't VLIEGEND BLAADJE Vlgeiuetiif Vieiiws- en Advertentiebode No. 371. Woensüag 6 September 1676. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug W. METS Tz.te Texel. A. van HARTE VELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.80. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 5 Sept. 1876. Het in het park Tivoli aange kondigde vuurwerk, op Zondag jl. is wegens bet mingunstige weder uit gesteld en zal nu plaats hebben op Zondag a. s. Jl. Zondagmorgen had voor de baven alhier een aanzeiling plaats tusschen een Italiaanseh- en een Zweedscb barkschip. Het Zweedsohe barkschip Leonide kreeg daardoor belangrijke averij aan den boeg en bet voortuig. Uit Velsen meldt men dd. 1 Sep. aan de H. Ct.Het ramtorenscbip Koning der Nederlanden" ligt nog altijd voor de sluizen. Maakte de kommandant bezwaar om, kort na de proef- met de mal, bet schip zelf in zee te brengen, thans zal dit zeker in de eerstvolgende weken niet ge beuren. Door de jongste stormen is de geul buiten de sluizen door verzanding veel ondieper geworden, zoodat de gelegenheid om uit te varen veel ongunstiger is, en men moet op kalm weder wachten om de geul op de gewenschte diepte te brengen. Te Callantsoog is aangespoeld bet lijk van een drenkeling, waar schijnlijk een visscber van de eenige dagen geleden te Egmond omgeslagen visschersbom. De bij Vlissingen in brand geraakte stoomboot Finch is door midden gebroken. Hetgeen van de lading nog overgebleven is, tracht men te redden. Uit Nieuwe Schans meldt' men van 81 Aug. aan de Gr. Ct., dat aldaar daags te voren de ambtenaar bij 's rijks belastingen ."Jaski en de stationsklerk Rgnders, beide kommen salen van den heer T. Vlaskamp, aan tafel twist kregen, en dat de eerste zjjn revolver baalde en daarmede den laatste in de regterzij trof. Het wapen was met hagel geladen en dus de wonde waarschijnlijk niet ernstig. Jaski is naar Winschoten gebracht en ter besohikking van de Justitie gesteld. Bjjna dagelijks ziet men te Utrecht een zeer fatsoenlijk gekleede dame door de verschillende straten wandelen, voorzien van vleescb en lever, ter voeding vanfkatten en hon den in enkele buurten heeft zjj dik werf een 25-tal dier beesten om zich heen, die zij alsdan onthaalt. Dezer dagen kreeg te Gronin gen een timmermansknecht, die anders ter goeder naam bekend staat, twist met een herbergierster, die, naar men zegt, juist geen onvriendelijken toon aanslaat tegen hare mannelijke be zoekers. De timmerman meende, dat hij minder móest betalen dan de vróuw hem afvroeg. Hij had wat diep in het glaasje gekeken eö werd zoo woedend op de herbergierster, dat hij een tinnen maat nam en haar daar mede een slag op het voorhoofd toe bracht, zoodat het bloed er uit stroom de. Naar wij vernemen, beeft de politie zich de zaak aangetrokken. Te Groningen had een familie soep gegeten, gekookt in een koperen ketël, waarvan het vertinsel niet meer zoo wasals het behoorde. Des namiddags werden ze onpasselijk zoodat geneeskundige hnlp moest worden ontboden; de meid die naar het land was gegaan om te melken, kon slechts met de grootste moeite weer te huis komen. Allen zijn nu gelukkig herstellend. Voor een paar dagen is te Leeuwarden gevankelijk binnen ge bracht een straat-muzikant, die in min of meer beschonken toestand, te Jorwerd een zijner makkers, met wien hij in twist geraakte, met een mes een gevaarlijke snede aan de zijde van het hoofd heeft toegebracht. De gekwetste, die dadelijk onder ge neeskundige behandeling is geno men, is in de dorpsherberg aldaar achtergebleven. De jongeling K... wonendein 't Meer nabij Heerenveen is door het Hof te Leeuwarden, wegens het weg nemen van 5 rijksdaalders uit de woning van. W. J. de Vries aldaar, veroordeeld tot 2 jaar corr. gevan genisstraf. Als verzachtende omstan digheid werd in aanmerking geno men, dat hij nimmer eenig onderwijs had genoten. In den nacht van 1 Sept. is te Hulst in Staats-Vlaanderen een ge weldige brand uitgebroken, die naar 