KLEINE COURANT HELDER. NIEUW EDIEP EN OMSTREKEN No. 408. Vrijdag 12 Januari 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Van 15 regels25 Centen, eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. JANUARI. Zondag 14 Opgang der Zon 8 n. 6 m. Ondergang 4 u. 14 m. Nieuwe Maan. Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 Vertrekdagen der Mails. Naar Ooit-lndiè: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HERDER, 12 Jan. 1877. Naar wij vernemen zullen de heeren Pröt Sc Kistemaker de volgende week in Tivoli alhier optreden met de opera-eomique Giroflé-Girofla," met medewerking van den heer Henri Morrien. Deze opera is in Amsterdam en andere voorname plaatsen met het meeste succès herhaaldelijk opgevoerd. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de lezing door Mej. Elise Baart in Musis Sacrum te houden. Elke bezoeker ontvangt ditmaal op zijn toegangkaart het portret van de gevierde spreekster. (Zie advertentie.) -- De vereen iging Eendracht ons Genoegen" voer de gisteren avond in eene buitengewone vergadering, tot zeer veel genoegen van hare leden, FEUILLETON. 25) XI. MOEDER EN ZOON. „Chère MamanNu wordt uwe meening eerst recht duidelijk. Dat is een gevaar dat het eerst dreigt. Hoe laat is het nu?" „Drie uur." „Ten vier staat men hij Meijer op," zeide Bruno. „Ik moet Trina zien te bepraten. Maar ik heb geen voorwendsel voor een bezoek „Vraag naar de twee meiden, die heden nacht bij de bleek de wacht hebben ge had," antwoordde de moeder haastig. „De gevangene heeft zich op hare getuigenis beroepen. Gij behoeft slechts te zeggen, dat de beide dienstboden heden voormid- op: »De Familie Morand" of »De Stormen des levens." 't Stuk zelf is boeiend en het spel der leden was onberispelijk. Een vroolijk nastukje en een geanimeerd bal besloot dezen avond op aangename wijze. De Jongelingsvereeniging »Nut en Genoegen" klopt weder bij hare medeburgers aan om een ongelukkig gezin te helpen iu den bitteren nood, waarin het door een noodlottig on geval geraakt is. Wij bevelen hunne pogingen bij onze plaatsgenooten ten zeerste aan. (Zie verder hier achter staande advertentie.) Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, dd. 9 dezer, hééft de nieuwe radja van Simpang Olim de voorwaarden aan genomen, die voor de onderwerping van dat landschap gesteld waren (waaronder de bevoegdheid van het gouvernement om de belastingen tegen schadeloosstelling over te nemen.) Nadat hij was beëédigd, is op den 5. dezer op plechtige wijze de Neder- landsche vlag te Simpang Olim ge- hesehen, en op den 1. de blokkade opgeheven. .De brievenmalen naarNederl.- Indië, door middel van de stoom schepen der Maatschappij «Nederland» worden in het vervolg om de drie in plaats van om de vier weken op de navolgende tijdstippen uit Neder land verzondena. van het Nieuwe- dag niet naar het veld of ergens elders heen moeten gezonden worden, van waar zij niet gemakkelijk terug te roepen zijn. Neem uw geweer, alsof gij reeën gingt schieten. De Meijers zijn voorzeker niet naar bed gegaauwant zij houden zich nog altijd aan het oude zij waken bij den doode. Zoo Trina weigert, beloof haar dan geld. Zij is even hebzuchtig als hare ouders. Gij kunt altijd tot vijf en twintig thalers opklimmen. Meijer heeft sedert vijftien jaren het spurriéland van den ouden Winklernaast het zijnewillen koopen. Gij kunt Trina mededeelen dat den ouden Winkler de huur is opgezegd en zoo vrouw Meijer slechts het verzoek vernieuwt, dat het haar dan toegestaan zal worden „O, mama, dat zijn zaken, die ik op mijne manier wel behandelen zal!" bromde Bruno. „Ik sta aanstonds op 1" „Nog altijd zoo hitter en barsch tegen mij vraagde de moeder, haren zoon de beide handen teeder over het lichtgele haar strijkende. „Eens zult gij het gevoelen, hoe diep Zaterdag den 13n Jan., en ver volgens des Zaterdags om de drie weken b. langs den weg van Napels, van Amsterdam Maandag den 22n Jan., en vervolgens des Maandags om de drie weken per eersten Rijn- spoor, 's morgens 7 uur. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw B. Meeuwis, rijksveldwachter le kl. (brigadier-majoor) te Amster dam. Door den Nederlandschen loods- scboener No. 4, schipper J. Schot, is te Vlissingen aangebracht James Hansen, afkomstig van het veronge lukte stoomschip »Agnes Willie." Deze persoon had zich bij het zin ken van dien bodem met een machi nist en een stoker in een. sloep ge borgen. Hij bad bij zijne redding 18 uren in de met water gevulde boot rondgezwalktde macbinist en stoker waren intnsscben door konde en uitputting bezwekenook de overige manschappen der equipage zijn omgekomen. De ongelukkige is door den schipper Schot liefderijk verpleegd en door den Engelschen consul alhier verder geholpen. Dinsdagmorgen zijn uit den Singel bij de voormalige Koepoort te Leiden de lijken opgehaald van twee personen, H. A. werkzaam aan de grofsmederij, en C. O., melkver- kooper, beiden wonende te Leiden. Men zegt, dat de smid, door de duisternis misleid, in den Singel ge- zeer het mij schokt. „Ja, ja, mama daarvan spreken wij nader." De barones vertrok. „Echter hoogstens vijftig thalers!" zeide zij, toen zij gereed stond de deur uit te gaau. „Hooger bieden moogt gij niet, anders bemerken zij, dat ons aan de zaak te veel gelegen is en zij weigeren hardnek kig." „Zij moest het eens weten," bromde Bruno, „hoe Trina mij als een ganzenhoeder behandelt." XII. EEN ONAANGENAME ONTDEKKING. Eindelijk kwam de houtvester Söller met zijn Waldman doodmoede te huis. De woning stond juist aan den ingang van het park, met den voorgevel naar den rijweg gekeerd, die alleen te kennen was aan ecu nauw zichtbaar spoor iu het gras. Er was een tuintje voor het huis. Aan den ingang bevond zich een hek voor raakt is, en dat de melkboer, die juist aankwam, dadelijk in 't water sprong, doch zijn menscblievend- heid met den dood moest bekoopen. Hij is een oppassend huisvader en laat een weduwe met vijf kinderen achter. Volgens een ander ver haal bestaat er vermoeden, dat de smid opzettelijk in 't water is geworpen. Gelijk vroeger werd bericht, is uit bet wrak van het te Vlissingen gezonken stoomschip iFnnch", dat voor f 2000 werd verkocht, voor een aanzienlijke waarde aan goederen ge borgen. Deze zaak gaf zelfs aanlei ding tot een onderzoek van de recht bank te Antwerpen. Thans maken de koopers aanstalten om jiet geheele kt-: llebfenwaartoe twee stoom pompen worden verwacht, die zullen trachten bet schip gedeeltelik leeg te pompen. Te Overveen bij Haarlem is een familie na het gebruik van zuur kool zeer ernstig ziek geworden. De heer des huizes en een kind zijn slechts met moeite van den dood ge red. Waarschijnlijk zijn er in de zuur kool vergiftige bestanddeelen ge weest, maar hoewel er een onderzoek is ingesteld, is het tot heden niet mogen gelukken de oorzaak der vergiftiging te ontdekken. Door mej. L. I. H. van Berchuis, te Groningen overleden, is o. a. ge legateerd aan het Groene weesbuis f 30,000, aan de hev. diakonie f 30,000 en aan het diakonie-gastbuis f 12,000. voetgangers, aan elke zijde daarvan een paal van omstreeks negen voet hoog, met het gewei van een hert. Onder een dezer hoornen stond een zwarte honten tafel. Deze tafel deed den ouden Söller dage lijks in paamlooze woede ontsteken. Söller las gaarne in zijne, weinige uren eni bij voorkeur poëzie. Alhet andere, zelfs ook de nieuwsbladen, die op den Tempelhof reeds vrij oud aankwamen, was hem onver schillig. In een zijner geliefkoosde dichters had hij een passage gevonden, die hem niet weder uit het geheugen ging, Op zekeren dag had hij, zooals dat niet zelden ge beurde, met den erf heer onaangenaam heden gehad en Bruno had den twist ge ëindigd met de woorden: die geve zijn houtvester een goed woorddie echter zelf lijsters eten wil, die hange zijn hout vester in den vogelstrik Tot antwoord hierop had Söller de tafel laten groen schilderen met de volgende witte letters.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1