KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 429. Dinsdag 27 Maart 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN Yan 1—5 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën móéten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Maart 1877. De laatste der volksvoordrachten van de Maatschappij vtot N at van 't Algemeen," in dezen winter, gisteren avond in Tivoli gehouden, was even als de voorafgaande, weder zeer druk bezocht. Als sprekers traden ditmaal op, de heeren J. F. Groen, welke schoone novelle van Cremer, Thijs de smid," op meesterlijke wijze aan zijne hoorders teu beste gaf, en den Sergeant-Majoor der Inf. Kroon, 'welke op boeiende wijze een paar schoone gedichten voordroeg, getiteld .Drie Sterren" en de .Schildwacht." Ten slotte voerde het Israëlitisch Jongelings-Collegie .Eendracht baart Genoegen," het blijspel .De ver zegelde Burgemeester" ten tooneele, en ontving daarvoor de ondubbel- zinnigste bijvalsbetuigingen. Zeker zijn we de tolk van velen, als we der commissie voor de volks voordrachten een woord van dank brengen, voor de uitmuntende wijze waarop ook dezen winter de volks voordrachten zijn geleid. Jl. Zaterdag is op de Noorder- haaks gestrand de Hollandsche schoe ner .Oncko," kapt. F. J. Teerling, van Delfzijl naar Rochester bestemd. De bemanning is door Heldeische sloeperlieden aan wal gebracht. Men is bezig de ladingbestaande uit FEUILLETON. DE EBFENIS. a) XXI. VERSÏOOTEN. Het sprak van zelf, dat zij moest ge hoorzamen maar hoe zou zij den jonker spreken De tijden waren voorbijtoen zij Bruno overal op haren weg ontmoette. Wilde zij het bevel van haren vader volbrengen, dan bleef haar niets anders over, dan zelve naar het kasteel te gaan, waar zij zich sedert lang niet zonder beven en wees vertoond had. Zij bedacht zich, of zij geen voorwend sel zou kunnen vinden, om iets aan de barones te vragen, ten einde zoo in de nabijheid van de kamer des jonkers te komen. haver, zooveel mogelijk te berge i er bestaat weinig hoop tot behoud van het schip. Maandag 2 April zal de .Bur gerkring Harmonie," in Tivoli weder een buitengewone vergadering houden terwijl de vereeniging voor .Krijgs verrichtingen" op dienzelfden dag in het lokaal Koningskroon een tooneelvoorstelling zal geven. Ook de vereeniging .Ontwaakt bij Tijds" zal op Zondag 8 April in Tivoli weder een publieke voorstelling geven. Men verneemt, dat alle zeemi liciens, ten getalle van 600, in het vervolg hunne opleiding zullen ont vangen te Nieuwediep, waartoe het stoomfregat .Evertsen" half Mei in dienst zal worden gesteld. Z. M. heeft goedgevonden ter zake der krijgs verrichtingen in Atchin en wel bjjzonder gedurende het tjjd- vak 7an 26 Dec. 1875 tot 9 Maart 1876, onder meer anderen te benoemen tot ridders der Milit. Willemsorde 4e. kl: onze vroegere plaatsgenooteu de adjudant-onderofficier, d.d. officier, der artillerie T. Hellegers, en den sergeant der infanterie E. A. Wallin, alsmede van het korps mariniers, den kapt. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgar- ten, den le luit. J. B. Verheij, den marinier le kl. P. J. Akkermans en den marinier 3e kl. C. A. Roelofs. Het 3e bataillon van het Nederl. Indische leger heeft deelgenomen aan de le expeditie tegen het rijk van Atjeh, in de maand April 1873; die legerafdeeling heeft mede behoord Zij bracht heur haar in orde en deed een harer beste doeken om. Zij had nog altijd een flauwe hoop, dat Bruno nog niet ge heel zijne liefde vergeten had. Meta was nog altijd schoon, maar welk een weemoed sprak er niet uit hare oogen. Meta zag rondom zich, nam een half afge werkt breiwerk en wikkelde het in een schoon papier. Dit werk was voor freule Kunegonde bestemd. Zij wilde vragen of er ook in het patroon eenige verandering moest gemaakt worden; of zij tusschen de bouqetten ook kleine sterren wilde gebracht hebben. Het was geheel donker geworden. De lichten in het kasteel schitterden hier en daar aan de vensters der bovenverdieping. Toen zij op den gang der eerste verdieping kwam, sprongen Bruno's windhonden haar vroolijk te gemoet. Bij het zwakke licht op den trap zag zij vluchtig rond of niemand haar gadesloeg en liep toen ijlings den tweeden trap op. Zij had reeds beneden licht bespeurd in de kamer van den jonker. Zou Bruno alleen zijn tot de troepenmacht der 2e expeditie tegen het rijk