't j-Handsbl. van Antwerpen" ver neemt, weldra zulk een omvang aanu nam, dat de kerk en een groot aantal buizen een prooi der vlammen zijn geworden. De brand werd veroorzaakt door het inslaan van den bliksem in de spits van den toren der R. K. kerk. Bij duizendtallen zijn Vrijdag aan de beurs te Amsterdam kleine gedrukte biljetten verspreid/ waarop niet anders dan: »Heb je mijnheer Molm niet gezien?" Te Leipzig heeft een inbraak plaats gehad met diefstal en moord. Toen 's morgens eenige werklieden met kolenlossen bezig waren, bespeur den zij, dat in een horlogemakers winkel iets bijzonders moest zijn ge beurd en baalden de politie. Toen de deur met geweld geopend was, vond men den winkelier in zijn bloed badende op den grond liggen. On danks de 'aangebrachte hulp stierf hij een half uur daarna; een groot aantal horloges zijn ontvreemd. De Maroccaansche gezant is op zijn reis van Florence naar Turin bestolen. Men had 60,000 francs uit zijn reiskoffer genomen. Het vermoe den viel op het treinpersoneel, dat bij onderzoek bleek in het bezit te zijn van veel 'geld, waarop zij gear resteerd zijn. Een hunner sprong bij zijn gevangenneming uit een raam der tweede verdieping van het huis, waarin hij zich bevond. Vreeselijk verminkt, doch nog levend is hij naar het gasthuis te Modena over gebracht. Den heer Antoniades werd dezer dagen op het station te Milaan 529,000 lire ontstolen. Eenigen tijd later bleek, dat de dief was de agent van politie, die aan 't station de dieven moest weren. Te New-York is Dinsdag 500 000 ton steenkolen in veiling gebracht, waarbij bleek, dat de prijzen 40 ten honderd gedaald waren. De eigenaars der kolenmijnen schijnen dan ook geneigd te zijn de exploitatie te schor sen en men vreest in die streken voor moeielijke tijden. 'tr Schijnt in Ierlands hoofdstad slecht met de dronkenschap gesteld. De corr. van de Pall Mali schrijft uit Dublin aan dat blad: Gisteren, werd hier een onderzoek gehouden op het lijk van zekeren Leffey, in 't water gevallen terwijl hij dronken was. Een dame viel denzelfden dag in de rivier en verdronk. Zij was dronken. De hoofdgetuige bij het onderzoek kon niet worden gehoord, omdat hij smoordronken was, en gedurende de zitting werd een der leden van de jury wegens dronken schap weggezonden. Yoor een eeuw zonk bij New-York het fregat Hussav, met f. 1.250,00. Dezer dagen is men weder begonnen met pogingen om dat sommetje op te duiken. Aanvankeljjk heeft men een massa menschenbeenderen boven gebracht. Te Shangaï werden onlangs vier jongens van 11 tot 15 jaren aangeklaagd wegens het stelen van gouden en zilveren haarnaalden. Ze pleegden die diefstallen uitsluitend aan alleen-rijdende dames. De lage rijtuigjes waren spoedig bestegen en de roof werd gemakkelijk gepleegd. De schuld werd bewezen, en Ilsiek, de oudste aangeklaagde, werd ver oordeeld tot zestig geeselslagen op het aangezicht; de tweede en derde, dertien jaren oud, werden veroor deeld tot tachtig en twintig slagen op de handen. De jongste, een jon gen van elf jaar, werd vrijgesproken. De vaders van de twee eerstge noemde veroordeelden ontvingen twin tig slagen op het aangezicht, om dat ze niet beter op hunne kinderen hadden gepast, de zonden der kinderen alzoo bezocht aan de ouders Misschien beter zoo dan omgekeerd! Men weet dat, wanneer iemand in China tot den adelstand verheven wordt, ook diens vader in die eer deelt. Albert Sovaret te Parijs heeft een soort van fluit gemaakt, waarop hij 't mauwen der katten kan na bootsen. 