brandbaar was, om den stoom te onderhouden. Ter reede van Ylissingen gekomen, ankerde men doch kapte weldra het anker om het stoomschip bij Rammekens aan den grond te zetten, waar het thans nog ligt te branden. De bemanning is gered, zoo ook eenige goederen, doch niet van belang. Al wat overigens aan boord is, zal een prooi der vlam men worden, tenzij het gelnkke het schip onder water te zetten. Ik hoorde dat heden morgen beproefd is om met de sleepboot de Yalk een gat in het schip te varen, doch dat die proef niet gelukt is, daar de sleep boot zelf zooveel averij bekwam, dat ook deze op het strand gezet moest worden. Yele nieuwsgierigen waren Vrij dagavond en tot laat in den nacht op de trapbrug nabij het station te Mid delburg verzameld, om het huivering wekkend gezicht te genieten van het fel brandende stoomschip. Naar men verneemt, heeft de brand den ge> versch vleesch in Frankrijk aan te voeren. Zoodra Le Frigorifique te Rouaan teruggekeerd zal zijn, zullen aan verschillende slagers te dier stede stukken vleesch van de lading worden heelen nacht voortgeduurd, ondanks uitgedeeld, die, naar de reederij ver- de bij stroomen nu en dan neerval lende regens. Zaterdagmorgen is de brand echter afgenomen en later geheel opgehouden. Ofschoon het schip nog rookt en de lading onge twijfeld smeulende is, verwacht men echter, dat een gedeelte nog niet door de vlammen aangetast zal zijn. Het zal wel eenigen tijd duren, alvorens men weder aan boord zal kunnen komen. De waarde der lading van het verbrande stoomschip wordt op 3 millioen francs geschat. Slechts een klein gedeelte is geborgen. In het" begin dezer maand kocht een landbouwer op de paardenmarkt te Deventer een paard voor f 60. Vrijdag jl. kwam hij met zijn paard in de stad; schertsend vroeg hem een ander landbouwer, wat hij nu voor zijn paard wilde terug hebben. De eigenaar antwoordde, insgelijks schert send dertien stuivers, waarop de »kooper" hernam: »dut is goed, dan zal ik het maar houden." Hij gaf de dertien stuivers en ging met het paard heen. Hij verkocht het nu aan een ander voor f20.deze zette het weder van de hand voor f25. zoodat het in het bezit geraakte van een familielid vau den eersten koo- per, die het dezen weder voor 5 vim haver, vertegenwoordigende een waar de van f30. verkocht. De eerste eigenaar had intusschen de politie van het gebeurde kennisgegeven, die zeide, dat zij zich met de zaak niet kon inlaten. De Deen, die alleen in een bootje den Oceaan overstak, is te Liverpool in welstand aangekomen. Hij heeft op enkele uitzonderingen na den tocht gelukkig volbracht, maar verlangt niet naar een herhaling. Hij heet Alfred Johnson en vertrok den 15 Juni van Glancester in Mas- sachusets in eeu bootje »de Centen- niai" genaamd, van 16ya voet lang, 273 diep en Ö1/^ voet breed, dat grootendeels overdekt is, drie water dichte afdeelingen heeft en één mast voert. Eenmaal sloeg, terwijl hij sliep hij moest dat over dag doen om 's nachts niet overzeild te worden zijn boot om; hij slaagde er echter in, zijn vaartuig weer op te richten. De Pol. Corr. verneemt nit konstantinopel, dat de toestand van den Sultan van Turkije zoo hooploos is gewordendat zijn broeder en rechtmatige opvolger zich reeds in- direkt met de mogendheden in be trekking heeft gesteld, om over de oplossing der hangende kwestiëa met haar van gedachten te wisselen. Van Rouaan is een stoomschip Le Frigorifique, naar La Plata ver trokken, om vau daar een lading versch vleesch te halen en naar Frankrijk te breugen. Dit schip is geheel eu al ingericht voor het trans atlantisch vervoer van versch vleesch. In het ruim zal voortdurend een temperatuur zijn op het vriespunt. Het schip meet 463 ton en is 63 meter lang; het ruim heeft een lengte van 25 meter en kan 500,000 kilo's vleesch bevatten, doch het zal thaus slechts 150,000 kilo's innemen. Indien deze tocht aan het doel beantwoordt, dan stelt de Maatschappij zich voor, twaalf stoombooten iu de vaart te brengen tusschen Zuid-Amerika en Rouaan, teneinde geregeld goedkorg trouwt, in verschheid en sappigheid niet zullen onderdoen voor het vleesch van pas geslachte runderen. De herbergier Siega uit Maniago in Italië, die als beschuldigd van moord op zeven personen, sedert twee jaren voortvluchtig was, doch onlangs in Schmalkalden gevangen genomen werd, is dezer dagen onder toezicht van eenige gendarmen naar Italië vervoerd. De New-York World verhaalt uit Pittsville, dat op de boerderij van John. E. Cameron aldaar een vuur was aangemaakt iu den kalkoven en dat hij met een windas zijn zoontje in een emmer neerliet, om te zien of alles iu orde was. Zij gingen daarop heen. Twee andere kinderen van inr. Cameron, een knaapje van 9 en een meisje van 5 jaren, hadden dat neerlaten en ophalen gezien en nadat de vader weg