1 Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. No. 387. Dinsdag 31 October 1876. Vierde Jaargang. :E^ 1 8 40. ÜN IAÏ IS 'I ■tsglj rijs FN. VOOR DEN kt, zi kruis ind f Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent.. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren vau vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. VERTREK: *i 's morgens 6.20. *11.52. namidd. 1.55. 6.30. 'Alleen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST 'b morgens 9.47. 12.31. namidd. *3.29. 7.39. 10.58. •Alleen Vrijd. en Zaterd. ZICl dank r. H. van orst- door igop ge- >nge- een >odat uijne ;edu- tken, ïalve orst- n. 'EN. geen t dit mid- volg ver- chen rood met ■iek- iP. J. ,OOT ÏER, 'Jaz. rapel. DE UUL Pan- NIEU W STIJDIN GEN HELDER, 31 Oct. 1876. Z. M. heeft benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen alhier, F. Fontein, thans te Holwerd te Texel, F. H. van Wijngaarden, surnumerairte IJsselstein, B. Haga, thans te Texel. Donderdagavond zal de Jonge- lings-Vereeniging »Nut en Genoe gen" op feestelijke wijze haar vier jarig bestaan in Tivoli vieren. Het uitgebreide programma belooft aan de leden een avond vol van afwis selend genot. De vereenigingen »Gaudium Inter Nos" en Vaderland en Oranje" zullen a. s. Zondagavond in Tivoli weder een gecombineerde voorstel ling geven, met de opvoering van het boeiende tooneelspel: »Victorin FEUILLETON. DE ERFENIS. 9) DE WILDDIEF. De houtvester maande hem aan verder te gaan. Hij zweeg geruimen tijd. „Halt!" riep hij plotseling. „Luister, ik zal u eens iets zeggen. Laat n door een ander naar de gevangenis brengen ik doe het niet. Hier is nw geweer. Söller wil den man niet zijn, die u in een ellende stort, waaruit gij u waarschijnlijk niet meer zult redden. Het is in velerlei opzicht beter, dat gij u een kogel door den kop schiet dan u in het tuchthuis te laten opsluiten. Goeden nacht! Daarheen voert de kortste weg naar Minden." „Heer houtvester, gij zijt een braaf man ,,'t Kan zijnEens was ik op mijne ma nier, een even groote deugniet, als gij thans zijt en ik ben slechts voor een duren prijs aan mijn verderf ontsnapt. Ga recht streeks naar de residentie daar vindt gij honderdmaal gemakkelijker een bestaan, dan op het land." „Dat was mijn doel ook, maar mij ont- of het Sprakelooze Weeskind,"gevolgd door het blijspel: sFanfan, of een uur in de Gevangenis." Beide gezel schappen bezitten voor de opvoering van degelijke stukken, dit bleek reeds herhaaldelijk, uitmuntende krachten, en wij vertrouwen dat van de gele genheid tot introductie ook ditmaal weder een gretig gebruik zal worden gemaakt. (Zie verder advertentie in dit No.) Naar wij vernemen zal de ver- eeniging Eendracht ons Genoegen", daartoe herhaaldelijk aangezocht, op Zondag 12 Nov. een publieke too- neelvoorstelling geven. »De Erfge namen van Biesterbosch" en »Het bedrogen drietal." Beide blijspelenr welke men zal opvoeren, zullen de liefhebbers in dat genre, dit kunnen wij gerust verzekeren, in hooge mate bevredigen. Ook de entree, 49 Cent, is zoo billijk, dat ook van deze voor stelling zeker niet minder zal worden geprofiteerd. De heer Joseph Faber, de uit vinder van de vernuftige en overal bewonderde Spreekmachine, zal Vrij dagavond in Tivoli alhier een voor stelling geven. Prof. Faber heeft meer dan 15 jaren ten offer gebracht aan de uitvinding en samenstelling eener werktuigkun dige constructie, die alle vaardigheid van duidelijke uitspraak moet bezit ten. Nadat de mogelijkheid bereikt was van alle vocalen door een mecha nisch toestel te doen uitspreken, moest hg nog zeven jaren besteden om het middel uit te vinden tot de meer kunst matige uitspraak der letter >i", Prof. Faber was de eerste die de caoutchouc of gom-elastiek oploste van deze stof wist hij sommige spraak- deelen zoo te vormen, datzijdemen- schelijke organen nabij komen. Hij overwon ten laatste iedere moeielijkheid en het gelukte hem een werktuig te vervaardigen, dat verstaan baar en duidelijk letters, woorden en volzinnen uitspreekt, zingt, fluistert en lacht, evenals een mensch. Zonder twijfel zal hij ook hier vele bewonderaars vinden. In de vorige week viel een schilder van een dak op de Lands- werf te Amsterdam: hij stortte in 't water, doch bekwam zoo weinig letsel, dat hij eenige dagen later zijn arbeid kon hervatten. Weder beklom hij toen een dergelijk dak om dit te verven een