t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. Mo. 411. Dinsdag 23 Januari 1877. Vijfde Jaargang. VOOR DEN Oplaag 4000 Exemplaren. Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN Van 15 regels25 Centeneikeregel meer Centen; grootere letters worden naar ^plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd ziju. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië: Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip DRENTHE, van Rotterdam, geschiedt uiterlijk voor Brieven en Drukwerken den 25 Jan. per trein B., (Noord-Hollandsche Spoorweg) ten 1.55 des Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. VERTREK 'b morgens 6.20. 840. namidd. 1.55. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd, AANKOMST 's morgens 9.47. 12.31. namidd. *3.29. v u 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 23 Jan. 1877. De Jongelinga - vereeniging »Nut en Genoegen" ontving Zon dagavond weder veel blijken van waardeering voor hare pogingen om lijdende nataurgenooten te helpen. De stampvolle zaal was daarvoor het sprekendste bewijs. De opvoering van het drama »Simon Turchi", voldeed vrij goed. Op de werf der Ned. stoom- bootmaatsch. te Fijenoord is Vrijdag de kiel gelegd voor Zr. Ms. monitor Matador", welk schip voorzien zal FEUILLETON. DE ERFENIS. 28) XIII. DE KAST IN DEN MUUR. „De papieren van den vorigen Heer von 'Tempelhof liggen daar," zeide Trina met een vragendeu blik op hare moeder, die onbewegelijk en sprakeloos bleef zitten. „Zij liggen in de kast in den muur van het kleine kamertje en zijn met een rood zijden bandje kruiswijze vastgebonden. Miju zalige vader was altijd gewoon ze des Zondags 's avonds te lezen." „Dan is alles in orde," zeide Bruno, „die nauwelijks zijne vreugde verbergen kon." „Laat mij de geschriften zien, ik kan ze dan dadelijk medenemen, opdat mijn vader ze kan nazien. „De papieren blijven liggen, zoo als mijn dierbare man ze heeft laten liggen merkte de vrouw aau. Dat zijn geen zaken worden van 2 kanons 7an 28 cm. en bestemd is voor de Ned. marine. Binnen kort zal te Haarlem door de Heeren W. v. d. Laan en Gebr. Cohen een kunstboterfabriek, door stoom gedreven, worden opge richt. Te Amsterdam liep een vrouw Donderdagavond op een drafje star- oogende, half waanzinnig, dwars over het Frederiksplein, in haar vaart niet gestuit door een knaapje, haar kind, dat weenende en snikkende aan moeders kleêren hing, smeekende dat zij toch maar tot vader zou terug- keeren, die het wel niet meer zou doen en angstig rondkijkende, of er dan geen goede menschen waren, die moeder tegenhielden. Eenige voorbijgangers hielden mot moeite de vrouw staande en uit het door snikken afgebroken verhaal van het kind bleek, dat moeder zich wegens huiselijke oneenigheden wilde ver drinken. Het duurde geruimen tijd eer de vrouw tot de werkelijkheid was teruggebracht; slechts de toevallige omstandigheid, dat eenige menschen zich den toestand der arme aantrok ken, die al een eind weegs ongemerkt had afgelegd, behoedde haar voor zelfmoord. De vreugde van het knaapje was niet te beschrijven. De jeugdige dievenbende, die te Deventer door de politie ontdekt is, bestond uit een twintigtal jon waarovcr vrouw en kindereu naar willekeur kunnen beschikken „Moeder Marie," hervatte Bruho, „gij moet niet denken, dat ik de geschriften wil behouden. Ik wil ze slechts doorlezen, 't Is immers een aangelegenheiddie de familie von Tempelhof aangaat?" „Het blijft alles liggen zoo als bet ligt, totdat de heeren van bet gerecht er geweest zijn Bruno zag de eigenzinnige vrouw met angstige blikken aan. „De papieren waren den meester, die nu in de eeuwigheid is, dierbaarder dan geld!" vervolgde de moeder. „Hij zou ze voor geen schatten hebben afgestaan En wij zouden ze wéggeven, op het oogeu- blik dat zijne voeten nog nauwelijks koud zijn! Voor zulk een zonde behoede mij de hemel „Maar vrouw Mariegij krijgt alles wedertot zelfs het kleiuste blaadje terug." 