't VLIEGEND BLAADJE. Algemeen» Nirnm en Advertentielioile Woensdag 20 September 1576. Vierde Jaargang. VOOR OEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. heeft zjjn pefle z No. 375. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. AGENTEN voor dit Blad zyn de Heeren: H. YAN OS, Boekh. te Schagerbrug W. METS Tz.te Texel. A. van HARTE VELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndiê Eiken Donderdag, 's avonds6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 19 Sept. 1876. Z. M. heeft herbenoemd tot schoolopziener in het'7e district van Noord-Holland, 'de heer P. J. Heij- ning, alhier. Naar wij vernemen zal het Jon - gelings-Collegie »Nut en Genoegen," binnen kort door het geven van een tooneelvoorstelling het seizoen openen. Met genoegen maken wij mel ding^ van onderstaande edele daad, verricht door iemand eener vreemde natie. Zondagmorgen jl. had een knaap van ongeveer 13 jaren het ongeluk spelende in de haven alhier te ralleiij en zou zonder twijfel verdronken zijn, zoo niet de^ matroos Antonio Cop- pola, van het Italiaansche barkschip »Mara Casabona," kapt. G. B. Lom- bardo, op het eerste hulpgeroep, zon der zich te bedenken, van de ver schansing af te water was gespron gen, en het genoegen mocht smaken derr knaap, die reeds geheel onder water was gezonken, uit onze diepe haven behouden aan wal te breDgen. Als een bewijs, hoe nadeelig de stand van zaken te Amsterdam voor de neringdoenden was, deelt men mede, dat een aldaar welbeken de banketbakker, die gemiddeld ruim f 100 per dag ontving, tijdens de ongeregeldheden nog geen f 6 per dag beurde. Zooals wij reeds Zondagmorgen bij afzonderlijk strooi-biljet berichtten, is het Zaterdagavond en nacht te Am sterdam, tegen verwachting zeer rustig gebleven. Er waren Zondagavond vele dron ken lieden op de been. Als maat regel van voorzorg patruilleerde de kavalerje en infanterie. De Amst. Ct. deelt in een afzon derlijk bulletin, gedagteekend 17 Sept. o. a. het volgende mede: »In de laatste vier-en-twintig uren zijn slechts acht personen een zeldzaam klein getal wegens dron kenschap gearresteerd. Dit getal is te kleiner, wanneer men bedenkt, dat drie hunner huzaren waren, die, ge komen om orde en vrede te stichten, gistermiddag iu dronkenschap op het Haarlemmerplein rondzwierden, drei gende met hun zwaarden. Het zal der burgerjj ongetwijfeld genoegen doen weldra te vernemen, dat die onwaardigendoor wie zoo onbe schrijfelijk veel onheil zou kunnen worden berokkend, voorbeeldig zijn gestraft. Indien zij, die geroepen zijn om de rust te handhaven, hun best doen om onrust te wekken en, bene veld door den drank de sabel zwaaien, dan loopt de veiligheid der bur gers het grootste gevaar. Tot ons leedwezen hebben wij ook heden morgen beschonken schutters langs de straten zien dwalen, die door gezang den slaap hunner stadgenooten stoorden. Zonderling begrip van schuttersplicht! De Postiljon van van Gend Loos, die Donderdagavond op de Leid- schestraat den gevaarlijken nekslag heeft ontvangen, zal waarschijnlijk van die wond herstellen, zoodat tot dusverre gelukkig slechts één burger ten gevolge der wanordelijkheden het leven heeft verloren." De gisteren uitgesproken Troon rede, bevat elk jaar weder dezelfde algemeene phrasen, zoodat wij er onze lezers niet op zullen vergasten. Het belangrijkste is o. a. De toestand der financiën is gun stig, de steeds klimmende opbrengst van alle middelen wijst op den voor uitgang der Natie op stoffelijk gebied. In de Overzeesche bezittingen wordt nog steeds buitengewone inspan ning gevorderd ter bevestiging van ons gezag in het Noorden van Su- matra. De herziening der Kieswet is noodig. Een wetsontwerp op het lager onderwijs zal u weldra bereiken. Een commissie uit de Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft een onderhoud gehad met Z. Exc. den Minister van Marine, om nogmaals krachtig aan te dringen op verbete ring van ons loodswezen en op on derzoek bij zeerampen en bestraffing van de daaraan schuldigen. De Mi nister heeft toegezegd