trad, dien zij, daar het duister was, niet herkenden, en die een flesch met zwavelzuur over huu gelaat uit stortte. Volgens verklaring van den arts zullen beide slachtoffers voor hun leven blind zijn. Men vermoedt, dat het misdrijf een daad van wraak is geweest. Het aantal daden, die groote boosaardigheid verraden, neemt in Duitschland op verontrustende wijze toe. Vooral in streken waar de soci aal-demoeraten sterk vertegenwoor digden, gebeuren dingen, waarover de haren te berge rijzen. Moord en brandstichting zijn aan de orde van den dag. In het Zwickauer en Lugauer kolendistrict worden dreig-brieven geschreven. Men vordert het ontslag van dezen of genen arbeider, men eischt andere verdeeling van werk en zoo al meer. Wordt er niet aan voldaan, dan volgt brandstichting of dynamiet-ontploffing. Het 12 pond dynamiet-patrónen houdende maga zijn van de Gersdorfer Verein deden de onverlaten in de lucht vliegen of er medearbeiders bij omkomen, is hun onverschillig, 't Ergste is, dat men tot dusverre de daders niet op 't spoor kan komen. -y- Te Parijs leeft een jongmensch in zonderlinge omstandighedende wet verbiedt hem zijn naam te dragen, omdat hij bij den burger lijken stand als overleden is opge geven en kent hem een anderen naam niet toe. Tijdens den oorlog met Duitschland diende hij bij het leger. Bij dezelfde compagnie was een zijner vrienden ingelijfd. Op zekeren morgen werd er alarm ge blazen, en in de haast trokken de beide vrienden elkanders kapotjassen aan. Het ongeluk wilde, dat de -riioiarl <3ooï 00*1 grano q t gpjcloocl on geheel onkenbaar gemaakt werd. Slechts door het nummer, dat zijn kapotjes droeg, kon men zgne .iden titeit vaststellendaar echter die kapotjas den held van ons verhaal toebehoorde, zoo werd deze op de doodenlijst geplaatst. Nadat de vrede gesloten was, vestigde hij zich te Parijs. Hij stelde veel belang in 's lands aangelegenheden en wilde zich laten inschrijven als kiezer. Dit werd hem echter geweigerd, omdat zijn overigden wettig was vastgesteld. Onlangs wilde hij in 't huwelijk treden. Alles was vastgesteld, dag en uur der plechtigheid waren bepaald. Een geboorte-acte werd aangevraagd en toegezonden, maar met een acte van overigden er bij. Zoo was die zonde nog grooter maten. Ik ben onteerd, en moet ik nog een kindermoordenares worden Bruno beeft mij heden gezegd, dat, zoo ik u mijn toestand en zijn naam noemde, ik er op rekenen kon, dat wij binnen driemaal vier en twintig nren den hof moesten verlaten maar het is mij onmogelijk, ik kan niet langer zwijgen God moge zich onzer erbarmen en n kracht verleenen." De houtvester zat daar, alsof hij van den bliksem getroffen ware. Het was hem alsof het geheele heelal zweeg; alsof alles, wat leefde, stemmeloos was en zich had nedergelegd om te sterven. Met éénen slag was alles, wat zijn geluk uitmaakte, in den afgrond verzonken; alles waaraan zijn hart zich hechtte had zich in een nevel opgelost Hij stond' op, rukte zijn pet van het hoofd, droogde het zweet van zijn voorhoofd; stopte een pijp, keek hoe laat het was en vermaakte een penzoo als hij gewoon was, doeli zijne gedachten zweefden elders. vergissing op hef slagveld de oorzaak, dat het huwelijk niet kon doorgaan. Hij vertrok naar zijn geboorteplaats, zijne bloedverwanten en vrienden, de maire zelf herkenden hem maar al die getuigenissen gaven hem niet het recht terugom zich weder onder de levenden te rekenen. Alleen een rechterlijk vonnis kon hem weder de rechten der levende burgers terug geven. Maar het gaat niet gemak kelijk een dergelijk vonnis te ver krijgen de gevallen zijn zeldzaam dat de justitie ten gunste van den verzoeker durft beslissen Een in Londen levende olifant werd daar een weldoener der mensch- heid. Een zwaarbeladen omnibus bleef onlangs op een avond, in een straat, die gerepareerd werd, steken, en de paarden spanden zich vruch teloos in om het zware gevaarte weder in beweging te brengen, ofschoon de helft der passagiers