't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- Tt en AdverlentieMe Bieeiavcii H». 351 Aio. 377. Woensdag 27 September 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Advertentiën. ERNST EN SCHERTS. JENDRACHT ONS GENOEGEN." Ontwaakt bij Tijds." GEVONDEN: GEVONDEN: een flinke JONGEN, een flinke Werkmeid, m fatsoenlijke Dienstbode. Verschijnt DINSDAG EN VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn de Heeren: H. VAN OS, Boekh. te Schagerbrug W. METS Tz.te Texel. A. van HARTE VELT, Wieringen. Bij wie Advertentiën en Abonne menten worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Eiken Donderdag, ?s avonds6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Sept. 1876. Met zekerheid kunnen wij mede- deelen, dat in 't lokaal 't Centrum, eerstdaags een Soiree zal gegeven worden door professor Mullens. Ge noemde professor heeft 't in de hoo- gere goochelkunst, in biologie, geest klopping, enz. ver gebracht, zooals in verschillende couranten wordt medegedeeld. Met recht mogen we dan verwachten, dat de heer Dijker aan zijne bezoekers een hoogst genot vollen avond zal verschaffen. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, dd. 12 dezer, bevat de volgende berichten uit Atchin: Den 4 dezer is de generaal-majoor Wiggers van Kerchem met drie ko- lonnes (het 3, 12, en 14 bataillon) uitgerukt ter bevestiging onzer noord oostelijke linie. Van Oleh Karang trok ken de troepen, na de versterkte kampong Toehlad genomen te hebben, naar Lamnpong, dat na hevigen tegenstand bezet werd. Aan onze zijde sneuvelden 7 minderen, terwijl de majoor Ruempol, de luit. Verploegh en van Driest en 44 minderen ge wond werden. De eerstvolgende dagen werden besteed voor het aanleggen eenèr versterking te Lampong en tot het bouwen eener brug ter verzeke ring der gemeenschap met Oleh- Karang en Lamprit. Bij 't terugdrijven van den in den omtrek talrijken vijand en bij verkenning sneuvelde 1 mindere en werden 9 minderen en 8 koelies gewond. Omtrent den algemeenen gezond heidstoestand wordt gemeld, dat zich slechts een enkel cholera-geval voor deed, doch dat koortsen en buikziek ten vermeerderen. Nu de rust te Amsterdam is hersteld en de kalmte teruggekeerd, komt de ergernis over 't wangedrag van een deel der militaire macht, een wangedrag, dat diep te betreuren is, maar niet moet geloochend worden, omdat men de waarheid niet wil kennen. De »Tijd" heeft gekscheerend gezegd, dat men meende, dat Tnrksche »Baschi Boezoeks" te Amsterdam waren losgelaten. Het feit is, dat vooral de huzaren, in plaats van als bewaarders der orde, als onzinnigen hebben gesabel d en gechargeerd, 't feit is, dat later soldaten zich schandelijk aan sterken drank hebben te buiten gegaan en daardoor ge toond hebben, hoe weinig zij eigen lijk geroepen konden geacht wor den, orde te handhaven, 't feit is, dat van de belhamels, die al het kwaad gesticht hebben, schier geen enkele is gevat en rustige burgers zijn gemolesteerd en mishandeld. Het onderstaande adres is te Am sterdam aan de muren aangeplakt en ter teekening gelegd: Stadgenooton 1 De bestuurders van de alhier gevestigde Werlc- lieden-Vereenigiug 'hebben beslotenmet het oog op de gebeurtenissen van de voorgaande week, het volgende adres aan Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning aan te bieden Sirel Met verschnldigden eerbied, maar tevens met vrijmoedigheid, zooals goede onderdanen geoor loofd is, naderen de ondergeteekenden tot U met een bede. De treurige afloop van de ongeregeldheden, in de voorgaande week voorgevallen, bewegen hen hiertoe; treurig te meer, daar al wat jn hoofdzaak geschied is op hoog gezag, de vreed zame en ordelievende burgerij heeft getroffen. De vrees der stedelijke regeering voor een geweldige botsing tnsschen de bevolking en de