KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 430. Vrijdag 30 Maart 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIËN Kalender der Week. Vertrekdag-en der Mails. NIEUWSTIJDINGEN. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement francop. post 50 Ct. p.3 maanden.! XJltgCVGrS BERK HOL T CoM Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. APRIL. Zondag 1 Paaschfeest. t Opgang der Zon 5 u. 34 m. Ondergang 6 n. 43 m. Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 Israëlitisch Paaschfeest. Donderdag 5 Laatste kwartier. Vrijdag 6 Zaterdag 7 Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 30 Maart 1877. De Amerikaansche Negerzan gers (Jubilée-Singers) zullen zicb ook in deze gemeente laten booren. Een commissie, waaronder de Edel Acht bare Heer Burgemeester dezer ge meente, beeft zicb gevormd om hen te ontvangen. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat de uitvoering zal plaats hebben in de Nieuwe Kerk, op Dinsdag 10 April a. s., en slechts eenmaal; een aanbeveling te meer voor ieder belangstellende in hunne eigenaardige liederen, om die enkele uitvoering niet te verzuimen. Het gezelschap Ernst en Scherts" zal op Donderdag 5 April a.s. de laatste buitengewone vergadering in dit seizoen houden. De vereeniging Ontwaakt bij Tijds" zal op Zondag 8 April een buitengewoneVolksvoorstelling geven, terwijl het jongelings-eollegie »Nut en Genoegen", op Zondag 15 April mede een buitengewone vergadering houdt. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan het op te richten fonds ter ondersteuning van hulpbehoevende grijsaards te Urk een gift van f200 gezonden. Aan de »Javabode" wordt uit Atjeh dd. 7 Febr. geschreven: Gister, te 5 uur in den morgen, is de kleine henvel-benting bij Biloel- Zuid zeer ernstig aangevallen, en tot na 9 uur overstelpt met geweervuur. De bezetting (wacht) bestond slechts uit één luitenant met 17 man infan terie, en de bediening van een stuk geschut. Hoeveel dooden en gewonden van onzen kant gevallen zijn, kan ik u nog niet met zekerheid opgeven. De luitenant Zomer van de art., die ik weet niet hoe, hulp ging verleenen, is ook gewond, gelukkig niet gevaar lijk. De artilleristen moeten zich bijzon der goed hebben gehouden, want zij zijn tot op den laatsten trouw bij hun stuk gesneuveld of gewond. Voor zulk gedrag neemt men de muts af. Denk echter niet dat de anderen zich slecht hebben gehouden 17 man is al bitter weinig om een blokhuis te verdedigen, dat ingericht is voor een verdediging door 40 man. Détails zijn mij nog niet bekend ook de naam van den officier, die op wacht was, kan mij niet genoemd wordenmaar kranige kerels waren de verdedigers zeker. Een huzaar, voor den veepest- dienst tijdelijk gedetacheerd te Poster- holt (Limburg), heeft de dienstmeid van het gezin, waar hij was inge kwartierd, al stoeiende gedood. Yoor den nachtdienst als marechaussee had hij zijn karabijn geladen en bij zijn thuiskomst vergeten de patroon er af te nemen. Onder 't stoeien zei hij gekscherend tot de meid: »Ga weg, of ik schiet je dood," legde op haar aande karabijn ging af en trof de meid in de borstna 3 uren was zij een lijk. De man werd, schier waanzinnig van smart, gevankelijk naar Roermond overgebracht. In September van het vorige jaar, stierf te Londen mrs Helen Blake, een weduwe. Zij had geen testament gemaakt, zoover men wist geen bloed verwanten en liet ongeveer 140.000 pd. st. na. De Rijks-advocaat beeft alle nabestaanden opgeroepen, doch tot nu toe heeft zich niemand opgedaan. Een aardig buitenkansje voor het Rijk In Frankrijk zal eerlang een Engelsche gouvernante terecht staan, verdacht haar elève, een meisje van 16 jaren, vergiftigd te hebben, ver moedelijk om daardoor de ontdekking te voorkomen van een diefstal van juweelen, door haar gepleegd. De juweelen en het rattekruid zijn bij haar gevonden. Te Dublin stond dezer dagen zekere dr. Lynch, terecht wegens het beschadigen van de zijden japon van miss Conor. Deze was bruidsmeisje bij een harer nichten. Dr. Lynch was een der gasten op de bruiloft en trachtte haar een kus te geven. Het gevolg van die poging was een scheur in de japon