't Geluid is zoo natuurlijk, dat alle katten uit de buurt naar hem toe komen, als hij zijn instru ment gebruikt. Hij doet dat met boosaardige bedoelingen. Met zijn fluit en al mauwende gaat hij 't water in en de katten volgen hem en ver drinken. Naar de reden dezer zon derlinge handelwijze gevraagd, wist hjj niets anders optegeven, dan dat hij een hekel aan katten had. Hij is in hechtenis genomen op een oogen- blik, dat hij van 20 katten gevolgd in de Seine sprong. Slechts weinigen van hen, die roor veel geld Parijsch speelgoed koopen, weten dat het materiaal, waaruit het bestaat, voor het grootste gedeelte gegaan is door de handen van den voddenraper. De «ierlijke kleeding der poppen zelfs komt door gaans uit deze min of meer onzuivere bron. De kleederen worden meestal vervaardigd uit den afval der schouw burg-garderobesde fraaie laarsjes stammen af van het leder der por- temonnaies, opschrijf boekjes en por tefeuilles, die uit de vuilnishoopen zijn opgediept. Yan de oude sardinen- blikjes maakt men kinder-geweren, kortom, alles wat een ander weg werpt, kan bij den speelgoedmaker nog dienst doen. Trouwens, de Franschman is eenig in zijn talent om van waardelooze voorwerpen partij te trekken, evenals de Fransche huis moeder onovertroffen is in de kunst »d' accomoder les restes." Ook deze soort van stofwisseling verdient zeker onze belangstelling. Wat men bij Het gebruik van petroleum-kooktoestellen moet in acht nemen. 1. Zorg in de eerste plaats, dat nw toestel rein worde gehouden. Mocht het u gebeuren, dat gij petro leum overgiet, neem dan zorgvuldig dit overtollige weg. 2. Laat uw toe stel nimmer geheel ledig branden. Mocht n dit nochtans overkomen, blaas dan de vlam uit en laat het toestel behoorlijk afkoelen, vóór dat gij de dop ontschroeft en er op nieuw petroleum ingiet. 3. Hieruit is reeds op te maken, dat men nimmer petro leum mag ingieten, als de kous brandt. Een ieder honde bovenal in het oog, dat dit hoogst gevaarlijk is. 4. Even min moogt gij het onderstel geheel vulllen. 5. Gebruik nimmer in uw toestel een kous, die smaller is dan de houder, daarvoor bestemd. 6. Doof uw petroleumstel niet uit, door de kous geheel naar beneden te schroeven. Men schroeve de kous slechts zeer weinig naar beneden, blaze dan de vlam met kracht uit en brenge ver volgens de kous weer op de goede hoogte, 7. Loop nooit met een brandend kooktoestel, vervoer het dus niet van de eene kamer naar de andere, of van de keuken naar de kamer, of omgekeerd. Het is voorzichtiger, de vlam even nit te blazen en op de bestemde plaats weer aan te steken. 8. Kijk zorgvuldig door 't kijkglaasje, of de vlam wit is en blijft. Nimmer mag deze rood schijnen. Let men op deze kleinigheden, dan is een petroleumtoestel één der nuttigste voorwerpen in iedere huishouding. Het levert veel voordeel op en is van het grootste gemak. INGEZONDEN. Een bericht in de „Held. en N. Ct." betreffende een Loodsvaartuig, heeft zeker vele vertegenwoordigers van loodsberoep on tevreden gestemd. Hoewel wij bedoeld be richt niet mogen tegenspreken, zijn wij in staat eenige bijzonderheden te doen opmer ken, die den ongunstigeu indruk omtrent die bekwame en dikwijls beproefde buiten- loodsen kan wegnemen. Het Loodsvaar tuig, dat Zaterdag uitzeilde, bad 5 (geen 8 of 10) loodsen en de gewone equipage aan boord, bet meer of minder aantal doet trou wens niets ter zake, daar slechts" een het commando beeft. Genoemd vaartuig scheen eebter, meer dan een ander, kort te voren uitgezeild, last te hebbeu van bevigen wind en sterken stroom, zoodat bet met geweld voortgestuwd werd, en hoewel 't niet op strand geraakte, stootte bet toch even aan de Hors. Het oponthoud daardoor veroorzaakt, was eebter zoo kort, dat na een half uur bet vaartuig vlot en de' gewone koers hernomen was. Ofschoon dit verhaal aan bet feit weinig verandert, maken wij toch een andere ge volgtrekking, nl.dat, in plaats van - zich voortaan over bet ongeluk van een ongeloosd vaartuig niet meer te verwonderen, nit deze geschiedenis juist blijkt, dat, waar beproefde mannen soms den koers kunnen missen, het zeker tot de meest onverantwoordelijke zaken zal blijven behooren, om zich met een on geloosd vaartuig naar binnen of buiten tc wagen. X. X. Donkere stippen. CHANSONNETTE-COMIQDE. WijzeHet vischverinauk. Toen Napje nog gerust en wel Op Frankrijk's zetel zat, En gaarne in geheel Euroop' Het grootste woord graag had, Trad