was uitgestegen. Toevallig kwam een van de olifanten, die door den Prins van Wales was megenomen uit Indië, met zijn wachter voorbij. Op een wenk van den oppasser drukte het dier zijn kop tegen den achterkant van den omnibus, en in een oogwenk was het voertuig weer in beweging. Aan de politie te Kirchheim, in Wurtemberg, is het gelukt de lieden in handen te krijgen, die in den Nieuwjaarsnacht een gedeelte van het huis van den schout Heim in de lucht hebben doen vliegen. De een is een timmerman, de ander een steenhouwer. Zij hebben bekend voor hun doel dynamiet-patronen te heb ben gebezigd. Naar het scheen had den zij het misdrijf gepleegd uit per soonlijke wraak. De firma H. R. Williams Co. te Londen heeft met het beste ge volg een middel beproefd om hare werklieden aan matigheid te gewen nen. Zij ging uit van de stelling, dat de dronkenschap, waaraan helaas maar al te veel werklieden zich over geven, niet zoozeer voortspruit uit den lust om zich dronken te drin ken, dan wel uit de gewoonte om kroegen en andere inrichtingen van dien aard te bezoeken, iets waartoe zij al zeer licht komen, omdat ze hun schoftuur nergens beter kunnen besteden. De firma richtte daarom een jaar geleden voor hare werk lieden een eetzaal en een leeszaal, benevens een keuken in, waar de aardappelen konden gekookt worden. Mannen, jongelingen en knapen ge bruiken daar nu saam hun maal, en Toen greep hij zijn geweer. „Één schot voor hem, één voor u, Meta en dan knnnen zij komen en mij den beul overleveren Daarop zette hij het geweer bedaard neder. Hij sprak binnen 's monds „De tijd zal eenmaal komen, Soms vroeg, en soms laat, Dat dondrend vol ontzetting, 't Uur der vergelding slaat." „Zondaar! zondaar!" zeide hij met een stem, als kwam zij uit het graf, terwijl hij zijn pet afnam en zich voor den spiegel plaatste. SöllerDat zijt gijEen dief, een rooverHij is gekomen, de Heer, die met een rechtvaardigen maatstok meten zal en heeft u aangegrepen, om n te straffen voor de zonden uwer jeugd." Toen wierp hij zich op de knieën en bleef lang in die houding liggen. Als hij weder opstond, had zijn gelaat een vree- selijke uitdrukking aangenomen. onder hen is zulk een geest van aansluiting ontstaan, dat zij reeds een fonds tot staud brachten, waar uit dagbladen en tijdschriften voor de leeszaal aangekocht worden, en voorts een crediet- en depositobank oprichtten, waaraan nu reeds allen deelnemen. De nieuwe instelling werkt in alle opzichten uitstekendze gewent de werklieden aan orde, spaarzaamheid en matigheid. Volgens de getuigenis der firma zelve, is er het gansche afgeloopen jaar geen enkel geval van onbehoorlijkheid, onmatigheid of iets dergelijks voorgekomen. Geen man of knaap is zonder verlof weggeble ven, en des morgens na de feestda- dagen bevond ieder zich op zijn post. Dit laatste wil nog al wat zeggen. Men mag er door aannemen, dat al wat de heeren Williams Co. uit gaven, hetzij voor de inrichting der zalen, hetzij voor toelagsn aan het fonds, ruimschoots teruggewonnen is door den geregelden en vluggen gang van het werk, ook na de feestdagen. 't Is alles een quaestie van ge woonte. Wanneer werklieden op werkdagen gewoon zijn de kroegen te bezoeken, kunnen ze het op feest dagen stellig niet latenzijn ze het tegendeel gewoon, dan is er veel kans, dat ze op een of anderen vrijen dag niet juist op die plaatsen hen genoegen zullen zoeken. De Messager franco-américain bevat de volgende bijzonderheden omtrent een vreeselijken brand, die onlangs te Tokio (Japan) gewoed heeft, en waarvan de telegraaf inder tijd bericht gaf. Bij dien brand, die acht uren duurde, zijn vijf duizend huizen geheel verwoest. Het verniel de gedeelte der stad vormde 65 straten. Het hotel van den Oosten- rijkschen gezant en dat van den ge- zaofe dor Voroomgdo Staten zijn geheej in den asch gelegd. De schade wordt op 10 millioen dollars geschat, doch men is reeds aan het werk om de vernielde wijken te herbouwen en tegelijk te