- KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 424. Vrijdag 9 Maart 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderljke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterljk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 nre bj de Uitgevers bezorgd zijn. MAART. Zondag 11 Opgang der Zon 6 u. 40 m. Ondergang 5 u. 43 m. Maandag 12 Dinsdag 13 "Woensdag 14 Donderdag 15 Nieuwe Maan. Vrijdag 16 Zaterdag 17 Springtij. HELDER, 9 Maart 1877. Naar wij vernemen bedraagt het aantal mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden bij 's Rijks inrichtingen, behoorende tot het De partement van Marine, hetwelk voor betoonden ijver en trouw, naar ge lang van diensttijd in aanmerking komt voor een medaille, bij raming 920 man voor een bronzen medaille voor 12 jarigen dienst, geschat op f 1.50 f 1380. 201 man voor een zilve ren medaille, voor 24 ja rigen dienst, geschat op f 5,00, met een gratificatie van f50,00 11055.— 103 man voor een gouden medaille voor 36 jarigen dienst, geschat op f 35 en een gratificatie van f 100.-- 13905. f26340.— De vorm van de medailles zal zijn ovaal, waarop aan de eene zijde het borstbeeld des Konings en aan de andere zijde het opschrift: »Voor ijver en trouw," omringd door een krans van eikenbladeren. Ze zullen worden gedragen op de linkerborst, hangende aan een Oranjelint, terwijl nimmer het lint zonder de medaille gedragen mag worden. Naar wij vernemen worden er pogingen aangewend om de Ameri- kaansche Negerzangers (Jubilé Sin- gers,) welke zich thans hier te lande bevindenook te dezer plaatse in Tivoli, te doen optreden. Woensdagmiddag te 2 uren is men, vlak bij de sluizen te IJmuiden, begonnen met het bouwen van de eerste woning der nienwe stad, welke daar ontworpen is door den beer Ingerman, gemachtigde van de familie Arnold en Blik. De gronden zijn daar sinds Zater dag, ca zeer lang wachten, eindelijk te koop gesteld voor f 5 per centiare, onverschillig waar gelegende per- ceelen zjjn afgebakend langs de wegen. De snelheid, waarmede begonnen wordt, is wel een bewijs, dat de hooge noodzakelijkheid van bebouwing wordt ingezienvooral aan arbeiderswonin gen bestaat behoefte. Dinsdagmiddag is op 's lands marinewerf te Amsterdam, een 12- jarige jongen van een 13 meter hoogen steiger gevallen, waardoor de knaap vreeselijk gekwetst werd. Met zijn borst op een ijzeren pen en met het hoofd tegen een staaf terecht gekomen, waren in- en uit wendige beleediging van zulk een aard, dat hij, vervoerd naar bet Binnengasthuis en na daar verbon den te zijn, spoedig overleden is. Men verbaalt, dat toen onlangs in de provincie Groningen in een aardappel-montwijnfabriek 's nachts brand was ontstaan en men een deel van den voorraad dier zeer brand bare waar, voorzichtigheidshalve, had laten loopen, een niet onaanzienlijke hoeveelheid vloeide in de voeder bakken der 80 runderen op den stal der fabriek, en dat daarop de dieren .stapel dronken" werden en een geweldige drnkte maakten. De bijge roepen veearts gaf den raad, bij de dieren den roes te laten nitrazen. Te Maastricht zijn gevanke lijk binnengebracht twee manschap pen van het 2. reg. inf., verdacht van den frauduleusen invoer van vee uit Pruisen te hebben toegelaten. Te 's Heerenhoek is een poging tot moord geschied, waaromtrent de Midd. Ct. de volgende bijzonderheden meldt Zekere P. S., boerenknecht, oud 24 jaren, was sedert November jl. als kostganger opgenomen in de woning van J. W., vrachtrijder te 's Heeren hoek. Daar zijn geld was opgeteerd, was hij Zaterdag niet in staat zijn kostgeld te betalen, waarom hem door J. W. en diens vrouw gezegd werd, dat zij hem niet konden honden en hij naar een dienst moest omzien, met de bijvoeging echter, dat het op een dag of tien niet aankwam. Zaterdagochtend te 11 uren was J. W. in zijn schuur op den dorsch- vloer bezig een varken sbak te maken, waartoe hij met ander gereedschap, ook een dissel gebruikte. Zijn kost ganger stond daarbij en nam telkens den dissel in handen, niettegenstaan de J. W, hem dien afnam, zeggende >laat hem liggen, ik moet hem