overheid, nn voor het eerst de afschaffing van de kermis werd in praktijk gebracht, was zoo groot, dat zij, toen eenige kwaadwilligen op sommige plaatsen de glasruiten verbrijzelden, met militair geweld niet de ware schuldigen opspoorde, maar de goedgezinde burgers, zelfs op de eenzaamste, bijna verlaten plaatsen der stad liet neersabelenverwonden en mishan delen. Wij wagen het niet Uwer Majesteit in over weging te geven het hoofd der gemeente te ontslaan, daar wij niet kannen gelooven, dat iemand van zoo groote verantwoordelijkheid de menschelijkheid uit het oog zon verliezen, door last te hebben gegeven tot het bedrijven van de gepleegde gruwelen, al wordt door sommigen beweerd, dat het met scherp schieten in de huizen der burgers niet anders dan op hoog gezag mag geschieden. Wij, als vredelievende burgers, bepalen ons slechts tot het eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit moge behagen, een ernstig onderzoek te doen instellen naar het gebeurde en hen, die hnnne bevoegdheid zijn te buiten gegaan, door het bloed uwer onderdanen noodeloos te doen vloeien, volgens de wet te straffen. De innige overtniging, die ons bezielt, van Uwer Majesteits belangstelling, in het welzijn harer onderdanen, doet ons de hoop voeden, dat het eerbiedig door ons afgebeden onderzoek niet zal achterwege blijven, waardoor voor het vervolg ons leven, door onbesuisde maatregelen, niet weder in gevaar worde gebracht. Hetwelk doende, Uwer Majesteits getrouwe onderdanen. (Handteekeningen De proef met _de mal van het stoomschip Koning der Nederlanden" heeft niet aan de verwachtiug vol daan. Van de reis van het stoom schip zal dus vooreerst weder niets komen, meldt de »N. R. Ct." 's Rijks munt heeft in den laatsten tijd voor een ton goud aan centen afgeleverd. Met deze 10 mil- lioen centen kunnen we de Belgische twee centimesstukken missen. Voor de Nederlandsche koop vaardijvloot werden gedurende het jaar 1875 aangemonsterd 12679 Ne derlanders en 2470 vreemdelingen, en wel voor 1258 zeilschepen met een inhoud van 344,033 ton en voor 174 stoomschepen met een inhoud van 220,265 ton. Behalve de 60jarigen opper man, dien men levenloos onder het puin bedolven heeft gevonden, is een der werklieden, die zware verwon dingen had bekomen bij het instorten der huizen in de Ferdinand-Bolstraat te Amsterdam, in het] gasthuis over leden. Te Amsterdam is een dienst bode in hechtenis genomen, omdat zij haren meester, een goud en zilver kashouder, kostbare halssnoeren ont vreemdde, die hem ter herstelling waren bezorgd. Te Tiel had Vrijdag een droe vig ongeval plaats. Een jongeling, 17 jaren oud, v. G. genaamd, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Teleurgestelde liefde zou, naar men meent, van het ge beurde oorzaak zijn. Te 's Hertogenbosch zijn twee soldaten van het garnizoen van Heus- den zwaar geboeid gevankelijk binnen gevoerd, beschuldigd van diefstal van verschillende voorwerpen ter waarde van f 80, door middel van inklimmen en binnenbraak in den namiddag van 18 Sept. jl. gepleegd, ten nadeele van den landbouwer Th. Timmerman, te Oud-Heusden. Toen op zijn heenreis naar Indië de Conrad" de haven van Na pels verliet, sprong een van de kolo nialen, een Italiaan, over boord en werd na een poos gezwommen'te hebben, door twee zijner landgenooten, waarschijnlijk compères, die zich in een bootje bevonden, opgenomen en aan den wal in veiligheid gebracht. Men heeft van den man en van het handgeld, dat hem door ons gouver nement was ter hand gesteld, sedert niets meer gehoord. Voor het Hof te Leeuwarden heeft terechtgestaan H. Snjjder, be schuldigd van moord op de wed. Beukert, te Nieuw-Dordrecht. Door het Openb. Ministerie is levenslange tuchthuisstraf geëischt. De verdedi ger van den beschuldigde conclu deerde wegens gebrek