touw brak en de schilder viel er andermaal af; ditmaal echter bekwam hij ernstige kwetsuren. braken de noodige kleederen. Ik hoopte, bij een edelman in dezen omtrek, die een vriend mijns vaders was, onderstand te vinden „Hoe heet die edelman?" „Baron van Tempelhof!" „Dat is mijn meester en het is zijn haas, dien gij doodgeschoten hebt en welke thans in mijn tasch zit. Gij kunt uwe fortuin beproeven. Ik, die den baron sedert meer dan twintig jaar ken, zeg u echter, dat gij beter doen zoudt, zoo gij op den Tempel hof uw tijd niet verloort." „Maar als men geen penning bezit?" zuchtte Brook. De houtvester zócht nu in het eene dan in het andere vestzakje. „Hier is hijbromde hij eindelijk. „Ik draag reeds sedert een half jaar eengeluks- gulden in mijn zak, zeggen de meuschen, want hij is uit Wildeman in het Harzge- bergtc. Neem den gulden en verkoop uw geweer. Ofschoon slechts met een loop, is het toch zeer goed, en brengt n zeker tien thaler op. Met dat geld begint gij een nieuw leven. Goeden nacht!" Söller verwijderde zich snel. „Hij vond het noodzakelijk, zijne oogen af te drogen, en hoe dikwijls hij dit ook De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat het Noordzee kanaal" met 2 Nov. e. k. voor de scheepvaart wordt opengesteld; dat aanvankelgk in de afgebakende geul der haven schepen worden toegelaten, bij gewoon laagwater met een diep gang, onverschillig waar gemeten, van 42 decimeter, en bij een water stand gelijk met AP. (half tij) van 50 decim.; dat in de haven voor- loopig alleen tusschen zons op- en ondergang mag worden gevaren, be houdens het binnenvallen en ankeren. Dezer dagen werd te Gronin gen een vrouw, die veel misbruik van sterken drank maakte, dood in hare kamer gevonden. Er werd geconstateerd, dat zij in dat vocht gestikt moet zijn. In de gemeente Schijndel is een 15jarig meisje door een koe zoo danig gestooten, dat het aan de be komen verwonding is overleden. Kapt. K. M. E., van Onst- wedde, voerende het Galjootschip Amalia Sinnige, heeft met vrouw en 4 kinderen, benevens de overige be manning, zijn graf in de golven ge vonden. 't Schip was dd. 15 Mei jl. van Bremerhaven naar Runcorn ver trokken. herhaalde immer kwamen er tranen te voorschijn." „Zoo als hij, heb ik ook eenmaal gestaan," sprak de houtvester in zich zeiven. „Had iemand mij een gulden gegeven, zoo ware ik gered geweest. Men gaf mij duizend daalders en ik werd een ellendig mensch een verlorene." V. EEN GEWICHTIGE DIENST. Op een kwartier afstand van het park van Tempelhof verwijderd, bevond zich tus schen de dichte, reusachtige dennen een open plein. Het was een plaats van tachtig schre den lang en zestig schreden breed, in den vorm van een regthoek, door een stevige vier voet hooge barrière omgeven. De opening aan de smalle zijde was met een vleugel deur gesloten. Dit was het zoogenaamde „strijdperk, de plaats, waar de ridders en knapen van den Tempelhof op hunne strijdhengsten in de steekspelen tegen elkander streden. Het strijdperk was sedert lang niet gebruikt. De bekwaamheid in dc hooge rijkunst, die de huzaar Otto van Recke had aan den dag gelegd, had den baron aanleiding gegeven, zich tot den jongen krijgsman te wenden, ten einde den erfheer en 'de Freule Reit- zenfels onderricht te geven. De reubaan ver kreeg nieuwe deuren en werd met zand bestrooid. Bij de baan was een afdak met een achtermuur, van voren open, en door kolommen gedragen; hier werden bij inval lenden regen de paarden geplaatst. Naar^deze renbaan richtte de huzaar zijne schreden. Hij ging onder het afdak. Men had, wanneer men door de reten der planken zag, het uitzicht op een langen, rechten weg, die aan beide zijden door bosch was omgeven. Dit was een zeer eenzame plaats. Hier kwam niemand heen dan de houtvester, of de knechts. De huzaar behoefde niet te vreczen, dat iemand hem hier zien zoude. Hij liep heen en weder, als of hij op schildwacht stond. Zoo dikwijls hij voorbij een der groote spleten kwam, ging hij ter zijde en tuurde, om te zien of de freule van Reitzenfels nog niet in de allee aan kwam. Eindelijk was het zoo donker, dat het zien in de verte onmogelijk was. De huzaar scheen ongeduldig te worden. „Hij liep drie, viermaal het reuperk rond daarop bleef hij staan en luisterde. Alles was stil slechts de uilen lieten hun geschreeuw hooren. i Ju.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1