Advertentiën. Voor de Leden der Hervormde Kerk. Evangelisatie lokaal. De Eerw. Heer J.E.GROENEVELT, TESSELSCHADE. Linde taal, o. a. een stukje over Brama en Bramisme, dat daar werd afgeleid van ons Hollandsch woord Brammetje. Men heeft deze ontdek king verzwegen. Het boek moest nog vermaarder worden 't werd ook nog vermaarder. In die dagen was het toch beroemd. Van alle kanten kwam men als in pelgrimage naar Den Holder om het eerbiedwaardig overblijfsel te zien. Duitsche vorsten brachten het hunne hulde, Engelsche lords boden er schatten voor, en het kleinood werd door de familie met een door allen gewaardeerde bereid willigheid getoond aan de belang stellenden, die van zoo verre kwamen. Nu is al de glorie daarheen. Bin nenkort gelooft niemand meer aan de echtheid, behalve misschien de zeer geleerde heer, die het boek tot tweemalen heeft uitgegeven. Nog iets in den »Ned. Spectator" van 1876 (No. 32) vindt men getuigenis sen van den heer Pred. Muller en Smidt van Gelder en zijn meester knecht. Zg verzekeren dat het papier van ons boek uit een Maastrichtsche fabriek, die met name genoemd werd, herkomstig is. Tgd van vervaardi ging wordt ook bepaald. Ook deze heeren zgn er ingeloopen. Het boek is geschreven op Chineesch papier, dat door O. d. L. zelf nit China was medegebracht. Dat is de ware geschiedenis van het Oera Linda bok." Vrgdag jl. was de wed. K. te Lutkerharde een oogenblik buiten's huis gegaan om water te halenweder te huis komende, vond zg haar drie jarig kind in volle vlam. Zg bluschte onmiddelgk het vuur, maar het kind was reeds zoo gebrand, dat het na 12 uren lgden overleed. Dinsdagochtend werd de ser- geant-maj. H. van het 3 bat. 5 reg. inf. te Ngmegen, verdronken gevon den in een sloot buiten de stad. De verdronkene had den vorigen avond den last gegeven hem ten 5 uur te wekken. De directeur van het doofstom men instituut te Brugge, had een der kweekelingen gedurende een dag en twee nachten opgesloten gehouden het arme kind, gekweld door honger en dorst, wierp zich uit het venster en stierf met verpletterden schedel. In wanhoop heeft Biebuyk zich ver hangen. Meer dan 6000 personen woon den de begrafenis bg van de kleine Jeanne Moyanx te Bagneux, welke, zooals men weet, door haar vader in een put werd geworpen. Op het teer u." „Wel, dat vind ik zeer aardig. Ziet gij ginds dien havik dien arresteer ik, in gevolge mijn ambt." Onwillekeurig zag de huzaar in de rich ting, in welke Hannes wees. In hetzelfde oogenblik deed deze een geduchten sprong voorwaarts, bracht den huzaar een hevigen slag toe op den schouder en greep hem, zonder dat deze bet vermoedde, aan. In een oogenblik had hij den huzaar bij de polsen vastgeklemd. Beiden vielen neer hevige worsteling ontstond nu op den grond, waarbij Hannes de overhand hebbende, de huzaar weldra ademloos en uitgeput allen tegenstand opgaf. Als in ijzeren schroeven hield Hannes den overwonnene bij de handen, „Vervloekte kerel!" zei.de Hannes, wiens fezicht, ten gevolge der ontvangen slagen loedde, „ik moest u zonder genade den kop inslaan en dat zal ik ook. Uil, die gij zijt, gunt gij mij niet eenige thalers, die ik dacht te ontvangen. En gij wilt mij weder in de gevangenis doen brengen Hij zweeg, want ook hij was onmachtig. graf hield de maire een korte toe spraak en bg het verlaten van het kerkhof werd een collecte gehouden om op het graf een gedenkteeken te plaatsen. Te Pargs heeft aan het station Saint-Lazare een vreeselgke zelfmoord plaats gehad. Een jonge net gekleede dame begaf zich, van een plaatsbiljet voorzien, 's avonds in een geheel leege coupé eerste klasse van den trein, die op het punt stond te vertrekken. Zg sloot bet portier achter zich dicht, om onmiddelgk de coupé door het andere portier te verlaten. Zg legde zich, na een dikken sluier om het hoofd gewonden te hebben, op de rails, tusschen de wielen van den wagen. Eenige oogenblikken later vertrok de trein en had de onge lukkige haar doel bereikt. Te Pont-Authou (dep. Eure) heeft men een jonge vrouw in een kelder gevonden, die