Thomas HoIIoway. Advertentiën. Aan de Leden der Herv. Kerk Bakkersknecht. Logement en Koffiehuis Heeren-Kleedingstukken peesche werklieden tegen landver huizing naar Amerika, daar de arbei dende klasse het tegenwoordig in de nieuwe wereld hard heeft. Het artikel eindigt aldus: Sedert eenigen tjjd voeren de Hnropeesche booten meer passagiers uit Amerika terug, dan zij brengen. De bureaux der maatschap pijen zjjn dagelijks als belegerd met landverhuizers, die naar hun vader land terug willen, maar de middelen niet bezitten, en dus armer gaan dan zjj gekomen zijn. Velen bieden hun dienst tegen vrijen overtocht aan, anderen beloven betaling van vracht bij aankomst te Bremen of Hamburg. De agenten houden zich overtuigd, dat het getal terugkeeren den nog grooter zon zjjn, als het geld voor de passage niet ontbrak. Dikwijls verkoopen ambachtslieden hun gereedschap om maar weg te kunnen komen. Alles bewijst dat de toestand der ambachts- en handwerks lieden in Noord-Amerika tegenwoor dig allertreurigst is." Harper's Magazine verhaalt 't volgende In den winter van 1833 brak in het pensionaat voor meisjes te Limo- ges in Frankrijk, brand uit, die snel toenam. Eensklaps hoorde men den kreet, dat een klein meisje in hare kamer vergeten was. De ontstelde toeschouwers stonden als radeloos en vertwijfeld. Daar stormt een slank meisje in haar nachtgewaad en met fladderende haren door de menigte, onder den uitroep: ik zal haar redden!" hét brandend gebouw bin nen. Onder een ademlooze stilte zag men een minuut later het bleeke meisje uit de vlammen snellen met bet beangste kind in de armen. Bin nen weinige dagen zond Lodewijk Philips het heldhaftige meisje een gouden medaille, en een kapitein bij 't Fransche leger, die getuige bij de moedige daad was geweest, verzocht om hare hand. De kapitein is thans President van Frankrijk en het dap pere meisje madame de Mac-Mahon. Deze man, wiens naam misschien aan geen enkelen courantlezer op de geheéle aarde onbekend is, werd in 18Ö4 geboren en is dus 73 jaar oud. Hij begon zijn handel in de bekende zalf en pillen in het jaar 1837. Hij' had toen, slechts weinig kapitaal en dientengevolge'kón hij slechts 'op een kleine schaal werken. Zijne middelen bleven het publiek dan ook onbekend, totdat hij besloot tot krachtig ad verteeten over te gaan. Toen dit een jaar geschied was begon zijn debiet tóe te nemen, maar de uitqrste krachtsinspanning en grootste zuinigheid alleen stelden hem in staat zijn zaak voort Vervolgens stond hij op én liep in gedach ten heen eii weder, nam zijne 'pen, door streepte wat hij géschreven had, en wierp eindelijk moedeloos de pen. neder. „Ik kan niet meer dénken/' zeide hij. „Dat plan is zoo niet goed. De barones moet mij met hare scherpzinnigheid te hulp komen. Ik moet slapen. Dertig uren zonder slaap Eensklaps £ing de deur open en een hoofd met een hoogen hoed gedekt zag in het ver trek. „Verduiveld, wat is dat!" riep de baron bij deze verschijning. „Goeden avond, heer baron von Tempel hof! Slechts een oogenblik. Maar ik kon niet anders doen." „Wie zijt gij F" vraagde de baron op stren gen toon. „Antwoord, of ik schiet.', „Genadige heer, ik ben een arme duivel Kent gij Bart Nebel niet meer?" „Bart Nebel F" vraagde Tempelhof en hij legde de pistool neder. Oogenblikkelijk trad Rattenhannes binnen, met zijn geduchten knuppel iu de hand en een pakje onder den arm. Hij scheen er niet aan te zetten. Hij begon zijn dagwerk des morgens om 4 uur en werkte tot des avonds 10 uur, om zooveel mogelijk alles zelf te kunnen doen en geld voor salaris uit te sparen, dat hij dan weder aan advertentiën kon besteden. Zijn geneesmiddelen werden dan ook gaandeweg meer bekend en gezocht en spoedig werden zij in geheel Engeland bekend. Dit was hem echter niet genoeg. Hij had besloten dat de geheele wereld zijn pillen zou leeren kennen en koopen. Al wat hij verdiende en missen kon werd nu aan advertentiën ten koste gelegd. Deze sommen werden hoe langer hoe