aan bewijs tot vrijspraak. Van 11 tot 20 Sept. zijn 39 schepen het Kanaal j van Suez ge passeerd, vertegenwoordigende een opbrengst van fr. 800.000. Van af den ln Sept. bedroeg het aantal schepen 70, met een opbrengst van fr. 1,467.000. Jaren geleden werd een lid van het Engelsche Parlement wegens op lichterij tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. Thans echter is hij ontslagen en zal hij Portland den 25n dezer verlaten. Tijdens zijn ge vangenschap heeft hij zich voorbeel dig gedragen. Gedurende de laatste jaren fungeerde hij als ziekenoppas ser en wist in die betrekking aller sympathie te winnen. Dezer dagen vierde, zoo de Etoile verhaalt, te Brussel een ge zin in alle vroolijkheid bruiloft. Het feestmaal liep ten - einde, de eene dronk volgde den andere. De zoon des huizes hield een fraaie toespraak op zijne zuster en eindigde met zijns vaders bewilliging te vragen tot een verloving, waarvan hij het geluk zijns levens wachtte. Nimmer!" 7iel de vader in, waarop het jonge mensch een pistool uit den zak haalde en zich voor het hoofd schoot. Men stelle zich de algemeene 'ontsteltenis, de kreten van schrik en verbazing, de in zwijm vallende dames voor! De in allerijl ontboden heelmeester verklaarde gelukkig de wonde voor niet doodelijk. In den »Jardin des Plantes" te Parijs is onlangs een Chineesche plant aangekomen, die driemaal daags op geregelde uren van kleur ver andert. Van af het begin van dit jaar ia uit Frankrijk voor meer dan 421/2 millioen frs. aan eieren in Engeland ingevoerd, zijnde iets minder dan in het vorige jaar. De Duitsche dienstboden zijn er eindelijk uit, nu het eerste nom- mer van de «Erste deutsche Dienst- botenzeitung» verschenen is. Dat is een blad, speciaal voor hen; het zal hen »voor slechte behandeling be schermen,» het zal hun vertellen hoe de meneeren en mevrouwen zijn.» 't Mooiste zijn echter de beloften betrekkelijk de lectuur. Het blad zal mooie romans en liederen» geven, en het zal ook zeggen »hoe men '8 Zondags het prettigst kan uitgaan.» Een dichterlijke ontboezeming zet de kroon op de geheele onderneming. De verheven belofte luidt ongeveer als volgt: Wij brengen u romans, verhalen, Ernst en luimig, lang en klein. Wij geven liedjes, vele malen «Mooier dan van Heinrich Hein. Aan den gezagvoerder Clark van de stoomboot Times, varende tus- schen Rotterdam en Dundee, is ge durende drie maanden de bevoegd heid om als gezagvoerder en aan den tweeden stuurman Campbell voor negen maanden de bevoegdheid als tweeden stuurman het bevel te voeren ontnomen, wegens het aan den grond varen met bovengemeld stoomschip bij de Pig Sow Klippen in den morgen van 29 Aagustns 11. De gele koorts woedt in Ha- vannah nog met onverminderde kracht voort. Reeds zouden er onge veer 8000 personen door zijn aange tast. Het grootste deel der inwoners heeft de stad verlaten. Wat de gewapende vrede kost, zelfs in een zóó weinig militairen Staat als Engeland 't Pas te Wool- wich vervaardigde 81-tons-kanon kost minstens 10,000 p. s. van maken, 't Affuit er voor kost mede eenige duizende p. s. Bij de proefneming er mede werd voor 2000 p. s. aan kruit en projektieleu verschoten; elk schot kost 25 p. s. De schuit, die 't ont zettend zware stuk van Woolwich naar Shoeburyness vervoeren moet, kost 2300 p. s. De kraan, die 't lich- teu moet, en evenals de schuit op zettelijk daartoe moest vervaardigd worden, kost 8000 p. s. Bovendien heeft men eenige duizenden p. s. moeten besteden aan 't versterken. Een ronde som dus reeds van 30,000 p. s. (f 360,000) voor één stuk geschut! De tentoonstelling te Philadel- phia schijnt zich in een toenemend bezoek te mogen verheugen. Woens dag 11. steeg het getal betalende bezoekers tot 100,501. Dit is het drukste bezoek op één dag. De stad is vol met vreemdelingen