daarin 19 jaar door hare ouders was opgesloten en met afval werd gevoed. De nagels van handen en voeten waren in het vieesch gegroeidde ongelukkige ver keerde in een deerniswaardigen toe stand en kon niet spreken. Men moest verschillende voorzorgen nemen, alvo rens zg aan het daglicht kon worden blootgesteld. Er is een onderzoek ingesteld. INGEZONDEN. Den 28n Febr. j. 1. vierden alhier de Chr. Jongelinga-Vereenigingen en Jongedochters-Ver- eenigiugen, in 't Evangelisatie-Lokaal le Vroon straat, hunne jaarfeesten. Op het voorfeest, 's avonds te half zes ure, bleek uit het verslag van den Secretaris, dat de jongelings-vereeniging 16 leden en 25 begun stigers telt, dat zij een zondagsschool te Anna- Paulovrna heeft en aan haar een militaire-ver- eeniging met 22 leden verbonden is, terwijl de jongedochters-vereeniging 9 leden en 14 begun stigers bezit. Van verscheidene andere vereenigingen waren afgevaardigden aanwezig, zooals nit Alkmaar, Broek op Langendijk, Noord-Scharwonde en van de Chr. jongelings-vereeniging „Uw heil Komt," alhier. Terwijl de heer D. Felix uit Haarlemmermeer en de heer W. Schock meuig hartelijk woord tot de aanwezigen richtten, liet zich ook tusschen beide de zangvereeniging hooren, die de feest vierende vereenigingen een welkomstlied en andere feestliederen toezong. Ook 't nafeest des avonds te 9 ure liep zeer ten genoegen der leden, begunstigers en verdere genoodigden af. H. OPMERKINGEN, naar aanleiding van een artikel, voorkomende in 't N. v. d. Dag, van 14 dezer, betreffende ,/t Oera Linda Bok." Curieus is zeker 't Oera Linda Bok, even cnrieu8 is zya geschiedenis, maar curieus in den superlatief is de manier, waarop de tegenstanders van 't O. Li B. te werk gaan. Logisch zou't zijn, met b e w ij z e n aan te toonen, dat de heer Cornelis (niet Gerrit) Over de Linden de schrijver is geweest, dan kon de onbevooroordeelde lezer „Gij zwijgtIk weet, wie wij zijt. Wil ik het u eens zeggen Gij zijt. een paard rijder. De lamme Bajazzo heeft mij van een schoft verhaald, die bij zijn troep geweest is diezelfde zijt gij. Heet gij niet Otto ReckeVanwaar die naam Wil ik het u zeggen? In Hongarije werd in een her berg een reiziger vermoord die heette Ótto Becke! De Bajazzo Picón weet het, dat gij n van de papieren des vermoorden hebt meester gemaaktVroeger dröegt gij dien naam nietÉn zoo gij nog meer weten wilt, dan zijt gij het, dien den koop-, man ombracht, gij zijt de moordenaar! Vaar wel gij zult meer van Battenhannes hooren." Met weinige sprongen was hij over de weiden en in Jiet bosch verdwenen. Bevende schuimende van woede, stond de huzaar op en liep hem na, juist nog zag hij.den, glimmen den hoed' tusschen de boomën ver dwijnen. llecke bewoog zijne armen eii' schouder bladen. Het was hem als was al zijn 'ge beente verbrijzeld. Nu eerst bemerkte hij, dat de koorden van zijn mantel verscheurd waren, dat zijn eene knie door een groote die nagaan, en waren ze overtuigend, dan volgde de conclusie van zelf. Nu leest men in onder scheidene bladen over 't bewnste boek, denkt bij ieder nieuw artikel„nu zullen we op de hoogte komen," en blyft steeds even wijs. 't Vermoeden is daardoor wel eens bij mij opgekomen, dat de eerstdaags te leveren bewijzen misschien niet overtuigend genoeg zijn en men daarom vooraf een weinig op de stemming van 't publiek wil werken. Om bij 't woord cnriens te blijven, zoo vind ik 't recht curieus, dat de bestrijders van 't O. L. B. zich zelf zoo dikwijls tegenspreken. Dit heeft Dr. Eelco Verwijs gedaan,wiens brieven ik gelezen heb, daar de heer O.vry intiem met mij om ging Dat hebben de deskundigen gedaan, die zelfs de fabriek konden aanwijzen, waarin 't papier was vervaardigd. Nu is 't papier reeds van Chiaeescben oorsprongwie weet waar men het over een jaar van daan zal halen 1 Cnriens is 't zeker, dat het huis van den heer O. (een ordinair bnrgerwoonhnis,) een werkplaats moet bevatten, die door mij nooit is opgemerkt geworden, hoewel ik daar zeer dikwijls ben ge weest, en, naar ik meende, in elk der kamers. Wat 