der jonge dame, die 4 pd. st. schadevergoeding eischte. Dr. Lynch beloofde die te betalen, doch liet het bij de belofte. Miss Conor be klaagde zich bij haar tante over het gebeurde, doch deze lachte en zeide dat zij daaraan wel mettertijd gewoon zou raken. Voor bet gerecht werd tot Lynch's verdediging aangevoerd, dat hij het recht had met de bruids meisjes te stoeien, maar de magistraat bracht hiertegen in, dat hij dit recht niet had, aangezien hij geen bruids jonker was. Er werd over de zaak gelachen en ten slotte werden Lynch en miss Conor naar huis gestuurd. De Scotsmau bevat een be richtje, waaruit blijkt dat nog de eene of andere afstammeling der Boeka niers schijnt rond te zwerven. Vol gens dat blad heeft de brigantijn Albion, den 5n dezer te Halifax aangekomen, gerapporteerd op de hoogte van Gnnkey, Bahama-eilan- den, gepasseerd te zijn door een lagen en verdacht uitzienden schoener van 60 ton. Kort daarop naderde een Spaansche brik, waarvan de ge zagvoerder te kennen gaf, dat een vreemde bodem hem gepraaid had en nadat hij had bijgelegd, een bootsbemanning bij hem aan boord was gekomen en zich meester had gemaakt van al wat zij noodig had. Toen de verdachte bodem het laatst door de Albion was gezien, hield hij aan op een ander Spaansch vaartuig, In Finland bestaan nog altijd middeleeuwsche straffen. Op diefstal wordt nog de doodstraf door ver worging toegepast. Vrouwenroof, plundering en waarzeggerij wordt nog strenger gestraft; dan wordt eerst de rechterhand 7an den sehuldige afgekapt, waarna de patiënt gedood wordt. Thans heeft een deputatie van Fin land zitting gekregen in den Alge- meenen Raad van Rusland. Door deze zullen wetsvoorstellen worden gedaan, om de straffen meer in over eenstemming te brengen met beschaaf dere begrippen dienaangaande. De Duitsche keizer ontvangt op zijnen verjaardag steeds van heinde en ver geschenken van allerlei aard. Thans, op zijnen 80 verjaardag, was die bezending nog rijker en veelsoor- tiger uitgevallen. Men zag daar een bouquet van rozen, zoo groot, dat geene tafel in het paleis het dragen koneen Brunswijker worst, zoo groot als de keizer zelfbijenkorven, aardbeziën, barometers, tapisseriewerk, aardappelen, stoelen, paascheieren,enz. De hofbanketbakker had een sierlijk aquarium, een kubieke meter groot, gezonden, waarin zich 80 visschen bevonden, allen toebereid om onmid- delijk verorberd te worden. Uit de saus, waarin zij rondreven, verhieven zicb eenige klippen, waar een Duitsche miniatuurvloot van marsepein zich tusschen door bewoog. De gever heet Schulze. Het dagblad van Honolulu van van 28 Febr. deelt mede, dat in de baai van Keala Keakana bij den ingang der haven van Honolulu een onderzeesche vuurspuwing heeft plaats gehad. Tegen 3 uur in den morgen zag men op een bepaald punt roode, blauwe en groene vlammeD. Men ging met kleine vaartuigen naar de plek henen en vond het water in groote beroering. Lavablokken, ter grootte van twee vierkante voeten, werden opgeworpen en kwamen tegen de vaartuigen aan, zonder die te be schadigen, daar zij, hoewel zeer heet, nog week waren. Zij hadden een sterke zwavellucht. In de nabijheid had een aardbeving plaats. HELDERSCHE MOPPEN. Een onbescheiden jongmensch vroeg eens aan den broeder van zijn moeder: Oom Jakob, hoe komt bet dat gij en tante het nooit met elkaar eens zijt. Omdat wij beide maar ééne gedachte hebben, mijn jongen, en dat wel van den dag van ons huwelijk af. Wel, oom, ik heb altijd gehoord, dat het juist goed is als man en vrouw dezelfde gedachte hebben. Dat is ook zoo, jongen, mits die ge dachte niet zij, wat zij bij ons is, namelijk dat uw tante en ik beide de baas willen zijn. Dat gaat niet. Jonge advokaten hebben soms een dwaze manier om zicb met hnn kliënten te ver eenzelvigen. Zoo was onlangs een individu beschuldigd tot inbraak bij nacht in een be woond buis, maar de advokaat, die. hem verde digde, riep met groote overtuiging uit Neen, Edelachtbare Heeren, wij zijn niet schuldig. Op bet oogenblik, waarop de inbraak moet gepleegd zijn, lagen wij dron ken onder een boom in bet Leidscbe Bosch.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1