beide aange legenheden in ernstige overweging te zullen nemen. Te Velzen is Vrijdag, door het breken van een houten bok, waar mede men een locomotief zon op- hijscken, deze in het kanaal gevallen gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het zal veel moeite kosten den loco motief, die ongeveer 20,000 kilogr. weegt, uit de diepte te halen. De dysenterie neemt te Deven ter steeds toe. Van 27 Aug. tot 9 Sept. werden er aangetast 35 en zijn er overleden 8 personen. In de ba rakken worden thans 29 lijders ver pleegd. De ziekte heeft tot nu toe een goedaardig karakter. Op een hoeve onder de ge meente Helmond had het volgende zonderlinge en zeker zeer zeldzame voorval plaats. Een merrie had een veulen geworpen, dat spoedig na de geboorte stierf. De eigenaar van het paard maakte zich nu ongerust over den overvloed van melk, die het dier bij zich had. De oude matronen in de buurt hielden daarom plechtig boerenkongres, om die netelige kwestie op te lossen en kwamen tot curieuse, maar slimme besluit, de huid van 't doode veulen af te stroopen en er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het kalf wordt gegrepen, in de huid van 't veulen genaaid en nu bij de merrie gebracht, die het ondergeschoven kind voor haar natuurlijk veulen beschouwt en toelaat. De merrie is tevreden en 't kalf groeide, dat het een lust was om te zien. Men heeft het later zijn paardenjapon uitgetrokken en ook nu schijnt de merrie er zeer mede ingenomen. Hoe kluchtig het echter staat als de merrie het kalf zoogt of liefkoost, kan men zich licht voor stellen. Voor ongeveer drie weken namen een drietal knechts de vrij heid om den landbouwer Dijkstra, te Kortezwaag, in den nacht een bezoek te brengen, met het doel, zoo men voorouderstelt, om nachtelijke ver storingen te maken, wat op de boeren dorpen nog maar al te veel geschiedt. Dijkstra hoorde gerucht, wapende zich met een sabel en de bezoekers ver dwenen, doch om een uur later weder terug te keeren. Een der luiken werd nu door hen geopend en het raam opgeschoven, doch met het noodlot tig gevolg, dat een hunner door een sabelhouw in den schedel werd ge troffen, met doodelijken afloop. Woensdag jl. is de indringer bezwe ken. Ook een der anderen bekwam een sabelhouw op den rug, terwijl de derde het hazenpad had gekozen. Reeds heeft de rechtbank te Heeren veen de zaak in loco onderzocht. Vrijdagavond had in de on middellijke nabijheid van Bussum een ongeluk plaats met een der zand- treinen, die dagelijks het zand van daar naar Amsterdam verroeren. Door een verkeerd geplaatsten wissel is de trein gedeeltelijk ontspoord en zijn de wagens op elkander gestooten, waardoor verscheidene wagens vernield zijn. Een werkman was dermate ver minkt, dat hij onmiddellijk dood bleef; een ander bekwam een belangrijke hoofdwonde. Men meldt uit Lobith aan de N. R. Ct.: Sedert eenigen tijd wordt hierin betrekkelijk groote hoeveelheden afval van aniline doorgevoerd. De be stemming van dit artikel isde zee. Te Rotterdam, Antwerpen of elders aangekomen, wordt het over geladen in een zeeschip, en zoodra dit buitengaats is gekomen, gaat de lading overboord, waardoor natuurlijk onze zeegaten vergiftigd worden, tot groote schade voor de visscherij. De oorzaak van het vreemde verschijnsel, dat men ver uit Duitscbland den aniline-afval hier iu zee laat werpen, moet hierin gezocht worden, dat de Duitsche Regeering niet toestaat dit ontuig ergens binnen haar gebied in den grond of in het water weg te maken. Thans heeft men de beleefd heid ons daarmede te begunstigen. Gelukkig heeft de Regeering hier te lande reeds eenige maatregelen ge nomen, om dit schadelijk bedrijf te beletten. De Yorkshire Post meldt, dat John Coudron, een herbergier, die een meeting te Norwich had bijge woond, waar met eenparige stemmen de gruwelen in Bulgarijen gebrand merkt waren, te huis zijn vrouw met het gewicht van een klok sloeg zoodat haar lichaam met kueuzingen bedekt was. De man is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tot schrik van vele huisvrouwen