KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 418. Vrijdag 16 Februari 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. j Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN Kalender der Week. Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bjj de Uitgevers bezorgd zijn. Zondag 18 Opganjg der Zon 7 u. 13 m. Oa&ergang 5in. 17 m. Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Eerste kwartier. Donderdag 22 Vrijdag 22 Zaterdag 24 Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.80. HELDER, 16 Febr. 1877. Naar wij vernemen zal het ko loniaal werf&epót, thans te Harder wijk gevestigd, naar hier worden over geplaatst, zoodra de thans in aanbouw zijnde forten aldaar gereed zijn en er das een geschikte kazerneering voor die manschappen beschikbaar zal zijn. Den 24 dezer embarkeert alhier, aan boord van het stoomschip «Prins Hendrik," een detachement suppletie troepen, sterk 105 militairen, waar onder 5 onderofficieren. Dagelijks spoelen te Texel vele wrakstukken en rondhouten aan, ja zelfs een zandwagen van het spoor, gemerkt No. 3, is er aangespoeld. Ook een gedeelte van een naam bord, waarop Uni", vele doode schapen enz., alles afkomstig van schipbreuken uit den laatsten storm. 35) XVI. ZONNESCHIJN. „Mensch, neem u in aclit, bromde de baron. Ik zie nu, wat uw dóel isGij speelt een gevaarlijk spel." „Het spel is gevaarlijk voor u niet voor mij." „Gij durft beweren, dat gij do de dat gij Thedo von Tempelhof zijt!" stamelde de barou. „Ik ben Thedo von Tempelhof!" „De oogen vau den baron rolden woest door zijn hoofd. Hij scheen naar de plaats te zien, waar de pistolen hingen. „Gindsche wapens maken onze zaak niet Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan P. B. Reeringh, als rijksontvanger te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor zijn vele en trouwe diensten, gedurende vijf tig jaren den Lande bewezen. Men schrijft uit IJmuiden van 12 dezer aan het »N. v. d. D. Bij den jongsten zwaren storm was voor het gebouw der ambtenaren van de in- en uitgaande rechten alhier een belangrijke oeverafschuiving ont staan Gisteren werd door de kleine sluis gespuid met het gevolg, dat die af schuiving dermate toenam, dat een gedeelte van den rijweg in het kanaal stortte. Het gebouw staat thans slechts on geveer 13 pas van de rechtopstaande steilte, door de afschuiving gevormd. Eenige bewoners hebben dan ook wijselijk hun boeltje gepakt Dit afkalven is geschied zonder dat er zee in de voorhaven stond. Door het voor het kanaal aller- nadeeligst spuien is voor de sluizen een zeer belangrijke diepte, op som mige plaatsen van 9 meters, ontstaan. Nu heeft men wel voor de kleine sluis een zekere hoeveelheid steen gestort, maar dit is een emmer in een brouwketel. Voorziening was gis- steren reeds dringend noodig, maar er wordt niets gedaan. Wij constateeren alleen de zaak, zonder iemand te be schuldigen. Dat zulk een toestand echter niet uit," riep Brook met oogeu, vonkelend van moed. „Wat wilt gij van mij F" zeide Tempel hof bevend. „Mijn regtMijne onbestendige loopbaan heeft thans een einde." De baron staarde den jongeling, in ge dachten verzonken, aan. „Gij zijt een bedrieger," zeide Tempel hof langzaam en met nadruk. „Als zoodanig zult gij nog heden gevat worden „Ik zal het u niet afraden, alles te doen, wat in uw vermogen is, om u zeiven te vrijwaren," antwoordde Brook. „Hoe meer gij openbaarheid aan mijne eisehen geeft, des te sterker maakt gij mij tegenover u. „Gij wildet dus eeu schandaal maken Zijn de -vijftig thaler niet genoeg? Gij schijnt de zaak in eens ferm te willen aanpakken. Maar denkt gij mij wijs te kun nen maken, dat gij werkelijk Thedo von Tempelhof zijt, den in den sneeuwstorm omgekomen zoon mijns broeders „Ik ben niet omgekomen, dat weet gij w w guuu UU UUVg) Voorziening is niet slechts dringend noodig, maar de zaak zelf toont dui delijk aan, dat voortdurend toezicht op de kanaalwerken alhier een drin gende noodzakelijkheid is. Een des kundige, en wel een deskundige