1 Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN i IVo. 400. Vrijdag 15 December 1876. Vierde Jaargang. VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van 1regels25 Centen, eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tien moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure hg de Uitgevers bezorgd zgn. Kalender der Week. DECEMBER. Zondag 17 Opgang der Zon 8 u. 8^ m. Ondergang 3 n. 45 m. Maandag 18 Dinsdag 19 "Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Eerste Kwartier. 1 NIEUWSTIJDINGEN. HELOER, 15 Dec. 1876. Woensdagnacht is alhier op de Razende Bol" gestrand, het Fransche barkschip »Pondichery". kapt. Rebou- let, geladen met salpeter. De Engel- sche loods en de kapitein zgn ver dronken, de overige bemanning is door twee vletten, de eene bemand met P. Rensma, H. Rensma, W. Blokhuizen en A. v. d. Broek, en de andere bemand met K. de Roover, J. Minneboo en K. Bot, van een wis sen dood gered. Het schip is geheel verloren. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbesteed: de uitvoering der werken voor het on derhoud der Dok-, Sluis- en andere waterwerken van het Maritime Eta blissement te Willemsoord, geduren- de het jaar 1877. Minste inschrgvers de heeren Gebr. Boon, ad f 9028. Door de politie is de hand gelegd op een 16 jarige jongen, die met valsch geteekende bons, op naam van twee timmerbazen, bij verschil- FEUILLETON. de belangrijke hoeveelheid van p. m. I 1000 kilo's lood gehaald heeft, omdat bij andere te gaan verkoopen. Het gewicht der stof bood weinig gelegen heid tot omzichtig handelenvan een wagen voorzien volvoerde de jongen zonder den minsten schroom zgn misdrijf, de ontdekking is daarom ook spoedig gevolgd. Men schrijft uit Leiden Door B. W. zgn aan den gemeen teraad aangeboden de ontwerp-voor waarden voor het verleenen van een defenitieve concessie aan de heeren M. W. van der Yliet, te Amsterdam, en Mr. Ch. Bosch Reitz, te Helder, voor het maken, aanleggen en ex- ploiteeren van een waterleiding van de duinen nabij Katwijk, tot en in de gemeente Leiden. Aan boord van het stoomschip Holland" is op 2 dezer in het Snez- kanaal, vóór Ismaila, een begin van brand ontstaan in een houten beschot, waarschijnlijk door het onvoorzichtig omgaan met licht door koelies. De schrik onder de passagiers was groot. Met behulp van twee spuiten, de stoomspuit en den extincteur echter, is men er in geslaagd den brand zonder vreemde hulp te blusschen. In den ouderdom van 82jaren is te Doesburg overleden, de gepen sioneerde vice-admiraal Tengbergen. Het eerlijke Amsterdamsche kruiersgilde is in rouw. De kruiers hadden een voorbeeldig goeden naam DE ERFENIS. 1 17) IN DE GEVANGENIS. De gevangenis lag verwijderd van het schoone grasperk en den bloemkorf van het slotplein. In een hoek, door verschil lende gebouwen omgeven, vertoonde zich de gevel van een smal buis met twee ver diepingen en verweerde vensters. Een smalle, kleine deur leidde naar het ge bouw, dat nog altijd het ambthuis heet, ofschoon hier reeds sedert een reeks van jaren de gerechtelijke zittingen opgehouden hadden. Naast de deur was een uithang bord met de woorden: Baroniale Griffie. De boeren zijn echter van een vasthoudende natuur: de nieuwe titel van het oude huis trouwen. Thans is een kruier 't is I een zeldzaamheid wegens diefstal gearresteerd. Drie korporaals der artillerie, van Gorkum gedetacheerd op het fort Loevestein, begaven zich Dinsdag middag, tusschen 4 en 5 ure, op een houtvlotje, liggende ten dienste der gedetacheerde manschappen in de gracht rondom dit fort. Toen zg, naar men vermoedt, te veel bewe ging op het vlotje maakten, kantel de het om en allen geraakten te water, ten gevolge waarvan een hun ner verdronk, terwijl de beide ande ren met een nat pak vrij kwamen. Men meldt uit Schoonhoven van 12 Dec. aan de N. R. Ct.Naar men verneemt, zgn heden ochtend twee bouwwoningen, bewoond door G. van Houweninge en W. van Har ten, onder Gijbeland, totaal afge brand. Daarbij zijn, volgens vertrouw bare geruchten, bijna 20 stuks vee omgekomen, terwijl de paarden nog behouden bleven. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Te Zaandam is een bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij werkzaam man in beschonken toe stand in het water gevallen en ver dronken. Maandag had nabij Edinburg een spoorwegongeluk plaats, waarbij tal van reizigers ernstig gewond wer den. beviel bun geenszins, en men had in het geheele dorp kunnen vragenzonder te vernemen, waar de vrijheerlijke griffie was. Toen Arthur Brook binnengebracht werd, trad hem een lang ond man te gemoet, met éen lantaarn in de reusachtige baud. „Hirt," zeide de houtvester," hier is een gevangene, eu zorg dat gij hem goed be waart „O, houtvester, wat spreekt gij van be waren, ik heb hem nog niet eens. Breng mij eerst dezen Hans Peter iu mijne kamer, dan zal ik het overige wel vinden. Altijd volgens de ordonnantiën. De oude bleef aan de deur staau en sloot ze, zoodra de ex-student eu de hout vester waren binnengetreden. Nu gingen zij door een smallen gang, waarin de kastjes met traliewerk nog hingen, voor de vroegere gerechtelijke af koudigingen. V ervolgens kwam men in een zeer klein vertrek. Hier stond een tafel met een zeer groot register er op; een groote leunstoel, een reusachtige kachel en in een hoek een in den muur gemetselde, eiken bank. Boven deze vertoonde zich een halsband met een korten en twee lange kettingen. „Die vogel schijnt er een van de echte soort," bromde de cipier, toen hij bemerk te, dat den gevangene de banden op den rug gebonden waren. „Altijd volgens de ordonnantiënMaar zoo deugt het niet. Hans Peter; ga daar op die bank zitten wij zullen in een oogwenk, volgens de ordonnantiën een goeden rekruut van n maken." Arthnr Brook ging op de bank zitten en de cipier legde hem den halsband aan. Het slot knapte helder, toen de oude den sleu tel omdraaide. „Alles goed gesmeerd," bromde bij. „"Wat heeft het sedert lang geen dienst gedaan; maar ons wapen kan elk oogenblik geïn specteerd worden. Nu, Hans Peter, zullen wij uwe handen losmaken. Niet waar dat is nog eerst een ander ding Hout vester, hoe heet onze Hans Peter?" „Arthur Brook." De oude nam een hoopje kleine, ge drukte briefjesschreef met een zware Saksen, is Zondagnacht een ongeluk voorgevallen, waarbg 25 werklieden het leven verloren hebban. De oor zaak van de ramp wordt niet opge geven. Eindelijk schijnt men ten aan zien van het in stukken gehouwen vrouwe-lijk, dat vóór eenigen tijd te Parijs uit de Seine werd opgevischt, op het rechte spoor te zijn geraakt en schijnt het uitgemaakt, dat de vermoorde zekere weduwe Bellanger of Bellange, geb. Le Manach is, de bijzit van een, thans gevangen geno men, gewezen onderofficier, Billoir. Zg is den 7 Nov. 11., een dag vóór de ontdekking van het lichaam, ver dwenen. Verscheidene getuigen, met name de conciërge van het huis, waarin beiden verblijf hielden, moeten de aan het lijk gevonden kleederen herkend hebben. De spoor weg wachter te Wam- brechies, wiens nalatigheid onlangs den dood van zeven personen ver oorzaakte, die, in een rijtuig gezeten, door den trein werden overreden, is door de correctionele rechtbank van Rijssel tot twee jaar gevangenistraf en 300 fr. boete veroordeeld. Salomons rechtspraak tusschen de ware en de valsche moeder wordt terecht door de geheele wereld be wonderd. In het Fransche plaatsje Bazas had voor eenigen tijd een der gelijk rechtsgeding plaats. De rech- hand den naam op een derzelven en gaf het aan den houtvester. „Nu is alles in orde! Nu, hebt gij niets meer in mijn huis te verrichten, houtvester ingerukt „De gevangene heeft verzocht den baron von Tempelhof te sprekenzeide de hout vester, terwijl hij den cipier eenen verach telijke» blik toewierp. „Ja, jaMen moet den Hans Peter maar l laten vragenZoodra zij den voet over den drempel zetten, beginnen zij te com- mandecren. Alles komt in orde maar, alles op zijn tijd. Eerst moet onze Hans Peter worden ingeschreven; daarna is het zijne beurt, om te beginnen met mij te mishandelen." De houtvester stond in de kamerdeur en keerde zich om. „Ik zal zelf den baron uwen wensch mededeelen," zeide hij tot Arthur Brook. Daarop vertrok hij en Brook was met den gevangenbewaarder alleen. De oude stond voor hem en beschouwde den gevangene met blijkbaar welgevallen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1876 | | pagina 1