KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 437. Dinsdag 24 April 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. BERKHOUT Co., Uitgevers ADVERTENTIËN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement francop. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER. te Van 15 regels 25 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. VERTREK 's morgens 6.20. 8.40. ♦11.52. namidd. 1.55. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd, AANKOMST 's morgens 9.47. ii ii 12.31. namidd. #3 29. ,i 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd Naar Oott-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER24 April 1877. Naar wij vernemen, zal de nieuw gebouwde postbrug Donder dag a. s. voor het publiek verkeer opengesteld worden. Vrijdag jl. vierde de sergeant majoor-titulair J. B. Uijtenbroek den gedenkdag, dat hij vóór 25 jaren als schermmeester en sergeant van politie aan het Instituut der Marine, toen te Medemblik, werd aangesteld, welke betrekking hij sedert, ook na de overbrenging van het Instituut naar alhier, met den meesten ijver en nauwgezetheid heeft vervuld. Het ingediende wetsontwerp tot droogmaking van de Zuider Zee, bepaalt, dat op nader door of van wege den Koning vast te stellen wijze, voor rekening van den Staat: 1. drooggemaakt wordt het gedeelte der Zuiderzee, ten noorden te be dijken in de richting van omtrent 50) XXIV. DE BRIEVENBUS. Zij hief het hoofd op. Haar gelaat had een onbeschrijfelijk edele uitdrukking aange nomen, maar een doodelijke bleekheid bedekte hare wangen. Er volgde een diep stilzwijgen. „Hij heeft mij beloofd, u mijn brief te brengen, dien ik geen ander durfde toever trouwen en ik ben ér van overtuigd, dat hij zelf den brief in uwe bus gestoken beeft. „Des te erger voor den armen drommel," zeide Olinger met doffe stem. Des te erger, genadige freule. Uwe verklaring baat den gevangene niets. Hier is te bewijzen, dat hij den huzaar Meijer niet heeft kunnen vermoor den, omdat hij zich, toen de misdaad gepleegd Blokkershoek aan de Noordholland- sche kust naar omtrent 11.9 kilo meter bezuiden den vuurtoren van Urk, en tot omtrent op 2.4 kilo meter bezuiden den Ketelmond een en ander met afsluiting vaD bet EierlaDdsche gat; 2. in verband met de sub 1 bedoelde droogmaking een kanaal gegraven wordt ter verbin ding van Amsterdam met de Waal, door de Geldersche vallei. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 23 April: Gisteren liet alhier voor een talrijke schare belangstellenden op beroep zich hooren de WelEerw. Heer S. te Gemt, van Zeeland, vroeger predi kant te Batenburg. Naar aanleiding van Math. 16, vers 24, hield Z.Eerw. een kernachtige rede, zoodat ieder der hoorders zeer voldaan huiswaarts keerde. In de afgeloopen week is door de heeren Gebrs. van der Meer, van HarliDgen, alhier een begin gemaakt met het amoveeren van bet oude en het bouwen van het nieuwe Rijks Post- en Telegraaf-kantoor. In het gebouw der Neder- landsche Bank te Amsterdam zijn vrijdag aan een heer zes-en-dertig bankbiljetten van f 25 ontrold. Te Soest had Woensdag een vreeselijk ongeval plaats. De vrouw van den arbeider v. d. B. was op het land werkzaam en had hare twee kinderen, het een van 1 en het an dere van 2 jaren, alleen 'in huis ge laten. Vóór zij heen gegaan was had werd, ergens elders bevond. Het is waar, dat nw brief, dien gij Reeke gegeven hebt, in mijn brievenbus komen kon, zonder dat de huzaar hem daarom heeft behoeven af te geven. Tot nu toe beeft hij nog niets daarvan gesproken." Carola's tranen vloeide. Olinger liep de kamer op en neder, telkens drie schreden voor- en drie schreden achter waarts. „Lieve pupil!" zeide hij, „ik bid n, ween niet. Sirach is al te gevoelig." Inderdaad; de oude griffier had zijn gelaat in zijn zakdoek verborgen. „De gevangene heeft zich ridderlijk ge dragen," ging Olinger voort. „Hij heeft zelfs niet de minste zinspeling er op gemaakt, dat nu ik behoef het u niet te zeggen. Misschien vindt hij zich bewogen, zijn tocht naar Moor- stadt te schetsen, wanneer hij ziet dat zijn e teedere betrekking tot n geen geheim geble ven is Olinger dacht een oogenblik na. „Wilt gij zelve den gevangene natuur- zij het jongste kind in den kinder stoel gezet, in welken stoel zij vuur in de daarin zijnde stoof had gedaan, en het