't geschrift over Brama etc. betreft, men mag daarvan een fragment gevonden hebben, maar of men 't geschrift in zijn geheel gelezen heeft, betwijfel ik sterk. Genoemd geschrift is door mij gecorrigeerd; de cahiers, mij door den heer O. destijds gezonden, bevatten gewoon papier. Een oordeel over dat geschrift te vellen is dus wel wat voorbarig. Nieuwediep, Maart '77. GERRIT J. Burg-erlijke Stand Helder. Van 13 16 Maart 1877. ONDERTROUWD: J. van Brederode, werkman en A. Mensch. GEHUWD: J. B. Kiesewetter en W. v. Binsbergen. P. Zoetelief en J. He melrijk. D. Stuivenberg en G. Verboom. H. Schutte en C. Broekhuijzen. J. J. Meijer en T. S. Huvers. P. Pleur en M. Maat. BEVALLENE. Horsman geb. Bijl, D. OVERLEDEN: H. Walbroek, 60 j. H. A. Koper, 48 j. M. Sok geb. Hul seboom, 64 j. T. Swart, 11 j. H. Willemsem, 49 j. A. C. Verkeele, 81 j. Ondertrouwd JAN van BREDERODE en AALTJE MENS. Nieuwediep, 15 Maart 1877. Algemeens kennisgeving. Getrouwd J. J. MEIJER en Th. S. HUVERS, die tevens hunnen hartelgken Dank betuigen voor de vele blgken van belangstelling, bg hun huwelgk onder vonden. Nieuwediep, 15 Maart 1877. Getrouwd: D. STUIVENBERG en G. VERBOOM. Helder, 15 Maart 1877. Algemeens kennisgeving. scheur in zijn broek stak. Be hnzaar gevoelde zich zeer ongeluk kig. Hij had voor den onvcrwachten aanval moeten zwichten. Hannesdie blijkbaar meer wist dan hij gezegd had—was ver dwenen en hem zeiven een vreesselijke beschuldiging voor de voeten gewoipen. Hij, een moordenaar en in het bezit van de papieren des slachtoffers. Bie vermoorde had Otte Recke geheeten. - Hij. zelf zon niet de minste aanspraak op dien naam hebben Geheel ontsteld en buiten zich zeiven, nam hij zijn hengel op en sloeg den weg naar het dorp in, waar hij hoopte aan te komen, vóór de huisgenooten waren opge staan. Be houtvester was intusschen al o)> weg. Hij kwam over dé weiden aan, door zijn kreupelen Waldmann vergezeld: Söller was in diepe gedachten verzonken. Toen bij echter d,en huzaar bemerkte, keerde hij. om, floot zijn hond en draaide in een zijdelingsche ribhting af. Hij had den morgengroet van den huzaar ,niet beantwoord. (Wordt vervolgd.) Getrouwd J. B. KIESEWETTER. bn W. VAN BINSBERGEN. Heldeb, 15 Maart 1877. Voorspoedig bevallen van een Dochteb, E. HORSMANBijl. Heldee, 14 Maart 1877. Bevallen van een Zoon en een Dochter, C. KOOPER, geliefde Echt- genoote van S. KRUL. Schagen, 14 Maart 1877. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder. JULIANA SIJBRANDS, Weduwe van GEORGE FREDER1K RAKO, in den boogen ouderdom van 84 jaren. Amsterdam, 14 Maart 1877. J. F. VOLKERING. M. E. VOLKERING geb. Rako. Heden overleed, tot diepe droefheid van mg, mgne kinderen en behuwd- kinderen, mgn innig geliefde Echt- genoote MARGRÉTHA HULSE BOOM, in den ouderdom van 64 jaar. Heldee, 13 Maart 1877. S. SOK. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg zgn oprechten dank voor den bgstand, hem verleend. F. DE VRIES. Huisduinen, 15 Maart 1877. ZONDAG den 18 MAART a. s., 's morgens om 10 uur, D. V. Spreker van Amsterdam. Algemeene Nederlandscke Het Bestonr der Afdeeling Am sterdam, wenscht op Maandag en Dinsdag den 19 en 30 dezer maand, eene VERKOOI'IXG barer goederen in deze gemeente te houden:) deels voor bet bekende goede doel, deels voor de algemeene armen der ge meente den Helder. In vele plaatsen van ons land mocht de Afdeeling zich reeds in een wel slagen harer pogingen verheugen en noodigt daarom ook Helders ingeze tenen dringend nit tot een bezoek in bet gebouw voor Gemeentewerken, naast het Weesbuis, alwaar de goede ren op genoemde dagen, van des voor middags tien tot des namiddags half v g f uur, door de welwillende tusschenkomst van eenige dames tegen billgke maar vaste prgzen te koop zullen worden aangeboden. Het Bestuur ARENTINA C. BICKER, Pres. P. H. WOLTERBEEK, Secret. Mevrouw van der WIJCK, Hoofdgracht, K. No, 49, verlangt een DAGMEISJE. luffr. DEN DULK, vraagt tegen goed loon een flinke MEID, P. G., die wasscben kan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2