heeft de petroleum plotseling een ongehoorde prijs verhooging onder gaan. De oorzaak van deze prijsver- hooging heeft men niet te zoeken in het toenemend verbruik. Wel is dit m de laatste jaren sterk toegenomen, maar de natuur heeft ons met deze aardolie zoo overvloedig gezegend, dat de productie gemakkelijk gelijken tröd kau houden met het vermeerderd gebruik. De oorzaak licht uitsluitend hierin, dat de eigenaars dor groote petroleumbronnen in Pennsylvanië opzettelijk de productie verminderen hetgeen natuurlijk een snelle ver mindering van de voornaamste stapel plaatsen ten gevolge moet hebben. De producenten lieten moedwillig de petroleum verloren gaanzij wilden daardoor een gedwongen verhooging der prijzen tot stand brengen en dit is hun inderdaad gelukt; in den naasten tijd is geen belangrijke daling in de prijzen te wachten. Blijvend zullen echter de tegenwoordige hooge prijzen wel niet ziju, want op den duur kunnen de producenten geen kunst matige duurte in wezen houden, niet alleen, omdat zij l^t verbruik zullen zien afnemen, vooral nu gas en steen kolen goedkooper worden, maar ook omdat hunne handelwijze concurren tie zal te voorschijn roepen. Een negenjarige knaap teDo- beran heeft zijn stief broertje, dat eerst vijf jaren oud was, in een waterput verdronken. Een verschrikkelijke orkaan heeft, den 12den dezer, op deDeensche eilanden St. Thomas en St. Croix gewoed. De bemanning van twee Amerikaansche schepen is daarbij omgekomen. Ander verlies van men- schenlevens heeft men niet te be treuren, Eenigen tijd geleden werd bericht, dat zes tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde fenians door toedoen van eenige Amerikanen uit Australië waren ontvlucht en te Nieuw York aan wal gestapt. Op Paasch-Maandag wisten zij uit de gevangenis te ontsnappen en spoedden zich naar de plaats, waar hunne vrien den hen wachtten. Daar staken zij zich in burgerkleeren en stegen in een rijtuig, dat hen in vliegenden galop aan het ongeveer 20 mijlen verwijderde strand bracht, waar de kapitein van het schip Catalpa hen met een roeiboot opwachtte, om hen naar zijn dertig mijlen verder gelegen schip te brengen. Weldru merkten zij echter, dat de politie hen op de hielen zat. Een boot, met politie agenten bemand, zette de vluchte lingen na en kwam bijna gelijktijdig met hen aan dö zijde van het schip. De gevangenen werden opgeëischt. Twaalf pistolen, op de agenten ge lost, gaven het antwoord. Onmiddel lijk werden nu op de Catalpa alle zeilen bijgezet. Het slechte weder verhinderde het schip echter dadelijk volle zee te kiezen, zoodat het vaar tuig den volgenden dag door de stoom boot Georgette werd ingehaald. Het schijnt echter, dat dit schip de vluch telingen slechs voor de leus nazette, er werd althans geen ernstige poging beproefd om hen tot overgave te dwingen. De Catalpa vervolgde daarna ongestoord hare reis en liep, na twee maanden zeilens, behouden te Nieuw- York binnon. De ontsnapte.fenians zijn door hunne landgenooten gast vrij ontvangen. CHANSONNETTE. 't Is waar, wat Auonymus schreef Laatst over donk're stippen, Want overal dreigt ons gevaar Van banken en van klippen. Toch heeft, hoe vreemd het schijnen moog', Dit is geen jokkernij, Hier alles op het wereldrond Ook ateeds zyn goede zij. Mijn arme broeder, beetgeloot, Sprak: Toon! dat kan mij spijten. Nn krijgt hij strakjes ratjetoe En moet commiesbrood bijten, 't Ia ongelukkig, maar daardoor Ben ik van dienen vrij, Eu 't hemd is nader dan do rok: 't Heeft ook zijn goede zij. Joban vroeg Mina hart eu hand, Maar werd trotsch afgewezen, Zij nam een ander tot haar man, Joha» is glad genezen; Want daag'lijks gaat hem Mina's man Geheel bekrabd voorbij, Johan zegt dan Zoo'n blanwe scheen Heeft ook zyn goede zij. Jan had een varken vetgemest En zou het dra verkoopen, Maar 't stierf heel onverwacht, en zoo Zag Jan er zich toe nopen Om 't op to pcuz'lcn bij zijn disch; Hij sprak: dio lekkernij Had ik vast anders niet gehad 't Heeft dus zyn goede zij, Laatst moest een krijgsman voor zijn straf Voor