andere kind daarvoor geplaatst. Iemand die toevallig hare woning voorbijkwam, bemerkte dat er rook uit het dak sloeg, ging het hnis in en vond een kind geheel verkoold en het andere deerlijk gebrand op den grond liggen. Men stelle zich den wanhopigen toestand der moeder voor, toen zij, inmiddels door hare baren gewaarschuwd, eenige oogen- blikken later te huis kwam. Vrijdagavond werd op de stoep van een huis op de Heerengracht bij den Amstel een kind van het man nelijk geslacht, naar gissing 6 dagen ond, te vondeling neergelegd, waarna de brenger vrij hard aanschelde en terstond heenging. De politie trok zich het wicht aan en bezorgde het een plaats in 't Vondelingsgesticht. Een luie boerenarbeider te Wageningen heeft, naar zijn zeggen, een visioen gehad, waarin hem de eenige ware leer is geopenbaard. Hij houdt al geregeld oefeningen met een dertigtal volgelingen. In een huis te Wageningen zijn, in ééne week, twee pogiDgen tot brandstichting voorgekomendoch intijds ontdekt en verjjdeld. Men vermoedt dat kwaadwilligheid eener dienstbode in het spel is. De zaak is in handen der justitie. In de Kalverstraat te Amster dam stond een beer te kijken naar de uitstalling van een vischkooper. lijk in mijne tegenwoordigheid spreken vraagde hij plotseling. „Goed, goed gij neemt mijn voorstel aan Sirachzeg Catharina, dat zij mijn besten rok en hoed brenge Olinger had spoedig zijn toilet gemaakt en Carola den arm biedende, vertrokken zij. „Ik zal zorg dragen, dat niemand u lastig valt. Niemand behoeft u te zien. Gij doet uw sluier neer. Men zal niet naar uw naam vra gen. Doen er zich gunstige kenteekenen op, dan moet gij als getuige voor den gevangene optreden. Ik zeg u echter vooraf: hoop niet te veel op uwe tusschenkomst. Is er niemand te vinden, die hem op dien avond op dien tijd gezien heeft, dan is hij verloren Maak u met die gedachte vertrouwd, opdat een ongelukkige uitslag n later niet onvoor bereid vinde." «itwi Ma* EEN FAMILIERAAD. De leden van de familie Tempelhof waren Zijn hond, even nieuwsgierig, knoopte kennis aan met eenige enorme levende kreeften, die in een korf lagen, met het gevolg dat een dier kreeften zich aan zijn staart vastklemde. De hond zet het op een loopen, zonder zich van zijn teederen last te kunnen ontslaan. De koopman snelt de deur uit: M'neer! roept hij, m'neer, je hond, fluitje hond! Dank-je, zegt de heer; fluit jij je kreeft! Dezer dagen zou bij een ge acht ingezetene te Kampen een ont ploffing hebben plaats gehad. De buren 1 oorden tegen 9 uur 's mor gens een knal, niet ongelijk aan een salvo der artillerie, en toen zij den kant uitgingen, vanwaar het geraas kwam, ontmoetten zij den huisheer, die, een beeld van ellende en van wanhoop, onophoudelijk schreeuwde »Mien zoerkool, O, mien zoerkool!" In de kamer gekomen, zagen de buren iets heel vreemds, iets eigen aardigs. In een leunstoel zat de zoon, zoo bleek als een doode, van boven tot onderen met zuurkool behangende andere huisgenooten sprongen als door de tarentnla ge stoken, in de kamer rond en zoch ten de heerljjk ruikende zuurkool van 't hoofd, nit de oogen, mond en ooren te verwijderen. Bijna ieder menbelstnk was met gnirlandes van zuurkool behangen en aan den zol en de ramen kleefde zuurkool, overal zuurkool! Naar men wil was een vat met zuurkool in den kelder be vroren; om het te ontdooien, had in de kamer der barones bijeen. De dame zat in een hoek der sofa, met een doek om het hoofd en roodgeweende oogen. Zij was bleek en scheen allen moed verloren te heiben. De baron stond met den rug tegen den muur geleund, de armen over de borst ge kruist en zag strak voor zich. Bruno zat onverschillig een sigaar te rooken. Zijne oogen waren min of meer rusteloos; overigens was er aan hem niets te bespeuren. Ereule Kunignnde scheen de moedigste van allen te zijn. „Onze rol is dus afgespeeld," zeide de baron met koele bedaardheid. „Wij zijn ge ruïneerd." „Ik kan het nog niet zoo aannemenzeide de barones. „Ik ga op de getuigenis van een dief zoo als Johannes Nebel is, niet af. Wij kunnen zulk een getuige verwerpen! Zelfs maakt zulk een getuige den pretendent ver dacht. Wat is natuurlijker dan dat de dief en de fijne schurk in eenen zak spelen? Nebel heeft Arthur Brook de noodige instructies ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1