uit alle oorden van de wereld. HELDERSCHE MOPPEN. „Van scheren gesproken," zei een alleraardigste brunette tot een halsstarrigen ouden vrijer, „me dankt dat een paar prachtige, glinsterende zwarte kijkers vrel de beste spiegels voor je zonden wezen." „Zeer, zeker," loidde het onbeleefde ahtwoord, „menigeen is er duchtig door geschoren." Schaam je, jongen, dus voer een verbolgen leeraar aan de H. B. tegen een zijner leerlingen uit, nw vader is een vlegel en gij zijt een man van eer; neen, ik meen, jij bent een man van eer en uw vader is vlegel; och ik wil zeggen uw man van eer is een vlegel en gij zijt een vadervoor den duivel, nw vlegel is een vader en gij zijt een man van eer. Jongen lach je er gm! Gij vader van eer van een vlegelman neen. Gij vader vlegel! Kom jongen g wij tot de les over. Zoo gaat 't, als inen 't hoofd „vol heeft." Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 26 Sept. 1876. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. BEVALLEN: D. Visscher geb. Jonker D. D. Kunst geb. Hoek D. T. Verschoor geb. Brune D. M. Boll geb. Edcius Z. A. Rietvelt geb. Bommel D. T. Burger geb. Gores Z. N. de Jelgeb. Mooij Z. A. van Aken geb. Mooij D. C. Lavell geb. Koopman Z. J. C. Koopman geb. Huurman D. N. Immink geb. Smit D. G. Verhagen geb. Knip Z. G. Thijsmeijer geb. Janzen D. OVERLEDEN E. Heeres, 9 m. G. Jacobs geb. Geerling, 70 j. T. Krap, 1 j. Levenloos aangegeven 1. Bevallen van een welgeschapen Dochter, N. SCHOÜHAMER IMMINK-Smit. Helder, 24 Sept. 1876. Algemeene kennisgeving. Door dezen breDg ik mijn dank aan alle Vrienden en Bekenden, voor de bewijzen van deelneming, gedu rende de ziekte en het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot onder vonden. Wed. P. BRUIJN Wrz. Helder23 September 1876. Mij met mijne zes jeugdige Kinde reu bij ieder aanbevelende, bericht ik tevens, dat de zaak in TABAK en SIGAREN, door mij op denzelfden voet zal worden voortgezet. Spoorstraat. Q15. Niet in de heid zjjnde bij mijn vertrek naar Hans- weert van alle mijne Vrienden en Kennissen persoonlijk afscheid te ne men, roep ik hun bij deze een har telijk Vaarwel toe. Helder, 26 Sept. 1876. P. J. L. SCHECKER. Laatste ZOMERVERGADERING op Vrijdag 2» September a. s., des avonds ten 8 unrin het gewone lokaal. HET BESTUUR. Laatste ZOMERVERGADERING op Woensdag 27 September a. s. in bet gewone lokaal. HET BESTUUR. VERGADERING van Bestuur- en Werkende Ledenop Vrijdag 29 September 1876, des avonds ten 7% uur, in het gewone lokaal. Trouwe opkomsfr wordt verwacht. HET BESTUUR, een gouden OORBEL. Terug te be komen tegen vergoeding dezer ad- vertentiekosten bij P. J. BAKKER, Loods, le Vroonstraat P 196, Helder. een zwart granaten ARMBANDJE met gouden slootje. Terug te bekomen bij M. GAZAN, Janzenstraat N 37. De ondergeteekende bericht bij deze zijnen geachten plaatsgenooten, dat hij heden zijn AFFAIRE als Barbier en Haarsnijder zal openen. Tevens bericht hij goed gesorteerd te zijn in Tabak en Sigaren, Galanteriën en Kinderspeelgoederen, Aardewerk, enz. voor de levering waarvan bij zich minzaam aanbeveelt. Jb. NIEUWLAND, Binnenhaven N 35a. I De ondergeteekende maakt zijnen plaatsgenooten bekend, dat hij zich hier heeft gevestigd als Goud- en Zilver-Smid. Tevens maakt en repareert hij alle soorten van GOUDEN- en ZILVEREN VOORWERPEN, en zal door een soliede behandeling zorg drageniede rs gunst waardig te worden. UÈd. Dienaar, Jb. SMIT Az., Keizerstraat. TE KOOP: een partij PADDI. Adres BERKHOUT Co. Een in alle opzichten wordt gevraagd bij J. VERFAILLE, Langestraat. Wordt gevraagd: die eenig schrijfwerk kan verrichten. Adres BERKHOUT Co. Gevraagd: loon f 2 per week. Wascli buitens huis. Adres .BERKHOUT Co. Wordt gevraagd Loon f 1.50 per week. Adres BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1