met macht om te handelen, behoort hier ter plaatse aanwezig te zijn. Een levenskwestie voor het nieuwe kanaal is hét plaatsen van een machtig stoomwerktuig te Schellingwoude en het spuien door het kanaal te doen ophouden. Bjj drukke scheepvaart is het spuien ook een enorm beletsel voor de scheepvaart, daar men in uren niet schutten kan. Noch het kanaal zelf, noch de scheepvaart mogen afbangen van den stand van het polderwater in den IJpolder. Heden wordt gespuit door de spui- sluis. Door de steeds aanhoudende westen- en zuidwesten winden, heeft zich te IJmuiden allengs een vloot van 16 grootere en kleinere zeil schepen verzameld, die van af de Noordzee-sluizen tot op halfweg Velzen aan den noorderoever zijn gemeerd, wachtende op een gunstige gelegenheid om zee te kiezen. Volgens ontvangen telegrafisch bericht bij de N.-I. droogdokmaat schappij, is het Batavia-dok met goed gevolg te water gelaten. Naar het Vad. verneemt, heb ben de Min. van Marine en von Binnenl. Zaken hun steun toegezegd even goed als ik. Ik werd gestolen. De ketellapper Nebel bracht mij bij den turf graver Reinhart, in diens hut aan het moeras, van waar mijne eerste herinneringen een aanvang nemen. Ik kan zeer goed opge ven waai' en bij wien ik geweest ben, sedert ik leerde denken. Zoo heb ik den kunstrijder Loison niet vergeten, evenmin als mijne exercitiën. De baron was reeds doodsbleek, toen hij den naam des ketellappers hoorde. Nu echter scheen hij geheel verlamd te zijn. Hij begon telkens te spreken, doch kon geen woord uitbrengen. „Waar zegt gij waar hebt gij den kunstrijder Loison verlaten?" vraagde Tempelhof bevende. „Te Milaan kwam men mij afhalen." „Wie?" „Mijnheer, laat mij deze vraag niet be antwoorden. Gij weet het antwoord even goed als ik." „Ik eisch, dat gij spreken zultschreeuwde Tempelhof. voor het plan eener Nederlandsche Noordpoolexpeditie. Dinsdagmiddag is te 'sHertogen bosch, terwijl de geheele stad in volle earnavalspret was, een misdaad ge pleegd. Opgewonden door sterken drank, hebben twee personen in een her berg twist gekregen, die zoo höóg liep, dat de een den ander met een mes een zeer gevaarlijke wonde in den bnik toebracht. De gewonde is onmiddelijk naar het stedelijk gast huis vervoerd en verkeert in levens gevaar. De dader is gevat; beiden zijn gehuwd, de dader vader van 6 en het slachtoffer vader van 3 kin deren. Eergisteren stond te Deventer een persoon terecht, die in de Kerk der Hervormde Gemeente te den Ham een ander persoon vóór dat de dienst was aangevangen, van zijn zitplaats had trachten te duwen, na hem eerst gestooten en geprikt te hebbenHet O. M. eisehte sehul- digverklaring aan moedwillige mis handeling met veroordeeliing tot 4 dagen celstraf. Zondagavond omstreeks II uur bespeurde men, dat in 't kerkgebouw der Herv. gemeente te Gorredijk brand was. Dadelijk werd de brand klok geluid en de trom geroerd. Daar de brandspuit defect scheen te zijn, heeft men met emmers water den brand moeten blussehen, hetgeen gelukt is. Was de brand echter een „Goed een man, die er juist uitzag als gij. Hij noemde zich Roszkamm!" Tempelhof liep de kamers op en neder en hijgde naar adem. „Hoor eens, Arthur Brook," zoo begon hij, zich geweld aandoende, „uwe verkla ringen mogen waarheid zijn of niet, gij moogt misleid zijn, of willen misleiden, zooveel is duidelijk, dat een en ander niet zonder nader onderzoek is uit te maken. Ik wensch van gansche harte, dat Thedo von Tempelhof nog leeft, dat zweer ik u, maar dat gij Thedo zijt, geloof ik nooit. Gij hebt. niet den minsten familietrek der Tempelhofs, noch die van Thedo's moeder." „Het valt mij niet moeielijk mijne inden- titeit te bewijzen," zeide Brook. „Ik zal heden nog mijn onderzoek be ginnen, zeide Tempelhof, wiens oogeu weder hunne gewone, scherpe uitdrukking hadden aangenomen. Ik wil u bewijzen, dat er bij mij geen eigenbaat woont; echter dringt de mogelijkheid alleen, van Thedo von Tempelhof te ontdekken, en met de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1