't Is wel mogelijk! Het is zoo als ik gezegd beb, en daar blijf ik bij De zaak nam voor Bruno von Tempel hof een zeer ernstige, ja, vreeselijke wen gens van 9-tot 15 jaren, waarvan 18 bekend zijn en waaronder zich één hoofdman bevond. Zij gingen des avonds op roof uit en plaatsten zich dan met hnn drieën of vieren voor eön winkel, waarin één hunner een kleinigheid kochtin wel ken tijd de overigen naar binnen plopen en zich in den winkel ver borgen. Zij maakten dan later de toonbank-lade los, namen er geld uit en ontvreemdden ook eenige win kel-goederen, als kistjes met sigaren, koek, gebak, spek, worst, kandij, flesschen met wijn, enz. enz. In een der wallen hadden zij een hol, waarin zij het gestolene verborgen en waar zij te zamen kwamen om zich aan de ontvreemde eetwaren te vergasten. Een persoon te Sneek, looiers knecht, dÏ6 het ongeluk had een zjjner vingers tusschen een deurkozijn te knellen, stierf weinige oogenblikken daarna aan de gevolgen der wonde en de zwelling zijner ledematen. Het blijkt nader, dat de gewezen stuurman Schoorl, behalve de oplich terij te Breda, nog vele dergelijke streken heeft uitgehaald. Zoo heeft hij zich o. a. indertijd te Middelburg hg den Heer E. uitgegeven voor den kapitein Bakker, van de Celebes" en bedoelde heer onder dien naam opgelicht. Te Nieuwediep oefende hij zijne practgken weder, altijd met gunstig gevolg, onder andere vor ding. De barones bad de zaak juist door zien, zoo als zij was. De papieren moésten, bet kostte wat bet wilde, in zijne banden komen. „Vrouw Meijer, zeide Bruno, terwijl hij zijn geweer van den schouder nam en op de tafel giug leunen, waaraan de beide vrouwen zaten als standbeelden, „gij zijt dezen morgen in een kwaden luim. Ik neem bet u echter niet kwalijk. Wanneer iemand zulk een ramp getroffen beeft dan ziet men meer dat men geheel verbijsterd is en niet kan inzien, wat zijn voor- of na deel is." „Ja, mijnbeer baron," antwoordde vrouw Marie: „en daarvan maken andere men sehen gebruik en zoeken de bedrukten te overrompelen „Ik hoop, vrouw Meijer, dat gij mij uiet op bet oog hebt?" „En wie anders vraagde vrouw Marie, den baron bedaard aanziende. Zeg eens, jonker, zoudt gij vroeger hier gekomen zijn, en mijn man, die nu in het land der gerechtigheid is, terwijl wij nog in dat der ongerechtigheid zijn, de papieren van uwen neef hebben durven afvragen?" men uit; terwijl hij zich te Rotter dam bij den Heer Van A. presen teerde als kapitein Blik, van het stoomschip Friesland," en ook daar door zijne geheele houding zoodanig het vertrouwen wist te winnen, dat zijne onderneming slaagde. De bij zonderheden omtrent de wijze, waarop hïj bij een en ander te werk ging, getuigen van een zeldzame geslepen heid en doortraptheid, waarmede hij zijne offers in den val liet loopen. Te Parijs is dezer dagen aan een voornaam hotel afgestapt een nog jonge Engelsche dame, wier avontuurlijke levensloop de stoutste verbeeldingskracht overtreft. Tot haar 15 jaar bleef zij bij haar vader tehuis, maar haar afkeer van het rustige leven, dat zij er leidde, werd gaandeweg grooter en zij besloot het ouderlijk huis te verlaten. Zij nam 200 p. s. reisgeld mee en om de politie het spoor bjjster te maken, verkleedde zij zich als man en knipte hare haren af. Zij trad als kajuits jongen op een schip in dienst, dat haar naar de nieuwe wereld over bracht, was er een poos kantoor bediende en geraakte eindelijk als paardenhandelaar naar Buenos-Ayres. Zg nam dienst bij het leger, waar zij zich op verschillende expedities onderscheidde, zoodat haar het kom- mando over een kompagnie werd toevertrouwd en zij zelfs tot kolonel „Neen," antwoordde Bruno. „Hij was een nian, die mijn vader en inij niet gezind was, van wien wij niet den minsten dienst te wachten hadden. Ik wil van uw man geen kwaad zeggen „Vooral niet in zijn eigen buis .'"merkte de vrouw koeltjes aan. Juist, maar het hing slechts van hem af met mijn vader op een goeden voet te zijn. Hij zotx bet ook gedaan hebben, zoo bij geweten had, dat ik met Trina ernstige bedoelingen had Vrouw Meijer schudde het hoofd. „Echter zult gij niet ontkennen, dat uw man, met wraak en vijandschap tegen ïnijn vader in het hart, uit deze wereld gegaan is Bruno zag, dat hij de weduwe in baar zwak getroffen bad. „Meijer was een waarheidlievend man sprak Bruno. „Als bet noodig was, deed bij zijne stem voor de waarheid hooren! Ik wil niets anders dan een getuigenis van waarheid en recht. En deze getuigenis hoop ik in uwe papieren te vinden, die mijn neef betreffen." „Moeder," zeide Trina, met een onder zoekenden, zijdelingscben blik op de onver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1