ieder oogenblik gebruiken." Op een oogenblik dat J. W. in bukkende houding met hamer en beitel bezig was, werd hem door P. S. met den dissel een slag op het achterhoofd toegebracht, waardoor het scherpe van den dissel tot op de hersenen doordrong en een Wonde in de hersenpan veroorzaakt werd, ter breedte van den dissel. J. W. gaf een harden schreeuw en zakte ineen, waarop zijne vronw kwam aanloopen en den moordenaar met den dissel in de hand nit de schnnr zag vluch ten. Met behulp der buren werd J. W. in huis gedragen. Zijn toestand wordt gevaarlijk geacht, zoodat de laatste sacramenten der stervenden hem reeds door den pastoor zijn toegediend. De moordenaar is door den briga dier-majoor-titulair der rijksveldwacht te Heiukenszand en dén veldwachter te 's Heerenhoek opgespoord en naar de gevangenis te Goes overgebracht. Hij verklaarde de daad alleen te hebben verricht, omdat hij zonder geld was en J. W. hem gezegd had, dat hij nit zijn hnis moest. Berouw werd door hem niet getoond; zijne houding en voorkomen doen aan geen groote mate van verstandsont wikkeling, maar veeleer aan een soort van waanzin denken. 't Is tegenwoordig bijna on doenlijk al de diefstallen in 't groot te vermelden, door chefs of beambten van bankinrichtingen enz. gepleegd, 't Gelijkt bijna een epidemie, waar van hoofdzakelijk België het slacht offer is. Daar te lande is het zelfs zóó ver gekomen, dat een rechter van instructie, de heer Petithans, te Lnik, zich in qnaliteit meester maakte van 80.000 fr. die hij verkwistte, om zich, toen de zaak uit moest komen, van het leven te berooven. Hij was belast de zaak te instrueeren van twee beambten van de maatschappij »La bonne espérance" die 500,000 fr. hadden ontvreemd, en bij een huis zoeking vond hij bovengenoemde som nog voorhanden hij meende dat die 80,000 fr. op een verlies van 500,000 fr. niet veel nitmaakten. In Parijs zijn een bankier en twee zijner broeders, die kooplieden waren, gevlucht, na ie Banqne de France voor eenige millioenen te hebben opgelicht, tengevolge waarvan deze bank hare betalingen moest staken. Ook nit Brussel worden weder nieuwe schandalen vermeld. De dief stal van 750,000 frop de beurs te Parijs gepleegd, is het grootste be kende feit van dien aard. Onder de. curiositeiten, die op de wereldtentoonstelling van 1878 te Parijs ter bezichtiging zullen worden gesteld, behoort, in de maritieme afdeeling, een boot, die uit één stuk gehouwen is nit een blok mahonie hout van 15,000 kilo's. De boot is 7 meter lang, l1/. meter breed en 90 centimeter diep. Zij is in Guatemala door inboorlingen, die zeer bedreven zijn in de kunst, gehouwen. De Hongaarsche luitenant Znbovits, welbekend door zijnen rit van Weenen naar Parijs, heeft een soort van zwemgordel voor paarden uitgevonden, die het den ruiter mo gelijk moet maken om zelfs de snelvlietendste rivieren over te steken. Hij is met dien toestel den Donau bij Pesth in 81/, minuut te paard overgezwommen en zal die proef neming te Weenen herhalen, in tegen woordigheid van een commissie nit het departement van Oorlog. Het blijkt thans, dat het tele- graphisch bericht, dat Moyanx te Villejuif in verzekerde bewaring is genomen, onjuist is. In de diergaarde te Buda- Pesth is tusschen een leeuwin en een vrouwelijke luipaard een vreeselijk gevecht geleverd, dat met den dood van den laatste geëindigd is. Ziehier in het kort, hoe de beide dieren bij elkander kwamen. De kooi waarin de leeuwin zich met haar gemaal bevond, grensde aan die, waarin de luipaard huisveste. Om welke reden weet men niet juist, misschien wel uit jaloersheid over de mooie glan zende hnid van de luipaard, haatte de leeuwin deze met gloeienden haat. Op zekeren dag nu vergat de op passer de in het leeuwenhok hangen de keten te verwijderen, waarmede de scheiding tusschen beide kooien kon worden opgehaald. De leeuwin profiteerde van die gelegenheid, greep de keten, trok de schuif naar de hoogte en was mst een sprong haar vijandin genaderd, die aanvankelijk trachtte te ontkomen, doch einde-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1