'I Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. IVo. 388. Vrijdag 3 November 1876. Vierde Jaargang. )at. VOOR DEN sli er- am Oplaag 4000 Exemplaren. QS- Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Yan 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Kalender der Week. NOVEMBER. Zondag 5 Opgang der Zon 7.4. Ondergang 4.22. i Maandag 6 Groote Koemarkt te Alkmaar. Dinsdag 7 H. Willebrordns. Woensdag 8 Groate Paardenmarkt te Alkmaar. Laatste Kwartier. Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Nov. 1876. In de nette en doelmatig gedecoreerde I zaal van Tivoli vierde gisterenavond het gezelschap »Nut en Genoegen" zijn vierjarig bestaan. Gepaste vroolijkheid heersckte den ganschen avond. Het programma deed den vervaardigers eer aan door de aangename afwis ling. Werden de onderscheidene voor drachten met genoegen gehoord, we mogen toch bijzonder melding maken van de heeren Bos en Brouwer, be- i nevens de juffr. Schuitenmaker en j Prins. Het blijspel »De Zwarte Kunst" scheen bijzonder in den smaak te vallen en mocht algemeenen bij val verwerven. Moge genoemd gez schap noch vele dergelijke avonden aan de leden verschaffen. Naar wij vernemen wordt se dert eenige dagen een officier der Een avontuur aan 't Metaal. 1 November. Ik had de plechtige opening van 't Kanaal bij Velzen gezien En dacht toenDaar zullen nog vrij wat wondere dingen geschiên. Ik had een ontelbare massa vroolijke Am- sterdammers en een paar bedrukte Nieu- wediepers zien staan, I Jazelfs waren 'er half lammen, blinden en kreupelen op de baan. 134 Schepen in de Oostzee gecharterd voor Yelzcn, Ik wed, dat de aandeelhouders elkander uit pure blijdschap zullen omhelzen. Schepen uit Bombuy kómen reeds binnen kort hier aan. Ferm zoo! Dat marcheert, alsof de zaken hier op rolletjes gaan Weldra zie je hier nog Japanners en Chi- neezen, Of stoombooten uit Groenland, die in Am sterdam moeten wezen, Geladen met gerookte walvischtongetjes of bruine levertraan, mariniers vermist, behoorende tot de rol van het stoomfregat Zilveren Kruis." Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen, Gisteren morgen stond een marinier aan de Hoofdgracht bij de werfbrug in smoordronken toestand op post. Toen men hem kwam af lossen, zette hij 't op een loopen. Zeer spoedig werd hij echter in arrest gebracht. In den, nacht van Woensdag op Donderdag zijn door een drietal mariniers op baldadige wijze in eenige winkelhuizen aan de ^Hoofdgracht de ruiten stukgeslagen, o. a. bjj de heeren Buisonjc, Kater en Roem. De bedrij vers van deze euveldaad zijn echter spoedig achter de tralies gezet. Z. M. heeft benoemd tot rid ders 4e kl. der militaire Willems orde, ter zake van de krijgsverrich tingen tegen Atchin in 1874 en 1875: den kapt. J. J. Korndörffer; de le lnits. Jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel en J. L. Cadet; den serg.-maj. G. P. C. van Bijsterveld, en den marinier 2e kl. sedert be vorderd tot marinier le kl. H. Jans- ma, allen van het korps mariniers. De Duitsehe bark Adèle heeft jl. Woensdagmiddag bij het binnen- Misschien zie je hier nog eenmaal een.schip uit de maan Want, nu Jules Veme een reisgezelschap naar dien bol heeft doen stijgen, Kunnen we uit beleefdheid van de maan bewoners wel een tegenbezoek krijgen. En daar de Amsterdammers bij de aankomst van een scheepje met drie mandjes visch. reeds begonnen te dansen en te ringen. Kan je vérwachten, dat ze bij zulk een be zoek van vreugd uit hun vel zullen "sprihgen. Ik houd het voorzfeker en wil 't niet ver zwijgen, Dat de actiën eerstdaags boyen pari gaan stijgen. Blijft 't Kanaal maar diep en ziet men daar geen droogte, 2c gaan dan wellicht als de actiën van John Law, vliegend in de hoogte. Ik meen niet door de kracht van den Noord westetfind, Maar zoo, dat er geld aan verdiend wordt, dat begrijpt zelfs een kind. Durfden onze wijze vad'ren duizenden voor een bloembol te bieden, Dan kan dat hij ons