aanzienlijker; reeds in 1842 gaf hij 5000 pond sterling, dat is 60,000 gulden, voor dit doel uit en in 1845 was het bedrag reeds het dubbele. Daarbij liet hij het echter niet. In 1851, het jaar der eerste Londensche Wereldten- toostelling, betaalde hij 240,000 gulden aan annonces. In 1855 was dit bedrag weder geklommen tot 360,000 gulden en in 1864 tot 500,000 gulden. Zijn advertentiën ver schenen toen in alle talen, in alle landen der wereld, niet alleen in het Chineesch, Tnrkschi Arabisch en in alle Indische, talen,, maar ook in alle verschillende talen en dialecten van Europa en Amerika. In zijn bibliotheek vindt men nagenoeg alle bladen lier wereld en gaarne gunt de hubscheman eiken vreemdeling daarin een kijkje. Tegen woordig besteedt hij ongeveer een millioen gulden per jaar aan advérteutiënen hij is thans jzoo rijk, dat hij nu en dan fabelach tige sommen aan fllantrophische inrichtingen in zijn geboortestad ten geschenke geeft. Niemand heeft ooit zooveel geadverteerd als Holloway, maar niemand heeft er dan ook betere resultaten van gezien. RELDERSCHE MOPPEN. Een boer in een onzer provinciën had ze ker proces aan de hand, waarvoor hij me nig gerechtelijk afschrift noodig had. De rechtsgeleerde berekende hem die stukken per bladzijden, en deed de regels, volgens gebruik, zoover van elkander schrijven, dat er nog, wel drie tussehen konden. De Boer, hem moetende betalen, schoot veel te kort, en vroeg hoe of het kwam, dat er zooveel tusschenruimte was Of daar ook niet nog wat had kunnen staan F Och man, zeide de advocaat, dat begrijpt gij niet, en ik kan je dat ook niet in 't Latijn verklaren. Dat noemen wij geleerden Acta Schrijven. De boer, geen geld meer bij zich hebbende, verbond zich om eenig koren, dat de rechts geleerde in de schuur had, voor hem te dorssehen. Maar hoe deed hij zulks? Hij lag de garven zeer wijd van eikander, sloeg hier en daar een slag, en zei daarop: Zie zoo Mijnheer, dat is gedaan. Ben jij mal Kerelzei de advocaatwat is dat voor broddelwerk? Och Mijnheer, zei de boer, dat begrijp jij niet, en ik kan je dat niet anders clan in het latijn verklaren. Dat noe men wij boeren onder ons Aeta dor se li en. Begrijp je het nu? Aan zeker vorstelijk Hof werden prachtige maskeradesen andere ve'rtooningen gehou den, bij gelegenhéid van 'een plechtig Hu welijksfeest. Onder de menigte van adël drong zich ook een boer in de zaal, doch werd door de wacht tegengehouden met een norsch „T er u.g boer, wa t doe j ij te denkeu, zijn hoed af te. nemen. „Gij zijt Bart Nebel niet!" zeide de baron inet een diepen zucht. „Nog niet, maai- dat is hetzelfde. Ik ben de zoon van Bart NebelIk heet Johannes en ben dezelfde, die eens voor mijn vader, tóen hij in grooten nood was, van u een rijk ge schenk ontving. „Haen. gij denkt dat heden weder te her halen. „Leeft uw vader dau nog?" „Ja wel, genadige heer, doch thans is hij hier niet in den omtrek. Ik zeg de zuivere waarheid. Iedereen kan de waarheid zeggen, wanneer hij wil „Wie heeft u hier binnen gelaten Het is elf uur!" „Ach,genadige heer," zei Hannes lachende, „daarvoor heb ik niemand moeite gegeven. Ik ben door het park gekomen, over den muur gesprongen eu heb mijn weg door de keuken gevonden." „Gij zijt dus gekomen, om te bedelen," zeide de baron. „Ja, ik. kom van u een gift vragen." „Dan moet gij bij dag komen, Nebel!" hier waarop de boer met schrik terug sprong, lakonisch zeggende: „Och nie mendal; ik won maar reis even zien, waar ons geld bleef/' Men klaagt veel over de hardheid van den tijd. Desniettemin hebben de fabri kanten van brandkasten meer werk dan zij af kunnen. Het schijnt dus, dat den men sehen door de laatste bankiers-exploiten, welke zooveel slachtoffers hebben gemaakt, de schellen eindelijk van de oogen zijn ge vallen en dat zij hebben ingezien, dat het toch beter is, wanneer men zijn eigen ban kier is of althans zijn eigen geld bewaart. Het vertrouwen in banken als bewaarsters van geld, is door Amsterdamsche, Haagsche, en Utrechtsche heeren voor goed geschokt. Burgerlijke Stand Helder. Yan 30 Maart 3 April 1877. ONDERTROUWD; J. ten Das, Kwar tiermeester en C. Jacobs. P. van Wie- kera, Zeeman en A. Krul. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M.[Bethlehem geb. Lange- rak. D. T. Smit geb. Miedema. Z. OVERLEDENP. Verbeek 49 j. G. Looij 18 j. E. A. de la Porte 37j. E. Blom 51. j. Levenloos aangegeven 1. zij bericht, dat voortaan de predik beurten in het Lokaal voor Evan gelisatie, Palmstraat, zullen vermeld worden in het Christelijk Volksblad, dat iederen Vrijdag bij den Boek handelaar J. C. DE BUISONJÉ al hier verschijnt. Voorspoedig bevallen van eenen Zoon, L. P. KOENE, geliefde Echt- genoote van H. BARENS. Helder, 1 April 1877. Eenige eu algemeeue kennisgeving. Heden ontsliep, na een smartelijk Ijjden van 11 dagen, mjjn geliefde Echtgenoote TRIJNTJE H. BLOM, in den ouderdom van ruim 51 jaar. Zwaar valt mij en mijne 7 Kinderen dit verlies, maar wjj hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieuwe diep, den 31 Maart 1877. JOHANNES HEMELRIJK en Kinderen. Strekkende tot algemeens kennis geving, zoowel buiten als binnen deze gemeente Harteljjken DANK voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bjj onze 25-Jarige Echtver- eeniging, van J. WEERS en Echtgenoote. „Dat kan niet. Men zit mij op de hielen." „Zoo, gij vreest gevat te worden. Maar zeg mij, hoe wist gij deze kamer te vinden?" „O, het is dezelfde kamer, waar ik voor tien jaren geld van u ontving." „Weet gij ook nog, wat gij mij toen te zeggen hadt?" „Letterlijk, mijnheer baron. Het betrof Tette." „Waar is Tette gebleven „Weet ik het!" Mijne moeder zeide, dat toen wij in Posen waren, een man hem is komen afhalen." „Weet gij, wie die man was?" „Daar moot ik nog eens overdenken. Ik heb nu andere zaken in 't hoofd." „Maar heeft uw vader u ook van Tette gesproken, betreffende zijne familie „Zeer mogelijk. Maar ik heb genoeg aan mij zeiven te denken." „Zet uw hoed af; ik zie niet gaarne iemand voor mij, met gedekt hoofd." „Zeer goed, genadige heer." (Wordt vervolgd.) De ondergeteekenden brengen hun nen harteljjken dank aan den Heer J. WEERS en Echtgenootevoor het genoegen, dat zjj mochten sma ken, bjj de viering van hun zilveren Huwelijksfeest. W. E. v. d. O. H. B. MEID. Men vraagt lo. Mei een alleszins bekwame MEID, voorzien van goede getuig schriften. Franco brieven A., Postk. Schagen. Gevraagd: een Adres M. WITSENBDRG, Hoofd gracht. Om terstond in dienst te treden wordt gevraagdeen 'flinke zindeljjke DIENST BODE, die goed met de wasch kan omgaan. Loon f 1.50 per week. Adres S. GOOLEN, Ka- naalweg No. 143. Wordt gevraagd: 1 een DIENSTBODE, die met _de WASCH kan omgaan. Loon fl.60 per week. Adres BERKHOUT Co. InMUSIS SACRUM gevraagd een 'DIENSTBODE loon f 1.50. Wasch buitenshuis. De ondergeteekende bericht zijnen vroegeren plaatsgenooten, dat hjj zich te AMSTERDAM gevestigd heeft op den Zeedijk, No. 37, waar bjj zjjn in de gnnst van het reizend pnbliek aanbeveeltverzekerende een nette bediening en goede comsumptie. A. BREET. ondergeteekende heeft de eer zijnen SmI geachten plaatsgenoo ten ter kennis te brengen dat hjj zjjne affaire heeft GEOPEND in de KEIZERSTRAAT. Mede beveelt hjj zich minzaam aan tof het iu a k e ii van alle en wat verder tot dat vak behoort, hopernde door een prompte en civiele bediening met een drnk debiet ver eerd te mogen worden. M. WALLAST Lz., Mr. Kleermaker. Een ieder wordt gewaar schuwd GEEN GELD of GOED te crediteeren aan den Stooker 2e kl. VAN DONGEN, aan boord van het Ramtorenschip Schorpioen, daar hij niet onmachtig maar wel onwillig is sinds 15 maandeD zjjne schuld van f 18.00 te betalen. G. BOUMAN—Dienst, voorheen de Wed. Langkemper. Gevraagd een gemeubeleerde VOORKAMER, voor één Heer, met of zonder kost, in de nabjjheid der Bnitenhaven. Reflecteerenden gelieven zich te adresseeren aan het Barean van dit blad, onder No. 12.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2