hij eens boos in den senaat. Beet hevig op de lippen ,- En sprak toen „Aan don horizont Zie 'k erge donk're stippen 1 Dat woord, hoe nietig het ook schijn', Heeft toch iets leerrijks in. Daar ieder meusch, wie 't ook moog' zijn, 't Niet altijd gaat naar zin. Want in de woeste levenszee Zijn rotsen, banken, klippon; En honderd and're zaken mêe Zijn voor ons donk're stippen! Bijvoorbeeld: als een kleine guit Voor 't eerst ter schole gaat, Zie dan eens, hoe die kleine aap Een leven maakt op straat. Hij schreeuwt en tiert de buurt bijeen, Ja, tracht zelfs1 te ontglippen - In school, in meesters bovenal Ziet 't ventje donk're stippen. Een man komt thuiszijn vrouw die zet Hem 't jongste op den schoot. Hij speelt en solt met 't lieve kind En kust 't de wangen rood. Straks geeft hij 't kleintje weer terug Wat hingen toen zijn lippen; Want, ochgeheel zijn pantalon Zat vol met donk're stippen. Een jongmensch, die wat al te ruim Verteering had gemaakt. Was in de kas van zijn patroon Braaf achteruit geraakt. Hij vluchtte, want hij had geen zin, Om zich te laten knippen. Want in 't bewaarschool op de schanB Zag 't heerschap donk're stippen. Wat is het toch een blijde tijd. Als 't kermis is in 't land, Wie dan ook donk're stippen ziet, Het minst de dienstb're stand Maar is die tijd een poos voorbij, Dan hangen soms de lippen, Want menig meisje ziet mot angst Heel erge donk're stippen. In advertenties, ellen lang, Biedt men pakketten aan Waarin zoo'n leepe winkelier Een bon nog heeft gedaan. Ik lach om den onnooz'lon hals. Die zich daardoor liet knippen. Want och! de bonspakketten zijn Slechts groote donk're stippen. Die in effecten al zijn geld Ter beurze heeft belegd, Dien wensch ik waarlijk geen geluk De fondsen staan zoo slecht. Och velen zullen zich, zoo waar, Geen blauwe vingers knippen]; Turkije, Spanje, Peruaan, 't Zijn alle donk're stippen. Ik zwijg geheel van politiek, Die zet ik 't liefst ter zij Want wie de meeste waarheid zegt, Is er het eerste bij. Al ligt laat men een woord of wat, Zich ondoordacht ontglippen, En in de Heeren van 't gerecht. Zag ik altijd donk're stippen. Ik toonde 17, zoo goed ik kon, De donk're stippen aan, En 'k hoop, dat mijn eenvoudig lied, Een weinig heeft voldaan. Welligt zijn er nog, die met mij Verschillen van begrippen, Maar hoe het zij 1 Vooreerst genoeg, Van al die donk're stippen. ANONYMUS. De cellulaire gevangenis te Amsterdam staat op de Schans. HELDERSCHE MOPPEN. Een dame, die ziek was, klaagde over den last, dien zij had door het gestadig luiden cener kerk klok. De knecht, die juist in de kamer was, vroeg of mevrouw goedvond, dat hij zand voor het huis strooide. Iemand klaagde tegenover een vriend, dat hij zoo'n last had van twee tantes, die het huis bij hem plat liepen. Weet-gij geen middel om haar te verdrij ven? vroeg de klager. Zeker wel, was het antwoord. Als het getrouwde tantes zijn, moet gij haarmannen geld to loen vragen en als het ongetrouwde zijn, moet gij haar op een morgen of avond op de kinderen laten passen en zelf met uwe vrouw uitgaan. Ik vermaak aan mijne vrouw," zeide een oude boer op zijn sterfbed „een som van vijf honderd gulden per jaar. Hebt ge dnt geschreven meneBr de notaris P" „Ja, maar als zij hertrouwt? Uwe vrouw is toch nog jong genoeg. Voor dat geval maken de meeste menschen eon verandering." „Schrijf dan, dat, als mijn vrouw hertrouwt, ik haar duizend gulden per jaar vermaak." Maar, haarnamde notaris, „over het algemeen gaat men juist tegenovergesteld te werk." „Ja, meneer: maar hier is het wat anders," zeide do hoer levendig. Die haar krijgt, mag wel eon kleine geldelijke vergoeding hebben. Een gauwdief vindt een banknoot en houdt daarbij de volgende monoloog: „Volgens de wet behoor ik het aan te geven dat ik geld heb ge vonden, maar dan zou het den schijn hebben als wilde ik pronken met mijne eerlijkheid, en daarom zal ik het maar liever niet doonl"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1