nog veel beter voor zoo'n papiertje geschieden. komen belangrijke schade veroorzaakt aan een met rijst beladen lichter en een ballaster. De lichter werd zoo danig bekneld, dat zinken onvermij delijk werd. Tijdig op last der haven directie aangebrachte grondkettingen hebben dit tot nn toe verhinderd. Sedert 1 Jan. tot op 1 Nov. 1876 zijn in bet Nienwediep binnengebracht 1503, en in denzelfden tijd uitgezeild 1231 De opening van het nieuwe Noordzee-Kanaal heeft 11. Woensdag op plechtige wijze plaats gehad. Dui zenden toeschouwers, door spoor en booten aangebracht, vulden de beide oevers van het Kanaal tot aan zee. Ongeveer half een ure naderde met het stoomschip Breda," Z. M. de Koning de groote sluis, waarna hij door verschillende autoriteiten in de ruime en fraai getooide feesttent ontvangen werd. Omstreeks half twee ure stoomde de Breda," met Z. M. aan boord, uit de sluis langs de nauwkeurig afgebakende geul naar volle zee, om kort daarna weder in de sluis terug te komen. »De Yier Gebroeders," kapt. van der Zee, heeft zijne openingstocht niet volbracht. Tot de sluizen gearri veerd, zou dat barkschip bij gunstig weder een dag later zee kiezen. Een bloembol kan bederven en dan heb je er niets aan; Maar van die actiën kan je altijd nog doosjes plakken, die als curiositeit in een museum kunnon staan. Bleef het maar altijd doodstil en helder weer, Men zong in de hoofdstadMijn liefje wat wil je nog meer? Men zou dat liedje in 't Paleis voor Volks vlijt op 't orgel gaan spelen, Zoo melodieus, dat 't elk Amsterdammer 't harte zou streclen. Die arme Nieuwedieperswat zijn die goede lieden te beklagen, Dat ze aan de bruikbaarheid van 't Kanaal geen geloof hebben geslagen. Als geleerden en aanzienlijke lieden zeggen ,,'t kan," Dan past het gelooven den minderen man; Want die hebben meer verstand in huu pink, dat is klaar, Dan wij in ons heele lichaam, dat is zeker en waar. Dra staan de huizen daar leeg en men zit duchtig in 't nauw. Waar moet dat heen! Waarheen Miauw! Miauw!!!.. Het feit der opening werd verder voltooid en bewezen door het stoom schip »Rembrandt," (met 33 palmen diepgang,) dat van Dungeness, om streeks 12 ure de nieuwe haven binnen stoomde, geloosd door Gerrit Schol. Deze heeft alzoo de eer het eerste schip veilig te hebben binnen gebracht. Te Harderwijk heeft zich voor den Indischen dienst geëngageerd de persoon van Ab del Kader, geboren te Oraa in Algiers, zijnde een afstam meling van het bekende opperhoofd der Kabylen van denzelfdeu naam. De N. R. Ct. meldt dat dezer dagen de heer D. H. te Wateringen voor zijn gebruik een (kippenei, twee dagen oud, had laten koken. Onder 't koken barstte het, en bij de ope ning vond hij er een lintworm in, als een kluwen in elkander gerold, doch die bij ontwarring een lengte bleek te hebben van pl. m. 25 meter. Bij het vertrek der Enkhuizer vissehers naar het Nieuwediep ter visch vangst werd een der schuiten, behoorende aan D. Lup Pzu., plot seling door een hevige windvlaag of een soort van hoos in het Krabbers gat omgeworpen. De opvarenden zijn gered. Men is bezig het vaartuig in de haven te brengen. Verschrikt sprong ik op en keek fluks om mij heen. 'k Kon alles goed zien, daar de maan helder scheen. Daar zag ik twee katten, die op hun gemak Een samenspraak hielden, daar boven op 't dak. Twee katten!.... excuus, omdat ik mij ver sprak. Daar zat, naast een kater, een kat op het dak. Een kat zou gaan praten! Nu denkt gij gewis, Hoofdschuddend, dat zoo iets maar leugen taal is. Maar vrienden! weest daarom nu toch niet verstoord. Mijn grootmoeder heeft van haar buurvrouw gehoord, Van Salamo's kat, en die was lang niet mal, Zooals ik u later eens meêdeelen zal. Die veel eens door wijsheid en wankele stap, Pardoes naar heneden van een stcilon trap. De kat die ik meen, en dat 's waar op mijn woord, Had drie maanden lang aan' een leeraar behoord

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1