verbeteren. Het kleinste dagblad der wereld verschijnt te Fodokale in Japan. Men inbegrip van titel, datum, naam des drukkers enz., telt het orgaan 20 regels. De oudste onzer zusters is de >Pekinger Courant." Evenals voor 1000 jaren verschijnt de eerwaardige thans nog op gele zijde gedrukt. Op Tasmanië stierf in het einde van April van het vorige jaar de laatste inboorling; de blanke» heb- „Ik heb lang in stilte mijne misdaad ge boet!" zeide hij. „Geen wereldsche macht was in staat geweest mij grooter straf op te leggen dan die, welke het berouw mij heeft opgelegd. Voor God ben ik een zondaar, maar niet voor den ellendigen verleider mijner ongelukkige dochter! En dat God mij nog genadig is, heb ik heden nacht ondervonden. De knaap is als man wedergekomen aan hem kan ik weder eenigszins goed maken, wat ik misdaan heb. Ik kan hem helpen, dat hij in zijn wettig erfgoed weder hersteld wordt ik kau fzijne stem werd luid en donderend,) ik kan Bruno von Tempelhof en zijne ouders van het riddergoed op de straat zetten Dat is een Gode welbehagelijk werk. God geve mij kracht, zoo heeft Meta in haar brief gebeden. Amen." Hij trok zijne schoenen weder aan, zette de pet op en liep snel zijn huis uit. (Wordt vervolgd.) ben in het gansche land de oorspron kelijke bevolking verdrongen. De laatste inboorling was de 73jarige weduwe van den in 1871 gestorven koning Billy. Zij noemde zich Tru- caminni. Maar de blanken noemden haar meest Lalla Rookh. De regee ring wilde ten minste aan deze laatste afstammeling gerechtigheid bewijzen, en had daarom die oude verlamde vrouw tegen een jaarlijksch kost geld van f900 bij een achtenswaar dige Engelsche familie besteed, waar zg het zeer goed had. HELDERSCHE MOPPEN. Die tafel is waarschijnlijk het oudste meubel in de geheele stad, zeide een heer tot zijn vriend. Zij is reeds drie honderd jaar in onze familie. Ouder niet antwoordde de vriend, die slhoolmeester was. Ik heb er eene die veel ouder is. Eu waar hebt gij die dan Ik heb haar toch nog nooit gezien. Wel hier-hernam de onderwijzer, en dit zeggende wees hij op zijn hoofd. Het is de tafel van vermenigvuldiging, die min stens drie duizend jaar oud is. GOEDEN RAAD. Wie gauw loopt, zoekt zijn graf; wie zich haast heeft geen geluk. Daarom eet veel en slaapt zeer lang opdat ge dik en vet wordet. Een geestelijke troostte een boer, wiens vrouw gestorven was. „Bedroef u niet te zeer, zeide hij, „zij is thans in den hemel, en daar is zij beter dan hier." „Zoo, zeide boer, „is ze daar? Het is goed dat ze haar daar ook eens leeren kennen, ze kunnen dan begrijpen wat ik met haar uitgestaan heb." „Mijn ijdelheid, Lucie, verlangt dat ik mij blanket, mijn geweten verbiedt het mij. Wat zal ik nu doen?" Blanket u één wang, dan is uw ijdelheid en uw ge weten bevredigd. „Wat is een Kruitkamer," werd aan een recruut door zijn onderofficier gevraagd. Daar de gevraagde echter met den mond vol tanden bleef staan kijken, alsof hij het te Keulen hoorde dondoren, herhaalde de sergeant nogmaals zijn vraag. Ook nu evenwel bleef de recruut 't antwoord schuldig. „Domkop," riep eindelijk de sergeant „wat is er dan bij uw moeder in de spekkamer „Spek." „Goed! Wat is er dus in een kruitkamer?" „Spek," was 't ant woord. Burgerlijke Stand Helder. Van 12 tot 16 Jan. 1877. OndertrouwdGeene. GetrouwdGeene. BevallenS. Hulsebosch geb. Klijn D. M. M. Konijn geb. Roodt D. G. Lodewijk geb. Warmen- hoven Z. M. E. Smit geb. Boni- facius D. C. J. de Vroome geb. Dieho D. M. C. Nieman geb. v. d. Hoeven D. G. Smit geb. Verburgt D. M. A. Annart geb. Schutter Z. P. Boon geb. Kroon Z. A. Bugs geb. de Jong Z. OverledenGeene. Levenloos aangegeven 2. In ons v°lgend nommer zullen wij SS» weder een prijs-raadsel voor onze geabonneerden geven, voor welks oplossing wij ditmaal eens een lekker prijsje zullen beschikbaar stellen, n. 1. een echte Westpkaalsche HAM. Liefhebbers houden zich dus ge reed.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2