van Atjeh; sinds de maand December 1873 verkeerde het onafgebroken in zijn geheel op het oorlogsterrein. Op die gronden is het vaandel van het 3e veldbataillon van het NeJer- lansch-Indische leger bij kon. besluit versierd met de Atjeh-medaille. Hetzelfde 3e veldbataillon heeft een buitengewoon roemrijk aandeel geno men aan vele gevechten op Atjebschen bodem geleverd; Met name blonk het bijzonder uit bij de vermeestering van kampong Lemboeh, den 25 Dec. 1873; ook na dien datum was het in zijn geheel of wel gedeeltelijktegenwoordig bij schier alle belangrijke ontmoe tingen met den vijand; en gedurende de operatiën tegen de IV, IX en XXII Moekim, van 16 Jan. tot 7 Maart 1876, blonk het op nieuw uit. Daarom heeft Z. M. de koning, willende aan het voormelde 3e veld bataillon een bewijs geven van Hd. zeer bijzondere tevredenheid Op voordracht van den min. van koloniën, gegrond op het door den gouv.-generaal van Ned. Indië onder steunde voorstel van den komman- dant van het leger in die gewesten Goedgevonden en verstaan Het vaandel van het 3e veldbataillon van het Ned. Indische leger wordt versierd met het teeken der Militaire Willemsorde. Aan het 9e veldbataillon van het Nederlandsch-Indische leger, dat ook aan de eerste expeditie tegen het Luisterend bleef zij voor de deur staan. Haar hart dreigde te bersten. Haar bleef echter geene kenze over. Zij strekte de hand uit en opende de deur. Bruno lag op de sofa met zijne voeten op de tafel en was in een rookwolk gehuld. Toen Meta binnenkwam, sprong hij met een vloek op en plaatste zich voor haar. „Wat beteekent dat?" vraagde hij op een toon, die tegelijk toorn en ontsteltenis uit drukte. „Waarom sluipt gij hier binnen? Niemand heeft u immers gezien?" Het meisje begon te weenen. Zij snikte. „Geen komedie, als het n belieft! Welk een onbeschaamdheid Heb ik u niet gezegd, dat ik u volstrekt niet meer op het kasteel wilde zien en spreken! En toch durft gij komen 1" Een zachte toespraak zou het meisje mis schien zeer zacht gestemd hebben. Deze woorden echter ontstaken haar in toorn. „Ik ben waarschijnlijk voor mijn vermaak hier gekomen antwoordde Meta, terwijl zij haren tranen afdroogde en den jonker fier rijk van Atjehin de maand April 1873 heeft deelgenomen en mede behoord heeft tot de troepen macht der 2e expeditie tegen het rijk Atjehen dat ook sinds de maand December 1873 onafgebroken in zijn geheel op het oorlogsterrein verkeerde, is bij een ander kon. besluit mede de onderscheiding toegekend dat het vaandel wordt versierd met de Atjeh-medaille. Tegen een frabrikant te 's Bosch is proces-verbaal opgemaakt wegens het in zijne fabriek werkzaam hebben van kinderen, beneden de 12 jaren oud. Naar aanleiding van des Duit- schen Keizers tachtigsten verjaardag, vestigt de Pall Mali Gazette de aan dacht op 't feit, dat Europa tegen woordig geregeerd wordt door grijs aards. Zoo niet de gekroonde hoof den, dan toch de meest invloedrijke staatslieden in onzen tijd zijn mannen op hoogen leeftijd. Prins Gortschakoff bij voorbeeld, is in zjjn 79ste, lord Beaconsfield in zijn 72ste, de heer Gladstone in zijn 68ste, prins Bis- mark in zijn 62ste, maarschalk Mac Mahon in zijn 69ste, de heer Thiers in zijn 80 ste levensjaar. Iets derge lijks ziet men op letterkundig en kerkelijk gebied. Victor Hugo telt 75 jaren, Carlyle 81 Tennyson 67, LoDgfellow 71, Emerson 75 jaren, de Paus straks 85, bisschop Dupan- loup 75, Louis Veuillot 64, de aarts bisschop van Canterbnry 66, dr. Puscy 77 jaren. Om nog eenige namen aanzag. „Nu de tijden veranderen," zeide Brunomet een honend gelach. „Maar gij zijt nu een maal hier, dat duldt geen tegenspraak. „Ik heb een heilig recht om met u te spreken „Hoor eens, zoo gij met uwe treurliederen hier gekomen zijt en mij de ooren wilt vol- huilen, dan gebied ik u, onmiddelijkdekamer te verlaten. „Ik ben gekomen om voor mij zelve recht te vragen." „Zeer goed! Ik heb er nog nooit aan gedacht u eenig onrecht aan te doen. Laat hoorenIk doe alles wat gij billijkerwijze van mij verlangen kunt." „Ik heb slechts éénen eisch, jonker von Tempelhof ik eiseh van u, mij te huwen, mij mijne eer weder te geven „Dat is louter krankzinnigheid!" riep de jonker. „Gij verbreekt dus uwe heiligste beloften, uwe eeden?" „Meta, eens en voor altijd daarop ant-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1