was, plaatste de knaap ziju zusje in den emmer en liet dien zakken. Toen hij hem naar boven wilde halen, kon hij niet. Hij liep naar huis en riep zijn moeder, die met haar schoonmoeder, een-70 jarige dame, naar den oveu ging. Toen mrs. Cameron in den oven keek, zag zij haar kind, uit den emmer gevallen, op den bodem van de put. De vlammen van den brandenden kalksteen begonnen den oven te val len. Zij zette haar zoontje in den emmer, en liet hem zakken om zijn zusje in den emmer te zetten en er dan zelf ook in te gaanhet knaapje plaatste zijn zusje in den emmer en hield zich aan den kant er van vast, doch het gas bedwelmde hem en hij viel terug in den oven. Mrs. Cameron trok den emmer naar boven en legde het lijkje neer, waar op zij in den (jven ging om haar zoontje te reddende oude vrouw begon, om den emmer op te halen, aan de kruk te draaien, doch de vracht was haar te zwaar, zij liet de kruk slippen, hij sloeg haar tegen het hoofd en deed haar bewusteloos op den grond vallen. Mrs. Cameron viel met een schok op den bodem van den oven, waar het gas haar bedwelmde. John Kane, de voerman van den Pittsville postwagen, kwam toen langs de plaats en haalde, met behulp van een passagier, de lijken van Mrs. Cameron en van haar zoontje, die op 't punt waren van te verkolen, naar boven. Ook hij was bedwelmd, doch kwam weer bij, even als de oude mrs. Cameron. Zekere William Leonard, die te Louden een jonge dame onder aanwending van geweld van haar geld had beroofd, is deswege tot zeven jaren gevangenisstraf en 40 geesel- slagen veroordeeld. Iu 1870 was Leo nard wegens een dergelijk misdrijf reeds eens gegeeselden dit moet het eerste eu tot nu toe eenige geval wezeu, dat de »Cat" niet geholpen heeft en do misdadiger, na de vree- selijke strafoefening, ziju bedrijf heeft herhaald. Daarom bepaalde ditmaal de rechter dat de slagen hem in twee termijnen moesten worden toegediend, nu twintig en overeen maand twintig. De gevangene, die geweldig tegen de strafoefening opzag en alles aan wendde om zich daaraan te onttrek ken, heeft Zaterdag het eerste ge deelte van zijn slagen ontvangen. Hij schreeuwde om genade en viel, na -~ip, in flauwte. Zooals reeds werd gezegd, is dit het eerste geval van een garotter" die door de aanwending van de »Cat" niet werd genezen. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand te Amsterdam, eenigszins zwak van hoofd, gaf dezer dagen als uiterste wil te kennen, dat hij te Utrecht vrcnschte begraven te vrorden. Op de vraag waarom hij hier zoo op gesteld was, antwoordde hij: „dat de grond daar droger was en het gezonder was daar te liggen dan in de stad zyner inwoning." Twee jongens stonden voor het standbeeld van Rembrandt te kijken. „Wat zou dat toch voor een man geweest zijn vroeg de een, „dat ze zoo'n mooi beeld voor hem hebben opgericht P" „Een schilder," zei de ander. „Is 't anders nietl" sprak nn de eerste, „dan mogen ze voor mijn ouden man wel 2 standbeelden oprichten, want die is schilder en glazenmaker te gelijk I" Na eeu inspectie der schutterij te Rwerd er voor de volgende week excercitie gekomman- deerd, en dat wel, volgens het zeggen van den sergeant-Majoor, met houten vuursteenen. Een der schutters lmd deze bepaling iu den wind ge slagen; men vroeg hem du9, waarom de gewone vuursteen nog op zijn geweer was. „Omdat ik de gansche stad platgeloopen lieb om houten vuur steen, maar ze nergens heb kunnen krijgen." Burgerlijke Stand Helder. van 25 tot 29 Augustus 1876. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. BEVALLENH. A. Man geb. van Grun- ningen Z. M. W. Tegel geb. Morée Z. E. Muller geb. Blinkhof Z. M. C. C. J. Walker geb. Florijn D. C. G. Oetelmans geb. Boog- rnans D. J. Jonker geb. Dito Z. A. M. Ulsamer D. A. J. Smit geb. Giltjes D. A. de Kok geb, van Hoven Z. OVERLEDEN: N. Morra geb. Vroom, 85 j. J. H. Götz, 6 m. J. van Leiden, 1 j. W. Bakker, 16 m. J. F. Thomas, 26 j. - E. Oudkerk, 6 d. W. Caarls, 2 m. A. Smeets, 20 m. A. C. Maller, 2 d. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, P. GOMES, geb. JANSSEN. Nieuwediep, 22 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, J. VAN DAALEN, geb. BOON. Helder, 28 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, JANSJE JOH AN NA JONKER, geboren DITO. Nieuwediep, 26 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter, C. G. OETELMANS ^geb. BOOGMANS. Helder, 28 Aug. 1876. Algemeene kennisgeving. Burgerkring Harmonie. HEDEN, DINSDAGAVOND, teu half acht ure, gewone vergadering, in het bekende Lokaal. HET BESTUUR. Mevrouw DE WIJS, Kerkgraeht 311, vraagt tegen 1 Nov. een Tweede MEID, - die goed mazen, stoppenstrij ken en met de wasch kan omgaan. Men gelieve zich in persoon des morgens tusschen 10 en 12 uur aan te melden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1