veertien dagen brommen; Eerst zat hij in zijn cel daarom Te vloeken en te grommen; Maar later werd hij opgeruimd En zei: nu ben 'k toch vrij Van eicerceeren 1 De provoost Heeft ook zyn goede zij. Een vrijer met oen kalen kruin Kon 't bijna niet verdragen, Dat menigeen om dit gebrek Hem somtijds zoo kon plagen. Laatst greep een vrisnd hem bij het hoofd, 't Was in een vechtpartij. Hij tastte mis zoo'n kale kop Heeft ook zijn goede zij. Bij stormweer moest een meisje ia stad Iets in een winkel koopen, Daar woei een dakpan naar omlaag En trof haar onder 't loopen, Maar raakte alleen slechts haar chignon: Dat 's een geluk voor mij, Sprak zij toeu'k zie nu een chignon Heeft ook zijn goede zij. Gemakk'lijk is het zeker niet, Bij 't geen wij soms ervaren En dat voor ons niet prettig is, De goede zij te ontwaren. Toch is die kunst van veel gewicht, Want in de maatschappij Ziet men nog al eens van een zaak Het eerst de schaduwzij. Doen wij daarom gestaag ons best De goede zij t' ontdekken In iets of iemand, die ons soms Tot ergenis mocht strekkeu. Ons oordeel zij dus nooit te hard. Want allen struik'len wij De liefde zij van elks gedrag Altijd de goede zij. W. M. Tz. HELDERSflHE MOPPEN. EEN GELEERDE EN EEN VISCHVROUW. Een bejaarde geleerde, gewoon zich in persoei op de Vischmarkt van het; noodige te voorzien J trof daar steeds een verkoopster aan wier ton/ J niet te bedwingen scheen. Hij zon op een middel J waarmee hij haar schimpen en scholden paal e:;f perk zou kunnen zetten. Bij zekere gelagenheid II toen hij den ge vraagden prijs veel te hoog vond Jj en de vrouw hem allerlei scheldwoorden c zijne karigheid naar het hoofd wierp, begon I met woedende gebaren, haar het Hebreenwsch I abc met een zware stem toe te roepenJo leelijke alef, jon beth, jon gimmel, jou daletl jou he, jou swaw, jou sain, jou cheth, jou titt jou jod, jou caph, jou lamed, jou mem, jou noei j jou samech, jou ajia, jou phe, jou tzade, jo koph, jou resch, jou schin, jou ai*, jou leelijk thau daar je bentJ Reeds na de eerste tien uitroepingen stond d vtouw over zulk een vloed van scheldwoorde (zoo zij dacht) verbluftterwijl hare buurvrouj-e het met ontzetting aanhoorende, riepen: „N 7] Trijn de bolleboos heeft haar mannetje gevondt 1 hoorTrijn niet alléén, maar al de viechvronwé"! waren na dien tyd voor den geleerde zeer vooi |j komend. „Zeg buurman," vroeg iemand aan een Duit j scher, „heb ik jou vrouw gisteren in de comed I niet op 't schapenhok gezien?" „Tat kan je pegri J hen," repliceerde de Duitacher. „Maiu frau c 1 de sjahenhok. Neea man, main frau hep v ekt ob eiu koeienblaa» (goede plaats) keseten." Waarlijk, een fraaie zitplaats! i Op een' anderen dag constateerde deze Duii 1 scher, dat hij, toen hij ziek was, de billen (pille van den docter had ingenomen. Zulke goei docters worden niet bij den weg gevonden! Een winkelier in gelanteriewareu te Parijs hei in ziju winkel een groot pak onbetaalde rekenijj gen hangen, zoodat ieder ze zien kan, en nj groote letters heeft hij er de kennisgeving bovl geplaats De reden waarom ik geen krediet mefi geef. Do ongolijkheid weggenomen. Een m:TJ van zeventig jaren trouwde een meisje v- twintig. Op de vraag of hij den afstand, dief1 jaren tusschen hen maakte wel overwogen ha I antwoordde hij i „Als ik mijne vrouw aanzie, word ik vijf i twintig jaren jonger: al» zij mij aanziet, won I zij vijf en twintig jaren ouder, waardoor t I ongelijkheid van zelve wegvalt. Burgerlijke Stand Helde: Van 15 tot 19 Sept. 1870. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: G. D. van Werdt en C. J. i Winter. BEV ALLENS. Koster geb. de Leeuw J. Swart geb. Jonkman D. A. M. D. Stai geb. Smidt D. E. de Vrij geb. van der Plij D. A. van Leeuwen geb. Stijger Z. i;L Kaas geb. Klaasseu Z. J. van der Molen ge l Pronk D. G. Schol geb. Bood Z. J. Lat I drager geb. Kraft D. L. E. Gorter geb. Jarjf son Z. F. W. H. ran Waard geb. van Atsen 1 OVERLEDEN: W. ran der Wiele 1] d. P. H. M. Rijlaarsdam 2 j. en9m. P. Bra 39 j. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1